JelloBiafra JelloBiafra komentáře u knih

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Zabudnite na filmovú adaptáciu. Tá má totiž od tejto knižnej predlohy ďaleko a vzala si z nej len torzo príbehu. Krauz tentoraz pátra na vlastnú päsť a snaží sa rozlúštiť záhadu smrti kostolníka Karola Kloknera, ktorý zrejme vedel jedno tajomstvo pochádzajúce zo stredovekých templárských časov. Rozbieha teda svoje súkromné vyšetrovanie a púšťa sa do nebezpečnej hry, pretože svine nespia a snažia sa zamiesť svoje nedávne zločiny pod koberec. Musím priznať že táto kniha je úplne iná než prechádzajúce a aj nasledujúce Dánove knihy. Je tu cítiť silné mysteriózno kombinované s prvkami dobrodružného románu a ako celok to veľmi obstojne funguje. Bez výhrady jeden z najlepších románov Dominika Dána, ktoré som zatiaľ čítal.

30.03.2018

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Majstrovské literárne dielo o jednom mocnom mafiánskom klane, ktorý si postupne podrobil podstatnú časť východného pobrežia USA a následne expandoval na západ, smerom Las Vegas. Precízne napísané postavy, hustá atmosféra ale aj krvavé a násilné scény, z ktorých sa občas až dvíha žalúdok. K tomu je pridaný dokonalý opis mafiánských praktík, ktoré zasahovali a aj dnes zasahujú do politických kruhov a samosprávy. Trochu mňa pri čítaní nudili pasáže s Johnnym Fontamom, ale to je asi jediná vada na kráse tohto precízneho magnum opusu. Zaraďujem medzi knižné srdcovky.

25.03.2018 5 z 5

Zrada Zrada Jo Nesbø

Po úvodných dvoch dieloch, ktoré sa odohrávali v zahraničí, sa tentoraz autor vracia do rodného Nórska. A zároveň odhaľuje, pre Nórov veľmi nepríjemnú kapitolu ich moderných dejín: v radoch dobrovoľníckých útvarov Waffen SS slúžili tisícovky nórských dobrovoľníkov. Práve v ich radoch pravdepodobne v minulosti slúžil aj tajomný atentátnik, ktorému je teraz Harry Hole na stope. Lenže čo je jeho cieľom a aké sú jeho motívy? Autor si tu dal prácu s historickými reáliami a pomerne verne tu približuje angažmá nórských SS-manov pri obliehaní Leningradu v rokoch 1941 až 1944. Rovnako tak tu v mnohých kapitolách opisuje ďalšie vojnové útrapy, ktoré sa počas Druhej svetovej dialy. Veľmi napínavá a prepracovaná detektívka od môjho obľúbeného autora.

03.01.2018 5 z 5

Čierny rok: Vojna mafie Čierny rok: Vojna mafie Jozef Karika

Ťažko opísateľný zážitok. Po úspešnej knihe s názvom Čierna Hra - Vláda Mafie sa Jozef Karika pustil do pokračovania dobrodružstiev skupiny postáv, ktoré sa v divokých 90. rokoch snažia prísť ku šťastiu pokútnou cestou. Je až s podivom, koľko dobových reálií tu autor umiestnil. Ku slovu sa tu dostanú privatizérské čachry, mafiánske vojny a popravy, ktoré sa skutočne udiali i vtedajšia dusná atmosféra Mečiarizmu (či v tomto prípade skôr Kardišizmu) a neistá budúcnosť Slovenska pred voľbami v roku 1998. Nechýba ani ukážka dobovej, až do očí bijúcej korupcie a krkolomným snahám Mečiarovcov udržať sa u moci. Autor tu ani na malú chvíľu rozprávačsky nezlyháva a hustí do čítateľa jednu napínavú scénu za druhou. Po minulej knihe som očakával násilné a krvavé scénky, ale že sa s nimi tentoraz autor až tak pohraje, to som rozhodne nečakal. Pravé inferno prichádza na záver, kedy už tých násilných a nechutných scén príde také množstvo, že je to až za hranicou. Za všetko môžem spomenúť (drobný spoiler) scénu s montážnou penou. Vojna Mafie je nielen veľmi drsná ukážka ťažkej doby 90. rokov, ale zároveň plnohodnotnou gangsterkou, ktorá sa mi javí ako veľmi potrebné memento toho, v čom sme žili, respektíve v menšom merítku aj stále žijeme. Nenapadlo mňa, že sa toho niekedy dočkám a že to niekedy v svojom komentári napíšem, ale Jožovi Karikovi sa s veľkou pravdepodobnosťou podarilo darovať slovenskej literatúre nášho vlastného Godfathera. Za mňa obrovská spokojnosť a zároveň si poznačujem, že slovenská literárna obec má medzi sebou veľmi talentovaného autora. Volá sa Jozef Karika.

03.01.2018 5 z 5

Mucha Mucha Dominik Dán

Naši starí známí "vraždári" sa etablujú v čerstvo porevolučných podmienkach. Na Železnej Studničke na okraji Bratislavy sa objaví mŕtvola neznámej ženy. Všetko nasvedčuje tomu, že bola brutálne zavraždená a jediná možnosť ako určiť čas uplynulý od úmrtia, spočíva v metódach entomológie, ktorá ale nemá v kriminalistike oporu. Autor veľmi verne zobrazuje porevolučný chaos i radikálnu zmenu pomerov či už v polícii a štátnej správe, ale aj v spoločnosti ako takej. Mimo iné sú tu naznačné počiatky vzostupu privatizérských darmožráčov.

26.12.2017 3 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Prvý prípad Richarda Krauza sa odohráva v časoch tuhej totality v roku 1988. Rišo Krauz ako mladé ucho prichádza ku kriminálke a okamžite sa ho ujímajú dvaja ostrieľaní borci Edo Burger a Oto Hanzel. Okrem prvého prípadu vraždy, ktorý bude musieť vyriešiť tu však na Krauza čaká jedna extrémne náročná skúška, akú v žiadnom prípade neočakával. Na tejto knihe je zvláštne to, že prípad vraždy, ktorý sa tu objavuje v prvej polovici knihy, zasa tak dôležitý nie je. Uzol je totiž v prvej rade pôsobivou obžalobou komunistickej diktatúry a jej špinavých praktík. Autor do knihy okrem iného vniesol aj názvuky studenej vojny aj detaily o tom, ako vojenská rozviedka posielala do Rakúska svoje tajné spojky v prevlečení za utečencov. Rovnako tak sú tu v plnej "kráse" ukázané praktiky všemocnej štátnej bezpečnosti, ktorá beztrestne páchala zločiny a ničila ľudské osudy. Veľmi silná a pôsobivá kniha, ktorá mi zostala ležať v hlave ešte veľmi dlho po jej dočítaní.

01.11.2017 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Na počiatku 90. rokov nastali v Československu prudké a radikálne zmeny. Pád komunizmu a nástup nových politických pomerov znamenal aj jednu rozsiahlu a v prvej rade neuváženú amnesiu, na základe ktorej sa dostali na slobodu nenapraviteľní zločinci. Jedným z týchto zločincov bol aj Ondrej Rigo - modranský Cigáň a recidivista, ktorý počas svojho pobytu na slobode od júna 1990 do marca 1992 spáchal 9 mimoriadne brutálnych vrážd. Z toho dve vraždy v nemeckom Mníchove a jednu vraždu dokonca až na predmestí Amsterdamu v Holandsku. Tento dodnes šokujúci prípad sériového vraha sa stal námetom pre túto naturalistickú a v mnohých ohľadoch až hororovú knihu. Som presvedčený že Dominik Dán musel byť jedným z vyšterovateľov, ktorí tento prípad mali na starosti, pretože ním popísané fakty a detaily o tom svedčia. Naši starí známí "vraždári" budú mať tentoraz plné ruky práce, navyše v nových pomeroch, kde nosiť stranícku legitimáciu už bol dávny prežitok a protekcia nič neznamenala. Nervozita kriminalistov stúpa a s ňou zároveň aj brutalita vraha. Táto kniha s veľavravným názvom "Beštia" je podľa mňa jeden z najväčších autorových majsterštykov a vzhľadom k tomu, že je to moja 5. kniha, ktorú som od Dána čítal, zaraďujem ju medzi obľúbené. Dobrá práca maestro.

20.07.2017 5 z 5

Šarha Šarha Jørn Lier Horst

Som veľký fanúšik severskej literatúry. Kniha s názvom Šarha je pre mňa úplne prvý román, ktorý som čítal od Horsta a musím povedať že mám vo výsledku zmiešané pocity. Hlavný hrdina, inšpektor William Wisting tu vyšetruje záhadnú vraždu mladej Afghánky, ktorú niekto dekapitoval a jej hlavu narazil na kôl. Stoja za tým neonacisti alebo je treba hľadať vraha medzi ďalšími utečencami? Do pátrania sa zapojí aj dcéra hlavného hrdinu, ktorá je novinárka a následne sledujeme paralelne dvojaký príbeh vyšetrovania. Bohužiaľ atmosféra i jednotlivé zvraty sú v tomto prípade polovičné oproti tomu na čo som zvyknutý u severských románov. Očakával som tradičnú temnú atmosféru, ale jednoducho sa nedostavila. Vadila mi tu aj dejová odbočka smerujúca do Afghánistánu, pretože to trochu vyzeralo jak Indiana Jones. Ale na druhú stranu musím uznať, že autor tu názorne ukazuje ako sa medzi utečencov smerujúcich do Škandinávie ľahko dokážu infiltrovať islamisti a podobná verbež. Vo výsledku sa jedná o "spotrebnú" detektívku na jedno prečítanie.

10.07.2017 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Osamelý hrdina, ktorého meno sa za celú knihu nedozvieme sa vydává na horskú chatu v Malej Fatre. Tu sa snaží zabudnúť na nekonečné hádky so svojou partnerkou a chce si užiť vianočné sviatky. Lenže jedna nečakaná udalosť zmení jeho pobyt na nočnú moru plnú paranoie, strachu o život a nočných hrôz. Spisovateľ Jozef Karika je čím ďalej tým zaujímavejší a páči sa mi, ako dobre tu dokázal vytvoriť hororovú atmosféru i reálie oblasti, kde sa kniha odohráva. Na záver samozrejme príde nečakaná pointa a trochu cynický záver, ale vďaka veľmi krátkej stopáži sa nemôžem ubrániť dojmu, že sa v tomto prípade jedná skorej o poviedku než plnohodnotný román.

10.07.2017 3 z 5

Vrahovia bez tváre Vrahovia bez tváre Henning Mankell

Prípady komisára Wallandera sú v našich končinách notoricky známe hlavne vďaka rovnomenému seriálu, kde titulného detektíva bravúrne stvárnil Kenneth Branagh. Prvý knižný prípad s názvom "Vrahovia bez tváre" sa odohráva v januári 1990. Wallander tu rieši záhadný prípad vraždy dvoch seniorov, ktorých niekto beštiálne umučil na odľahlej farme. Podľa všetkých indícií sa ukazuje, že páchatelia sú utečenci, ktorí prišli do Švédska hľadať azyl. Wallander sa tak dostáva do prostredia utečeneckých táborov a snaží sa vypátrať kto za tým všetkým stojí a čo je v pozadí. Kniha síce je v mnohých momentoch mimoriadne napínavá, ale až príliš často tu autor zachádza do dejových odbočiek, ktoré nikam nevedú a pripadali mi ako zbytočné naťahovanie deja. Pôsobivé sú ale predovšetkým pasáže, kde sa Wallander zamýšľa nad tým, kam až môže raz Švédsko dostať jeho bezhraničná prisťahovalecká politika. Práve v tomto bode si myslím ,že je táto kniha výnimočná a je nutné uznať, že pán Mankell už v roku 1990, kedy táto kniha vznikala videl či aspoň tušil, že sa Švédsko pod extrémným nánosom utečencov raz prepadne do chaosu a táto jeho predtucha sa do bodky splnila. Dnes je bohužiaľ Švédsko doslova zaplavené čvargou z Afriky a Arábie a ocitá sa na pokraji občianskej vojny.

03.07.2017 4 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Knižná prvotina Dominika Dána je zhodou náhod aj pre mňa prvou knihou, ktorú som od neho čítal. Napriek tomu, že ich už napísal vyše 25. Sme v roku 1996 a náš starý známy detektív Richard Krauz spoločne so svojím kolegom Josefom Fischerom sa popri riešení vraždy mafiánskeho poskoka dostanú na stopu únoscom prezidentovho syna, ktorý bol v lete 1995 unesený do Rakúska. Dotyčný mafiózo totiž na únose s tajnými spolupracoval. Lenže ako tak naši detektívy pátrajú po ďalších stopách, začne ím ísť po krku tajná služba ISI (jasné že autor myslí SIS). Pripomína vám to niečo? No áno, autor tu v plnej paráde zobrazuje najtemnejšie obdobie našich novodobých dejín a síce obdobie Mečiarizmu. Bolo to obdobie divokých rozkrádačiek (teda pardón, privatizácií), mafiánských popráv, kedy hrubokrkí bravčiaci v teplákovkách terorizovali spoločnosť. Zároveň obdobie kedy politická mafia menom HZDS rabovala Slovensko. Musím priznať, že prvých cca 70 strán ma riadne nudilo. Potom však dejová línia začne naberať také obrátky, že som v poslednej tretine len zíral s otvorenou hubou a nestíhal sa čudovať. Autor tu totiž do príbehu zakomponoval aj dodnes nevyriešenú vraždu Róberta Remiáša (v knihe pod priezviskom Eliáš) a veľmi pôsobivo ukazuje, ako ľahko sa môže štátna moc premeniť na autoritárstvo. Zároveň je v knihe cítiť autorova obrovská frustrácia z toho, že tieto kauzy neboli nikdy vyriešené a právne dotiahnuté do konca. A hlavne že páchatelia sa nám dodnes smejú do ksichtu. Veľmi pôsobivý a hustý thriller, ktorý si našiel miesto medzi mojimi knižnými srdcovkami.

03.07.2017 5 z 5

Čierna hra: Vláda mafie Čierna hra: Vláda mafie Jozef Karika

Deväťdesiate roky 20. storočia na Slovensku boli charakterizované mnohými radikálnymi zmenami. V prvom rade sme začali prechádzať od komunizmu ku kapitalizmu a následne v roku 1993 vznikla aj samostatná Slovenská Republika. Okrem toho boli tieto roky charakteristické do tej doby nevídanou explóziou kriminality a násilia, ktoré zachádzali do tých najextrémnejších podôb. Ako huby po daždi začali vznikať skupiny organizovaného zločinu a spoločne s vládnucou garnitúrou, ktorú v tej dobe predstavovala mečiarovská zgerba z HZDS, začali mafiáni rozkrádať všetko, čo sa len dalo. Kniha "Čierna Hra - vláda mafie" bola pre mňa viac než príjemným prekvapením. Autor tu využíva dobové reálie a veľmi autentickým spôsobom zachycuje premeny slovenskej spoločnosti v 90. rokoch. Ako sa rozbiehala gigantická privatizácia a podnikanie, dostávali sa ku korytu aj amorálne osobnosti i radoví kriminálnici až po úbohých výpalníkov. Kniha sleduje viacero postáv a charakter každej z nich je vykreslený viac než do hĺbky. V knihe mňa veľmi šokovala nevídaná brutalita, ktorú autor do knihy zakomponoval. Ale práve také deväťdesiate roky boli. Krvavé a brutálne.

03.07.2017 4 z 5

Mizéria Mizéria Stephen King

V priebehu posledných cca 2 rokov som od Stephena Kinga prečítal veľa kníh. Ale práve táto vo mne asi najviac zanechala nezmazateľnú stopu. Nie je žiadne tajomstvo, že King pri písaní tohto románu bojoval s drogovou závislosťou a to zrejme vysvetľuje tú silnú atmosféru, akú sa mu podarilo vytvoriť. Snáď nikdy predtým a ani potom som nezažívaval prí čítaní jeho kníh takú úzkosť a strach. Vďaka znalosti filmovej adaptácie som samozrejme vedel ako to celé skončí, ale napriek tomu je tu mnoho brutálnych a krvavých momentov, ktoré som vôbec nečakal. Scéna s kosačkou vo mne rezonovala ešte veľmi dlho po dočítaní a vôbec celé klaustrofobické prostredie špinavej a zanedbanej farmy pôsobí ako dokonalá kulisa celého príbehu. Hlavná záporáčka Annie Wilkesová je jednoducho démon v ľudskej podobe. Nielenže je to špinavá a umastená sedláčka so zanedbávanou hygienou, navyše je to aj psychopatka a niekoľkonásobná vrahyňa, ktorá neváha ísť cez mŕtvoly. Čo sa ale autorovi podarilo najviac, to sú osobné myšlienkové pochody hlavného hrdinu, ktorý sa snaží neurobiť chybu a prežiť za každú cenu. Veľmi pôsobivé a po všetkých stránkach kultové dielo.

03.07.2017

Prízraky Prízraky Jo Nesbø

Harry Hole sa po troch rokoch vracia do Nórska. Nie je už príslušníkom polície, ale pátra na vlastnú päsť. Snaží sa vypátrať kto zavraždil mladého drogového dílera, pretože hlavným podozrivým je Holeho "skoro" syn Oleg. Pri pátraní Hole odhaľuje organizovanú drogovú sieť pod taktovkou ruskej mafie, s ktorou je v spojení radnica mesta. Prekvapením je, že pre čítateľa tu autor ukazuje v plnej kráse podsvetie nórskeho hlavného mesta Oslo a odvrátenú tvár tejto metropole. Špinavé ulice prelezené Pakistancami, Somálcami, Maročanmi či Albáncami a podobnou všivavou čvargou, ktorá sa správa ako na dobytom území. Práve autenticky zobrazené podsvetie Osla mi z tejo knihy najviac utkvelo v pamäti, aj keď som ju čítal viac ako pred rokom. Mínusové body by som udelil za akčnú pasáž v poslednej tretine knihy, kedy Hole zoberie do ruky samopal MP-5 a vydá sa na lov ruských mafiánov. Kniha tak občas vyzerá jak hlúpy akčňák so Seagalom. Ale to sa tá autorovi odpustiť.

30.06.2017 4 z 5

Pancierové srdce Pancierové srdce Jo Nesbø

Po úspešnom vyriešení prípadu sériového vraha s prezývkou Snehuliak nečakala na Holeho sláva a vavríny. Ako sa dozvedáme v úvode, Harry sa po tomto prípade psychicky zhrútil a odišiel na dlhú dovolenku do Hong Kongu. Tu ho vyhľadá kriminalistka menom Kaja Solness a osloví ho s prosbou pomoci, pretože v Nórsku vyčína ďalší sériový vrah, o poznanie brutálnejší než bol Snehuliak. Ako tomu bolo v minulých knihách, zasa musí náš starý známy Hole nasadiť všetky svoje sily a dôvtip a vypátrať brutálneho hrdloreza, ktorý sa neštítí vôbec ničoho. Nebude to ale jednoduché, pretože vyšetrovanie komplikujú skorumpovaní fízly z organizácie Kripos i Holeho novovypestovaná závislosť na ópiu. Ona dvojica skorumpovaných špinavcov nesie mená Mikael Bellman a Truls Berntsen, práve títo dvaja kariéristi budú dominovať v ďalších dieloch, vrátane toho najnovšieho. Opäť sa jedná o psychicky náročnú záležitosť plnú krvi a brutálnych vrážd, pretože tentoraz zistíme, že dokonalou vražednou zbraňou sa môže stať aj účinné sekundové lepidlo.

Snehuliak Snehuliak Jo Nesbø

Pokiaľ boli predchádzajúce Nesbøho knihy perfektné, tak táto je jeho Magnum Opus. Temný psychologický thriller, kde dokonca nie je núdza ani o pravé hororové pasáže (naháňačka v lese a následný hrôzny nález). Harry Hole dostáva do tímu novú parťáčku menom Katrine Bratt a spoločne riešia prípad prvého sériového vraha v dejinách Nórska, ktorého krvavá stopa sa tiahne až do dávných 80. rokov. Okrem hlavného mesta vedie jeho stopa aj do mesta Bergen. Prečo tento brutálny vrah zabíja mladé ženy a aký zmysel má symbol snehuliaka, ktorý po sebe zanecháva? Práve v tejto knihe sa dostáva ku slovu autorov nezameniteľný rukopis a v priebehu čítania vám položí toľko zásadných otázok, že sa vám bude motať hlava. Nechýbajú tu prepracované a uveriteľné postavy, hustá psycho atmosféra ani velkolepé finále. Za seba môžem povedať, že knihu som čítal práve v období kedy vonku mrzlo a padali veľká kvantá snehu, takže zážitok i atmosféra knihy boli dvojnásobné. Jedna z mojich TOP kníh vôbec.

30.06.2017

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Šiesty príbeh sa tentoraz odohráva v predvianočnom období. V centre hlavného mesta Oslo je počas charitatívneho koncertu spáchaný atentát na dôstojníka armády spásy. Celú dobu vieme kto je atentátnikom, ale kto si oneho tajomného chorvátskeho žoldniera najal? Harry Hole sa opäť dostáva do kolotoča intrík, korupcie a prepadá novej láske. A samozrejme musí znovu riešiť zásadné životné dilemy. Ako sme už u "Holeoviek" zvyknutí, nedopadne všetko happy endom a záver je viac než prekvapivý. Opäť veľká spokojnosť.

Diablova hviezda Diablova hviezda Jo Nesbø

Náš starý známy detektív Hole zasa raz spadol do alkoholickej priepasti a okrem neustáleho popíjania svojej obľúbenej "limonády" Jim Beam sa s ním rozišla jeho milá Ráchel a hrozí mu aj vyhazov z práce. Lenže tajomná vražda mladej dievčiny priamo v jej byte vráti Holeho späť do služby a vzhľadom k tomu, že sa objavujú ďalšie vraždy, bude mať náš detektív zasa plné ruky práce. Modus Operandi vraha spočíva v zanechávaní diamantu v tvare pentagramu u obete. Vzniká teda podozrenie, že vrahom bude nejaký satanista. Lenže možno je všetko úplne inak. Musím povedať, že v tomto piatom diele je z Holeho asi najväčšia troska, pretože pije ako dúha a život sa mu hrúti ako domček z karát. Vždy ale dokáže zmobilizovať svoje sily a dotiahnúť tento veľmi temný prípad do úspešeného konca.

30.06.2017

Bohyňa pomsty Bohyňa pomsty Jo Nesbø

Jeseň 2002. Harry Hole rieši prípad bankovej lúpeže a stopuje tajomného fantóma, ktorý profesionálnym spôsobom vykradol banku v centre Osla a nezanechal po sebe žiadne stopy. K Holemu je pridelená nová mladá policajtka Beate Lønnová, ktorú Hole okamžite vezme pod svoje ochranné krídla a predáva jej cenné skúsenosti. Ale aby toho nebolo málo, Holeho bývala priateľka je nájdená zavraždená za veľmi čudných okolností a tak musí Harry nasadiť všetok svoj dôvtip a vypátrať aj vraha svojej bývalej lásky. Tradične prekombinovaná záležitosť, ktorá v priebehu vedie do toľkých dejových odbočiek, že som sa v tom občas strácal. No a samozrejme že nič nie je tak ako sa na prvý pohľad zdá. Perfektná práca.

Netopierí muž Netopierí muž Jo Nesbø

Harry Hole a jeho prvý prípad. V austrálskom Sydney je na dne útesu nájdená mŕtvola Nórky menom Inger Holterová. Telo nesie stopy znásilnenia a veľmi brutálneho mučenia. Harry spolupracuje s detektívom menom Andrew Kensington a spoločnými silami sa snažia zistiť kto za tým všetkým stojí, ale začínajú sa objavovať ďalšie brutálne vraždy. Je zrejmé, že detektívi čelia sériovému vrahovi. Prvotina "kráľa severskej krimi" u mňa dopadla na výbornú. Ale predtým som prečítal už 11 kníh od tohto autora a vzhľadom k tomu, že Snehuliaka som čítal ako prvého, vedel som dopredu kto je vrah. Vždy som si myslel že Hole sa stal alkoholickou troskou postupne, ale mýlil som sa, pretože aj tu pije jak dúha a balansuje na kraji priepasti. Aj tak som si túto detektívku naplno užil. Nesbø totiž už svoj debut doplnil početnými popkultúrnymi odkazmi a reáliami prostredia, v ktorom sa kniha odohráva. Za mňa jednoznačne spokojnosť.

30.06.2017 4 z 5