JelloBiafra JelloBiafra komentáře u knih

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti David Lagercrantz

Vyše 10 rokov po smrti Stiega Larssona sa stal zázrak a jeho knižného diela sa ujal zručný a maximálne schopný Pán, David Lagercrantz. Je až obdivuhodné ako dokonalo si poradil s postavami a ako dokonalo sa adaptoval na celkové prostredie, ktoré Larsson tak pracne budoval. To prepojenie s minulými knihami, prirodzedné nadviazanie na predchádzajúce diela.......za to patrí Pánovi Lagercrantzovi veľký obdiv. Lisbeth Salander a Mikael Blomkvist sa zasa raz zamotajú do prúseru a nebude to opäť prechádzka ružovou záhradou. Opäť sa jedná o zručne napísaný severský thriller bez slabšieho miesta a s veľkým dôrazom na budovanie napätia a prácu s postavami. Za mňa veľká spokojnosť.

03.01.2024 4 z 5

Krvavý sníh Krvavý sníh Helmuth Nowak (p)

Operácia Barbarossa a bojové akcie skupiny Armád Sever z pohľadu radových vojakov Wehrmachtu. Josef Frais tu opäť dodržal presné historické reálie a boje v Pobaltí ukazuje so svojou precíznosťou na akú som zvyknutý z jeho predchádzajúcich kníh. Mal som zo začiatku trochu obavy ako si zvyknem na iného hlavného hrdinu, ale nakoniec mi ryšavý Willi Drotner dokonalo sadol. Kniha pôsobí až mrazivo autenticky, ako keby ju skutočne písal veterán z bojov. Znovu sa mi potvrdilo, že pán Frais bol veľký spisovateľský talent.

26.10.2023 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Ďalšia ultra-mrazivá detektívka z Nórska, ktorá predchádzajúci diel hravo prebíja a prináša nám psycho-thriller s hororovými prvkami. Autorovi patrí pochvala hlavne za to, že sa mu skutočne podarilo držať mňa v neistote až do finále. Precízne vykreslené charaktery a depresívna atmosféra. V tomto Škandinávci fakt vedú. Za mňa maximálna spokojnosť.

02.04.2023 5 z 5

Ozvěny bojů Ozvěny bojů Karel Klapálek

"Ano, poušť! To nejsou jen pevnůstky ve skalách, špatná voda, konzervy, písečné blechy a chamsin, zima a vedro. Je to mnohem více, cosi nedefinovatelného, co si musí zažít každý sám - porvat se s pouští a nepodlehnout!"................Unikátne vojnové pamäti Pána Generála Klapálka približujú jeho osudy za druhej svetovej vojny od dramatického úteku z Protektorátu až po príchodu do Palestíny a neskôr až po formovanie 11. východního československého praporu. Jeho subjektívny pohľad na dejinné križovatky, život a boj v púšti či spomienky na stretnutia s historickými osobnosťami len dotvárajú túto unikátnu mozaiku. V druhom dejstve nám autor približuje boje v duklianskom priesmyku až po oslobodzovanie Slovenska a finálne boje na Morave. Kupodivu mi tu menšie ideologické výlevy ať toľko nevadili aj záverečný doslov, ktorý už však nepísal autor sa dá vydržať. Veľmi hodnotná kniha, ktorá by nemala ujsť žiadnému fanúšikovi vojnovej histórie.

02.04.2023 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Právoplatná sci-fi klasika, ktorá sa v priebehu rokov stala úspešnou franšízou a vďaka dvom filmovým adaptáciám či nemenej úspešným videohrám sa stala ozajstným kultom. Duna je fascinujúci príbeh o vzdialenej púštnej planéte Arrakis, ktorá je príčinou sporov medzi dvomi mocnými rodmi Atreidesov a Harkonnenov, a to hlavne vďaka tajomnému koreniu, ktoré údajne predlžuje život a poskytuje zvláštne schopnosti. Z pozadia však ťahá za nitky mocný Imperátor Padišach Shaddam IV. a zároveň aj mocná prepravná spoločnosť. Našťastie sa tu objavuje dedič Atreidesov, Paul Atreides, ktorý je predurčený Arrakis spasiť. Frank Herbert knihu naplnil viacerými motívmi od politiky, filozofie, ekologických posolstiev až po jeho fascináciu arabskou kultúrou. Piesoční červi, Fremeni, Sardaukari, Benne Gesserit, melanž, Gom Džabár či Vesmírna Gilda - tieto pojmy si osvojíte keď si prečítate tento výpravný púštny epos. Našiel som novú srdcovku medzi knižnými sériami a teraz sa už môžem tešiť na ďalšie pokračovania.

08.06.2022 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Po poviedkových zbierkach Mlha, Čtyři roční doby, Všechno je definitivní či Čtyři po půlnoci som sa konečne dostal ku Kingovej poviedkovej prvotine z roku 1978 s názvom Noční Směna. Práve táto zbierka je zo všetkých najslávnejšia, pretože absolútna väčšina poviedok sa dočkala či už celovečerného alebo aspoň televízneho či seriálového spracovania. Úprimne povedané, prvú poviedku s názvom Jerusalem´s Lot som čítal až nakoniec a najskorej som sa zameral na poviedky, o ktorých som dopredu vedel že sú strašidelné ako sa patrí. Menovite napríklad Boogeyman, Mangler, Children of the Corn alebo titulná Night Shift, pretože som veľmi dobre vedel do čoho idem. Naproti tomu taká poviedka "Na dobrou noc" pre mňa bola veľmi príjemným (a mrazivým) prekvapením. U poviedky "Já vím, co potřebuješ" som sa naopak sklamal, pretože autor čitateľa celý čas napína a v závere to (snad zámerne) nechá vyšumieť do stratena. U poviedky "Bojiště" som sa zasa od plných pľúc smial a to hlavne z závere, ktorý je tak ironický a čiernohumorný, že mi ležal v hlave ešte veľmi dlho. Rovnako tak nechýba satirický pohľad na fajčiarske záležitosti v poviedke "Nekuřáci s. r. o.", tú som predtým videl vo filmovej podobe vo filme "Cat´s Eye" kde hlavného hrdinu stvárnil James Woods. Veľmi vydarená zbierka, ktorú neváham nazvať kultovou.

02.01.2022 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

(SPOILER) Dominik Dán sa zase raz pustil do kritiky našej skorumpovanej gubernie ovládanej oligarchami a finančnými skupinami. Ministri, prokur(v)átori, sudcovia, policajní funkcionári - tí všetci sú podriadení zbohatlíkom, ktorí vlastnia všetko a je úplne jedno ktorá strana je u moci. Smrť okresného prokurátora zo začiatku vyzerá ako lúpežná vražda, následne sa však ukáže že dotyčný prekážal niekomu mocnému a hlavne mal, ako jediný odvahu bojovať proti korupčníkom a hochštaplérom. Naši vraždári budú mať opäť plné ruky práce s vyšetrovaním a zaisťovaním dôkazov, pretože kamene budú padať zo všetkých strán. Kniha mi svojou atmosférou pripomenula autorovu prvotinu "Popol všetkých zarovná". Aj tu je totiž vyšetrovanie marené nielen policajnou vrchnosťou ale aj mafiánmi. Naši hlavní hrdinovia však už v tíme postrádajú dve dôležité osoby a na samotnom Krauzovi sa začínajú prejavovať jeho odslúžené roky. Obdivujem Dána že aj po toľkých knihách dokáže zas a znovu navodiť hustú atmosféru podsvetia a hlavne naplno zobraziť pokrivený charakter nášho štátu.

16.11.2021 4 z 5

Čítajte si s nami Čítajte si s nami Jozef Pavlovič

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh z mojich detských čias. Ako 8-10 ročný som ju čítal minimálne trikrát. Pán Pavlovič tu hravým a pútavým spôsobom zobrazuje prostredie žiakov prvého stupňa a prostredníctvom jednotlivých krátkych príbehov sa snaží pôsobiť na morálku a výchovu detí. Niektoré príbehy si pamätám dodnes.

08.06.2021 4 z 5

Nôž Nôž Jo Nesbø

(SPOILER) Temné, prepracované a plné typických zvratov. Hole zasa raz padá na dno, tentoraz to je ale totálna žumpa, pretože príde o jednu z najbližších osôb. Púšťa sa do vyšetrovania na vlastnú päsť a odhaľuje jednu nečakanú osobnú pomstu. 12. časť dobrodružstiev Harryho Holeho tentoraz vyžaduje absolútnu znalosť všetkých predošlých prípadov, pretože v priebehu knihy tu autor umiestnil flashbacky od prvej knihy po poslednú a je to skutočne skúška pamäti poctivého fanúšika série. Ja osobne som však bol otrasený záverečným odhalením páchateľa a stále mám dojem, že to autor nejako vymyslel narýchlo, lebo asi nevedel ako to zakončiť. Každopádne ale kniha má svoju typickú temnú štylizáciu na akú sme zvyknutí z minulých dielov a tiež nevyhnutné pop-kultúrne odkazy. Jednoznačne opäť výborne napísané detektívne dielo.

29.03.2021 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Pravdepodobne jedna z najznámejších Kingových kníh vôbec. A to vďaka úspešnej filmovej adaptácii z roku 2000, ktorá je natočená veľmi verne svojej predlohe. King tu opäť predvádza svoj charakteristický rukopis plný hrôznych momentov, ale aj nefalšovaného dojatia. Brilantne napísané postavy, dobové reálie 30. rokov i pôsobivá mysteriózna atmosféra. To je Green Mile.

05.01.2021 5 z 5

Podpaľačka Podpaľačka Stephen King

(SPOILER) King sa po románe Carrie znovu vrátil k motívu zvláštnych schopností. Tentoraz rozoberá tému pyrokinézie - schopnosi vytvárať oheň. Práve týmto darom je obdarovaná 8 ročná Charlie McGeeová, ktorá je so svojim otcom Andym na úteku pred tajnou organizáciou zvanou Firma. Dotyčná organizácia chce Charlie využiť ako zbraň hromadného ničenia, lenže ona sa nedá len tak ľahko zotročiť. Nastáva napínavý boj dobra so zlom a zároveň snaha hlavnej hrdinky naučiť sa ovládať svoj dar. Niekedy však nemá na vybranú a jej zbraň musí byť využitá proti agresorom, ktorí sú jej v pätách. Kniha má mierne kolísavé tempo rozprávania a niektoré pomalšie pasáže sú tu na škodu. Hlavne dlhá pasáž vo výskumom stredisku by zaslúžila osekať aspoň o 30 strán. V každom prípade sa však jedná o jednu z ďalších Kingových klasík.

02.01.2021 4 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

(SPOILER) Krauz a Chosé tentoraz riešia prípad záhadného úmrtia jednoho obézneho podnikateľa, ktorý bol nájdený mŕtvy za písacím stolom. Všetko nasvedčuje tomu, že išlo o infarkt. Ako sa ukáže neskôr, jeho úmrtie nebola až taká náhoda. A tak sa roztáča ďalší kolotoč pátraní, získavania dôkazov a hľadaní svedkov. Tentoraz však príbeh neponúka nejaké nečakané rozuzlenia a k odhaleniu vinníka sa dostane viacmennej bez nejakých veľkých peripetií. Zato druhá dejová línia s bývalým policajtom je o niečo napínavejšia, ale končí skorej než sa stačí nejako poriadne rozbehnúť. Jedna z tých slabších Dánoviek.

18.12.2020 3 z 5

Mechanický pomaranč Mechanický pomaranč Anthony Burgess

Pojem "Antiutopický román" má len veľmi málo titulov. Patrí medzi ne Orwellova legendárna kniha 1984, patrí medzi ne "451 stupňov Fahreneheita" od Raya Bradburyho a patrí medzi ne aj kniha "A Clockwork Orange" od Anthonyho Burgessa. Podľa mňa sa popisovanie významu tejto knihy podobá noseniu dreva do lesa, tak teda popíšem len svoje osobné pocity z knihy. Stačí len toľko že v roku 2004, keď som mal 12, mi majiteľ kníhkupectva (bývalý učiteľ) odmietol túto knihu predať s odôvodnením, že to nie je kniha pre mňa. No teda dobre. Asi 3 roky na to som videl filmovú adaptáciu od môjho obľúbeného režiséra Stanleyho Kubricka a pochopil som prečo mi ju nechcel predať, zároveň sa film stal pre mňa kultom a vôbec celá "Clockwork" subkultúra vtedy veľmi frčala pretože som sa pohyboval pár rokov v punkovom prostredí. Knihu som si zakúpil až v roku 2017 a s veľkým oneskorením som sa k nej dokopal až teraz a "sfúkol" ju za pár hodín. Čítanie je to rozhodne veľmi náročné, pretože kniha je písaná v slangu, ale na konci knihy je "droog" slovník, takže nebude problém si zistiť ktorý pojem čo znamená. Zároveň má kniha v sebe veľmi silnú atmosféru a nedá sa od nej odpútať aj napriek tomu, že viete vďaka znalosti filmu ako to celé skončí. Bez výhrady veľkolepé dielo, ktoré patrí do výkladnej skrine svetovej sci-fi. Najviac tu zaujme filozofická myšlienka relativity dobra a zla, ale aj motív ovplyvňovania myslenia ľudí na základe medikamentov a terapie. No, keď je niekto hajzel a násilník, tak ním aj zostane a žiadna medicína to nikdy nenapraví, pokiaľ si to dotyčná osoba v hlave neuprace.

13.12.2020 5 z 5

Poison Heart. Přežil jsem Ramones Poison Heart. Přežil jsem Ramones Dee Dee Ramone

(SPOILER) Ramones - jedna z vôbec prvých punkových kapiel, ktorá definovala punkový sound a módu ešte pred nástupom britskej vlny na čele so Sex Pistols. Kapela, ktorá začínala v špinavom newyorskom klube CBGB a pomaly sa čoraz viac stávala slávnou. V rokoch 1974 až 1989 v nej hral na basu spoluzakladateľ Douglas Colvin alias Dee Dee Ramone. Táto kniha však nie je príbehom kapely Ramones a je veľmi prekvapivé že autor sa v knihe venuje samotnej kapele tak sotva v pár kapitolách, ale zato nezabudne na záver spomenúť že svoje pôsobenie v kapele vníma veľmi rozpačito. Absolútna väčšina knihy je totiž jeho osobnou spoveďou a spomienkou na ťažký život od zmareného detstva v povojnovom Nemecku až po jeho presťahovanie do New Yorku či pobyty v Londýne a Amsterdame v neskoršom období. Nech tento človek robil čo chcel, nikdy nebol šťastný a balansoval na okraji priepasti v neustálom drogovom rauši. Jeho popis boja s absťákmi a halucináciami je tu veľmi pôsobivý a zanecháva horkastú pachuť. Už predhovor knihy plný zloby a depresie napovedá že kniha nebude zrovna veselé čítanie a je tomu skutočne tak. V knihe je občas až priveľa sebaľútosti, čo dokazuje že autor mal veľmi ťažký život. Dee Dee tu ale spomína aj na svojich starých kamarátov-feťákov, ale aj na kolegov z hudobnej brandže ako Debbie Harry, Iggy Pop, Johnny Thunders, Stiv Bators či Jerry Nolan a historky s nimi stoja za pozornosť. Ale celá punková pasáž je tu popísaná len okrajovo, a možno preto dávam nižšie hodnotenie.

07.12.2020 3 z 5

Dvadsaťtisíc míľ pod morom (zkráceno) Dvadsaťtisíc míľ pod morom (zkráceno) Ron Miller

Jedna z prvých kníh, ktoré som si ako 8 ročný kúpil z kapesného v dnes už neexistujúcom kníhkupectve v našom malom mestečku. Kniha je oproti pôvodnému románu osekaná o mnoho častí, ale základná dejová línia zostala zachovaná a príbeh je na každej strane doplnený zaujímavosťami a obrázkami. V podstate je to román krížený s encyklopédiou.

06.12.2020 4 z 5

Bitky a bojiská: Od Wogastisburgu po Lamač Bitky a bojiská: Od Wogastisburgu po Lamač Vojtech Dangl

Slovensko je len maličkým kúskom Európy, napriek tomu na našom území od éry Veľkej Moravy až po 19. storočie prebehlo množstvo krvavých vojen a povstaní. Vojtech Dangl tu rozoberá udalosti od bitky pri Wogatisburgu, cez krvavé tatárske vpády v 13. storočí, nechýba bitka pri Rozhanovciach a osudová bitka pri Moháči v roku 1526. Do podrobnosti tu opisuje aj kurucké vojny, tridsaťročnú vojnu, vojny proti Turkom, napoleónske vojny a v závere aj bitku pri Hradci Králové - tá síce neprebehla na našom území, ale pruské vojská tiahli aj cez naše územie a zanechali tu svoje stopy. Do podrobna je tu u jednotlivých konfliktov popísaná vtedajšia politická situácia v Európe ale aj ako boli armády jednotlivých strán vyzbrojené a organizované. V závere sa však autor nevyhol dobovým náladám (kniha vyšla v roku 1984) a polemizuje o prípadnej 3. svetovej vojne a riadne sa opustil, keď v závere do nebies vychválil Varšavskú zmluvu a jej dôležitú úlohu. To sa však dá odpustiť a v konečnom dôsledku sa jedná o hodnotnú publikáciu, ktorej nedávna dvojdielna reedícia potvrdzuje jej kultovosť.

30.11.2020 4 z 5

Krycie meno Bežec Krycie meno Bežec Peter Tóth

Pamäti bývalého novinára a dôstojníka SIS Petra Tótha mňa veľmi sugestívnym spôsobom vrátili do časov, kedy na Slovensku vládol mafiánsky klan zvaný HZDS a jeho Boss Vladimír Mečiar. Ten si v spolupráci s Ivanom Lexom a Jaroslavom Svěchotom urobil z SIS súkromnú politickú políciu, ktorá nielenže uniesla prezidentovho syna Michala Kováča ml., ale v spolupráci s mafiou mlátila a zastrašovala akýchkoľvek Mečiarových oponentov. Tóth tu približuje vtedajšiu atmosféru strachu a zároveň aj snahu "paralelnej" tajnej služby vzdorovať proti vtedajšej garnitúre. Veľmi na mňa zapôsobila pasáž, kde je rozoberaná vražda Róberta Remiáša a otázniky okolo nej. Autor tu však pripúšťa, že v jeho vražde nemusí mať nutne prsty iba SIS. Je tu rozoberaná aj autorova kariéra v SIS a prekvapivo až v poslednej časti sa autor rozpíše o svojich začiatkoch novinára. Každopádne sa jedná o veľmi významné knižné memento, ktoré stojí za pozornosť.

30.11.2020 4 z 5

Mečiar a mečiarizmus: politik bez škrupúľ, politika bez zábran Mečiar a mečiarizmus: politik bez škrupúľ, politika bez zábran Marián Leško

(SPOILER) Marián Leško vydal v roku 1996 v rámci možností korektný opis pokriveného charakteru Vladimíra Mečiara i režimu, ktorý nastolil v novembri 1994. Autor sa tu zameriava na Mečiarove počiatky v malej dedine pri Žiari nad Hronom cez jeho prácu podnikového advokáta v nemšovských sklárniach, až po začiatok politickej kariéry vo VPN a neskôr založenie neslávnej strany HZDS. Už od malička mňa rodičia učili že Mečiar je ultimátne zlo a táto kniha mi to len potvrdila, pretože toľko zákulisných informácií a autentických Mečiarových výrokov len dokresľuje čo som o ňom už dlhé roky vedel. Jeho politická dráha bola už v rokoch 1990 až 1996 plná osobných podrazov, intríg, cholerických výstupov, veľkohubých vyjadrení a v prvom rade ješitných konfliktov s oponentmi. Nie je opomenutá ani gaunerská privatizácia a rozkrádanie. Na záver tu autor vyjadruje určité obavy a polemiky kam nás Mečiarova politika môže zaviesť. Našťastie dva roky po vydaní knihy prišli voľby, ktoré poslali HZDS aj Mečiara na smetisko dejín.

28.11.2020 3 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Dlhé tri roky táto kniha ležala v mojej knižnici, ale s príchodom pliagy zvanej Covid-19 mňa ako ortodoxného fanúšika pána Kinga napadlo, že by nebolo od veci si už konečne prečítať jedno z jeho vôbec najdlhších diel, ktoré navyše pojednáva o globálnej pandémii. A ešte k tomu, keď sa v decembri dočkáme novej seriálovej adaptácie. Neskrátený, takmer 900 stránkový (mám prvé české vydanie z roku 1995) opus o pandémii zvanej "Kapitán Trips", ktorá vyhladí drvivú väčšinu ľudstva, je napísaný s Kingovým tradičným umom, kde má každá postava svoj jedinečný príbeh a každý charakter je vykreslený do najmenšieho detailu. A ja osobne som si, rovnako ako u IT obľúbil všetkých hrdinov, ktorí sa prebíjajú cez post-apokalyptickú krajinu a snažia sa znovu nastoliť civilizáciu. Stu Redman, Frannie Goldsmith, Larry Underwood, Glen Bateman, matka Abigail ale aj záporáci ako Harold Lauder či hlavný černokňažník Randall Flagg, to sú všetko nadmieru životné postavy, ktoré sa vryjú do pamäti a zostanú tam. Jedinečná je aj kompozícia knihy od zdánlivo nevinného počiatku pandémie, cez masový chaos až po nový začiatok v mestečku Boulder. Rovnako tak téma nadprirodzena a súboja dobra so zlom. Aj napriek naťahovanému záveru a mnoho nudnejších pasáží som túto knihu s chuťou dočítal a zaraďujem ju medzi svoje knižné srdcovky.

31.10.2020 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Geniálne napísaný psychologický thriller o mladíkovi s "veľmi netradičným" menom John Smith, ktorý sa po štyroch rokoch kómy vracia do života obdarený jasnovideckými schopnosťami. Zo začiatku využíva svojho daru ako pomoci ľuďom vo svojom okolí. Ochraňuje ľudí od katastrof a nehôd a časom sa stáva "hviezdou" bulvárnych plátkov. Až nekoršie stretne jednoho bezcharakterného politika a zistí že tento je pre hrozbou pre budúcnosť nielen USA, ale aj celého Sveta. Rozhodne sa teda jednať. King príbeh zasadil do búrlivého obdobia 70. rokov po prehratej vojne vo Vietname a nechválne známej afére Watergate. King sa vedel pri písaní vždy dokonalo pohrať s postavami, tu to ale dáva priam majstrovsky a jednotlivé vzťahy Johnnyho napríklad s jeho bývalou Sarah, s šerifom Bannermanom či s Chuckom Chatsworthom tu fungujú na výbornú. Naposledy som si tak obľúbil postavy v "TO" a aj tu mi prirástli k srdcu ako sa mi u jeho kníh už dlho nestalo. Zatiaľ jedna z najlepších Kingoviek čo som mal možnosť čítať, len ma mrzí, že mi táto knižka dlhých 5 rokov od zakúpenia ležala v knižnici a dostal som sa k nej až s takým oneskorením.

06.04.2020 5 z 5