Poison Heart. Přežil jsem Ramones

Poison Heart. Přežil jsem Ramones https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103404/bmid_poison-heart-prezil-jsem-ramones-YD2-103404.jpg 4 33 6

Dee Dee Ramone, vlastním jménem Douglas Glenn Colvin (18. 9. 1951 – 5. 6. 2002), baskytarista a autor mnoha zásadních textů skupiny Ramones, která se hned po svém založení v roce 1974 stala jednou z nejvýznamnějších představitelů newyorského punku. Na její rebelské vizáží a jejích krátkých, ryčných a rychlých skladbách s chytlavými melodiemi a údernými, vtipnými texty měl velký podíl právě on. Ve své autobiografii Poison Heart: Přežil jsem Ramones vpravdě punkovým způsobem líčí svou životní, hudební i závislostní kariéru a popisuje hlavní milníky, jež formovaly jeho osud. Velkou část autobiografie věnuje svému dětství v poválečném Německu, spoluhráčům ze skupiny Ramones, vzpomínkám na přátele hudebníky, kteří zemřeli na drogovou závislost, i zamyšlení nad cenou slávy a popularity.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Maťa

Poison Heart: Surviving the Ramones , 1997

ozzak
31.01.2023 5 z 5

Super kniha od punkové legendy dee ramone baskytarysty a hlavního skladatele kapely ramones. O jeho velmi drsné životě od raného mladí v Německu které bylo poznamenáno že se narodil 6 let po druhé světové valce ve velmi problémové rodině po jeho začínajícím skusenosti jak s alkoholem ale i drogami které ho provázeli po celý jeho život po pravé vznikající punkové o hnutí kterého se stal součástí. Kniha velmi věrně popisuje velmi realistický bez žádných skrupulí punkovu kulturu 70 a 80 let která byla na alkoholu tvrdých drog a skandálu na některých se i sám autor podílel. Doporučuji všem kdo mají rádi punk nebo drsnejsi literatury.

JelloBiafra
07.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Ramones - jedna z vôbec prvých punkových kapiel, ktorá definovala punkový sound a módu ešte pred nástupom britskej vlny na čele so Sex Pistols. Kapela, ktorá začínala v špinavom newyorskom klube CBGB a pomaly sa čoraz viac stávala slávnou. V rokoch 1974 až 1989 v nej hral na basu spoluzakladateľ Douglas Colvin alias Dee Dee Ramone. Táto kniha však nie je príbehom kapely Ramones a je veľmi prekvapivé že autor sa v knihe venuje samotnej kapele tak sotva v pár kapitolách, ale zato nezabudne na záver spomenúť že svoje pôsobenie v kapele vníma veľmi rozpačito. Absolútna väčšina knihy je totiž jeho osobnou spoveďou a spomienkou na ťažký život od zmareného detstva v povojnovom Nemecku až po jeho presťahovanie do New Yorku či pobyty v Londýne a Amsterdame v neskoršom období. Nech tento človek robil čo chcel, nikdy nebol šťastný a balansoval na okraji priepasti v neustálom drogovom rauši. Jeho popis boja s absťákmi a halucináciami je tu veľmi pôsobivý a zanecháva horkastú pachuť. Už predhovor knihy plný zloby a depresie napovedá že kniha nebude zrovna veselé čítanie a je tomu skutočne tak. V knihe je občas až priveľa sebaľútosti, čo dokazuje že autor mal veľmi ťažký život. Dee Dee tu ale spomína aj na svojich starých kamarátov-feťákov, ale aj na kolegov z hudobnej brandže ako Debbie Harry, Iggy Pop, Johnny Thunders, Stiv Bators či Jerry Nolan a historky s nimi stoja za pozornosť. Ale celá punková pasáž je tu popísaná len okrajovo, a možno preto dávam nižšie hodnotenie.

Ivo1973
10.12.2017 3 z 5

Muzikant byl určitě lepší než spisovatel. Přečetl jsem jen proto, že Ramones mám rád a čekal jsem, že se dozvím víc o kapele samotné.

antragus
28.08.2017 3 z 5

Nooo. Dee Deemu se musí nechat, že si až obdivuhodně pamatuje co všechno fetil, kolik toho tu a tam a onde vychlastal, co to vlastně chlastal a s čím to míchal, kolikrát se z toho snažil dostat, jak se z toho snažil dostat a kde... Na to jak by tím vším měl mít vypláchnutej mozek je v paměti na takový hovadiny opravdu machr. Jinak se dočkáte sondy do dětství a tu a tam (ale opravdu tu a tam) nějakého hudebního zákulisí. Opravdu slušnou a logickou kontinuitu příběhu mají vlastně jen závislosti hlavního protagonisty, jinak jsou některé zápletky, období i epizodky často psané přinejmenším zmatečně, spousty věcí zůstává nedořešených nebo se Dee Deemu během vyprávění prostě vypařily... Prostě jsem čekal přeci jenom trochu víc a trochu jinak...

hystericwidow
07.09.2015 2 z 5

Co si budeme povídat - on byl Dee Dee především muzikant, nikoliv spisovatel :)

Shimargh
25.01.2014 3 z 5

Egoistická, jednostranná a velice subjektivní sonda do tehdejší doby plné drog, nespoutaného sexu a pořádného rock and rollu...škoda že mi Dee Dee moc nesednul a to i přesto že Ramones a tehdejší muziku mám velice rád.

Autoři knihy

Dee Dee Ramone