Kontraktor

Kontraktor https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291909/mid_kontraktor-n9b-291909.jpg 4 11 4

Kontraktor je fenomén dvadsiateho prvého storočia, ktorý sa zrodil z chudoby a vojnových konfliktov. Kontraktora si najímajú súkromné osoby, firmy a politici, aby ich ochraňoval a sprevádzal na nebezpečných misiách. Kontraktor je telesne zdatný, psychicky odolný, dobre znáša ťažké podmienky a v krajnom nebezpečenstve sa rozhoduje s chladnou hlavou. Skôr ako autor Kontraktora Peter Kijaba dostal ponuku na uzavretie kontraktu, prešiel tvrdým výcvikom vo Francúzskej cudzineckej légii. Jeho pútavé a zaujímavé rozprávanie prináša tému, s ktorou sa na Slovensku stretávame po prvý raz. Odkrýva tabu Francúzskej cudzineckej légie, tvrdé podmienky v nej a päťročný výcvik, ktorým prešiel. Časť výcviku absolvoval v Gabone a na Pobreží Slonoviny v čase, keď v krajine začali vyčíňať Mladí patrioti. Ako kontraktor pôsobil na Haiti, kde bol očitým svedkom posledného zemetrasenia, o ktorom informovali médiá celého sveta. Apokalyptická skaza, beznádej, zúfalstvo a tisícky mŕtvych v krajine, kde nič nefungovalo ani v bežnom živote. Všadeprítomnú hrôzu a bezcitnosť opisuje tak živo, že čitateľ sa ocitne uprostred Port-au-Prince zrovnaného so zemou. Dnes pôsobí ako kontraktor v Afganistane.... celý text

jan7760
02.11.2022 4 z 5

Zaujímavé čítanie priamo od človeka, ktorý si tým prešiel. Možno by som prijal podrobnejšie opisy jednotlivých akcií, určite musí byť zaujímavé sledovať autora v Afganistane, možno sa jedného dňa dočkáme pokračovania.

JelloBiafra
13.01.2020 4 z 5

Pôsobivá výpoveď bývalého príslušníka cudzineckej légie, ktorý počas služby v légii prešiel krajinami ako Gabon, Pobrežie Slonoviny či Nová Kaledónia a po skončení turnusu sa rozhodol pre prácu kontraktora - ozbrojeného ochrankára pre VIP osoby. Následne slúžil na Haiti a neskôr v Afghanistane. Práve na Haiti ho v januári 2010 zastihlo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo vyše sto tisíc obetí. Dozvieme sa aj o náročných podmienkach v cudzineckej légii, ako skostnatele je légia dodnes vedená a nezabúda sa ani detailný opis tvrdého výcviku. Veľmi vydarená kniha, ktorá si rozhodne zaslúži pozornosť.

Tsurara
01.08.2017 4 z 5

Kniha sa dá považovať za istý druh autobiografie s príbehovou formou. Samotný názov tohto kúsku môže pôsobiť ako čiastočný "clickbait", keďže sa práci kontraktora venuje až v záverečnej časti. Na druhú stranu je to oveľa viac komplexnejší príbeh človeka, ktorý svoj život zasvätil rôznym ozbrojeným zložkám, počnúc začiatkami v Slovenskej armáde.
Prológ ma trochu vyviedol z miery vďaka ideologickému nádychu správnych hodnôt života, ale pri čítaní knihy zistíte, že aj to tam má svoje miesto. Nejedná sa o úplne jednoliate rozprávanie, ale pekne to na seba nadväzuje. Vyzdvihujú sa tu príhody a etapy zo života autora, ktorými si prešiel. Nie je to žiadna náučná lit., ktorá by sa priamo zamerala na odbornú terminológiu, taktiku a pod. Je to kniha napísaná obyčajným človekom, ktorý si už niečo zažil a rozhodol sa napísať knihu, ktorá by popisovala jeho skúsenosti. Valná časť je prekvapivo venovaná službe v légií. Ťažko povedať či rozpisovanie v niektorých oblastiach nebolo zbytočným, každého zaujíma niečo iné, ja by som skôr prijala otázku bojovej praxe, taktík a pod., ktoré boli v menšine. Autor si musel určiť priority toho, na čo sa zamerať, čo zmieniť, čo rozviť, aby sa to stalo ľahko čitateľným a pritom obsiahlo potrebné základné informácie. Kniha je určená širokej verejnosti, čo sa na tom podpísalo.
Verím, že z toho množstva materiálu bolo ťažké vybrať to vhodné a redaktori spolu s korektorkou museli odviesť kus práce, aby autora správne nasmerovali a knihu doviedli do finálnej podoby. Mimochodom si dali záležať aj na zovňajšku knihy, ktoré má veľmi kvalitné prevedenie.
Nakoniec musím vyzdvihnúť epilóg, ktorý trochu zmenil tóninu tohto kúsku, autor v tejto časti rozviedol svoje myšlienky a to, čo mu visí na srdci, s čím sa stotožňujem.

Koňadra
02.06.2016 4 z 5

Neviem čo mňa, klobáskového lenivca a pacifistu nalákalo na kúpu. Klamem. Viem, bola to zvedavosť na strane jednej a prekvapivá príjemná skúsenosť s knihou Sebastiana Jungera Válka, z prostredia vojny v Afganistane.
Hoci asi z Petra Kijabu Dominik Tatarka nebude (férovo je potrebné povedať, že ani také ambície nemal, resp. ich neprezentoval), je to celkom zujímavý opis našej armády (čítal som s kvapkou pofidérneho sentimentu), cudzineckej légie a práce kontraktora (kým som si knihu neprečítal, netušil som, že pojem kontraktor môže mať i takýto význam). Za osobitnú zmienku určite stojí autentický opis situácie na Haiti po obrovskom zemetrasení i autorove neumelé postrehy.

cizinecká legie

Peter Kijaba