Kelti

Kelti https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174072/bmid_kelti-cH2-174072.jpg 4 7 2

Pútavo podaná história národa, ktorý ovplyvnil vývoj celej Európy. Vydarená publikácia edície Periskop. Obsah: Národ, ktorý prišiel z temnôt, Desivý prízrak Ríma, Alexandrovi dedičia a Kelti, Štyria Gréci objavujú Galiu, Začalo sa to pri Volge, Keď zanikla Atlantída, Zrod keltskej Európy, Lovci lebiek s črtami mešťanov, Správcovia smrti, Intrigánska hra Iulia Caesara, Vercingetorigov márny boj, Výprava na koniec sveta, Barbarské sprisahanie, Írsko čiže mucha v jantári, Diví a nežní keltskí svätci, Keltská ríša v oblakoch.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Obzor (SK)

Die Kelten , 1975

JelloBiafra
28.09.2019 4 z 5

Nemecký historik Gerhard Herm v tejto knihe mapuje históriu keltských kmeňov od starovekých časov kedy sa vojvodcovi Brennusovi podarilo dobyť Rím, až po ich násilné vytlačenie do Británie a Írska v rannom stredoveku. Autor nezabúda na dôležité medzníky v histórii Keltov a detailne tu popisuje dôležité kultúrne epochy ako Halštatská a Laténska kultúra, ale niektoré kapitoly mi tu predsa len prišli až príliš špekulatívne. Nachádza sa tu jedna kapitola, kde sa autor zamýšľa odkiaľ prišla pôvodná civilizácia a nakoniec ju situuje do oblasti medzi Volgou a Donom. Vzhľadom k tomu že kniha je o Keltoch, tak mi to pripadalo nemiestne. Je tu aj mnoho iných kapitol, ktoré som len tak narýchlo prelistoval, pretože boli skutočne nezáživné. Zato kapitola o boji Julia Caesara proti Galom stojí za to a je precízne zavŕšená opisom zúfalého boja Vercingetorixa pri Alesii, kde boli Gali na hlavu porazení a ich kultúra dostala v Európe mat. Následne bola Európa "romanizovaná" do takej podoby, ako ju poznáme dnes. V poslednej časti sa dozvedáme ako rímske légie bojovali s keltskými kmeňami na britských ostrovoch a ako dodnes starobylá keltská kultúra a čiastočne aj ich jazyk prežívajú hlavne v Írsku, Škótsku, Walese a v Bretónsku. Aj napriek niektorým nudnejším častiam kniha stojí za pozornosť.

freejazz
14.05.2019 5 z 5

zaujímavo podaná história, hoci spočiatku sa zdalo, že Kelti boli v očiach autora predovšetkým bojovníci a lovci

Keltové starověk etnikum

Gerhard Herm