Jelitovna Jelitovna komentáře u knih

Dívka ze země Venku 2 Dívka ze země Venku 2 Nagabe

Po prvním neobvyklém dílu jsem dala šanci druhému, tím ale končím. Černobílé nesrozumitelné něco na tolika stranách, že to ty zbývající pěkné nezachránily.

15.12.2022 1 z 5

Život 3.0 – Člověk v éře umělé inteligence Život 3.0 – Člověk v éře umělé inteligence Max Tegmark

Do páté kapitoly dobré.

* Vodík se - když se mu dá dost času - změní v lidi. /Edward Robert Harrison, 1995/
* "Jednou z nejúžasnějších událostí za 13,8 miliardy let od našeho velkého třesku bylo, že se tupá neživá hmota stala inteligentní."

Ovšem s šestou mě veškerý zájem přešel, nedokázala jsem se jí prokousat, a do dalších jsem se jen těžko začítala.

* "... zkušenost mě také donutila přehodnotit způsob, jakým interpretuji zpravodajství. Pochopitelně jsem si vědom, že většina informačních kanálů má vlastní politickou agendu, až nyní jsem si však uvědomil, že jsou předpojaté i mimo tento hlavní zájem, a to ve všech tématech, dokonce i v těch, co s politikou nesouvisejí."

25.11.2022 3 z 5

Psychedelika a psychonautika I. Psychedelika a psychonautika I. Vojtěch Cink

Co se nepovedlo, je ten černobílý obrázek, u něhož je popisek, jako by byl barevný. Kdyby se vynechala některá z fotek MUDr. Cinka a místo ní se vložilo barevné vyobrazení receptoru v membráně neuronu, určitě by mi nevadilo v průběhu čtení pár stránek otočit, abych se na něj podívala.
A zajímalo by mě, co je myšleno "svobodným vědomím", které tam někteří zmiňují a za něž, zdá se, bojují?

Alan Wats: "Psychedelická zkušenost je pouze zábleskem ryzího mystického vhledu, ale rovněž zábleskem, který může být dále kultivován a prohlubován různými způsoby meditace, pro které už psychedelické látky nejsou nutné ani užitečné. Když si vyslechnete zprávu, zavěste telefon. Neboť psychedelické látky jsou pouze nástroji, jako mikroskopy, teleskopy a telefony. Biolog nemá své oči neustále přilepené k mikroskopu, ale odchází a pracuje dále na tom, co spatřil."

25.11.2022 4 z 5

Příliš naivní.

18.11.2022 2 z 5

Čarodějný prsten - srbské pohádky Čarodějný prsten - srbské pohádky Jaroslav Pánek

Nedokázala jsem dočíst. Po třetí pohádce, v níž hlavní hrdina něco získá výměnou a pak si násilím vezme zpět, co směnil on, jsem knihu vyhodila.

03.11.2022

Částice na konci vesmíru Částice na konci vesmíru Sean M. Carroll

Včera na ČT zmínili CERN a mně se vybavila zajímavost zmíněná v knížce. "Klíčovou částí detektoru je soubor 78000 krystalů wolframanu olovnatého, jež po dobu deseti let postupně rostly v Rusku a Číně. Každý jednotlivý krystal přitom roste dva dny."
Nejsem ve fyzice vzdělaná a ani moje inteligence neumožňuje, abych celý obsah pobrala na jedno přečtení, takže mi některé části mnoho neřekly, ovšem cítím se dosti obohacena.

13.10.2022 4 z 5

Pohádka o svobodném duchu Pohádka o svobodném duchu Natalia Maudrova

Ve skutečnosti se nejedná o fantasy. Jde pravděpodobně o příběh týkající se I. M. Danilova, o němž také vypráví Anastasia Novych ve svých zápiscích "Sensei ze Šambaly".

13.10.2022

Tajný život hub Tajný život hub Robert Hofrichter

Celou dobu mi asi kvůli krátkým větám připadalo, že je knížka určena odrostlejším dětem. V závěru se ukázalo, že autor pro studenty dělá přednášky. Takže kdyby si chtěl někdo udělat zajímavý referátek do biologie, může po knize sáhnout.
Na druhou stranu, když psal, že za pomoci hlenky vytvořili model britské železniční sítě, nedovedla jsem si představit vůbec nic. Jak se tvoří model za pomoci hlenky?
Navzdory výhradám pro mě bylo v knize zajímavostí dost.

22.09.2022 4 z 5

Odpočítávání Odpočítávání Alan Weisman

Zrovna jsou v Pákistánu monzunové povodně, tak jsem si vzpomněla na jednu zajímavost uvedenou v knize: "...když byl Pákistán roku 1947 odříznut od Indie, stále ho ještě z jedné třetiny pokrývaly lesy. Dnes tvoří pákistánský lesní porost sotva 4 % území, a toto číslo zahrnuje i pozemky označené jako lesy, i když v nich však stromy ve skutečnosti rostou jen málo nebo vůbec."
...
A aniž by to navazovalo na předchozí citát, závěrem pan Weisman říká:
"Nechci odstřelovat nikoho, kdo je nyní naživu. Všem lidem, kteří jsou nyní na této planetě, přeji dlouhý život ve zdraví. Buď ale nad sebou převezmeme kontrolu a lidským způsobem snížíme své počty tím, že budeme vytvářet čím dál méně nových členů lidské rasy, aby nás nahradili, nebo nám příroda rozdá hromadu výpovědí. Když na kanálu National Geographic sledujete pořady o přežití nejsilnějších, je to zábava. Když to však postihne váš vlastní druh, nebude to nic pěkného."

12.09.2022 3 z 5

Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů Jaroslav Kurfürst

V závěru J. Kurfürst píše, že kritici budou knize vytýkat jednostrannost, a má pravdu. Je to zčásti propaganda.

Zavedli jste označení "užitečný idiot"; dovolím si navrhnout ještě jedno trefné a to "užitečný hajzl" - udavačů se v posledních dvou letech vyrojilo až až.

V. Bahenský: "Názoroví oponenti v demokratické diskusi se tak znenadání mění na nepřítele státu, kolaboranty, zrádce nebo užitečné idioty. To ale, nepřekvapivě, pramálo přispívá ke stmelování společnosti. Čím více společnost, či přesněji její segment, který vnímá, že externí aktér pracuje v domácí politice proti jejím zájmům, vnímá hybridní agresi jako efektivní a zásadní hrozbu, tím větší má tendenci semknout vlastní šiky a tím agresivnější opatření bude podporovat. Tím spíše ale také dojde k ještě většímu rozštěpení společnosti. Je totiž třeba mít na paměti, že celá řada politických a jiných názorů, které skutečně mohou současnému Rusku konvenovat, nejsou nutně samy o sobě nelegitimní. A pokud jsou jejich držitelé vykazováni z debaty jako užiteční idioti nebo vlastizrádci, udělá to pramálo pro stmelení společnosti, a už vůbec to nepovede ke změně jejich názorů."

J. Syrovátka: "Ochota participovat na ochraně určitého systému je úzce spojena s důvěrou v systém samotný. Proto opatření vycházející z teorie „společenské odolnosti“ mohou dobře fungovat pouze v zemích, v nichž občané mají vysokou důvěru ve státní instituce a ochotu participovat na společenské a politické debatě."

Těžko ovšem důvěřovat systému, který sám patří mezi nejúspěšnější šiřitele dezinformací, například ústy lékaře a ministra v jednom ("Kdo má ukončenou vakcinaci, neonemocní a nikoho dalšího nenakazí.“ Dr. Blatný, uvedeno v televizním i internetovém zpravodajství.) nebo profesora přímo na webu mzcr.cz ("Člověk, kterému bude tato vakcína aplikována, má jistotu, že po onemocnění covidem nebude mít těžký průběh a neumře.“ prof. Chlíbek.)

Český elf B. Kartous má pravdu, když píše, že "… je ale důležité zvyšovat vnitřní, individuální imunitu vůči snahám o manipulaci, a to bez ohledu na zdroj a intenci v jejich pozadí."

11.09.2022 3 z 5

Šílenství davů Šílenství davů Douglas Murray

Po pár stránkách odkládám. Nevyhovuje mi autorův styl. A témata? Tohle prostě nepotřebuju číst.

17.07.2022

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Renata Červenková
"Nad výsledky nedávného průzkumu Ústavu lékového průvodce a klinických farmaceutů Nemocnice Na Homolce, které tato nezisková organizace provedla u víc než 800 obyvatel domovů seniorů, zůstává rozum stát. Každý bral denně průměrně jedenáct léků! V jednom z domovů, který se nijak nevymykal, nebyli kliničtí farmaceuti spokojení u třetiny lidí: téměř u poloviny jim nebylo jasné, proč ten či který lék vůbec berou, a zhruba třetina užívala sice správný lék, ovšem v nevhodné dávce."

28.05.2022 4 z 5

Setkání se zlem a jeho přemožení v duchovní vědě Setkání se zlem a jeho přemožení v duchovní vědě Sergej O. Prokofjev

Zkusila jsem Prokofjeva jako méně těžkopádného, "převyprávěného" Steinera, jenže je to stále stejné, nerozumím. Získala jsem aspoň pár poznatků (že se antroposofie považuje za křesťanskou esoteriku, nebo z poznámek na konci že "Panslavistické hnutí z konce XIX. století se nesmí směšovat se snahami slavjanofilů uprostřed téhož století, kteří nikdy nesledovali cíle politické.) a lepší pochopení odkud které větry (vlivy) vanou i potíží, z nichž některé již nastaly a další teprve přijdou.

09.05.2022 1 z 5

Stručné odpovědi na velké otázky Stručné odpovědi na velké otázky Stephen William Hawking

(SPOILER) "Podle některých teorií je vesmír, který známe, jen čtyřrozměrným povrchem deseti či jedenáctidimenzionálního prostoru. Jistou představu o tom můžeme získat zhlédnutím filmu Interstellar. Tyto vyšší dimenze bychom nemohli vidět, protože světlo se v nich nemůže šířit; šíří se pouze v našem čtyřrozměrném vesmíru. Gravitace by však vyšší dimenze nepochybně ovlivnila a byla by mnohem silnější než v našem vesmíru. To by pak usnadnilo vytvoření malé černé díry ve vyšších dimenzích."

01.03.2022 3 z 5

Trojúhelník studené války Trojúhelník studené války Renilde Loeckx

Poměrně tenká kniha na kvalitním papíru, bez překlepů, s 16 černobílými fotografiemi. Zpočátku se věnuje situaci ve vědě za železnou oponou před a po roce 1968. Kromě mnoha jiných zmiňuje autorka i práci a pobyt Angely Merkel v Praze. Tvrdí o ní ovšem, že "přestože nemluvila česky, solidní znalosti ruštiny, které získala jako teenagerka během cest do Sovětského svazu, jí umožňovaly rozumět většině konverzací v češtině", což si tak úplně nedovedu přestavit.
V další části seznamuje čtenáře se sloučeninami, které cestovaly z východu na západ, aby mohly být otestovány, s lidmi, kteří se na jednotlivých událostech podíleli, s nadějemi a komplikacemi, které komunikaci a spolupráci vědců provázely.
Závěr patří Johnu Martinovi, kterému se po počátečním neúspěchu nakonec podařilo dostat lék mezi potřebné v rozvojových zemích.
Na rozdíl třeba od "Prolomeného kódu" se z této knihy hit nikdy nestane, ale nízké hodnocení si podle mého názoru rozhodně nezaslouží.

17.02.2022 5 z 5

Prolomený kód života Prolomený kód života Walter Isaacson

Kniha se zabývá zajímavým tématem, o němž bychom snad všichni měli mít lepší povědomí. Je dobře udělaná (překlepy přehlížím) - obálka se mi líbí, text je čtivý, dokonce vyvolává emoce (soutěživost mě popouzela, nad naivitou autora jsem žasla). Chvílemi působí skoro jako detektivní příběh.
(DARPA rozjela projekt ve spolupráci s laboratoří J. Doudnaové, kde zkoumají, jak vytvořit geneticky zdokonalené vojáky.)

15.02.2022 5 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Nejsem cílovka, četla jsem kvůli výzvě DK, ze zvědavosti a ze sentimentu. Trošku depkoidní.

10.02.2022 3 z 5

Technologické pokroky v medicíně v etických a psychologických souvislostech Technologické pokroky v medicíně v etických a psychologických souvislostech Petr Bartůněk

- Etické a psychologické aspekty technizace medicíny v oboru kochleární implantace (J. Bouček)
"Od roku 2014 je v ČR možné oboustranně implantovat děti až do 6 let věku."
"Pokud není kochleární implantace indikována do věku 6 let nebo dojde ke zhoršení sluchové poruchy později, pak je možné implantovat pouze jedno ucho. Přestože je tento konkrétní imaginární jedinec ve věku napříkad 7 let a má před sebou celé období dětství, dospívání, dospělosti, prakticky celou školní docházku, celý pracovní proces, je systémem odsouzen do znevýhodněné role a není mu v ČR poskytnuta srovnatelná šance na dosažení nejlepší možné formy rehabilitace. Tato situace je jen velmi obtížně obhajitelná, zejména v kontextu toho, že žijeme v jedné z bohatých zemí světa a cena kochleárního implantátu není nikterak závratná. Pohybuje se řádově ve stovkách tisíc korun, jedná se o jednorázovou investici..."
- Nové technologie molekulární biologie a transplantace krvetvorných buněk (E. Faber)
- Etika transplantace dělohy (J. Froněk)
(V této části jsem byla informacemi zaskočená.)
- Etické a psychologické aspekty transplantace střeva a mlutiviscerální transplantace (M. Kudla)
- Transplantace srdce a transplantace srdce a plic (J. Pirk)
- Aktuální možnosti prevence karcinomu děložního hrdla v ČR a jejich úskalí (J. Sláma)
- Některé etické aspekty týkající se mimotělní podpory u dětí (V. Votruba)
- Transplantace ledviny - etické a psychologické aspekty (O. Viklický)
- Umělá slinivka s biologickými prvky (J. Škrha)
- Etika a využití bioinformatických přístupů v lékařství (R. Brdička)
- Etická dilemata ve věku informačních technologií (C. Höschl)
- Eutanazie - české úvahy o belgické praxi (A. M. Havrda)
- Psychologické aspekty léčby Leksellovým gama nožem (M. Kořán)
- Vývoj - nejen medicínský - a etika (P. Pafko)
- Etické otázky nastolené propojením lidského mozku s počítači a internetem (J. Petr)
(Kapitola vhodná pro všechny, doporučuji.)

04.02.2022

Svobodný lid Svobodný lid Halldór Kiljan Laxness

Bjartur mnoho let pracoval na statku jako pastýř ovcí, až si mohl dovolit koupit vlastní pozemek. Na něm vystavěl obytné dřevěné stavení s ovčincem v jednom; pach, plíseň a ovce dole, po žebříku nahoru obytná místnost s malým oknem. Postele, plotna, bedny s moukou, cukrem, solenými rybami. Přivedl si ženu, zemřela při porodu, o dceru se staral. Později si vzal jinou, přišla s ní i její matka, žili všichni, časem i se syny, v jedné místnosti. Mnoho dětí zemřelo při porodu, žena churavěla. Když jim vnutili krávu, kterou Bjartur nechtěl, dětem i manželce se zlepšilo zdraví.
Dřeli, dřeli a mokli, dřeli a měli depku.
Měla jsem chuť knihu zahodit v první třetině, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji dočetla. Laxness psát umí. Teď jdu otočit ventilem na radiátoru, šťastná, že si nemusím plést vlněné spodní prádlo, byť bych to svedla, a budu doufat, že nás budoucnost nezačne zocelovat příliš zprudka.

12.01.2022 4 z 5

Krása je rozmanitost plazů Krása je rozmanitost plazů Václav Cílek

"Takže kdo jde jenom za penězi, odsuzuje se k nespokojenosti. Dobře to znají bohatí Američané - v mládí svině, ve stáří filantrop. Škoda, že tohle poznání ještě nepřišlo k nám." :-D

22.11.2021 2 z 5