jarynek Online jarynek komentáře u knih

Conan z Cimmerie. Svazek II Conan z Cimmerie. Svazek II Luc Brunschwig

Pokračování Conanových dobrodružství z per a štětců evropských autorů se mi líbilo určitě více než první kniha. Především úvodní Dcera pána mrazu neměla chybu a ve srovnání s komiksovým pojetím tohoto příběhu od Comics centra mne oslovilo mnohem více. Nespoutaná živočišná touha s níž se Conan žene za tajemnou ženou nechávajíc za zády dozvuky krvavé bitvy. Výborné. I druhá povídka Stíny měsíční záře je výborná. Hororové pojetí tajemných soch opravdu nahání husí kůži. Obě povídky pak jsou doprovázeny zajímavou kresbou a nemám ji co vytknout. Zato závěrečná Šarlatová citadela byla po namlsání z předchozích dvou povídek zklamáním. Neoslovil mne příběh, byl bez invence a překvapení a bohužel to nezachránila ani kresba. Conan zde není jedinečným Conanem, ale tuctovým evropským panovníkem. Škoda. Ale celkově spokojenost.

16.10.2020 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Tentokráte mi King moc nesedl. Začátek byl výborný - napínavý popis skutku a především následná začínající hra na kočku a myš v podání počítačové komunikace. Vypadalo to, že bývalý policista má za soupeře nadmíru inteligentního jedince a že bude velká otázka, kdo je kočkou a kdo myší. Ale pak vyprávění začne rychle sklouzávat do zcela jiných kolejí a já v druhé půlce knihy marně hledal alespoň jednu postavu, která by mi byla sympatická (v první půlce alespoň Janey). Vrah přestává být inteligentní a je z něj spíše psychopatický lůzr se štěstím. Detektiv má za pomocníky sedmnáctiletého kluka, který je však schopen vyřešit jakýkoliv problém a jen kdykoliv k dispozici, a psychicky narušenou ženu, která se však najednou chová zcela neohroženě a když je potřeba, tak spraví auto či řeší problémy s počítači. Samozřejmě, jak je u Kinga zvykem, je to čtivé, ale oproti jiným jeho knihám jsem zde nenašel žádnou přidanou hodnotu, která z Kinga dělá krále.

18.08.2020 3 z 5

Sabrina Sabrina Nick Drnaso

Hodně zajímavé a vymykající se běžné komiksové produkci. Neradostný pohled na část dnešní společnosti, moc médií, samozvané šiřitelé pravd a konspiračních teorií. Vyznění příběhu je celkem depresivní, na druhou stranu žádná postava mi nepřirostla k srdci takovým způsobem, že by mne příběh naplno zasáhnul. Možná je to zapříčiněno i zakončením, které z mého pohledu bylo trochu do ztracena. Každopádně kniha určitě stojí za přečtení.

26.07.2020 4 z 5

Hail Hydra Hail Hydra Nick Spencer

Hailující Cap se často nevidí. Dobrý nápad na zápletku, která je celkem uvěřitelná, takže v rámci Capova univerza poměrně osvěžující prvek. Retrospektivní děj všemu dává trochu větší hloubku. Jen je to o maličko více upovídané, a tudíž se tempo vyprávění občas zadrhne. Bohužel neznám příběhy, které tomuto předcházely a na něž je ve vyprávění občas odkazováno. S nimi bych asi pochytil více souvislostí, ale i tak to nebylo špatné.

29.05.2020 4 z 5

Druhá strana Druhá strana Jody Houser

Kdo není fanoušek seriálu, tak asi ne vše z knihy pro něj bude pochopitelné. No a pro fanouška seriálu to nude osvěžení první řady, ale nedozví se nic moc jiného, než už věděl - spíše se podívá na některé scény z jiného úhlu pohledu, což mi však přišlo málo. Vykreslení druhé strany bylo fajn, to bylo na celém tomto "díle" zřejmě to nejlepší.

26.01.2020 3 z 5

Kult svatého ohně Kult svatého ohně Vicente Segrelles

Příběh není nijak převratný (ale co byste chtěli na pár desítkách stran třináctidílné série), avšak na druhou stranu neurazí a pobaví. takže tu máme prostředí dvou světů, nahé krasavice, které je nutno nasazením vlastního života zachránit, draky, s jejichž pomocí (případně s pomocí částí jejich mrtvých těl) se dá překonat nejedna obtíž, intriky, tajemný kult, … Když to takto vypíšu, tak si říkám, že toho nakonec nebylo málo. K tomu všemu jako bonus dlouhý doslov autora. A především nádherná kresba - tady jsem se kochal každým panelem. Moc jsem nečekal (i s ohledem na stáří komiksu), ale nakonec jsem byl hodně spokojen.

24.01.2020 5 z 5

Flashpoint (dva příběhy) Flashpoint (dva příběhy) Geoff Johns

Mělo to spád, mělo to myšlenku, která se dala pochopit a jestli to mělo sloužit jako DC předěl, tak za mne OK. Raději něco takovéhoto, než nějakou bezmyšlenkovitou rubačku každého s každým. Škoda, že příběh není rozpracovanější, ale některé věci jsou zřejmě řešeny v jiných knihách (například střet Wonder Woman a Aquamana, který je prvotním hybatelem událostí tady vlastně je jen pozadím pro něco jiného), ale příběh funguje i takto samostatně.

25.10.2019 5 z 5

Konec cesty Konec cesty Jason Aaron

Tak prý, že poslední díl už je jen epilog za vším důležitým a že vše podstatné se vyřešilo v předchozím díle. Ha ha. Sice jsou tam úseky pomalejší, kde jednotliví protagonisté vysvětlují své myšlenkové pochody, ale vedle toho máme opět akční jízdu s mnoha mrtvými a osudovými zvraty, jak se na finále takového série sluší a patří. Na zakončení Skalpů jsme byl hodně zvědav a tak, jak se Aaronovi dařila průběžně celá séria, tak se mu podařilo i ukončit tento příběh na výbornou. Pro mne jedna z nejlepších sérií, co u nás vyšla. Už se těším, jak si jí po čase dám pěkně zhuštěně bez dlouhého trýznivého čekání na to až vyjde další díl. Děkuji Crwi, že to i přes horší prodeje vydržela.

12.09.2019 5 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Tak toto bych asi nenazval povídkovou knihou, alepoň ne tak, jak povídkové knihy u Kinga známe. První dvě části (které však dohromady mají hodně přes 300 stran) by se daly číst samostatně, ale rozhodně více vyniknou jako součást příběhu prolínajícího se celou knihou. Každopádně se jednalo o nejlepší díly. Ty kratší kousky spíše dotvářejí celý příběh a určitě je více ocení americké čtenářstvo, když pro nás je americké trauma z Vietnamské války hodně vzdálené.
King v knize opět prokázal, že psát umí nejen horory. Je to čtivé, mnohdy napínavé i v takových spíše všedních situacích, až na první část (a vlastně i epilog) realistické a je to hodně nostalgické - za ztraceným dětstvím, za ztracenou generací. Líbilo se.
Jen mne trochu při čtení rušily překlepy a párkrát asi i překlad, což je u takové knihy pravdu škoda.

10.07.2019 5 z 5

Superman/Batman: Nepřátelé státu Superman/Batman: Nepřátelé státu Jeph Loeb

Skvělý rozjezd, kterému trošku došel dech. Ale přesto spolupráce dvou největšcíh postav DC funguje a je čtivá od začátku do konce. Nejvíce jsem si užíval vnitřní dialogy obou hlavních hrdinů, které ukazují různý (a přesto v mnoha ohledech principielně stejný) pohled na věc. V komiksu se objevuje velké množství superhrdinů, celkem to i funguje, ale na druhou stranu se Superman s Batmanem, na to kolika čelí rivalům, s nimi vypořádají příliš snadno, jakoby to vlastně ani superhrdinové nebyli. Možná by v tomto případě méně bylo více. Nedostatečně pak bylo vysvětleno cestování v čase a to, zda mohl Superman v budoucnosti vystupovat ve zničené Zemi, když ta byla nakonec zachráněna. Závěrečný retro komiks ukazuje první společnou akci S a B. Je to samozřejmě usměvné a naivní, ale přesto i to stojí za přečtení.

06.03.2018 4 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Zajímavě vystavěný alternativní svět, jenž si vychutnáte o to více, pokud znáte batmanovské universum. Jistě mi kupa věcí unikla, protože určitě vše neznám až tak detailně, ale i přesto mne bavilo, jak autor využívá mnohdy jen v epizodních rolích jednotlivé postavy a neváhá je ani nechat zemřít. Třešničkou na dortu pak je přístup k samotnému Batmanovi, především pak samotný konec. V případě této knihy pak nutno vyzdvihnout i další příběhy (Plynárná a Démon). Z těch historických, co jsem v DCKK zatím četl, tak mne Démon oslovil nejvíce, klidně bych si přečetl i pokračování.

05.03.2018 5 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Trochu jiné pojetí upírské tématiky, akceptovatelné i pro ty, kdo upíry nemusí. Nejde o žádný strašidelný horor. Sice tam pár krvavějších scén je, ale to je teď už v kdejaké knize:). Líbil se mi popis kolesových parníků na řece Mississippi a ta loďařská hrdost, vše na pozadí Ameriky rozdělené pohledem na problematiku otrokářství. Úplně jsem zatoužil se na takovém kolesovém parníku plavit. Kniha mne donutila si na netu něco o parnících 19. století načíst, prostudovat, jak ohromná je Mississippi řeka a jak nespočet velkých řek se do ní vlévá. To vše spolu s dobře vystavěným příběhem (až na trochu rychlý konec) a především skvěle vykreslenými postavami pro mne bylo velmi příjemným čtenářským zážitkem.

11.01.2018 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Ač poměrně útlá kniha, obsahuje spoustu myšlenek, které nutí ke zpomalení v četbě. Výborně pojatý příběh, doplněný skvělými kresbami.

30.06.2017

Každý jeden den Každý jeden den Gabriel Bá

Tak za toto Crwi velký dík, že opustili svou standardní produkci a vydali tento kousek. Málokterého čtenáře nechají jednotlivé příběhy, které jsou provázané a ústí do krásného finále, chladnými. Kniha se dá určitě číst vícekrát a asi vždy si z ní odnesete nový pohled na to, co chtěli autoři říct. Nebudu se moc rozpisovat, přečtěte si a utvořte si vlastní emoce z knihy, litovat nebudete:).

15.11.2023 5 z 5

Moudrost davů Moudrost davů Joe Abercrombie

Výborná trilogie, od Abercrombieho nejlepší (a to i ty ostatní jsou vesměs hodně kvalitní). Trochu se budu opakovat, ale potřeba vyzdvihnout práci s postavami, které jsou vše, jen ne černobílé, a jejich vývoj v průběu děje. Stejně jako v předchozích dílech si i zde autor s čtenářem hraje - na něco ho naláká, vsugeruje mu nějakou myšlenku, aby pak vše bylo úplně jinak, postava, která se zdála být důležitou, během chvilky skončí v propadlišti dějin, když už ne v propadlišti šibenice. Na druhou stranu tím, že jsem četl třetí díl série poměrně brzo po předchozích jsem už byl schopen více odhadnout autorův styl a tak mne ne vše překvapilo tak, jak možná mělo. Co por mne překvapivé určitě bylo, že závěr je hodně otevřený a vypadá to, že Abercrombie hodlá na tuto trilogiii v budoucnu navázat. To bude dlouhé těšení.

25.10.2023 5 z 5

Pěšky na Aldebaran Pěšky na Aldebaran Adrian Tchaikovsky (p)

Zajímavé, Na malém prostoru poměrně hodně děje, který ani chvilku nenudí. Jsou knhy, kdy mi to, že autor vše nevysvětlí hodně vadí, ale tady tomu bylo naopak. Části vyprávění jsou ponechány jen v náznacích, přesto vše působí důvěryhodně a logicky. Trochu mi vadila poslední třetina knihy, která vyzněla trochu jinak, než předchozí pasáže - už to není takové tajemné, stísněné, intenzivní. Ale i tak to nebylo špatné a samotný závěr překvapil.

25.10.2023 4 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Moc jsem si nedokázal představit, jak v Abercrombieho světě plném divných parchantů, krve a soubojů může fungovat průmyslová revoluce, ale jen se ukázala moje malá představivost. Funguje to výborně a do světa Prvního zákona to vnáší nový, "dospělejší", prvek, díky němuž se utváří nové zápletky s dalekosáhlými účinky, a který přináší serióznější důvody pro jednání některých postav. Pokrok zkrátka nezastavíš. Ačkoliv se tato série asi dá číst samostatně, tak jeikož se v ději objevuje mnoho postav, s kterými se čtenář setkal již v předchozích knihách (nebo s jejich dětmi), tak je vhodnější mít ostatní knihy z Prvního zákona přečtené, přece jen je pak čtenářský zážitek větší.

09.07.2023 5 z 5

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

Povedená urban fantasy s prvky alternativní historie. Vyprávění má poměrně svižné tempo a akce střídá akci. Příběh je zpočátku vyprávěn v několika dějových rovinách, které se pomalu sbližují k finálnímu megastřetu, kde je v sázce záchrana celého světového systému. Mám rád takové ty nejednoznačné hrdiny, kteří nejsou úplní klaďasové, občas jsou chybující a ne vše se jim podaří. A v Drsné magii jich je povícero. Vlastně víceméně všichni:). Systém magie s různými schopnostmi je zajímavě pojat, celkem je promyšlený a funguje. Jsem hodně zvědav, kam tato série bude směřovat dále, protože první díl hodně navnadil. Moje první setkání s Larrym Correiou bylo povedené.

05.03.2023 5 z 5

Trojka (sběratelská verze) Trojka (sběratelská verze) Kieron Gillen

Příběh samotný není až tak převratný. Pokud bych ho měl zjednodušeně shrnout do pár vět bez historických souvislostí, tak by vyzněl poměrně tuctově. Ale právě historický rámec, do kterého je vyprávění vsazeno, a detaily z tehdejší doby, posouvají knihu o několik levelů výše, takže finální dojem ze čtění je výborný. Zároveň je nutno ocenit rozsáhlý bonusový materiál, který pohled na příběh a na starověkou Spartu doplňuje takovým způsobem, že až po dočtení těchto materiálů čtenář dostane plastičtější náhled na komiks. Je to zcela jiné pojetí Sparty, než známe z Millerovy 300, kterou mám hodně rád. Ale 300 nikdy neprohlašovala, že se snaží o věrohodnou historickou sondu. I když jsou obě knihy skvělé, tak 300 i díky vizuální stránce má u mne navrch.

04.02.2023 5 z 5

Shi. Kniha 1 a 2 Shi. Kniha 1 a 2 Zidrou (p)

Tak toto bylo zatím lepší, než jsem očekával. Cesta za pomstou v atmosféře viktoriánské Anglie a vedle toho paralelně na pozadí ještě další příběh, přičemž oba mají zajímavou zápletku. Hlavní linka pak obsahuje větší počet záporných, především mužských, hrdinů, ale spíše než agitka proti mužům je to otázka výrazných třídních rozdílů a tehdejšího postavení mužů ve společnosti. To se pak ženám těžko bojuje, i když občas jim nic jiného nezbývá. Hlavní hrdinky vystupují sympaticky a čtenář jim plně drží palce ve všech krkolomných situacích. Mnohem více nejednoznačně zatím působí vedlejší linka ze současnosti, kde se k pomstě využívají i prostředky z oblasti terorismu. Tak snad pokračování udrží nastavenou laťku.

19.01.2023 5 z 5