jana14 jana14 komentáře u knih

Toto všechno ti dám Toto všechno ti dám Dolores Redondo

Kniha se mi líbila. Oceňuji neotřelé prostředí španělské Galicie. Homosexuální manželství sice dnes již nešokuje, ale zaujal mě vnitřní svět hlavního hrdiny, který postupně odhaluje skrytá tajemství svého životního partnera. Hodně záhad a rodinných tajemství. Zločince jsem neodhadla.

15.03.2022 4 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Za největší klad knihy považuji to, že nás přenese do míst, která nejsou notoricky známá. Jiné prostředí, složitá jména, zajímavá historie, památky a tradice. Místy sice poněkud přitažené za vlasy, ale tak to už u thrillerů se sériovými vraždami bývá. Bylo příjemné pobýt v baskické Viktorii a hned jsem hledala na internetu obrázky. Moc ráda bych město navštívila a vychutnala si místní delikatesy - jenom bez těch sériových vražd : - ) Film byl bohužel slabší, mohl být seriál (stejně jako u Nesbo-Sněhulák). Celkově hodnotím pozitivně.

15.03.2022 4 z 5

Fotograf Fotograf Pierre Boulle

Kniha na mne kdysi udělala velký dojem. Trvá dodnes. Autor Planety opic a válečného románu Most přes řeku Kwai dokázal v útlé novele načrtnou život méně úspěšného, zato velmi ctižádostivého fotografa....Stejně jako mnoho novinářů, hrdinovi nejde o spravedlnost a pravdu...Chce prostě udělat skvělou a slavnou fotografii, která vejde do dějin. A to i za cenu, že zamlčí chystaný zločin.....

20.02.2022 5 z 5

Výprava opačným směrem Výprava opačným směrem Josef Nesvadba

Další milovaná kniha mého dětství. Četla jsem Nesvadbovy sci-fi povídky stále dokola a toužila po dalších. Jenom mám dojem, že zmizela někde při stěhování...

19.02.2022 5 z 5

Vynález proti sobě Vynález proti sobě Josef Nesvadba

Doma jsme měli docela velkou knihovnu ze které jsem si jako dítě v 70. letech začala vybírat dle svého uvážení knížky. Naštěstí nechyběly sci-fi povídky Josefa Nesvadby, které velmi podnítily mou fantazii. No, tenkrát nebyl takový výběr, nebylo s čím srovnávat. Ale moc se mi líbily. Nevím, jak obstojí ve srovnání s dnešní velkou nabídkou sci-fi a fantasy. Já hodnotím i tehdejší autorovy zásluhy a své dětské, neopotřebované nadšení fantastikou.

19.02.2022 5 z 5

Bronzová spirála Bronzová spirála Zdeněk Pluhař

Zajímavý historický+životopisnloý román o významném českém vynálezci Josefu Resslovi. V mládí na mne kniha udělala velký dojem, i když technickým záležitostem a lodním šroubům vůbec nerozumím. Jenom se zamýšlím nad tím, jak nesmírně těžký život měli kdysi a možná i dnes nadaní, slušní a poctiví lidé. Těší mě, že jsem kdysi mohla studovat v ulici pojmenované po tomto geniálním (a bohužel nedoceněmén) českém vynálezci v Praze...

15.02.2022 5 z 5

Kaspický déšť Kaspický déšť Gina Nahai

Četla jsem již před mnoha lety, ale knížka má své stálé místo v mé knihovně. Krásné, smutné, poetické a někdy i magické svědectví o životě žen v Iránu.

09.12.2021 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Tak jsem se konečně dostala k přečtení knihy o které se před časem dost mluvilo. Měla jsem trochu čtecí krizi, ale tato kniha mě velmi příjemně překvapila a přímo "osvěžila" mé čtecí buňky.
Sledovat děj plný záhad ve třech časových rovinách mi zpočátku dalo trochu zabrat, ale na konci do sebe vše krásně zapadne.
Autor dokáže krásně popsat atmosféru v každém dějinném období, složitost vztahů mezi Čechy, Němci a lidmi ze smíšených rodin. Tomu pomáhá i odlišnost jazyka, který postavy v různém období a sociálním prostředí používají.
Když o tom tak přemýšlím, tak jsem v tomno mnohovrstevném románu četla i docela strašidelný a v závěru dojemný duchařský příběh. Určitě doporučuji a budu vyhledávat i další knihy od autora. Bohužel jich moc není.

15.10.2021 5 z 5

Lov lososů v Jemenu Lov lososů v Jemenu Paul Torday

Už před lety mě zaujal tento román plný absurdního a anglického humoru. Jak zabránit politické krizi a sblížit národy pomocí lovu lososů v Jemenu?
Dr. Jones ,anglický odborník na rybářství, dostane nabídku zavést chov lovných lososů v Jemenu. Je to přání místního bohatého šejka. Teroristé číhají. Čtěte dál a uvidíte, jak vše dopadne...
Zfilmováno.

14.09.2021 5 z 5

Mezipatro Mezipatro Paul Torday

(SPOILER) Manželé Michael a Elisabeth žijí zajištěným, ale trochu jednotvárným životem anglické smetánky: kluby, golf, společenské večeře, lov... Elizabeth není v manželství zrovna šťastná. Michael, kterého si brala hlavně pro jeho solidnost, je totiž nevýrazný, chladný a odtažitý. Má to své důvody. Od mládí užívá medikaci, která mění jeho povahu.
Co se stane, když se Michael rozhodne léky vysadit? Jaké strašné, pradávné instinkty se v něm probudí? K jaké tragédii došlo kdysi na jeho rodném panství ve Skotsku ? Jak zemřeli jeho rodiče?
Elizabet je zprvu proměnou svého manžela nadšená. Je to jiný, přitažlivý muž. Poprvé prožívá manželské štěstí a vášeň...Jenomže události naberou rychlý spád a začnou se tedy dít věci...
Vřele doporučuji, stejně jako další knihy tohoto autora, který u nás nebyl bohužel doceněn.

13.09.2021 5 z 5

A pak už jen tma A pak už jen tma Petra Batók

Kniha, která ve mě zanechala velký dojem a pořád se k ní v myšlenkách vracím. Opravdu temné, reálné, dobře napsané rodinné drama. Jak se na rodině a hlavně na dětech podepisuje nezvladatelný alkoholismus ? Proč nefunguje mnohanásobné léčení, dalo by se udělat víc ? Kde jsou kořeny toho zla? Výchova v rodině, nespokojenost, nuda, rozchod s partnerem, přítel alkoholik? Nešťastná babička se snaží pomáhat , zároveň však se všemi manipuluje a nepřímo dceru (podle mne) svou obětavostí spíše podporuje. Nejsmutnější je dopad toho všeho na děti. Vyprávění očima Honzy a Jarky je pro mne nejmrazivější. Zničený život. Budou po tak hrozných zkušenostech z dětství a dospívání schopni normálně žít, navázat vztah, najít kousek štěstí ?
Závěr je nejednoznačný, jako v životě. Škoda, že tato výborná a potřebná kniha je málo známá. Snad se díky e-vydání zdarma dostane k většímu počtu čtenářů. Já ji doporučuji, ale mnoho lidí prý nechce číst nic depresivního (raději sériový vrh nebo válečná romance 100x jinak) Kupodivu i to, že je něco zdarma, budí nedůvěru. Např. Vrány, které jsou temné, ale podle mne méně propracované, jsou stále populární.. Prostě se o nich ví.
Kniha by se přitom mohla líbit těm, kteří z novějších knih oceňují např. Soběstačný (Dostálová), Vrány (Dvořáková), Zmizet (Soukupová), Straka na šibenici (Petr) , To kvůli mně...se máma zlobí (Drijverová)...

13.09.2021 5 z 5

Hendrixova kytara Hendrixova kytara Kateřina Dubská

"SPOILER " Na knihu jsem se těšila. Jsem už pamětník. V mládí jsem sice nepatřila k "fanynkám", ale jezdili jsme s partou na zastrčené koncerty takových těch pololegálních, státem nijak podporovaných hudebních skupin, kterým se nevydávaly desky a stále jim hrozil zákaz. Také forma určitého protestu proti režimu. Zajímavý náhled na život mladých hudebníků. Nejvíc mě bavila první část knížky - mládí, zakládání kapely, kulturní komise, shánění nástrojů, počátky v emigraci. Hlavní hrdina je neuvěřitelný "klikař", časem mě ale ty jeho milostné peripetie začaly trochu unavovat. Zase oceňuji knihu, která je napsaná hodně z pohledu muže a zobrazuje často mužský svět. Dobře vystižený kus naší historie. Bylo dojemné, jak se staří muzikanti po letech znovu dávají dohromady a ještě to dokážou ve svém věku "rozpálit". Také jsem pár takových koncertů starých matadorů navštívila. Plný počet nedám, protože druhá část knihy mohla mít větší spád. Jinak doporučuji.

19.08.2021 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Zvláštní název, obálka a hlavně slibované prostředí samoty v Beskydech mě zaujalo. Po přečtení mohu říct, že vůbec nelituji. Po efektním, skoro hororovém úvodu mě sice poněkud zchladilo trochu zdlouhavé, nicméně nezbytné seznámení s celou ostravskou mordpartou. Zpočátku se mi policisté pletli a zastesklo se mi po Bergmanovi (Klevisová). Vydržet stálo za to. Příběh postupně nabíral grády a byla jsem moc zvědavá, jak vše dopadne. Dobře vykreslené postavy, správně zamotané mezilidské vztahy v malé osadě uprostřed temného lesa.... Za mne spokojenost a určitě se těším na další knihu pana Šmehlíka . Netvrdím, že je kniha dokonalá, ale je velmi slušně napsaná. Nechápu, jak někdo může dát odpad.

18.08.2021 5 z 5

Vzorek bez ceny a Pan biskup Vzorek bez ceny a Pan biskup Norbert Frýd

Jako velmi mladá dívka jsem při svém obvyklém pátraní v naší malé, zaprášené knihovně narazila na poklad. V regále stály v otrhaných hnědých obalech (kdo pamatuje ?) knihy z rodinné ságy Norberta Frýda - Vzorek bez ceny a Pan biskup, Hedvábné starosti a Lahvová pošta. Vše podle skutečných událostí, inspirováno zápisky dědečka, tatínka i životem autora.
Jméno spisovatele Norberta Frýda jsem již dříve znala z výborného historicko-životopisného románu Císařovna.
Pro mne byla četba mladém věku takovým prvním setkáním se světem českých Židů (mimo holokaust). V těch dávných dobách byl život pro většinu lidí těžký. Pro Židy, kteří chtěli zachovávat svá náboženská přikázání a tradice, ještě složitější...Kniha byla přitom velmi milá, nechyběl ani humor. Krásný obraz života jedné rodiny v Rakousku-Uhersku, trochu z jiného úhlu pohledu... Moc bych si přála, aby celá sága vyšla znovu. Určitě by si našla své čtenáře i dnes.

02.08.2021 5 z 5

Bumerang Bumerang Tereza Schillerová

V první řadě bych chtěla knihu pochválit za velmi potřebné téma - domácí násilí + různé druhy šikany, které dokážou zničit lidské životy. A ještě jednu hvězdu přidám za vylíčení domácího násilí na mužích, které se objevuje v literatuře minimálně. Přesto bych měla ke knize pár výhrad. Na můj vkus je trochu moc didaktická, účelová. Chápu, že to byl asi autorčin záměr. Osobně mám ale pořád pocit, že autorka má velký potenciál, že má prostě navíc. Tak se budu těšit na příští knihu, kde bude méně roztříštěných příběhů, ale hlubší psychologický ponor. Jeden silný příběh. Prostě na velmi dobrý psychologický, vztahový román ze současnosti. Ale co já vím. Příště to bude třeba sci-fi nebo detektivka :-).

02.07.2021 5 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Po přečtení Černého léta mi to nedalo a přes mnohé záporné komentáře jsem se pustila do pokračovaní. Snad z nostalgie. Vůbec jsem nelitovala. Knihu hodnotím kladně. Mám ráda příběhy o spisovatelích a návrat do Elm Hevenu na starou farmu mi připadal dostatečně mrazivý. Zdá se, že zlo jen tak nezmizí.
Ještě doplním: březen 2022 - je fakt, že pasáže s milenkou mi přišly zbytečně zdlouhavé a až na jisté momenty v závěru vlastně zbytečné.

27.06.2021 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Důstojný prequel celé série " Pilíře země " z anglické historie. Tato kniha se mi líbila více, než Ohnivý sloup ze 16. století. V tom díle totiž série ztratila pro mne své kouzlo tím, že se autor v knize nesoustředil na Kingsbridge, ale hrdinové románu se rozletěli do celého světa. Zajímavé, ale povrchní. Méně je více. Děj knihy "Večer a jitro" se odehrává v "temných časech", tj. v 11. století, kdy Anglii ničily nájezdy Vikingů a křesťanské zásady si lidé vysvětlovali po svém - třeba trpěli mnohoženství, polyandrii, lokální šlechtici si bez dozoru ohledu na krále dělali, co chtěli....Pro mne píše Follett sice poutavě, ale trochu schematicky. Postavy jsou černé a bílé, opakuje se stále extrémní boj zla a dobra. Stejně jsem si hezky početla. Knihu hodnotím kladně už pro to, že se dovíme, jak to vlastně s tou slavnou katedrálou začalo.....

08.06.2021 5 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Krátká knížka, ale zaujala, potěšila. Zločin a trest, ztráta blízkých, tajemství, domácí násilí, nové začátky. V hlavní roli vířivka. Dobře napsané. Mohlo to být delší, zajímaly by mě i osudy vedlejších postav. Co nadělám. Těším se na další autorčiny knihy.

08.06.2021 4 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Na tuto knihu jsem se moc těšila. Generační ságy, osudy silných žen na pozadí historie, to je "můj šálek čehokoliv" . Jenomže kniha mě v mnohém zklamala. Moc filozofování, možná záměrně nevysvětlené věci, ale to může být i neschopnost autorky ty věci skutečně vyjasnit. Závěr mi trochu připomněl Podbrdské ženy. Opravdu je útěk z našeho "českého rybníčku" jediným možným řešením?

08.06.2021 3 z 5

Matky matek Matky matek Iva Tajovská

Hodnotím knihu kladně. Dobře napsaný psychologický román o rodinných a mezilidských vztazích. O domácím násilí, o útěku z toxického vztahu, o alkoholismu. Výchova postiženého dítěte je vždy náročná. Jak se zachovají oba rodiče? Kdo má pravdu ?

08.06.2021 4 z 5