jan7940 jan7940 komentáře u knih

Oheň Oheň Henri Barbusse

Na knihu jsem se velmi těšil a nezklamala mne - popisuje zákopovou válku ve své nejsyrovější podobě. Škoda jen poslední kapitoly, byla na mě až příliš rudá.

09.03.2018 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

"Ještě jeden příběh."

09.03.2018 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Kniha mě do sebe úplně vtáhla - přečteno jedním dechem.

09.03.2018 5 z 5

První světová válka v dokumentární fotografii První světová válka v dokumentární fotografii J. H. J. Andriessen

Těžko hodnotit tuto knihu. Na první pohled se jedná o knihu mohutnou, těžkou, která budí respekt. Je však taková doopravdy?
Po stránce fotografií nelze nic vytkout - kniha je doslova napěchována kvalitními a fascinujícími fotografiemi, které zachycují všechny válečné útrapy, ať už v zákopech první linie, či ve válkou zičeném zázemí. Nedílnou součástí je také doprovodný text vysvětlující jak příčiny vzniku války, tak i její významné bitvy a důsledky, které měla válka pro Evropu a svět jako takový. A tady je kámen úrazu.
Především text, ale i fotografie se zaměřují především na soupeření Německa, Francie a Velké Británie, k nimž se v pozdější fázi války přidají také Spojené státy americké. Pouze okrajově, s výjimkou popisu zápolení u Gallipoli, jsou v knize popsány události na východní a italské frontě frontě. Našinec nedočte nic podrobnějšího o obléhání pevnosti Přemyšl, třech neúspěšných rakouských ofenzívách proti Srbsku nebo o průlomu u Caporetta. Zcela chybí informace z Afriky, blízkého a středního východu nebo soluňské fronty. Dá se tedy usuzovat, že kniha byla původně určena pro západoevropské čtenáře.
Tohle však nemění nic na tom, že je kniha díky obsaženým fotografiím velmi kvalitním dílem, které by nemělo chybět v knihovně žádného zájemce o válečné dějiny.

09.03.2018 4 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Román, který svým dějem, hlavním hrdinou a atmosférou Paříže v předvečer války vyryl do mé hlavy hluboký šrám.

28.02.2018 5 z 5

Život, net a seznamka, aneb deníček šíleného chlapa Život, net a seznamka, aneb deníček šíleného chlapa Roman Procházka

Obdivuji autora knihy za to, že šel s kůží na trh a svůj největší životní omyl sepsal a zveřejnil.

28.02.2018 4 z 5

Džungle uprostřed bažin Džungle uprostřed bažin Jan Dungel

Krásná kniha zachycující obyvatele jihoamerického pokladu. Pochvalu také zaslouží formát knihy, na němž krásně vyniknou všechny fotografie a ilustrace.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Velice zábavná kniha, určitě se k ní někdy opět vrátím.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Knihu jsem nedočetl jednak kvůli Petrovi, ale hlavně že jsem již ze školy věděl, jak skončí...

28.02.2018 2 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Dojemné vzpomínky muže, který v neklidné Argentině poloviny 70. let prožil neobyčejné přátelství s tučňákem magellanským. Na konci knihy jsem si poplakal, bylo to velmi silné...

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Autor nepřichází s ničím novým, co by muž sám nevěděl - nejdůležitější je vnitřní klid a porozumění. Knihu jsem teda osobně nedočetl - druhá polovina je věnována partnerství, kterou jsem přeskočil až na konec knihy.

30.01.2018 2 z 5

SS: Krví nasáklá zem SS: Krví nasáklá zem Gordon Williamson

Edice LK - tragický formát knihy, text se špatně čte, kvůli mizivému okraji u vazby, vnější okraj je zase zbytečně velký, odfláknuté vydání.

30.01.2018 2 z 5

Atlas vesmírných objevů Atlas vesmírných objevů Tim Furniss

Kniha, na níž jsem vyrostl :)

14.01.2018 5 z 5

Ten druhý život Ten druhý život kolektiv autorů

Moc jsem nepobral účel prázdných stránek, do nichž si může čtenář psát své vlastní myšlenky - přece jen normální člověk nepíše do tak krásně zpracované knihy :)

13.01.2018 5 z 5

Pod císařským praporem: Historie habsburské armády 1526-1918 Pod císařským praporem: Historie habsburské armády 1526-1918 Jiří Pernes

Čtivá kniha plná vyčerpávajících informací, která na trhu chyběla. Potěší různé zajímavosti, kresby a malby, tabulky, medailonky osobností a podobně. Škoda jen, že obsahuje poměrně málo fotografií - čekal jsem víc. Hlavní výtku mám k obsahu knihy, v němž chybí údaje, na kterých stranách může čtenář najít medailonky osobností a popisy důležitých bitev.

Já, voják v Afghánistánu Já, voják v Afghánistánu Pavel Stehlík

Musím přiznat, že jsem čekal spíše rozhovory se zúčastněnými veterány, nikoliv odbornou práci, ale i tak mě kniha mile překvapila. Téma je dobře uchopeno, komplexně popisuje problematiku misí v Afghánistánu z pohledu jejich účastníků, ať už jde o přípravy na misi, milostný život, finanční ohodnocení mise, atd. Jako bonus se čtenář dozví, proč je oblíbený mýtus o žoldácích úplně pitomý :)

Flóra a fauna Evropy Flóra a fauna Evropy Michael Chinery

Relativně dobře zpracovaná encyklopedie s krásnými ilustracemi.

13.01.2018

Turistický průvodce přírodou do kapsy Turistický průvodce přírodou do kapsy kolektiv autorů

Skvělý společník do kapsy, pokud se vydáte do přírody.

Zpívají ptáci i v pekle? Zpívají ptáci i v pekle? Horace Greasley

Mohla to být dobrá kniha vzpomínek britského vojáka ze zajateckého tábora, kdyby všechny ty historky ze zajetí nepřebíjela silná erekce hlavního hrdiny a detailní popis souloží. Romantika mi nevadí, jsou to koneckonců "autentické" vzpomínky, ale tohle fakt ne... Dále se mi moc nechce věřit tomu, že by autor knihy do vzpomínek veterána vůbec nezasahoval. Spíše použil jeho vzpomínky jako základ k napsání erotického románu z prostředí zajateckého tábora ve Slezsku. Část s pražským povstáním se mi zdá přitažená za vlasy úplně.

Knihu spíše nedoporučuji.

06.11.2017 2 z 5