jahlina jahlina komentáře u knih

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Po pěti letech je tu opět Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou a dalšími spolupracovníky, to jsem si nemohla nechat ujít.
Autor opět vytvořil zajímavou zápletku a několik postranních linek. Pokud sérii neznáte, tak pro shrnutí: Základním kamenem vyšetřování Lincolna Rhyma je dokonalý systém ohledání místa činu, laboratorní práce v domácí laboratoři a Lincolnova mistrovská dedukce. Vzhledem k jeho postižení (je kvadruplegik) se neobejde ani bez svého týmu v čele s Amélií Sachsovou. Užije si ten, kdo má rád systematickou policejní práci a vědecký přístup.
Deaver je mistr zvratů, o čemž je možno přesvědčit se i tentokrát. Užívá spíše kratších kapitol zakončených tak, že prostě chcete číst dál.

13.07.2023 5 z 5

Prokletí Mabiny farmy Prokletí Mabiny farmy Matthew J. Costello

Prokletí Mabiny farmy je šestým pokračováním knižní série Vraždy v Cherringhamu. Jedná se o takové klasické detektivní jednohubky, které lze číst i samostatně. Já je ale čtu postupně a ráda se k nim vracím i díky sympatické dvojici amatérských detektivů webdesignérky Sarah a bývalého policisty Jacka, který se na anglický venkov přistěhoval na důchod z USA.

Opět se jedná o odpočinkové trochu staromilské čtení, nic náročného nečekejte. Pro někoho může být anglický venkov nuda, jiný si tam najde to své. Tento příběh je okořeněný duchařskými historkami, což se mi moc líbilo. A závěr, ten mě docela překvapil.
Pokud hledáte čtení na jeden, maximálně dva večery, a máte rádi příběhy, ve kterých se řeší nějaká záhada, pak neváhejte a Prokletí Mabiny farmy zkuste.

14.06.2023 4 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

4,5 *
Patříte mezi vyznavače detektivního žánru? Potrpíte si na poctivou detektivní práci?

Pak by Vás neměla minout novinka norského autora Jørn Lier Horsta s názvem Otázka viny. Jedná se o další případ vrchního komisaře Williama Wistinga, sice stárnoucího ale zato stále velmi činorodého detektiva s bystrým úsudkem.

Co mě zaujalo od prvních stránek byla vlastní zápletka, která dokázala vzbudit moji zvědavost. Tempo je pomalejší, ale to nevylučuje čtivost knížky. Vychutnat si zde můžete spíše poklidnější atmosféru, bez popisu krvavých scén, ale zato se seznámíte s nevšedními policejními postupy. Autor nezapře, že práci kriminalistů rozumí. A pachatel je zde zákeřný. Nebude jednoduché ho odhalit.

Ačkoliv je knížka součástí série, lze ji číst i samostatně. U nás ani všechny díly nevyšly. Jestli jsem se dívala správně, Otázka viny je již patnáctá detektivka s Williamem Wistingem, ale zároveň je to čtvrtý díl uzavřené série, kde se otevírají staré případy.

Pro mě je to druhé setkání s touto svým způsobem specifickou postavou vrchního komisaře, která se malinko odlišuje od současného trendu různě traumatizovaných vyšetřovatelů. Věřím, že se k němu ještě vrátím v jeho dalších případech.

10.06.2023 5 z 5

Temné dědictví Temné dědictví Andy Maslen

3,5 *
Temné dědictví je druhým dílem detektivní série s inspektorem Henry Fordem. Z prvního dílu (Temná hra) jsem byla poměrně nadšená, takže když na mě v dubnové nabídce novinek vykouklo pokračování, neváhala jsem ani chviličku. Po přečtení už nadšení nedosahuje takových výšin, ale i tak hodnotím Temné dědictví jako velice slušnou a poctivou detektivku.

I v tomto díle bojuje Ford se svými démony, smrt své ženy si dává stále za vinu, navíc se o nehodu zajímají i jiní V pátrání mu pomáhá kolegyně Hannah, její postava zde ale byla k mé lítosti trochu upozaděná. Více prostoru naopak dostal Fordův syn Sam.

Ačkoliv samotná zápletka je zajímavá, neubíhalo mi čtení tak rychle, jako v minulém dílu. Je zde kladen důraz na systematickou detektivní práci, což mi obvykle nevadí, ale tady to trochu ztrácelo šmrnc. Závěrečné odhalení mi přišlo zbytečně natahované.

Přesto jsem zvědavá na další pokračování, co Temného nás příště asi čeká? Jak se bude vyvíjet situace kolem Fordova problému? Zkrátka jsem polapená a chci číst další díl. A snad nebudeme čekat dlouho, protože v originále třetí díl již vyšel.

Tuhle sérii se jednoznačně vyplatí číst od prvního dílu právě kvůli dějové lince okolo smrtelné nehody Fordovy ženy.

02.06.2023 3 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Na další v pořadí již osmou detektivku Michaely Klevisové s inspektorem Bergmanem v hlavní roli jsem se moc těšila. Děj je tentokrát zasazen na venkov na jižní Moravu do oblasti mokřadů, ráje pro ptactvo i ornitology.

I ve zdánlivě idylickém kraji žijí lidé, kteří si závidějí a nenávidí se. Na Bergmanovi a jeho kolezích je rozplést tyto složité vztahy a najít souvislosti mezi nevyřešenou vraždou profesorky v Praze a smrtí místního ornitologa.

Detektivky Michaely Klevisové miluju právě pro vztahové propletence, které často ukrývají tajemství sahající do již pozapomenuté minulosti. Tempo detektivek je pomalejší, rozhodně se však při čtení nenudím a užívám si spřádání vlastních teorií. Je to jako hra. Autorka nahazuje indicie, které mě občas svedou na špatnou cestu nebo naopak posunou tím správným směrem. Přiznám se, že vraha jsem úplně neodhadla. Mířila jsem těsně vedle .

Už teď se těším na deváté pokračování.

25.04.2023 5 z 5

Odvážná volba Odvážná volba Kate Bateman

Romantická zápletka je jasná hned od začátku a není pochyb, jak se příběh bude vyvíjet. Mezi Madeline a Gryffem to jiskří. Již v dětství mezi nimi panovalo značné napětí, které kolísalo mezi naprostou nesnášenlivostí a skrytou nákloností. A nic se na tom nezměnilo ani teď.
Zápletka má i dobrodružnou linku, která společně s tou romantickou tvoří velice zábavný mix. Nechybí ani žhavá erotika. Madeline by hravě zapadla mezi děvčata z Rebelek z Oxfordu. Je velmi emancipovaná, věnuje se archeologii a má pro strach uděláno. Gryff je pohledný rošťák s dobrým srdcem a navzdory své pověsti i gentleman.
Čtení jsem si moc užila a vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o první díl série zvané Nelítostní rivalové, je velice pravděpodobné, že případné pokračování si nenechám ujít.

26.03.2023 4 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Mám ráda detektivky z českého prostředí a tahle nebyla vůbec špatná. Jedná se opravdu o klasickou detektivku, nečekejte žádné mystery, protože pak byste byli pravděpodobně zklamáni. S baladou od Erbena má tento příběh společný pouze název.
Autorčin styl mi sedl, bavily mě postavy. Neměla jsem problém s tím, jak postupovalo vyšetřování a ačkoliv jsem měla své podezření, všechny okolnosti a motivy jsem neuhádla, takže napnutá jsem byla téměř do konce.

05.03.2023 4 z 5

Krvavé stíny Krvavé stíny Jérôme Loubry

Příběh je plný znepokojivé mysteriózní atmosféry vybudované na legendách o čarodějnicích, dočkáte se nevysvětlitelných úmrtí a rozuzlení je takovým přemetem, že ho prostě nemůžete dopředu odhadnout.

Knížka je ohromně čtivě napsaná. Během čtení jsem neustále balancovala mezi přesvědčením, že je ve Smrthoře něco nadpřirozeného a tím, že vše bude mít reálné vysvětlení. Autor si se čtenářem skvěle pohrává. Rozhodně jsem neočekávala to, co přišlo na závěr. Ale nevím, jestli jásat z takového překvapení nebo se chytnout za hlavu a nevěřícně s ní kroutit. Celkově jsem si čtení užila a určitě si budu chtít přečíst i to Útočiště.

12.02.2023

Obřad Obřad Carmen Mola

Celá atmosféra knížky je taková temná, hutná…To se mi líbilo. Zajímavé pro mě bylo prostředí španělské policie, resp. zvláštní jednotky. Vyšetřování má trochu jinou dynamiku, než jsem zvyklá. Autoři zabrousili i na pole závažnějších témat jako je rasismus, rozdílnost kultur, korupce, schopnost vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka…

Kamenem úrazu pro mě byly postavy, hlavně tedy obě ženské postavy. Inspektorka Elena Blancová si nese trauma ze ztráty syna, své trable řeší popíjením grapy a promiskuitou. Proč zase tenhle zajetý vzorec, proboha? No, a její tvrďácká kolegyně Chesca, která je rozzlobená na celý svět, mi také moc k srdci nepřirostla.

Celkově se ale knížka četla dobře, čtenáři krimi si přijdou na své. Myslím, že i přes své výhrady budu zvědavá na pokračování. Ačkoliv byl případ vyřešen, jsou otevřené různé otázky, které bych měla ráda zodpovězené.

12.02.2023 3 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Jiné místo je dalším thrillerovým příběhem z pera Kateřiny Karolové, který u nás vychází 2.3.2023. Mně se do rukou dostala reading copy, takže Vám můžu už takhle v předstihu sdělit své dojmy. Po slibné Odbočce v lesích, jsem se na Jiné místo vysloveně těšila. Nebylo to špatné čtení, ale pár věcí mě při čtení rozčilovalo. ALE POZOR! Tento příběh má i něco navíc, co jsem zatím neměla možnost vyzkoušet. Na své by si měli přijít hlavně luštitelé záhad, únikovek, …

Nejprve k příběhu. Děj je zasazen do oblasti v okolí Luhačovic a vizovických lesů. Ano, opět tu svou roli hraje les. Ale tentokrát i špatné počasí, resp. bílá hustá mlha, ve které nevidíte ani na krok. Monika se svým přítelem Oliverem se vypravili na prodloužený romantický víkend do penzionu v Luhačovicích. Po příjezdu se rozhodnou vydat na krátký výlet na kole. Cestou je však zastihne špatné počasí, hustá mlha… A nic už pak není jako dřív.

Celá knížka je rozdělená do čtyř částí, v každé se příběh posouvá dál. Psaná je celá z pohledu Moniky, což jak jsem později pochopila, má svůj význam. Jen v druhé půlce knížky je vyprávění proložené zprávami z novin, což dynamiku vyprávění pozitivně oživí.
Knížka se opět čte velmi dobře, lehce. Není nikterak tlustá, takže přečíst ji zvládnete rychle. Z počátku působí děj velmi všedně, ale jakmile se pár vydá na cyklovýlet, začíná přituhovat. Rozhodně jsem byla zvědavá, jaké bude rozuzlení. Zvrat, který si pro nás autorka nachystala, je hodně zajímavý, ale přiznám se, že mě v jednu chvíli tahle varianta napadla. Nicméně závěr ukázal, že všechno je možná úplně jinak…

Při čtení mě zlobilo, že Monika přicházela na některé věci se značným zpožděním (než napadaly mě), takže jsem netrpělivě čekala, kdy ji to či to napadne. Nechci být konkrétní…. A moc jsem se teda nebála .
A teď k tomu BONUSU. Autorka si pro své čtenáře připravila hru, díky níž mohou prožít příběh z lesa na vlastní kůži. Na konci vyprávění je k dispozici QR kód, který odkazuje na web s podrobnými instrukcemi.

3,5*

12.02.2023 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Tahle série je opravdu hodně čtivá. Autorka se s tím moc nemaže. Vražda se odehraje hned v první kapitole a už se rozbíhá vyšetřování. Kapitoly jsou krátké, formát textu také přispívá k tomu, že stránky se obrací skoro samy.

Trochu mě tady štval Noah. Ačkoliv se dá pochopit, že smrt matky ho hluboce zasáhla. Zatímco Josie její přirozenost přímo žene zjistit, co se Collete, kterou znala jako laskavou a spořádanou ženu, stalo, Noah se stáhl do sebe a brání se vyšetřování.

Jinak jsem si ale čtení užívala. Měla jsem své tipy na pachatele, ale v celé šíři jsem to vůbec neuhodla. Napnutá jsem byla až do konce. A to i proto, abych se dozvěděla, jak to dopadne mezi Noahem a Josie.

12.02.2023 4 z 5

Případ přelétavého starožitníka Případ přelétavého starožitníka Miroslav Macek

Případ přelétavého starožitníka je první knížkou, kterou jsem si od Miroslava Macka přečetla. Očekávala jsem detektivní jednohubku, a tak jsem po dočtení spíše zklamaná. Anotace slibovala nečekaný zločin, nekonvenčního vyšetřovatele,… To bylo v obou bodech splněno. Ale vyšetřování tam příliš nebylo.

Autorovi se ani nedá upřít umění psát. Jen si s Viktorem více než vyšetřování užijete jeho lásky ke starým věcem, ve kterých se skutečně vyzná. Stejně jako se vyzná v krásných ženám, které mu díky jeho šarmu doslova padají k nohám. A v neposlední řadě můžete obdivovat jeho vytříbený vkus, co se týče dobrého pití a jídla. Záhada s nožem se nakonec nějak rozmotá, ale toho vyšetřování je tu opravdu poskrovnu.

Celý příběh působí tak nějak staromilsky, ačkoliv by se to snad mělo odehrávat v současnosti. Atmosférou mi knížka připomněla krimipříběhy Perryho Masona od E. S. Gardnera. Na své si zde ale přijdou hlavně milovníci starožitností, jejich popisu se autor věnuje poctivě. Detektivku v pravém slova smyslu však nečekejte.

12.02.2023 3 z 5

Kandidát Kandidát Lenka Pastorčáková

Autorka zde čerpá z vlastních zkušeností z prezidentské kampaně, kde pracovala právě na pozici tiskové mluvčí. Zároveň zná ze své praxe i práci v médiích, z televizního zpravodajství. To vše zúročila ve svém románu, u kterého si celou dobu kladete otázku, zda se jedná opravdu o fikci. Vše mi přišlo uvěřitelné, i když zároveň šokující. A opravdu doufám, že té fikce je tam hodně a že autorka některé věci nadsadila.
Přiznám se, že Dominice jsem příliš nerozuměla. Byla vykreslená jako zásadová, pracovitá a také zkušená reportérka. Takže jsem se obtížně snažila pochopit, proč podstupuje to všechno, přechází tolik podrazů a riskuje svůj vztah i reputaci.
Z většiny lidí, které v románu vystupují jsem měla osypky. Fandila jsem hlavně dceři Vranského, kde se autorka dotkla tématu LGBT. Jo, a věděli jste, co je misofonie? Tak i s tímto jevem se v knížce seznámíte…
Ačkoliv na sympaťáka v této knížce jen tak nenarazíte, knížka se čte sama. Byla jsem napnutá až do konce, jak se bude vše vyvíjet a také, jak dopadnou volby :-).

18.01.2023 4 z 5

Královna Alžběta II. Královna Alžběta II. Andrew Morton

Ačkoliv nejsem skalním fanouškem královské rodiny, osobnost královny Alžběty je natolik fascinující, že jsem neodolala a v nepřeberném množství publikací, které o Alžbětě a celé její rodině vychází, jsem sáhla právě po této.

Knížka zachycuje život Alžběty od jejího narození až po 70. výročí její vlády. Jsou zde zmiňována všeobecně známá fakta i věci, které až tak v širokém povědomí nejsou. Když se Alžběta narodila, nikdo nepředpokládal, že by se mohla stát královnou. Přesto bylo zřejmé, že se jedná o výjimečné děvčátko, které postupně vyrostlo ve výjimečnou ženu. Její život nebyl procházkou růžovou zahradou, musela překonat různé obtíže, ale všech svých úloh se zhostila s pokorou a grácií.

Knížku jsem nečetla na jeden zátah, není to úplně odpočinkové čtení. Text obsahuje spoustu informací. Ale určitě jsem se u čtení nenudila. Naopak jsem si to moc užívala. Autor čerpá z různých zdrojů, které jsou v textu citované. Dostáváme tak představu, jak na Alžbětu pohlíželi různí lidé, kteří měli možnost se s ní v různých etapách jejího života setkat. Vše je napsáno bez příkras a snahy o hledání senzací… Co se mě hodně bavilo, bylo prohlížení fotografií.

06.01.2023 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Opravdu jsem si užívala atmosféru kraje. Děj plyne pozvolně, žádnou akci nečekejte. Přesto autorka dokázala udržet napětí, které se pomalu stupňuje, jak se rozkrývá záhada zmizení místní učitelky.
Zajímavá je postava hlavní vyšetřovatelky Marie Martinssonové a také Augusta Strindberga. Moc se těším na další pokračování.

02.01.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Jakmile mi dorazila tahle novinka od Julie Caplinové s nádhernou zasněženou obálkou, neměla jsem stání a byla jsem celá nažhavená se do knížky pustit co nejdříve. Odložila jsem své další čtecí plány a do dalšího Romantického útěku jsem se s chutí pustila. Knížka mi přesně sedla do nálady. Tahle „caplinka“ se v pořadí dosud přečtených zařadí dost vysoko.
Pro ty, kdo četli Domek v Irsku, bude Hrad ve Skotsku dalším setkáním s Izzy McBrideovou, která se po šestitýdenním kursu vaření na irské farmě vrací na svůj hrad, dědictví po prastrýci Billovi.
Do knížky jsem se začetla od prvních stránek. Prostředí hradu je úžasné a dělá knížku zajímavější, stejně tak to načasování vánočního chystání. Nechybí zde prvky typické pro Skotsko jako třeba muži v kiltech, které nosí při slavnostních příležitostech. A samozřejmě se zde hodně vaří, až z toho člověku vyhládne.
Hodně mě bavila Izziyna matka, která se se svými módními kreacemi a nepředvídatelnými nápady postarala o zpestření děje.
Romantická linka se odvíjí v celku předvídatelně, ale to se od takového typu knížky snad i očekává či dokonce vyžaduje, takže i po téhle stránce jsem byla spokojená.

27.12.2022 5 z 5

Vůbec o nic nejde Vůbec o nic nejde Barbora Vajsejtlová

Drobná knížka Barbory Vajsejtlové s názvem Vůbec o nic nejde se „tváří“ dost nenápadně. A to jak svými rozměry, díky nimž si ji snadno přiberete i do menšího zavazadla třeba na cestu do práce, tak obálkou, která mě nijak zvlášť nezaujala. A přitom by měli zbystřit všichni ti, kteří si rádi přečtou kratší příběhy, tak říkajíc ze života. Knížka je sbírkou 20 povídek, ve kterých vůbec o nic nejde. Nebo je to právě naopak a jde o strašně moc?
Povídky jsou skvěle vypointované, psané se smyslem pro humor, i když často jsou spíše k pláči. Jsou takové hořkosladké. Dějí se v nich věci, které nevymyslíš, které prostě přináší život. Jsou hravé a psané s lehkostí a při tom se dotýkají i vážnějších témat. Ale jedná se spíše o odpočinkové čtení.
Hned první povídka mě zaujala, a pak další a další… A kdybych nemusela knížku odložit kvůli svým povinnostem, měla bych za chvíli přečteno. Samozřejmě jsou některé povídky povedenější, nebo lépe řečeno mě osobně oslovily více jiné méně, ale celkově knížku hodnotím jako hodně povedenou.
Četla jsem od autorky i její předchozí knížku Bokovka, která se mi také líbila. Styl autorčina psaní mi tedy prokazatelně sedí a ráda si přečtu něco dalšího.

27.12.2022 5 z 5

V příboji pochyb V příboji pochyb Lindsay Marcott

Když jsem knížku V příboji pochyb brala do ruky, neměla jsem tušení, že se jedná o převyprávění románu Jany Eyrové zasazeného do současných kulis, a navíc na americký kontinent. To pro mě bylo překvapení. Kromě toho se jedná o působivý thriller s mrazivými scénami. Knížka se četla příjemně lehce.

Děj se odehrává v odlehlém sídle bohatého byznysmena Evana Rochestera, kolem kterého se vznáší tajemná aura. Je podezřelý z vraždy své manželky slavné modelky Beatrice, která trpěla psychickými problémy a která beze stopy zmizela. Jane přijíždí do Evanova domu, aby doučovala jeho dceru. Dům se nachází v blízkosti skalnatých útesů, na něž doráží mořské vlny. Do nich právě údajně skočila Beatrice, její tělo se ale nenašlo.

Jane se do Evana zamiluje, a o to víc se snaží přijít na to, co se s Beatrice stalo. Občas totiž mívá pocit, že ji někdo sleduje, dokonce zahlédla jakýsi přízrak. Je to živá bytost nebo duch Evanovy manželky?

Při čtení mě bavilo sledovat paralely se slavnou knižní předlohou. Přitom se autorce podařilo vybudovat atmosféru, která mi mnohdy způsobovala mrazení. Užívala jsem si to tajemno, které se nad sídlem a celým jeho okolím vznášelo. Zvědavost mě hnala ve čtení dál a stránky pod rukama doslova mizely. Nastalo sice pár okamžiků, kdy jsem byla už trochu netrpělivá, ale konec stojí za to.

Užila si i moje romantická duše, protože ačkoliv se jedná o slušný thriller, stále je to i příběh velké lásky, která překoná mnohé obtíže.

01.12.2022 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Do knížky jsem se začetla snadno. Postavy Mii a Muncha, které jsem si již dříve oblíbila, dostaly nové obrysy. Hodně se mi tady líbí postava Mii Krügerové, protože se odlišuje od klasického modelu dnes oblíbených vyšetřovatelek. Také je mám ráda, ale Mia je příjemným osvěžením.

Autor vytvořil poměrně mohutný záběr zápletek a odboček, které možná souvisí s vyšetřováním a možná také ne. Přitom jsem neměla pocit, že bych se v ději nějak ztrácela. Jen jsem obracela stránky a plula na vlně příběhu. A pak přišel konec.

Konec mě překvapil. Jako by mi někde vypadlo pár stránek. Žádné vysvětlení? Já prostě potřebuju vědět, proč ‍️… Knížka není žádná „hubeňourka“ a přitom zanechala dost otázek.

01.12.2022 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tohle je další knížka od autorky, kterou čtete bez dechu. Čtete a přitom ani číst nechcete, protože realita, kterou příběh rozkrývá je drsná. Komunistický režim v Rumunsku je zde popsán hodně realisticky - bída, hlad, zima, strach. Neustálá kontrola, ať jste kdekoliv. Ani doma nejte v bezpečí.
Knížka poskytuje skvělý čtenářský zážitek a zároveň se dozvídáte něco z historie Rumunska. Určitě dopotučuju.

25.10.2022 5 z 5