Jackjelly Jackjelly komentáře u knih

Těžkej nářez Těžkej nářez Nick Kent

Historky o té šílenější části hudebníků z rockového světa, psané člověkem, který byl blízko nich. Čtení stejně divoké jako životní příběhy a hudba většiny z portrétovaných. Nebo snad Sid Vicious a Kurt Cobain nebyli zběsilí? A většina ostatních přežila svůj životní styl snad jen čirou náhodou (Iggy Pop, Shane McGowan a ... mnoho dalších). Hodně výživné čtení pro příznivce a obdivovatele hesla "sex drugs rock&roll" , běžné hudební příznivce i bigotní moralisty. Každý si v ní najde něco pro sebe, případně proti někomu ...

Už jsme doma 11 Už jsme doma 11 Miroslav Wanek

Kouzelná knížka, kdo má rád obrazy Martina Velíška a hudbu Už jsme doma, nemohl tuto knihu v době jejího vydání minout. Rozkládací ilustrace s pohyblivými hudebníky a dalšími figurkami velíškovských výrazů a tvarů lákají ke hraní současně s poslechem veselé hudby UJD.

08.10.2011 5 z 5

Eyeball to Eyeball / Mezi čtyřma očima Eyeball to Eyeball / Mezi čtyřma očima Miroslav Wanek

Nezbytná kniha pro milovníky The Residents, dvojjazyčné vydání a zajímavá kapitola "Česká (sub)kultura v residentně-residenčním prostředí" od Petra Čápa, mapující vliv vliv The Residents na českou hudební scénu - OZW, FPB a další.

08.10.2011 5 z 5

Rockecy aneb Kniha rockových citátů Rockecy aneb Kniha rockových citátů Joe Kohut

Ne že by to byla kniha na čtení či plná mouder, ale občas se v ní najdou vtipné glosy a kuriózní výroky.
"Když zpíváte dost nahlas a třískáte dost nahlas do bubnu, všechno dobře dopadne" (Don Dixon)

08.10.2011 4 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Měl jsem z četby obavy, seriál je dokonalý a opakovaně se k němu vracím. Obvykle bývá převod do knižní podoby zklamáním, v tomto případě mě však výsledek příjemně překvapil. Kniha sice není tak "úderně" vtipná jako seriál, přesto jsem se u ní výtečně bavil. 100% je sice s ohledem na seriál a v porovnání se Stopařovým průvodcem moc, ale 80% zase málo :-). Milovníky seriálu neurazí a ty co jej neznají může nalákat (pokud někdo takový vůbec je :-) ). Výsledné hodnocení kolem 90% tudíž dle mne přesně odpovídá.

07.10.2011 5 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Zvláštní lehce ironicky temná kniha, místy jsem si nebyl jist, zda jde o parodii a nebo vážně myšlený temný román :-). Každopádně vydání s reprintem rytin má své kouzlo s lehce zvrácenou poetikou souznějící s Klímovým "Utrpením knížete Sternenhocha". Žádný milovník českých literárních podivností by si tuto knihu neměl nechat ujít.

23.09.2011 5 z 5

Velká závěť Velká závěť François Villon

Jedna z knih, díky které jsem se v mládí přestal vyhýbat poezii :-)

Nikdo není daleko Nikdo není daleko Richard David Bach

Nádherná kniha, na kterou mám hodně osobní vzpomínky, připomíná mi kamaráda co je už dávno v jiném světě a já když jsem si ji v 88 kupoval, vzal jsem jeden výtisk i pro něj a donesl mu jej do nemocnice, ze které se už nevrátil ... Prostě nikdo není daleko ...

Rock proti proudu A-L (I. díl) Rock proti proudu A-L (I. díl) Radek Fic

V době "předinternetové" důležitý zdroj informací o kapelách známějších i pro mne zcela neznámých :-)

Excentrici v přízemí Excentrici v přízemí Vojtěch Lindaur

Kniha která nemohla chybět v mé knihovně, občas mě popadne senilní nálada, prolistuji a zavzpomínám :-) .
A někdy si pak něco starého pustím.

Paradoxia Paradoxia Lydia Lunch

Hodně silná autobiografie, Bukowski v ženské a extrémnější podobě. Kniha stejně působivá jako její hudba. Nelze popsat, lze jen přečíst, upozorňuji však, že pro značnou část čtenářů může být kniha hodně těžko stravitelná svou otevřeností a syrovostí, popisem života na odvrácené straně společnosti bez větších zábran ve způsobu vyjadřování.

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Nepopsatelný je zážitek ze čtení stejně jako jsou nepopsatelné hrůzy a svět přivádějící zdravé jedince v šílenství. Kdo hledá původ zla na tomto světě, dostane v knize několik témat k přemýšlení. Někdo jiný se může na povídky dívat podobně jako se na tajemné hrůzy zaměřili Monty Pythoni v dílu "Pařát a jeho kletba" série "Neskutečné historky"(http://www.csfd.cz/film/75993-neskutecne-historky/) . Já se přiznám, že osciluji mezi oběma polohami ...

Osmý hřích Osmý hřích Philipp Vandenberg

V současnosti populární téma různých církevních tajemství kombinované s detektivkou a nezbytnou dávkou mileneckého vztahu. Čtivě napsané, ale ve srovnání se špičkou žánru příliš řemeslné a bez valnější literární úrovně. Jak odpočinková četba by se snad kniha dala doporučit, já osobně jsem z ní moc unesen nebyl. Ve srovnání např. se "Jménem růže" od Eca se mi jevila víceméně jako samoúčelný blábol.

18.09.2011 3 z 5

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Vynikající, nadčasová a silná kniha místy až mrazivě přesně předpovídající historické události v Rusku, jenž přišly v následujícím století. Včetně neustále platného popisu fungování snad všech extremistických skupin se sklony k totalitarismu. Skupinka či jednotlivci v pozadí manipulují s lidmi, kteří si to ani neuvědomují a činí skutky, které je vedou jen jednosměrnou cestou životem bez možnosti návratu. Propracované charakteristiky jednotlivých postav není třeba snad už ani zmiňovat. Rozhodně skvělý literární zážitek ...

18.09.2011 5 z 5

Invalidní sourozenci Invalidní sourozenci Egon Bondy (p)

Kniha pro každého, kdo si chce žít po svém a ostatním do jejich světa "nekecá" a oni jej přesto nechtějí nechat být. Jedna z knih co mne hodně oslovila.

01.09.2011 5 z 5

Tradiční mluva podhůří Beskyd Tradiční mluva podhůří Beskyd Marie Zemanová

Pro milovníky nářečí a ty kteří se odstěhovali, ale stále by se rádi doma domluvili, nezbytná kniha. :-)

30.08.2011 5 z 5

Podzim patriarchy Podzim patriarchy Gabriel García Márquez

Poté co jsem před drahnými lety dočetl tuto knihu, dal jsem si na dlouhou dobu oddych od magického realismu. Moc se mi líbila ale čtení to bylo náročné a orientovat se kde se zrovna člověk nachází bylo místy nad mé síly. Ale pokud se to někomu také líbilo, doporučuji doplnit o přečtení knihy od Augusto Roa Bastose "Já nejvyšší" . Obdobné téma psané srovnatelným stylem, možná více z reálného světa, i když z hlediska středoevropana se to obtížně posuzuje. Rozhodně pokud někoho oslovil Márquez, nebude touto knihou zklamán.

08.08.2011 5 z 5

Víc než jen hlas Víc než jen hlas Leonard Cohen

Jedna z mála knih tohoto typu, která se dala v temných dobách legálně sehnat. Dodnes ji mám celkem rád.

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Vedle "Spolčení hlupců" a Beckettova "Murphy" jedna ze zásadních knih mého života.

Příběh, který nikdy neskončí Příběh, který nikdy neskončí Michael Ende

Ještě teď si docela dobře pamatuji, jak jsem si ji koupil ve čtvrtek (pamětníci minulého režimu vědí proč zrovna ve čtvrtek :-) ), došel na koleje, otevřel a místo učení na zkoušku jsem do druhého dne přečetl. Na zkoušku jsem nešel. S ohledem na neustále omílání filmových zpracování není třeba děj představovat, přesto mohu doporučit k přečtení, můj osobní názor je že kniha je lepší.