Jackjelly Jackjelly komentáře u knih

Výjimečná kniha, nezbývá mi než ji k přečtení doporučit všem, co se trochu zajímají o minulost, tak nějak tuší, že je úzce propojena se současností a že může tak trochu předurčovat naši budoucnost.
Na historickou knihu je napsána docela čtivě, s důrazem na detaily, které doplňují celkový obraz té šílené doby na území Krvavých zemí (autorem definované jak oblasti, postižené jak stalinským, tak hitlerovských terorem).
Není to samozřejmě čtení pro každého, popisovaná realita je daleko děsivější než jakýkoliv horor. Řekl bych, že žádný film si zatím nedovolil v plné míře zobrazit šílenství, které je popisováno v této knize.
Nejsilněji na mne působilo propojení neuvěřitelně vysokých statistických čísel obětí s konkrétními úryvky ze zachovaných zápisků, deníků či svědectví.

28.10.2014 5 z 5

Solar Solar Ian McEwan

Solidně napsaná kniha a současně trochu znepokojivé čtení.

19.01.2014 5 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Pratchett s lehkostí sobě vlastní napsal jednu ze svých tématicky nejvážnějších knih. Otázky individuální i "institucionalizované" víry, střetu civilizací, smyslu lidského konání v extrémních situacích, schopnosti vyrovnat se s totálním zhroucením dosavadní existence a zodpovědnosti vůči společnosti versus vlastní osobní štěstí jsou v této knize pokládány více než intenzivně. Odlehčeno typickými Terryho vtipnými postřehy, které zde nabývají více ironické a sarkastické polohy než je u něj úplně běžné. Vlastně je otázka, jestli se dá smát třeba větě :"Lidé chtějí lži, aby měli podle čeho žít. Volají po nich."
A co takoví, co: "Měli onen vykrmený, důležitý a ostražitý vzhled lidí, kteří si dávají zatraceně dobrý pozor, aby se nedostali až na vrchol. ... Během let se naučili, že vrchol není dobré místo, chce-li být člověk šťastný a v bezpečí. O jednu příčku níže, to bylo místo pro moudrého muže." No a když začne být vládce na obtíž, má kolem sebe dost lidí, co se postarají ...
A velice výstižná definice Evropanů - důkazem že ještě někde nevstoupila noha evropana je to, že na stěnách zůstaly původní zlaté předměty. Je to krásný humor s hořce doznívajícím úsměvem.
Prostě skvělá kniha, nečtěte recenze, přečtěte si Národ!!!

11.01.2014 5 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Pokud jste někdy měli pocit že jste opustili řízení a cestující nechali na palubě a přesto se dokázali nějak vrátit na správnou trajektorii cesty životem, tuhle knihu si opravdu vychutnáte s potěšením.
A těm které to ještě čeká přeji, ať si v tom okamžiku zmateného chaosu včas vzpomenou na Zajdu ...
Každopádně zábavné mírně znepokojivé čtení.

26.12.2013 5 z 5

Loutky Loutky Ivan Wernisch

Když jsem po letech tuto knihu vytáhl z druhé řady knihovny abych si ji zadal do knihotéky, dal jsem si ji bokem že si ji znovu přečtu. Stalo se, už jsem zapomněl jak jsem se u ní bavil, tu hořce tu se zbytky dětské fantazie a u Barev si vzpomněl na Dunaj a vložil do CD do přehrávače. Nějakou dobu zůstane po ruce, občas je třeba si připomenout například :

Čeho se naděju... nepotěším se asi.
Nejsem ze smutných a k veselosti
mám jako k smrti - daleko, blízko -
nevím kde je.

23.12.2013 5 z 5

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Příběh ve kterém se může čtenář ztratit ale při troše snahy najde cestu zpět, jen možná nebude na stejném místě ze kterého se na ni vydal. A zjistit ze cesta nikdy nekončí. . Může na ní potkat mnoho neobvyklého a pochopit spousty běžných pravd. Jako např. : "... jako autor kronik a historií bych nerad věřil slovům, někdo vkládá do úst svému nepříteli." nebo :"ať dostanete jakýkoliv nápad, nezapomeňte mu nikdy položit otázku :
kdo tě posílá, přítel nebo nepřítel? ". Na pozadí historických reálií číst příběh plný fantazie i skutků jež bohužel lidstvo provázejí po celou jeho existenci. A někoho možná pobaví i z mého pohledu nejpravděpodobnější vznik náboženských svatých relikvií, které dokáží i v dnešní době lákat zástupy věřících.
Rozhodně velmi příjemné i když ne zcela jednoduché čtení. Ale kdo by to u Eca vlastně očekával.

22.12.2013 5 z 5

Česání ovoce Česání ovoce Rabíndranáth Thákur

Může pomoci oddělit podstatné od nedůležitého ale taky nemusí ve čtenáři zanechat jedinou stopu. Každopádně ideální pro krátké zastavení mezi hromaděním hmotných statků a zamyšlení se nad smyslem takovéhoto počínání.

07.12.2013 4 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Příjemná kniha, u které váhám, jestli ji řadit mezi historické romány a nebo dobrodružné cestopisy. Asi něco mezi tím. Každopádně zajímavý příběh s poměrně dobře popsanými "dobovými reáliemi" (nejsa historik netuším do jaké míry přesnými, proto ty úvozovky) má solidní spád a minimum hluchých nezáživných míst. Na druhé straně mírně plošší charakteristiky postav z mého pohledu toto dílo řadí spíše mezi ty dobrodružné knihy solidní úrovně. Prostě slušné čtení na léto, volný čas, do vlaku, prostě na dobu, kdy se člověk nechce nebo nemůže soustředit na komplikované děje, ale nemá rád naprosté triviálnosti a přitom umí pustit fantazii z řetězů a představit si tu směsku krajin a lidí na cestě za cílem.

12.06.2013 4 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Další Prattchet, který si s možná menší dávkou humoru a ironie než v minulosti bere na paškál další z nepřeberných mizerných vlastností lidstva - sklon přehlížet zločiny i masového rozsahu, dokud se netýkají mne osobně, ba dokonce sám sebe omlouvat myšlenkou :" Vždyť oni vlastně ani nejsou jako my, jsou úplně jiní, a vlastně jim to koneckonců patří". K tomu nezbytný lump z "nedotknutelných" kruhů a pár dalších všem dobře známých atributů moderní civilizace.
Každopádně pořád výborné čtení které potěší. A já jen doufám, že nejen členové Elániovy hlídky budou vědět, že na vyhrůžnou větu "Víte vy, kdo já jsem?" existuje u policisty jen jedna správná odpověď :"Jistě, jste zatčený!" :-)

03.04.2013 5 z 5

Obléknu si půlnoc Obléknu si půlnoc Terry Pratchett

Prattchet stále zábavný, i když už o něco méně nežli dříve, ale možná i proto bych tuto knihu zařadil ve vysoko nastavené laťce kvality na čelní místa. A po přečtení není špatné se zamyslet nad tím, jak snadno lidi dokáží vyvrhnout ze svého středu a případně zlynčovat kohokoliv, o kom nabudou dojmu, že je nějaký divný. Možná kolem nás opravdu obchází onen "Úskočný muž" a proniká nám do myslí aniž bychom si toho všimli ...
A Tonička Bolavá - na mladou holku docela slušný výkon :-)

23.03.2013 5 z 5

Kmeny Kmeny Vladimír Brož

Vždy jsem měl rád lidi co stáli tak nějak mimo hlavní proud lidské existence. Jednak jsem se tak trochu cítil a stále ještě cítím také a jednak - není nic horšího než splynout s davem (pokud člověk není zrovna tajný agent, čarodějnice apod.). přesto jsem po přečtení této knihy, teda nejen přečtení, ale i po vizuální konzumaci zjistil, že jsem měl v oblasti mimoňů všeho druhu mezery, které jsem rád doplnil. A tak ke mně známým a víceméně souznějícím postavičkám, které byly i jsou součástí mého života přibylo několik, o jejichž existenci jsem nic netušil. Tato kniha není sociologickou odbornou literaturou, ale svým subjektivním vhledem do prostředí části současných subkultur dává možnost nahlédnout do světa mimo hlavní stádo a třeba i pozvat někoho dál. Lidé jsou krásní svou odlišností ... a chcete-li znát odpověď na otázku co za party jsou třeba takoví Otaku, sneakers, MMORPG nebo meatheads, sáhněte opatrně po této knize. Opatrně proto,že měkká vazba přece jen knize tohoto rozsahu nesvědčí.

28.02.2013 5 z 5

Hospodské, Vesnické a Karí povídky Hospodské, Vesnické a Karí povídky Václav Koubek

Spíše krátké postřehy a historky, lehce nahozené a přesto v nich nic nechybí. Možná nejpřesnější pobídku k přečtení lze najít na konci předposlední povídky "Den" :" Nevěřte dospělým, pohádky jsou! To oni si je vyhnali a teď žijí ve svém smutku. Pohádky jsou a každý si může vybrat tu, které věří." Klidně půjčujte, ale rozhodně si nechte vracet, je příjemné si občas nějakou náhodně otevřít a přečíst.

26.12.2012 5 z 5

Tři mušketýři I. Tři mušketýři I. Alexandre Dumas, st.

Dá se něco napsat k něčemu tak klasickému. Holky možná ale kluci co záviděli D´Artagnanovi nemohou nic dodat jen - bylo to skvělé ale život nás naučil. A nebo že by všechny ne? Pořád doufám že 3 za 1 a 1 za všechny občas ještě platí ...

28.07.2012

The Cure - Obrazový dokument The Cure - Obrazový dokument Dave Thompson

Jo Cure, skvělí, směšní, veselí, ponuří ... co já vím. Jen že mi jejich "Pornography" pomohlo přežít vedle alkoholu mou neočekávanou účast v armádě ČSSR coby vojína inženýra na historickém přelomu dějin tohoto podivného státu. Ale to jsme už spíše u hudby a s literaturou ona přece nemá nic společného ... a nebo že by trochu přece. Co já vím ...

28.07.2012 5 z 5

Jimi Hendrix - Jeho život, lásky a hudba Jimi Hendrix - Jeho život, lásky a hudba Tony Brown

Máte rádi Hendrixe? já jo, hltal jsem jej společně se Slade, Black Sabbath, Janis Joplin, ACDC,Motorhead, Ramones, Sex Pistols a spoustou dalších - holt puberta na přelomu 70/80 let. Chaos v živote i hlavě a tahle směs doplněná trochou poezie a půjčeným Beckettem a Ionescem na mě zanechala pravděpodobně po zbytek života nevymazatelnou stopu. Jsem tomu rád a jdu si pustit Purple Haze

28.07.2012 5 z 5

Sex & drogy & rock & roll Sex & drogy & rock & roll kolektiv autorů

hippie, Bowie, punk, The Who atd ... - modly v pozicích které někoho pohorší a někoho pobaví. Osobně se řadím do kategorie č. 2. S literaturou to nemá nic společného ale vyšlo to jako kniha a jako dokument stojí za pozornost. To je ale asi tak vše.

28.07.2012 4 z 5

Svět jako vědomí a nic Svět jako vědomí a nic Ladislav Klíma

Klímova filosofie ve své dokonalé podobě. Pro ukázku úryvek který pro neznalé naznačí a milovníky Klímy potěší :

Všechno tvé úsilné hledání štěstí nerozmnoží ho, všechno tvé odříkání nezmenší ho! Tvé obavy před bolestí jsou nesmyslny: trpíš-li, raduj se, že’s si toho už kus odbyl; raduješ-li se, věští to pouze bolest, přesně tím větší, čím větší tvá radost. Nanejvýš lhostejno jest nejen, co činíš, ale i co se ti přihodí! : Jednou musíš si vše odbýt! Tvé úsilí zlepšit svůj stav je směšné, radost rovněž! Každé zlepšení zaplatíš až do posledního haléře zhoršením, štěstí neštěstím, velkost malostí; ale každé tvé špatno promění se v dobro. Nesmíš v nic doufat, ale nemusíš se ničeho obávat: – Až bude závratný koloběh všeho u konce, jaký bude výsledek ... ? Žádný ..., – a jako by nic nebylo bývalo... : jediná cena všeho se zatím v koloběhu tom rozplynula... A pak začne tento příšerný svět otáčet se znovu... Zde je nejvnitřnější „hrozné tajemství“ tohoto světa – fantomu:
Vše snaží se a plahočí, touží a děsí se, doufá a zoufá, jásá a naříká pro něco, co nejen theoreticky „jest“ ničím, ale co i prakticky V NIC se paralysuje...

15.06.2012 5 z 5

Přestavba a nové myšlení Přestavba a nové myšlení Michail Gorbačov

Těžko hodnotit knihu po předchozích letech beznaděje, jediné co mohu napsat je, že to bylo překvapení které přišlo zevnitř šíleného režimu v době, kdy jej už nikdo nečekal. Nebo alespoň ti neinformováni nečekali, proto možná kolem ní vzniklo více očekávání než mohla splnit a ti co stáli v pozadí režimu se jen posměšně ušklíbali a smějí se dodnes.

15.05.2012 3 z 5

Texty Texty Karel David

Ještě jsme se nedohodli působili v temných dobách se svými údernými ironickými texty jako zjevení a pro čtenáře může takto působit i tato kniha.

13.05.2012 5 z 5

Mletpantem Mletpantem Ernst Jandl

Návod ke čtení:
Máte doma malé děti - vezměte knihu, nalistujte libovolnou stránku a s mírně potrhlou intonací čtěte dětem před spaním a máte jistotu že smíchy jen tak neusnou.
Nemáte, nevadí, udělejte totéž a bavte se dobře sami.

13.05.2012 5 z 5