J.F. J.F. komentáře u knih

Ředitel a hydra Ředitel a hydra Jan Jícha

Na Rowlingovou (skoro) zapomeňte. Tady jde jednak o absurditu dnešního školství a světa vůbec; jednak o jazyk (kromě několika skutečných i neskutečných cizích jazyků je tu dlouhá řada češtin – čeština neutrální, milostná, hněvivá, vzteklá, jízlivá, nejmíň dvě vrstvy češtiny historické, pak pačeština výkazů a komisí, čeština agentur a úspěšných managorů, čeština náctiletých, čeština litevského učitele, slovenské cikánky, ruských mafiánů...); a jednak o bolest, vztek, zahořklost, nenávist a vysvobození; a nakonec i o smysl všeho a místo člověka v kosmu. „To rozmysli, Alfréd, jestli ty chceš, že děti tady hodně naučí klasický magie, nebo že hodně tady radují. Já myslim ten druhý je dobřeji.“

02.06.2019 4 z 5

Josef Živitel Josef Živitel Thomas Mann

Znovu se ocitáme v mytickém světě jako v prvním svazku - a tak jako tam je pozvolna objeven Jeden Bůh, tady jsou pozvolna objeveny Dějiny - vzestupné, otevřené, kde protologickému "jednou..." odpovídá "jednou..." eschatologické. Eisnerův překlad samozřejmě výborný, byť se nečte tak plynule jako Olbrachtův (a Malířové) z prvních dvou svazků.

28.04.2019

Jozef a jeho bratia II. Jozef v Egypte Jozef a jeho bratia II. Jozef v Egypte Thomas Mann

Oproti prvnímu svazku trochu méně mytična a víc psychologie - hlavně ke konci, při arcimistrovském líčení milostného vzplanutí, nejdřív neuvědomovaného, pak popíraného, pak odmítaného a přerozmanitě maskovaného, a přitom celou dobu zoufale chtěného... Škoda, že na rozdíl od prvního dílu neexistuje citlivě zmodernizované vydání, ty infinitivy na -ti už dnes při četbě trochu ruší.

23.04.2019 5 z 5

Zapomenuté světlo Zapomenuté světlo Jakub Deml

Souhlasím se Sigasem, takovéhle Dílo se nedá hodnotit, a tak jen vzpomínka: Jednou jsem si uprostřed několikátého čtení ZS šel poslechnout Janáčkův První kvartet, a po pár taktech mě to úplně praštilo! Sotva jeden začne melodii, další mu to zruší nějakými nervózními šestnáctinami, a když konečně začnou tu melodii všichni, v půlce fráze toho nechají a načnou zas něco úplně jiného - vždyť to je přesně ten Deml, co pořád skáče z němčiny přes hanáčtinu do latiny, od francouzských výkladů Evangelia k Pavle Kytlicové zavařující hříbky a hned zase do loretánských litanií a zpátky k dopisu dr. Miloslava Novotného... Zážitek nezapomenutelný, a nevěřím, že je to jenom iluze Pražáka, co se k Hukvaldům i Tasovu kouká skoro stejným směrem.

16.04.2019

Starý a nový člověk v nás Starý a nový člověk v nás Yusuf Iskandar

Autor byl takřka náš současník, ale zároveň vlastně pouštní Otec - skoro stejný jako ti patnáct set let před ním, co je známe z Apofthegmat a nově třeba přes P. Smolena. Co píše, jsou rady jiným mnichům, ale užitečné pro každého.

16.04.2019 4 z 5

Úvod do filozofie Úvod do filozofie Arno Anzenbacher

Asi nejlepší úvod do filosofie, co znám - ne v tom smyslu, že by autor před čtenářovýma očima vstupoval do filosofování (jako třeba v úvodu Jaspersově), spíš že ukáže, jaké jsou hlavní filosofické problémy a jak je co možná důsledně promyslet (tady dost nesouhlasím s LordemSnapem).
Nové vydání (2004) je záslužně rozšířené, ale trochu nepřehledně - shrnutí filosofie 20. století je rozstrkáno do různých částí, které jsou uspořádány podle věcných problémů, a zdá se mi, že přiřazení určitého myšlenkového proudu k určitému okruhu problémů je někdy neorganické: proč je postmoderna (a proč jen ona) přidána zrovna k nové části o filosofii ducha?
Nové vydání není úplně povedené typograficky: zbytečně moc fontů, zbytečně moc velikostí písma, zbytečně velké skoro všechny nadpisy.

16.04.2019 5 z 5

Breviář Regule Pragensis Breviář Regule Pragensis Josef Štogr

Recenzi napsal Viktor Šlajchrt v Revolver Revue č. 97 (2014), s. 248-251

14.04.2019

Milosrdenství Milosrdenství Walter Kasper

Kasper dobře ukazuje, jak v dogmatické teologii přichází téma milosrdenství jako Boží vlastnosti až nepochopitelně zkrátka, tady bezpochyby stojí před teologií velké úkoly. Jen škoda, že ve výkladu o sociálních souvislostech se z některých podob milosrdenství stává něco, na co mají jedni nárok a druzí mají povinnost na to přispívat, i nedobrovolně (protože morální závazek tu vzniká státu, který platíme všichni).

10.04.2019 3 z 5

Úvod do hermeneutiky Úvod do hermeneutiky Jean Grondin

Srozumitelný, "lidský" úvod do filosofické hermeneutiky. Jen škoda, že pomíjí Paula Ricoeura - snad aby se nerozbil obraz jednosměrného vývoje od Diltheye přes Heideggera ke Gadamerovi.

05.04.2019 3 z 5

Dvojí domov Karla Kyncla Dvojí domov Karla Kyncla Karel Kyncl

Kdosi napsal, že podstatou humoru je soucit - tak úplně jsem tomu nevěřil, dokud jsem nezačal číst Karla Kyncla. A mimochodem: kdo chce vědět, co to bylo vylodění v Normandii, ať si obstará tuhle knížku.

05.04.2019 3 z 5

Teorie spolehlivosti Teorie spolehlivosti Ivan Diviš

Jakoby Demlovo Zapomenuté světlo o generaci později...

27.03.2019 4 z 5

Josef a bratří jeho I. Příběhy Jákobovy / Mladý Josef Josef a bratří jeho I. Příběhy Jákobovy / Mladý Josef Thomas Mann

Čtu zatím podruhé s odstupem pár let - leccos jsem si pamatoval, ale stejně se znovu propadám do těch hloubek a ztrácím v těch dálkách. Neuvěřitelné, jak se Mannovi podařilo ve 20. století vyvolat mytický obraz světa a mytické myšlení, kde každé ZDE souvisí s něčím nahoře a zároveň s něčím dole, každé TEĎ je opakováním nějakého pravzoru... Vedle Manna se to myslím povedlo už jenom--- ale nebudu jmenovat, asi by se oba v tom sousedství cítili divně.

25.03.2019 5 z 5

Svědectví: paměti Dmitrije Šostakoviče Svědectví: paměti Dmitrije Šostakoviče Solomon Volkov

Neuvěřitelná směs hrůzy a černého humoru.

18.03.2019 3 z 5

Mé století Mé století Günter Grass

Rozhovor, jaký by byli mohli vést Remarque s Ernstem Jüngerem, není špatný, ale všechno ostatní - nemůžu si pomoct - slabé, slabé...

17.03.2019 1 z 5

Jmenuji se Ašer Lev Jmenuji se Ašer Lev Chaim Potok

Z téhle knihy ve mně kus zůstal - při čtení jsem neustále musel myslet na Isaaka Singera, kterého jsem předtím hodně četl, ale zároveň jsem měl pořád pocit, jako by Singer byl jen černobíle a Potok barevně nebo Singer za zamženým sklem a Potok napřímo.

15.03.2019 3 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Isaac Bashevis Singer

Typický Singer - rozený vypravěč, schopný ve dvou větách dokonale vystihnout celou situaci a atmosféru... Nejvíc jsem užasl nad závěrem: ještě stránku před koncem to vypadá, že hlavní hrdina se zase ze všeho vykroutí a vylže jako pokaždé, a pak jeden disonantní akord, dvě rány do bubnu a je konec - naprosto překvapivě a zároveň naprosto logicky.

15.03.2019

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Když jsem byl před lety propadlý Čepovým povídkám, říkal jsem si, jaká škoda, že dneska už nikdo takhle psát neumí. Názor jsem změnil právě nad tímhle výborem.

15.03.2019 4 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Film je lepší.

14.03.2019

Doktor Faustus Doktor Faustus Thomas Mann

Při četbě v politicko-historickém kontextu zarazí, že Mann líčí cestu Německa do záhuby, jako by byla plynulá někdy od konce středověku, a přitom nástup nacismu přeskočí... Ale jako román skvělé, typický Mann. Karlachův překlad je podle mne o hodně lepší než Eisnerův (a to je co říct).

05.03.2019

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Kniha podobná Platónově Ústavě: čirá hrůza, když se to čte jako návod na politiku, ale neocenitelné pro toho, kdo sám za sebe hledá, co si počít s tím podivným faktem, že je na světě. Na pár stránkách víc moudrosti než v sebraných spisech leckterého katedrového filosofa.

05.03.2019