Úvod do filozofie

od:


KoupitKoupit eknihu

Teoretickou filosofickou reflexi (tj. filosofii mimo etiku a poietiku) Anzenbacher chápe jako trojí proud vycházející ze tří různých východisek. První proud vychází od jevů a směřuje k bytí, je orientován ontologicky. V dějinách filosofie je spojen hlavně s Aristotelem a pro Anzenbachera také s Tomášem Akvinským (filosofie bytí). Druhý proud vychází ze subjektu (Já), je orientován transcendentálně, ptá se na subjekt zkušenostního světa a na jeho vlastnosti (filosofie Já). V dějinách filosofie je spojen hlavně se jménem Immanuela Kanta. Třetí proud začíná u ideje či absolutna, promýšlí zároveň bytí a Já, substanci a subjekt, ontologický a transcendentální problém na základě absolutna. V dějinách filosofie je spojen hlavně se jménem G. W. F. Hegela (filosofie ducha). Tyto tři proudy si podle Anzenbachera principiálně neodporují, nýbrž rozvíjejí v různých východiscích stejnou celkovou souvislost. Jejich syntézu autor naznačuje, ale hlouběji nerozpracovává, jednotlivé filosofické přístupy pokládá za komplementární (navzájem se doplňující). V Anzenbacherově Úvodu nacházíme vedle sebe především filosofii aristotelsko-tomistickou: nauka o skutečnosti, o poznání, o Bohu; a filosofii Kantovu: nauka o poznání, etika, nauka o Bohu. V nauce o přírodě, o jazyce a o člověku autor vychází ze současné antropologie, fenomenologie a existencialismu. V celku je možno říci, že autor podává v jednotlivých filosofických disciplínách nejvýznačnější nauky, sjednocené teistickým pohledem na člověka a na svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45687/uvod-do-filozofie-45687.jpg 4.448

Orig. název:

Einführung in die Philosophie (1981)

Žánr:
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, SPN - Státní pedagogické nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
LordSnape
30.05.2013

Je to skutečně jen úvod do problematiky filozofie. Spousty věcí buď zde chybí, nebo jsou popsány velice mělce. Učil jsem se z toho na zkoušku a nakonec mi to bylo celkem prd platné. :-)

denpek
15.02.2013

Anzenbacher mě smířil s povinným studiem filozofie ;-) Čtivé a srozumitelné!

eraserhead
01.04.2011

Nevím, nakolik někdo, kdo se o filosofii zabývá jen amatérsky a samoučně, jako já, může hodnotit knihu o filosofii, ale mě tato kniha rozhodně nenudila, přinesla mnoho nových podnětů k přemýšlení a docela obohatila.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

filozofie filozofové

Autor a jeho další knihy

Arno Anzenbacher

Arno Anzenbacher
rakouská, 1940

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených3x
v Přečtených66x
v Doporučených3x
v Knihotéce68x
v Chystám se číst16x
v Chci si koupit4x