Milosrdenství

Podtitul: Základní pojem evangelia – klíč křesťanského života Ve své knize představuje Walter Kasper milosrdenství jako základní pojem evangelia, jako základní metaforu, jako šifru a klíč ke křesťanskému životu. Oproti tradičnímu pojetí školské teologie, v níž bylo milosrdenství podřízeno vlastnostem vyplývajícím z me­tafyzické podstaty Boha, a hrálo tu­díž jen okrajovou roli, pokládá Kasper milosrdenství za základní Boží vlastnost. Teologická reflexe milosrdenství nutně vede k zásadním otázkám nauky o Bohu. Kniha ovšem propojuje teologickou rovinu s úvahami spirituál­ními, pastorálními a společenskými. Autorovi zjevně nejde pouze o to, aby precizně a podloženě představil Boží milosrdenství jako sumu biblického Zjevení, ale vede čtenáře k otázkám po křesťanské, církevní a sociální praxi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255577/big_milosrdenstvi-255577.jpg 44
Duchovní literatura, Náboženství

Vydáno: , Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK)

Barmherzigkeit. Grudbegriff des Evangeliums

Kniha Milosrdenství

J.Frei
10.04.2019

Kasper dobře ukazuje, jak v dogmatické teologii přichází téma milosrdenství jako Boží vlastnosti až nepochopitelně zkrátka, tady bezpochyby stojí před teologií velké úkoly. Jen škoda, že ve výkladu o sociálních souvislostech se z některých podob milosrdenství stává něco, na co mají jedni nárok a druzí mají povinnost na to přispívat, i nedobrovolně (protože morální závazek tu vzniká státu, který platíme všichni).

martunka
03.01.2017

Určitě je to důležité téma a obzvlášť v této době. Jen mi na této knize vadí to, že je na můj vkus psaná více odborně než je potřeba. Působí pak jako vědecké pojednání a tak se odcizuje člověku.

Bible Svatá
Bible Svatá