iveta3689 iveta3689 komentáře u knih

Šáhinšáh Šáhinšáh Ryszard Kapuściński

Je nutné mít základní povědomí, co se v Íránu stalo. Není to totiž přehled dějin. Kniha pak předkládá různé pohledy na aktéry a situace. Bohužel jsou dost přeházené a kniha působí neuspořádaně. Některé texty nebyly reportáže, ale spíše eseje.

22.03.2020 3 z 5

Tajemství nevlastní dcery Tajemství nevlastní dcery Erle Stanley Gardner

Oddychovka. Nic převratného stylem ani námětem. Četla se příjemně.

12.03.2020 3 z 5

Krvavý vítr Krvavý vítr Jakob Melander

(SPOILER) V knize se střídají dva případy, které spolu ani vzdáleně nesouvisí a ještě linka z minulosti. Střídání není rovnoměrné, jsou to spíš střípky dvou příběhů, které narušují hlavní linku. Všechny příběhy se spojí náhodou a bez vysvětlení, to se autorovi opravdu nepovedlo.

14.02.2020 3 z 5

Po pohřbu Po pohřbu Agatha Christie

Kam se poděla obyčejná příjmení hrdinů? Ale to bylo taky to jediné, co bych knize vytknula. Je to příjemně poklidná detektivka, přesně v autorčině stylu.

31.01.2020 3 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Rozsahem je to spíš delší povídka, jednohubka na odpoledne. Děj celkem odsýpá, styl je ale takový jednoduchý. Jako by autorka ještě nebyla vypsaná.

10.01.2020 3 z 5

Nejčastější věty před smrtí Nejčastější věty před smrtí Petr Kapoun

Vtipné. Není to na souvislé čtení, ale na příležitostné nakouknutí a pobavení.

02.01.2020 3 z 5

Rozstřel Rozstřel Lee Child

Typická sbírka povídek, některé lepší a některé horší. Některé (ta o Rambovi) strašné. A potom jedna o upírech, to byl tedy velký přešlap. Každou napsali dva autoři a dosadili si své hrdiny. Bohužel toto spojení bylo v povídkách dost křečovité. Ale když se od toho člověk oprostí, bylo to celkem svižné čtení.

22.12.2019 3 z 5

Italské dvojhubky Italské dvojhubky Marta Kučíková

Milé a vtipné. Také nenáročné, čtivé.

03.12.2019 3 z 5

Skutečné životy hrdinů Skutečné životy hrdinů Nicolas Carreau

Super námět a pěkně popsané. Dozvíme se nejen o předobrazech postav, ale i kde autoři vzali jejich jména. A také teorie o vzniku čísla 007. Každé postavě se autor knihy věnuje tak akorát, aby to nebylo zdlouhavé, zároveň aby předal všechny informace.

28.11.2019 4 z 5

Faraonova šifra Faraonova šifra Lincoln Child

Ze začátku byl příběh velmi napínavý, tak jak autory známe. Část, která se odehrávala v osadě Egypťanů byla jako z jiného románu. Bylo to dost nezáživné a zdlouhavé, jako by to psal někdo jiný a jako by to ani do příběhu nepatřilo. Ke konci se příběh zase trochu rozběhl, bohužel ale k očekávatelnému závěru.

23.11.2019 3 z 5

Odemykání dětského potenciálu Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit

Neobjevila jsem nic nového, přesto mě kniha bavila. Má zajímavé myšlenky, přehledně uspořádané na jednom místě.

31.10.2019 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

První povídka o nájemním vrahovi je trochu naivní. Doufám, že je myšlena jako nadsázka, protože jinak by se to autorovi moc nepovedlo. Druhá povídka je spíš symbolická, vzhledem ke své délce. Rozhodně nebylo nutné vydávat knihu v této podobě. Buď měl autor sepsat povídek víc, nebo je vydat jen v časopisech. Tím ale nechci říct, že nebyly dobré, jen na samostatnou knihu je to trochu málo.

28.09.2019 3 z 5

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

Velmi čtivé, jako beletrie. Teorie je napsaná velmi zajímavě a vše je doplněné spoustou srozumitelných příkladů. Přehledně poukáže na vše, na co při podnikání narazíte. Kniha je velmi rozsáhlá, ale ne rozvleklá. Každé téma je zpracované tak akorát, aby bylo vystihnuto bez zbytečné omáčky.

03.09.2019 5 z 5

Když vyleze pavouk Když vyleze pavouk Fred Vargas (p)

Propojení jednotlivých událostí a postav mi přišlo trochu krkolomné a občas nedávalo smysl. Konec byl překombinovaný a celou knihu jsem se nemohla pořádně začíst. Ale nebylo to vyloženě špatné, dočetla jsem. Jen to bude jedna z těch zapomenutelných knih.

26.08.2019 3 z 5

Plavec Plavec Joakim Zander

Jednotlivé příběhy do sebe sice zapadnou, přesto jsem měla pocit, že leží tak nějak vedle sebe. Některé situace mi přišly nedořešené, taky se v knize objeví až příliš superhrdinů zrozených z obyčejných lidí. Kniha je čtivá, ale ne strhující. Za mě 3,5*.

17.06.2019 3 z 5

Nejvlivnější ženy naší doby Nejvlivnější ženy naší doby Chiara Pasqualetti Johnson

Knížka není špatná, nesmí se ale od ní očekávat životopisné přehledy. Je to rozšířený seznam zajímavých žen s pár fakty z jejich života. Kniha je vhodná jako inspirace pro další čtení. Je krásně graficky zpracovaná, text bohužel trochu pokulhává. Je v něm dost překlepů, dokonce chybí i slova ve větách a vrcholem všeho je koncovka -ová, kterou překladatelka dává, kam ji napadne.

24.05.2019 4 z 5

Chladná ocel Chladná ocel Paul Carson

Popisy postav jsou trochu únavné. Vážně potřebujeme vědět na centimetr přesně, kolik kdo měří? Stejně otravně autor neustále opakoval některá slovní spojení, třeba "nůž zaražený až po rukojeť" (nikdy to nebyl prostě jen nůž). Některé dialogy nebo i části děje jsou napsány naivně jako z laciné červené knihovny. A vrcholem všeho jsou protivné postavy. To bych možná i přešla, ale v celkovém souhrnu to z průměrné knihy dělá knihu špatnou. Ukončení je trochu násilné, oba příběhy v knize se propojí tak, jako by autor neměl moc času na práci. Vyšetřování vraždy je utnuto ve stylu "byl to on a hotovo".

18.05.2019 2 z 5

Návrat do kavárničky v Kábulu Návrat do kavárničky v Kábulu Deborah Rodriguez

Příjemné čtení. Kniha se čte lehce, autorka se opět vyhnula kontroverzním stanoviskům, ani nezdůraznila stinné stránky žitova v Afghánistánu. Nezobrazuje tak komplexně život v dané oblasti, ale to snad ani člověk od románu nečeká.

16.04.2019 3 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Autorka chtěla napsat optimistický text, ale trochu jí to vymklo z rukou. Kniha je příšerně přeslazená. Slovní spojení "šlehačková oblaka" není použito mnohokrát, ale vždy je tak nešťastně našroubované do textu, jako kdyby to někdo doplnil dodatečně. Autorka jako původem blogerka napsala knihu stejným způsobem, jako řadu historek, vzpomínek a postřehů. Není to špatná forma, dobře a rychle se čte. Jednotlivé příběhy mají potenciál, autorka toho prožila dost zajímavého, ale zabil je styl, kterým jsou napsané.

13.04.2019 2 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Autorka popisuje přístup k ženám dost decentně, šlo by to vykreslit i syrověji. Ne, že bych na tom trvala, jen to vypadá skoro idylicky. Kromě několika míst je to velmi lehké čtení, ale to nepovažuji za chybu. Závěr je velmi romantický a trochu neuvěřitelný, ale nakonec, proč ne.

01.04.2019 4 z 5