Skutečné životy hrdinů

Jak Arthur Conan Doyle přišel na Sherlocka Holmese? Mohl vůbec existovat tak neuvěřitelný člověk jako Arsene Lupin? Byl skutečný Dracula tak hrůzostrašný jako jeho románový dvojník? Když nás autoři vtahují do nejbláznivějších dobrodružství, je jejich představivost bezbřehá. Kam ale na své nápady chodí? Dobrodružství Robinsona Crusoea se údajně nápadně podobají trampotám muže jménem Alexander Selkirk. Alexandre Dumas se prý hodně zajímal o osudy jistého Françoise Picauda, jenž byl nespravedlivě uvězněn na základě smyšleného udání a byl pevně rozhodnut, že se pomstí – stejně jako hrabě Monte Cristo… Ať je to d’Artagnan nebo Maigret, James Bond nebo Tarzan, všechny tyto skoro mytické hrdiny pojí to, že mají předobraz ve skutečných osobách. Nicolas Carreau po nich pátrá a čtenářům pak představuje příběhy snad ještě románovější, než jsou ty knižní. Realita soupeří s fikcí a těžko říct, která je barvitější, která je bláznivější, která je neskutečnější....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412348/big_skutecne-zivoty-hrdinu-hg2-412348.jpg 3.532

Vydáno: , Argo

La vraie vie des héros, 2017

Kniha Skutečné životy hrdinů

Turlogh
22.09.2020

Vcelku zajímavá kniha o skutečných hrdinech, kteří byli inspirací pro některé velké hrdiny knižních příběhů. Některé skutečnosti jsem již znal, jiné pro mě byly nové.

vera5841
04.09.2020

Čekala jsem od knihy trochu víc. Téma je bezvadné. Ale zpracování mi přišlo trochu jako nastavovaná kaše. Pár zajímavých věcí, zabalených do spousty zbytečného textu, ve kterém se člověk místy až ztrácí.

Ivaiva
12.06.2020

Velmi zajímavý námět. Knížka se četla rychle, ačkoliv se mi překlad zdál trošku těžkopádný.

Renushka
27.12.2019

Parádní přebal - jednoduchý, ale výstižný. :-)

retrivr
12.12.2019

Docela zajímavá knížka.

iveta3689
28.11.2019

Super namet a pekne napsane. Dozvime se nejen o predobrazech postav, ale i kde autori vzali jejich jmena. A take teorie o vzniku cisla 007. Kazde postave se autor knihy venuje tak akorat, aby to nebylo zdlouhave, zaroven aby predal vsechny informace.

annes
04.09.2019

Líbí se mi spojení literární postav a jejich předloh. Získala jsem díky knize na příběhy trochu jiný pohled a na psaní obecně také. Nicméně po přečtení se asi ještě podívám jestli nejsou známa fakta z jiných zdrojů, protože ty co uvádí autor na konci jsou většinou francouzské originály, ve kterých si teda bohužel moc nepočtu.
Každopádně tím, že si autor vzal na paškál známé postavy je kniha velmi zajímavým dílem dle mého pro všechny, kteří mají rádi historii a literaturu spojenou dohromady :-) Za mě dobrá práce :-)