Inutihar Inutihar komentáře u knih

Ukrajinské povídky Ukrajinské povídky Jaroslav Moravec

Škoda, že jsem si ten doslov nepřečetl dříve... Taky rok vydání mě mohl varovat. Čekal jsem výbor klasiků a dostal jsem... no, něco jiného. Přestože kniha obsahuje některá velká jména ukrajinské literatury (Oles Hončar, Ostap Vyšňa), jedná se o výbor povídek a literárních reportáží vzniklých především v období Stalinovy vlády v SSSR a tedy i na sovětské Ukrajině. Povídky reflektují předválečný útlak Ukrajinců ze strany Poláků, druhou světovou válku a okupaci Němci a poválečné ukrajinské budovatelské nadšení. I přesto, že se jedná převážně o socialistický realismus (a někdy - jako např. u Jaroslava Halana - čistou propagandu), talent mnohým autorům upřít nelze a některé povídky o válce jsou skutečně výborné. Knihu samotnou tak považuji spíš dokument doby než literární požitek, nicméně jsem rád, že jsem to přečetl.
S odstupem let je zajímavé sledovat životní dráhy některých v knize představených spisovatelů, kteří se z budovatelů stali protisovětskými disidenty.
Pro česko/slovenské čtenáře může být nejzajímavější Marie jde bosa od Olexandra Ilčenka, která formou literární reportáže líčí situaci na Zakarpatské Ukrajině a radostné dojmy tamních obyvatel těsně poté, co došlo k jejímu připojení k Sovětskému svazu a kde není vůbec žádná zmínka o tom, že to před tím bylo Československo.

05.05.2020 2 z 5

Montevidejci Montevidejci Mario Benedetti

Škoda, že je uruguayská literatura tak trochu ve stínu ostatních latinskoamerických velikánů, Benedetti je výborný autor a Montevidejci ukazují, jak široký stylový záběr měl.

19.04.2020 4 z 5

Pohádky z pralesa Pohádky z pralesa Horacio Quiroga

Nevím, jestli bych to nazval zrovna pohádky, protože některé příběhy jsou docela drsné. Ale děti to nejspíš budou vnímat úplně jinak než dospělý.

18.04.2020 4 z 5

Návrat Anakondy Návrat Anakondy Horacio Quiroga

Prostě skvělé.

18.04.2020 5 z 5

Požár na rovině Požár na rovině Sü Kuang-jao

Čínská propaganda o hrdinných komunistických partyzánech za druhé světové války. Chvílemi tak absurdní, že jsem se smál nahlas. Kniha byla zamýšlena nejen ideologicky výchovně, ale i jako jakási učebnice vojenské taktiky. Ale je to zároveň velmi těžce čitelné a nezáživné a trvalo mi dlouho, než jsem se tím prokousal. Jak v komentářích uvádí překladatelka, přestože spolupracovala s vojenským poradcem, je tam hodně "ztraceno v překladu". Protože historický i kulturně-jazykový kontext čínského odboje proti Japoncům je na hony vzdálen středoevropské realitě, takže tu nečitelnost bych asi připsal na vrub i tomuto.

Mimochodem, autor knihy byl v roce 1958 v rámci Maova boje proti intelektuálům odsouzen za pravicovou úchylku a poslán do pracovního tábora.

29.03.2020 odpad!

Město Město Valerjan Pidmohylnyj

Mé první setkání s ukrajinskou literaturou jinou než poezií či povídkou. Trochu sociopatický hlavní hrdina mi sice k srdci nepřirostl, ale po literární stránce jsem nadmíru spokojen.

11.03.2020 4 z 5

Obyčejné životy Obyčejné životy Josef Škvorecký

Melancholický epilog Škvoreckého díla.

19.02.2020 4 z 5

Poslední tečka za Rukopisy Poslední tečka za Rukopisy Miloš Urban

Toto jsem si fakt užil. Nakonec jsem ještě přečetl i Babičku

27.01.2020 5 z 5

Příběh inženýra lidských duší Příběh inženýra lidských duší Josef Škvorecký

Nečekal jsem, že mě to až tak vezme. Jedna z nejlepších českých knih, co jsem kdy četl.
Ale doporučuji před tím přečíst minimálně Prima sezonu anebo Zbabělce, jinak se v těch jménech ztratíte.

27.01.2020 5 z 5

Boletus arcanus Boletus arcanus Miloš Urban

Zase ten nezvládnutý konec...

19.11.2018 2 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Kdyby tam nebyla ta druha pulka...

19.11.2018 3 z 5