Ukrajinské povídky

Toto vydání rozsáhlého výboru nejlepších povídek ukrajinských autorů sovětského období má závažný úkol: být českému čtenáři průvodcem po sovětské ukrajinské literatuře, umožnit mu v průřezu celkový pohled na bezmála čtyřicet let jejích dějin, představit mu ji lépe, než tak může učinit vydávání jednotlivých literárních děl. (doslov editora)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441587/big_ukrajinske-povidky-Eqg-441587.jpg 31

Kniha Ukrajinské povídky

Inutihar
05.05.2020

Škoda, že jsem si ten doslov nepřečetl dříve... Taky rok vydání mě mohl varovat. Čekal jsem nějakou klasiku a dostal jsem... no, něco jiného. Přestože kniha obsahuje některá velká jména ukrajinské literatury (Oles Hončar, Ostap Vyšňa), jedná se o výbor povídek a reportáží ze stalinské éry sovětské Ukrajiny, které reflektují především předválečný útlak Ukrajinců ze strany Poláků, druhou světovou válku a ukrajinské budovatelské nadšení s nezbytnými poděkováními Straně a Svazu. I přesto, že se jedná z velké části o ukázkový socialistický realismus (a v některých případech - Jaroslav Halan - i regulérní propagandu), talent mnoha autorům upřít nelze. Knihu samotnou tak považuji spíš dokument doby než literární požitek, nicméně jsem rád, že jsem to přečetl. S odstupem let je zajímavé sledovat životní dráhy některých v knize zastoupených spisovatelů, kteří se z nadšených budovatelů stali protisovětskými disidenty.
Pro českého čtenáře může být nejzajímavější Marie jde bosa od Olexandra Ilčenka, která formou literární reportáže líčí situaci na Zakarpatské Ukrajině těsně poté, co došlo k jejímu připojení k Sovětskému svazu a kde není vůbec žádná zmínka o tom, co s tou oblastí bylo dříve.