instageek_cz instageek_cz komentáře u knih

Thor: Zabiják bohů Thor: Zabiják bohů Jason Aaron

V první řadě musím pochválit knihu samotnou jakožto předmět, artefakt. To je prostě nádhera. Je velká, těžká, ale zároveň vám tak nějak perfektně padne do ruky, snadno se s ní manipuluje a příjemně se čte. Špičková je také zvolená obálka, působící patřičně majestátně.

Komiks mi svou atmosférou a některými motivy připomínal legendární fantasy Barbar Conan s Arnoldem Schwarzeneggerem. Rodiče umírají před zraky dětí, otroctví, ukřižování... Zapomeňte na hravého MCU Thora, tenhle příběh je zatraceně ponurý. Zároveň je také celistvý, uzavřený, odvyprávěný od začátku zápletky až do úplného konce. Ani nevím, kdy jsem naposledy četl superhrdinský komiks, kde jsem nepotřeboval mít sebemenší ponětí o různých předchozích událostech. Zkrátka všechno, co potřebujete vědět, je v této knize.

Zabiják bohů nadhazuje spoustu nepříjemných a v každé době platných otázek směrem k náboženství. Chvílemi byste měli tendenci Gorrovi skoro až držet palce. Naštěstí se vždy stihne rychle projevit jako psychopat a vy si uvědomíte, že není v ničem lepší než ti, které tolik nenávidí. Děj se odehrává ve více časových rovinách, což pro mě v úvodu bylo trochu matoucí, protože ne všude je jasně řečeno, kde se na časové ose zrovna nacházíme. Ale jakmile člověk pochopí, jak to funguje, nemá s tím problém.

Přiznávám, že jsem nebyl odvázaný z kresby. Je na mě příliš monotónní, 270 stran tlumených barev s mnohdy nerozeznatelným pozadím tvořeným temnými odstíny. Jen výjimečně se objeví např. celostránkový panel, kde má něco větší šanci vyniknout. To nemám rád, líbí se mi živěji působící komiksové světy. Chápu souznění s temnotou celého příběhu, ale mě to moc neoslovilo, byť někdo jiný může být nadšený.

Každopádně, navzdory mým stížnostem na kresbu se jedná o povedený přírůstek do edice Legendy Marvel od nakladatelství Crew a o kousek, který by sběratelům doma neměl chybět!:)

Hodnocení: 8/10

PS: Mé další recenze, např. na nového filmového Thora, najdete na Instagramu, profil instageek_cz.

20.07.2022 4 z 5

Propast Propast Donny Cates

Z prvního Venoma jsem byl dost nadšený. Líbila se mi ta přímočarost vyprávění, kdy šlo v podstatě o nonstop hororovou akci plnou skvělých monster a přestřelek. Bohužel dvojka v tomto směru výrazně ubrala plyn. Už za mě nepříliš povedená obálka naznačovala, že pokračování bude o něco slabší. Vždyť málokterá komiksová postava má tak skvělý a drsný design jako Venom, tak proč dávat na přebal de facto jen detail ksichtu Eddieho Brocka?:))

A nepotěšil mě ani pohled na oficiální anotaci. Draci, božští hostitelé, nonstop akce, to je prostě nuda, řekl si Danny Cates, a radši tentokrát vymyslel zápletku jak z venezuelské telenovely. Takže se připravte na hodně zamračených/uslzených pohledů, daddy issues, „šokujících“ odhalení z minulosti, a taky na dost podivného Reeda Richardse, který zřejmě přišel z dimenze, kde je cool vypadat jako vetřelčí cosplayer...

Po akční smršti v jedničce se tvůrci rozhodli ve dvojce odpálit nálož emocí, ale to prostě málokdy dopadá dobře. Na druhou stranu, Venom 2 není průšvih a najdete na něj řadu velmi pozitivních hodnocení. Možná je potíž v tom, že jsem čekal něco úplně jiného, a že osobně k Eddiemu Brockovi nemám takový vztah, abych s ním tuhle cestu dokázal naplno prožívat. Každopádně doufám, že u další knihy s Venomem bude méně řečí a více činů, a že tahle pomalejší dvojka nakonec ještě celé sérii dobře poslouží (podobně jako Karate Kid II celé sáze Karate Kid/Cobra Kai!:)) ).

PS: Mé další recenze nejen na komiksy najdete na IG profilu instageek_cz

30.06.2022 3 z 5

Napříč vesmírem Napříč vesmírem Mark Waid

Svižně odsýpající kosmické dobrodružství. Svým způsobem má trochu retro feeling, protože se v něm mísí scifi a fantasy ve stylu dávných brakových příběhů. Strange se stává zajatcem civilizace nepřátelské vůči němu i magii, seznamuje se s mimozemšťankou, putuje s ní vesmírem z planety na planetu, a zjišťuje, že jeho trápení je maličkostí oproti tomu, co hrozí Zemi...

Z mé dosavadní čtenářské zkušenosti mám dojem, že scenárista Mark Waid je vždy zárukou kvality (byť tady při seznámení obou hlavních postav možná až moc okatě spoléhá na gigantickou náhodu), a líbila se mi i kresba Jesúse Saize. Sice jako celek představuje spíše takový střední proud, čili nic, nad čím byste zírali v němém úžasu, ale zachovává si určitou osobitost. Výjimečně se objeví i panel, kterým se člověk vyloženě pokochá.

Tenhle komiks se ze sebe nesnaží dělat víc, než čím doopravdy je a možná i díky tomu budete stejně jako já zvědaví, co se stane dál!:)

Hodnocení: 8/10

PS: Mé další recenze nejen na komiksy či komiksové filmy najdete na Instagramu, profil instageek_cz , díky:)

19.05.2022 4 z 5

Akira 2 Akira 2 Katsuhiro Otomo

Dvojka Akiry je snad ještě akčnější než jednička. Najdete tu spoustu scén, které vám nedají vydechnout. Děj se řítí přes stránky kupředu úplně stejně jako hlavní hrdinové na těch speedery ze Star Wars připomínajících vznášedlech. I kdybyste chtěli přestat číst, mistr Katsuhiro Otomo vám většinou nedá na výběr, protože skončit uprostřed napínavé honičky prostě nejde! (Věřte mi, zkoušel jsem to:)) ).

Kniha je oproti své předchůdkyni o 60 stran útlejší, a jelikož Otomo chápe, že hlavní síla komiksu spočívá ve vizuálu a nikoliv v nekonečném přívalu slov (zdravím Scotta Snydera), můžete ji zvládnout přečíst klidně na jedno (delší) posezení. Zároveň je ale fakt, že vstřebat naráz tu neskutečnou akční nálož, to asi ani není možné. Takže doporučuji v těch vzácných momentech, kdy se situace zklidní, Akiru odložit a trochu si orazit, zpracovat to.

Zajímavě se zde rozvíjí postavy. U plukovníka nevíte, jestli je vyloženě záporákem, jak by jeho vzhled i společenská role napovídaly, nebo má v mnoha věcech pravdu. Kaneda se dál profiluje coby hlavní hrdina. Už je to výrazně menší spratek než v jedničce a víc začíná připomínat toho borce z anime adaptace.

Kapitolu sama pro sebe tvoří Tecuo. Tenhle kluk s podivně velkou hlavou by byl znepokojivý sám o sobě, ale když mu ještě dodáte schopnost masakrovat nepřátele silou mysli a nasadíte bundičku s kožíškem, to se teprve rozpoutá peklo!:)) Tecuo neposlouchá vůbec nikoho, dělá si absolutně, co chce, s neustále zlomyslným výrazem. Za mě je symbolickým ztělesněním noční můry řady starších lidí – že se objeví někdo mladší, silnější, kdo je nebude respektovat a bude chtít zničit jejich zažité pořádky. Aniž by na ně bral sebemenší ohledy...

No nic, těšme se, co bude dál! Hodnocení: 9/10.

PS: Další příspěvky nejen k sérii Akira najdete na mém instagramovém profilu instageek_cz :)

14.03.2022 5 z 5

Batman v černé a bílé Batman v černé a bílé Neil Gaiman

Vynikající omnibus pro fanoušky temného rytíře!

Ačkoliv je celá kniha opravdu „jen“ v černých a bílých barvách, jedná se o neskutečně pestrou sbírku komiksových povídek. Je jich celkem 40, každá má plus/mínus 10 stran a nikdy nevíte, co přijde příště. Jestli to bude epizoda ponurá nebo humorná, kreslená klasicky nebo experimentálně.

Na jednotlivých kouscích je znát, že pro autory (většinou velikány v oboru) šlo často o osobní záležitost, o jejich vlastní malý příběh, který si s Batmanem v hlavní roli přáli odvyprávět. Samozřejmě ne všechno jsou to úplné skvosty a některé povídky vyzní do ztracena. Jenže jiné ve vás budou rezonovat ještě dlouho.

V mém případě to tak bylo např. hned u té úplně první, nazvané Věčné truchlení, kde Batman na pitevně odhaluje smutný osud jedné zavražděné ženy... V knize zkrátka najdete momenty bláznivě ujeté i bolestivě realistické. Celkově jde o úžasnou přehlídku nadání mnoha komiksových tvůrců a já jsem se těšil na každou další povídku, v očekávání, že to bude zase něco úplně jiného, nového.

Parádním bonusem jsou i galerie překrásných obálek, které k těmhle Black nad White sešitům zřejmě původně byly. Takže ono není moc co vytýkat, pro fandy Batmana se jedná o vydatnou nálož gothamské temnoty, a někdy i jejích jasnějších odstínů!

Hodnocení: 10/10

PS: Další nejen komiksové tipy a recenze čtěte na Instagramu, profil instageek_cz, díky!:)

13.10.2021 5 z 5

Nejslavnější filmy, které nikdy neuvidíte Nejslavnější filmy, které nikdy neuvidíte Simon Braund

Nádherná publikace od nakladatelství Volvox Globator nadchne jak zapálené cinefily, tak běžné filmové fanoušky. Vypráví příběhy mnoha úžasných filmů, které bohužel nakonec nikdy nevznikly a byly zastaveny v různých fázích vývoje. Někdy se jen chystal scénář, ale jindy už se i natáčelo a k happy endu chybělo málo.

V tomto směru mapuje kniha hollywoodskou historii od počátků až do současnosti, je přehledně dělená podle dekád, a každý z těch nerealizovaných snímků zde má i svůj fiktivní plakát! A ty jsou hodně povedené, hotové umělecké kousky.

A víc není moc co dodat. Je to napsané čtivě, takže pokud na tenhle přehled „mistrovských děl nejslavnějších režisérů, která svět neviděl“ někde narazíte, směle do toho!

Hodnocení: 10/10

PS: Kdybych měl z knihy vybrat trojici filmů, kde bych si fakt moc přál, aby byly bývaly vznikly, šlo by o:

Napoleon (protože Stanley Kubrick byl génius a natočil toho moc málo)

Leningrad (film o obléhání Leningradu nacisty za 2. světové války, natočený Sergio Leonem, o kterém platí to samé, co o Kubrickovi)

Křížová výprava (Arnold Schwarzenegger v hlavní roli starověké řežby, režie Paul Verhoeven, který s ním dělal i naprosto boží Total Recall!)

PPS: Více recenzí nejen na knihy a filmy čtěte na Instagramu, profil instageek_cz, díky!:)

04.03.2021 5 z 5

Encyklopedie komiksového filmu Encyklopedie komiksového filmu Petr Cífka

Nadlidsky čtivě napsaná kniha!:)

Ono vlastně ani není moc co rozebírat. Pokud jste filmoví nadšenci, máte rádi komiksy a baví vás web Moviezone, neváhejte ani vteřinu. Tamější redaktoři stvořili dílo, které mi chvílemi přišlo až strašidelně čtivé, jako kdyby mi text sám skákal přímo do hlavy a nešlo to zastavit!:))

Naštěstí je kniha poctivou bichlí, takže vám zaberu spoooustu času, než doletíte až na její konec. Uvnitř najdete informace o snad úplně každém s komiksem spjatém filmu, co kdy byl natočen, plus medailony některých nejvýznamnějších herců, režisérů a dalších tvůrců. Vše je doplněno množstvím pěkných fotek a je tu místo i na komiksové seriály či různé zajímavosti.

Pokusil jsem se to spočítat a viděl jsem 110 z 211 filmů, které zde mají samostatný profil. (Obě čísla jsou plus/mínus, přeci jen se mi to s rostoucími ciframi trochu motalo:)) ). Pominu-li hrané adaptace japonské mangy nebo u nás neznámé francouzské komiksové westerny, vedl jsem v povědomí 99,9 % snímků, o kterých se v knize píše.

Ale na jeden film se brzy podívám jen díky této encyklopedii. Je to Akira, legendární anime, které z popisku zní naprosto úžasně!! Název samozřejmě znám, ale na žádném „Chci vidět“ listu jsem jej nevedl. Takže díky za to autorům a díky i za to, že pořád zůstávají v první řadě filmovými fanoušky, nikoliv kritiky.

Na zábavnosti a čtivosti jejich práce je to hodně znát.

01.03.2021 5 z 5

Wolverine a Hulk Wolverine a Hulk Sam Kieth

Wolverine havaruje s letadlem kdesi v pustině, a když se probere, zjistí, že má společnost – holčičku jménem Po. Netuší, jestli se mu zdá nebo ne, ale její prosby o pomoc nedokáže odmítnout. Dívenka navíc vykazuje podivuhodné schopnosti… a také má jednoho velmi nerudného a velmi zeleného strýčka – Hulka!!

Dokáže tahle "príma dvojka" choleriků spolupracovat? Spojí síly, aby zachránili dost možná umírající malou holku i s jejím tátou? A je vůbec koho zachraňovat? Tyhle otázky se po celou dobu honí hlavou jak Wolverinovi, tak čtenáři. Odpověď najdete na stránkách plných hodně neobvyklé, ale podle mě nádherné kresby.

Kiethův 'Wolverine a Hulk' umí být úsměvný i smutný, dokonce bych řekl, že mi atmosférou a některými motivy připomíná Malého prince. Ztroskotaný letec, osamělé dítě na místě, kde by rozhodně být nemělo, váhání, jestli je skutečné, nebo jen halucinací…

Jo, celý tenhle komiks vypadá jako horečný sen, kdy se člověk nachází na hranici spánku a bdělosti, kdy snové vize a realita splývají v jedno a vy už je nedokážete rozlišit. Doporučuji všem, kteří si chtějí rozšířit marvelovské obzory!

Hodnocení: 9/10

PS: Překlad Viktora Janiše výborný, i on přispívá k celkové melancholii téhle komiksové povídky.

PPS: Další recenze a zajímavosti nejen ze světa komiksů a knih čtěte na Instagramu, profil instageek_cz, díky!:)

25.02.2021 5 z 5

Plukovník Sun Plukovník Sun Robert Markham (p)

Plukovník Sun aneb zpátky v čase do Conneryho éry!

V roce 1964 umírá Ian Fleming, spisovatel, bývalý špion, tvůrce Jamese Bonda. Jeho knihy s agentem 007 jsou tak úspěšné, že je čte i tehdejší prezident USA John Fitzgerald Kennedy. Obrovským hitem se stávají také jejich dvě do té doby uvedená filmová zpracování, Dr. No a Srdečné pozdravy z Ruska. Premiéry třetí bondovky, Goldfinger, už se Fleming nedožije, a nemůže tak vidět, jakou doslova hysterii jím vytvořený hrdina mezi fanoušky vyvolává.

Je tedy jasné, že „show must go on“, 60. léta prostě Bondovi patří. Pochodeň po Flemingovi přebírá jiný výborný spisovatel, Kingsley Amis, mimo jiné autor známého Šťastného Jima. Ten se výzvy nezalekne a roku 1968 naservíruje veřejnosti bondovskou akci, která má maximální koule! To jinak skutečně říct nejde, pardon:))

Amis namíchal výbušný koktejl složený z těch nejvybranějších klasických bondovských ingrediencí. Máme tu exotickou lokalitu v podobě řeckého ostrovu Vrakonisi, takže nás čeká hodně slunce, moře, dobrého vína i krásných dívek. Příběh už od počátečního únosu Bondova šéfa M (tehdy to byl muž) nezpomalí ani na vteřinu, žene se neústupně vpřed jako sám 007. Stojí za vším Sovětský svaz? Nebo někdo úplně jiný? A co je zač démonický plukovník Sun?

Četba je strhující, intenzivní a například dlouhé scény, kde Bonda mučí, pro mě byly svou brutalitou a mírou krutosti téměř nesnesitelné. Neskutečně napínavá záležitost, po které se člověk cítí zralý tak akorát na pár vodek s Martini, aby to všechno nějak vstřebal!

Tohle je Bond ze staré školy, snadno si k němu domyslíte tvář i pěsti Seana Conneryho. Rve se, je odvážný, neohrožený, vždy připravený bránit svou vlast, stejně jako dobývat srdce a kalhotky žen. Amisův hrdina slavnému Skotovi nedělá ostudu, takže tenhle výlet do minulosti doporučuji hlavně všem fanouškům té úplně první, a leckdo by řekl, že i nejlepší, bondovské éry.

Hodnocení: 9/10

PS: Jméno překladatele Ladislava Šenkyříka je vždy zárukou kvality, i zde odvedl skvělou práci!

Pro více článků a zajímavostí nejen ze světa literatury a agenta 007 sledujte na Instagramu profil instageek_cz, díky!:)

23.01.2021 5 z 5

Simpsonovi: Monumentální komiksový nával Simpsonovi: Monumentální komiksový nával Ian Boothby

3. díl simpsonovského Kolosálního komiksového kompendia bude pro fanoušky rodinky ze Springfieldu opět parádní náloží čtiva. Knížka je nabušená spoustou příběhů a někdy narazíte i na ještě další komiksy uvnitř jednotlivých komiksů:)) Co tu tedy najdete?

- Nuzák Bob, story o novém masterplanu Leváka Boba na zabití Barta. Tentokrát zahrnuje bezdomovectví a výraznou roli sehraje i tvůrce Itchyho a Scratchyho Chester J. Lampwick!:)
- Malý Monty Burns se s pomocí svého majordoma Smithersburyho snaží získat přátele.
- Sérum hustosti profesora Frinka se dostane do zásobníku pitné vody, takže jsou pak všichni Springfielďané cool a šik!
- Malý Homer najde v garáži kouzelnou lampu, jenže džin v ní je zlý a vypadá jako pan Ááá-áánooo-ooooo?:))
- Taky chudák Ralf Wiggum narazí na nadpřirozeného mizeru tentokrát se jedná o leprikóna!:))
- Milhouse má trápení, neustále se totiž nechává unášet vlastní fantazií, tudíž nedává nikdy pozor ve škole ani jinde. Ocitne se např. ve starověkém Římě, divoké džungli či pod mořem.
- Děda Simpson si vezme za ženu starou paní Burnsovou, takže se z Homera a Montyho stávají bratři!:))
- Minipříběhy: Táta pruďas, Willy u doktora Dlahy, rýmované přání dobré noci pro celý Springfield.
- Vystřihovánka: Kwik-E-Mart.

Zvlášť zmíním trojdílný příběh Nejlepší Radioaktivní Hugo všech dob! Ten zabírá největší část obsahu a jedná se o skvělou parodii komiksového dění. Každý z komiksů v téhle knize je minimálně 10 let starý, ale přesně se strefuje i do současnosti, kdy se tvůrcům filmů a seriálů po vzoru jejich sešitových předchůdců už úplně vymkla situace. Nesmyslné propojování dějových linek, kdy musíte vidět x seriálů, abyste pochopili, co se stane v některém z filmů, už většině z nás leze na nervy. Takže vtipná povídka a skutečně napínavé čekání na to, co tedy bude v tom novém MEGA hypeovaném Radioaktivním Hugovi!:)

04.07.2023 5 z 5

Rodina Rodina Greg Rucka

Epicky působící anotace vás uvádí do akčního příběhu, který má pro mě příjemný nádech Duny, za což může výrazná přítomnost rodů/rodin, jejich politikaření a intrik. S hlavní hrdinkou Forever se potkáváme ve chvíli, kdy je rozstřílená na kusy. Respektive měla by být... Lazarus udržuje čtenáře napjaté díky všudypřítomné atmosféře tajemna. Kresba Michaela Larka je skvělá. Všechno je furt jako kdyby ve stínu a vizuál celkově působí obrovsky cool dojmem, to jinak nejde říct:)) Je to moderní, v něčem chladné, okamžitě bych si tenhle komiks představil jako filmový thriller nebo nový seriálový hit na Netflixu.

Forever je sympatická. Když odhlédneme od vnějších půvabů, tak si k ní čtenář snadno získává i emoční pouto. Budete kolem ní mít spoustu otázek. Plní svou roli ultimátní rodinné zbraně skutečně ráda a s hrdostí, nebo je spíš sžírána pochybnostmi? Je víc člověkem, nebo předmětem k použití? Záleží na ní vůbec někomu? Greg Rucka napsal perfektní úvod k větší sáze. Načrtává pravidla rozpadlého světa, kde hrstka boháčů hodlá udělat všechno proto, aby si zachovala svá privilegia. Chamraď, mnohonásobně početnější vrstva obyvatelstva, má být ráda, že je ráda. Snášet nejrůznější omezení, nechávat se trestat... Těch tikajících časovaných bomb je tu víc a soudě dle vysokých hodnocení by u nás Lazarus měl mít úspěch. Tak se můžeme těšit, co bude dál:)

20.04.2023 5 z 5

Kingdom Come Deliverance Kingdom Come Deliverance kolektiv autorů

Tahle knížka schytává povětšinou mizerné hodnocení a i já jsem se z více důvodů obával, že to bude slabota. Jenže! Nevím, jestli to bylo způsobeno nízkými očekáváními, ale nakonec jsem se u čtení dobře bavil a štvalo mě, že to není delší:))

Ke hře jsem se bohužel ještě nedostal (jsem lapen u remaků, remasterů a desítky let starých retro games:)) ), takže nemůžu soudit, jestli tu něco neodpovídá hlavní příběhové lince apod. Obecně jsem předpokládal spíše nudnější děj plný politikaření, bouchání do stolů, převržených číší atd.:)) Což se nestalo. Oceňuji rychlé a srozumitelné vysvětlení zápletky i různých podzápletek, díky nimž jsou motivace všech postav jasné. Čas se zde nemarní, ke středověkým masakrům a mučením to máme vždy co by kamenem do hlavy dohodil či šípem do zad dostřelil:P

To vše v kresbě Wilsona Gandolpha, která se mi v náhledech vůbec nelíbila. Nemám rád tenhle jednoduchý mainstreamový styl alá komiks W.I.T.C.H.:)) Navíc nechápu, proč tohle nedostali zadáno mistři concept artů ke Kingdom Come, jako je třeba Tomáš Duchek? To je jak když před Naganem Kanada nechala doma Messiera a radši místo něj vzala Roba Zamunera taky to pak nedopadlo úplně nejslavněji:)) Nicméně, nakonec mi kresba nepřišla tak strašná. Je brutální, gore detaily nešetří, což jí ve finále přidává docela dost bodů.

Nevím, tohle mi prostě nějak sedlo. Škoda konce, který podle mě přichází moc brzy. Pokud je ale v plánu pokračování, tak super. Záporák Prcek je neskutečný šmejd a celkově se díky němu i této knize budu snažit k dílu českého Warhorse Studios dostat dřív než za dalších x let:)) Čili komiksová předehra plní účel. Spíš než za dodatek pro fanoušky ji považuji za lákadlo pro nové pařany, kterým se Kingdom Come takto připomíná skrz jiné médium.

11.04.2023 4 z 5

Temná věž 1: Zrození pistolníka Temná věž 1: Zrození pistolníka Peter David

Někdy kolem roku 2006 jsem s úžasem zíral na informaci o chystané komiksové adaptaci Temné věže od mého v té době absolutně nejoblíbenějšího spisovatele. Snad jsem na ni narazil na božím webu www.stephenking.kbx.cz , možná i v nějakém časopise. Hlavně kresba mě uchvátila. „Tohle u nás nikdy nevyjde...“ věštil jsem s pochmurnou jistotou. Jenže jsem netušil, jaký neskutečný komiksový boom nás čeká (žil jsem ve sladké představě, že budu sbírat VŠECHNY komiksové knihy s Batmanem:)) ). A jistě by mě nenapadlo ani to, že právě famózní kresba Jae Leeho bude tím, co mě od série nakonec odradí.

Zrození pistolníka zachycuje události ze 4. dílu ságy, prequelu Čarodej a sklo, a dojde i na ikonický Rolandův souboj s Cortem, obávanou zkoušku dospělosti, na níž se vzpomíná v 1. dílu (Pistolník). Překlad komiksu obstarala Linda Bartošková, naše hlavní „kingovská“ překladatelka, takže si mistrovi fanoušci nemohou stěžovat, že by na ně a jejich čtenářské pohodlí nakladatelství Crew nemyslelo. Příběh je smutný, dramatický, romantický, akční. Má to všechno. Jen ta kresba...

Přál jsem si, aby přede mnou Gilead i další místa ožily. Aby se tam člověk přenesl, viděl všechny detaily, cítil je, pomyslně se jich dotýkal. Jenže Leeho kresbě vždy dominuje jedna hlavní barva na pozadí, a zbytek dotváří stíny. Celé to pak sice působí tak nějak zasněně, temně, ale rozhodně ne jako reálné prostředí. A to mě štve. Proto jsem se přes nesporné kvality "Zrození" rozhodl v sérii nepokračovat. V mojí fantazii je zkrátka "svět, který se hnul", mnohem hezčí a živější, takže si vystačím s původními knihami.

23.10.2022 4 z 5

Tokyo Revengers 2 Tokyo Revengers 2 Ken Wakui

Druhý díl TR působí zpočátku téměř jako čistě humoristická záležitost. Jenže postupně začne přituhovat a dostaví se i moment, který vás najednou úplně zmrazí. Autor Ken Wakui nám dávno dospělým svým vypravěčským stylem připomíná jak bezstarostnost časů základky, tak skutečnost, že i tehdy kolem nás docházelo k velkým osobním tragédiím a neštěstím. Jenom jsme o nich většinou prostě nevěděli. Spolužačka možná přestala na delší čas chodit do školy, spolužák z předchozího ročníku už do dalšího nenastoupil, ale nikdo z nás to doopravdy neřešil, jelo se dál.

V TR 2 nahlédneme za oponu téhle temnoty, uvidíme následky i kruté odplaty, které rozpoutají řetězec násilí, na jehož konci má být smrt lásky hlavního hrdiny Takemičiho. Ten toho má na řešení stále až až. Zjišťuje, že svými činy v minulosti ovlivňuje i budoucnost, a že těch lidí nakonec bude muset zachránit asi víc, než si původně myslel... Děj se neustále vyvíjí a mění, takže napětí je všudypřítomné. Maličko začínám vnímat, že bych fakt rád věděl něco víc o tom, jak zdejší cestování v čase funguje. Zároveň jsou pro mě někde matoucí zcela odlišné vzhledy postav v minulosti a v budoucnosti, leckdy včetně barvy vlasů, takže se musím chvílemi dost soustředit, abych věděl, kdo je kdo.

Což je trochu otravný, ale jinak TR 2 zůstává pětihvězdičkovou zábavou. Líbí se mi kresba, celostránkové panely (nebo dvoustrany), „prostřihy“ s pohledem na celé Tokio, při nichž si člověk uvědomuje, že je Takemiči jen malou tečkou ztracenou v moři dalších existencí. (A čtenář ostatně taky). V celkovém hodnocení jsem přesně mezi 4 a 5 hvězdami. Zpětně mám pocit, že jsem první díl o půl bodu podhodnotil, tak ten druhý naopak možná nadhodnotím. TR je místy vtipná, místy brutální jízda plná překvapivých zvratů, kterou jsem dal na jeden zátah. A teď už zase netrpělivě vyhlížím pokračování!:)

Hodnocení: 9/10

PS: Mé další recenze nejen na komiksy najdete na Instagramu, profil instageek_cz

22.09.2022 5 z 5

Simpsonovi: Kolosální komiksové kompendium. Kniha první Simpsonovi: Kolosální komiksové kompendium. Kniha první kolektiv autorů

Když jsem se dozvěděl název, v němž stojí slovo KOLOSÁLNÍ, oči se mi rozzářily podobně jako Homerovi při pohledu na donuty. Představil jsem si krásnou pevnou vazbu, pořádnou bichli s tvrdším lesklým papírem, zkrátka něco jako byly Propletené lapálie Simpsonových a Futuramy. Bohužel, v tomto směru se žádná revoluce nekoná, komiks má stejné rozměry i celkový formát jako předchozí sebrané „spisy“ žluté rodinky.

Což je škoda, tohle kompendium mohlo být aspoň o trochu větší, podobně jako halloweenské speciály, které kdysi Crew také vydávala. Já vím, ono to slovo KOLOSÁLNÍ bude souviset s počtem knih, které jsou v sérii v plánu. Jenže to je mi fuk!:)) Když bych si objednal ve fast foodu KOLOSÁLNÍ burger, tak budu chtít jeden gigantický, a ne tisíc malých, ze kterých si ho pak poskládám:))

No, takže to byla taková technická poznámka na úvod a nyní už k samotnému komiksu. Jedná se o u nás dosud nevydané příběhy, pokud tedy vlastníte předchozí knihy, nemusíte se bát, že by se vám něco sešlo dvakrát. A teď to hlavní – z obsahu prvního kompendia jsem přímo nadšený! Po vizuální stránce jsem dlouho neviděl hezčí a pestřejší simpsonovská dobrodružství.

Chválím překlad Filipa Škáby, na některých místech jsou fakt skvělé vtipy, a člověk úplně slyší všechny ty známé postavičky. Takže se nelze nesmát, když se Milhouse nesměle ptá školníka Willyho, jestli by si v tom kiltu nemohl stoupnout kousek dál od okraje pódia, a on ho za to nazve „čtyřvokým cimprle v kalhotách“:))) A jaké příběhy v kompendiu najdete?

Zhořklé sladkosti
Školník Willy se zlobí na děti za to, jak moc jsou z formy. Do školy je vyslán speciální inspektor dohlížející na zdravou stravu a Bart s Homerem rozjíždí byznys s pašováním hot dogů skrytých v banánových slupkách apod.! Super vtipná epizoda, mohla by být i v TV seriálu!
10/10

Mocný hněv hráčů MMORPG
Dvoudílný příběh, kde se s Bartem, Skinnerem a komiksákem vydáváme do světa parodií na online pařby Warcraft či Halo. A dorazí i sexy elfka pan Smithers!:)) Další kvalitka!
9/10

Radioaktivní Hugo
Aneb „Oficiální filmová adaptace slavného komiksu!“ Možná nejlepší příběh z celé knihy. Krásně nakreslený, vizuálním stylem a pestrostí tvarů i velikostí panelů si v ničem nezadá s komiksy od DC či Marvelu.
10/10

Magor Kombat
Bartovi hrozí nakládačka od Kearneyho, naštěstí si uvědomí, že má v podvědomí naučená bojová komba z videoher, takže ho Milhouse takto může při boji ovládat!:)) Opět není moc co vytknout.
9/10

Liga výjimečných Bartů
Simpsonovský multiverse, kde se setkává více Bartů s různými superschopnostmi. Dokážou porazit své zlé alterego? Je to fajn, ale trochu tuctovka, nic moc vás tu nepřekvapí.
7/10

Jak Simpsonovi zachránili svět
Vydejte se do světa roku 2194 a navštivte muzeum Simpsonových, kde se dozvíte, jak kdysi zachránili svět. Anebo je to trochu jinak? Opět jeden z těch vizuálně nabušenějších příběhů, pohybující se na hraně halloweenských a klasických simpsonovských „what if“ epizod.
8,5/10

Těšit se můžete ještě na dva minipříběhy (Apu vs. Haďák a The Amazing Spider-Pig;)) ), a taky moc pěknou vystřihovánku komiksákova obchodu. Takže suma sumárum, za mě jde o povinnost pro fanoušky Simpsonových:)

Hodnocení: 9,5/10

PS: Mé další (nejen) komiksové recenze najdete na Instagramu, profil instageek_cz :)

03.06.2022 5 z 5

Rjómen Sukuna Rjómen Sukuna Gege Akutami

Mangy jsem v životě moc nepřečetl, tak se omlouvám, pokud budu nadšený z věcí, které jsou pro znalce běžnou rutinou:))

V první řadě mě baví ta zvláštní atmosféra, tolik odlišná od západních komiksů. Postavy mluví a jednají jinak, chovají se nevypočitatelněji. Nikdy nevíte, jestli bude následovat nějaká vtipná vsuvka, nebo vážná reakce. Také vizuál je jak z jiného světa, logicky, a na krásnou kresbu zachycující architekturu Japonska jsem se nemohl vynadívat.

Celým příběhem silně prostupuje téma smrti. Sympatický hlavní hrdina Júdži Itadori se s ní setká v mnoha jejích děsivých podobách. Sám sice umřít nechce, ale když už to musí být, tak při tom hodlá zachránit co nejvíc lidí. Jeho odvaha a určitá smířenost s průšvihem, ve kterém se ocitl, jsou fajn, stejně jako to, s jakou lhostejností pojídá odporné prokleté prsty (!!), kterých ho čeká celkem 20...

Cool jsou i jeho společníci. Fušiguro si díky stínovému divadlu dokáže přivolat strážné psy a jiné tvory, Kugisaki je vyzbrojena kladivem (na němž má vyryté srdíčko) a hřebíky, které jím dokáže vpálit do těl nepřátel, respektive oživlých kleteb!

Celkově se mi líbí, že se v Jujutsu Kaisen střídají momenty komické s těmi opravdu hodně hororovými. Zároveň je to akční čtení, kde se zajímavý děj neustále řítí dopředu a z každé stránky je jasně patrné nadšení a tvůrčí svoboda autora knihy. Takže seznámení super a těším se na další díl!:)

Hodnocení: 8,5/10

PS: Mé další recenze na komiksy, filmy, hry a další geekoviny najdete na Instagramu, profil instageek_cz

17.02.2022 4 z 5

Tajná křížová výprava Tajná křížová výprava Oliver Bowden (p)

Rozepisovat se o tom, že Assassin’s Creed patří k největším a nejpopulárnějším herním sériím všech dob, by bylo nošením vystřelovacích čepelí do Masyafu. Když vyšel první díl, bylo to jako zjevení. Skrze úžasnou hratelnost se člověk přenesl do starověku a vychutnával si atmosféru dávno ztraceného světa.

A něco podobného se daří i knižní adaptaci této skvělé hry. Byl jsem příjemně překvapený, jak moc mě to bavilo. Autor Oliver Bowden kopíruje videoherní děj, ale není to vůbec na škodu. Naopak, do textu se mu daří zakomponovat spoustu drobných postřehů, díky kterým budou ožívat vaše vzpomínky na paření jedničky.

Tím nejlepším na celé knize pro mě byly exkurze do dětství hlavního hrdiny Altaira. To jsou kapitoly, které jsem vůbec neznal. On je i tak velkým fanouškovským oblíbencem, ale skrze tyto flashbacky k němu člověk pocítí ještě větší sympatie. Navíc, na rozdíl od her tady vůbec neskáčeme do přítomnosti, takže vše čteme čistě jako kroniku jeho života.

Zhruba ve třech čtvrtinách knihy se dovypráví příběh prvního Assassin’s Creed, zbytek pak popisuje, co se dělo během Altairovy výpravy na Kypr. To je přepis DLC, které jsem nehrál, a hodně se tam řeší Altairův osudový románek, který mě popravdě zas až tak moc nebral:)) Nicméně vyprávění si pořád drží hodně slušnou úroveň, takže to člověk přijme a zařadí do asasínského kánonu.

Tajná křížová výprava je dle data vydání v pořadí až třetí knihou v sérii (po Renesanci a Bratrstvu), ale tím se nenechte znervóznit, protože se odehrává dávno před nimi. Úplně klidně jí tedy můžete číst jako první.

Mě zaujala natolik, že až budu příště hledat nenáročnou oddychovku, vím, kde pokračovat!

Hodnocení: 8/10

PS: Další moje recenze nejen na knihy najdete na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

14.12.2021 4 z 5

Gon #1 Gon #1 Masashi Tanaka

Gonovy příběhy vypráví jeho tvůrce Masashi Tanaka pouze prostřednictvím obrázků. Sám k tomu říká, že by mu přišlo zvláštní dát zvířatům lidskou řeč, a že chtěl u Gona nakreslit něco, co bude mnohem zajímavější než cokoliv, co se dá vyjádřit slovy. A to se mu podle mě povedlo.

Gon je naprostý svéráz s gigantickou silou v čelistech (nemá problém do nich vzít celý kmen obrovského stromu) a kůží tak tvrdou, že si na něm vyláme zuby jakýkoliv predátor. Kniha se skládá ze čtyř povídek a jednoho prologu, přičemž vše slouží jako skvělá představovačka hlavního hrdiny a jeho povahy.

Tenhle dinosauří trpaslík je absolutně nebojácný a z nikoho si nic nedělá. Proto když dostane chuť na lososy, neváhá je sebrat přímo největšímu medvědovi v okolí. Jindy si zas osedlá lva a vyrazí na lov pakoňů, rozhodne se postavit lepší hráz než bobři, nebo se se svýma malýma ručkama nechá „adoptovat“ do rodinky orlů skalních!:))

Je to zkrátka velmi originální, milé a vtipné čtení, či spíše prohlížení, takže tuhle raritku vřele doporučuji! Pokud se vám tedy povede ji někde sehnat. Proto doufám, že u nás ještě někdy dostane další šanci, a ideálně i v barvě!:)

Hodnocení: 8/10

PS: Další recenze nejen na komiksy a mangu najdete na mém Instagramu, profil instageek_cz, díky!:)

30.10.2021 4 z 5

Tomb Raider: Legenda o Medusině masce Tomb Raider: Legenda o Medusině masce Dan Jurgens

V roce 2000 u nás vydalo již zaniklé nakladatelství Calibre Publishing komiks Tomb Raider: Legenda o Medusině masce. Tehdy se Lara Croft opalovala na výsluní celosvětové popularity, chystal se film s Angelinou Jolie a i na videoherním poli byla jednou z nejznámějších značek.

V době pro ČR komiksově stále spíše pravěké šlo o parádní vydavatelský počin. Z knihy dnes čiší nostalgie už na první pohled, když si na titulní straně všimnete log herních společností Eidos a Core, kdysi rovněž gigantů. Skvělá je i zadní strana, zvoucí v těch nevinných, takřka před-internetových časech čtenáře, ať „se stanou členy Clubu Comics!“

Bohužel lepená vazba v měkkých deskách se mnoha výtiskům stala osudnou. Majitel s knihou musí zacházet opatrně a za žádnou cenu ji naplno nerozevírat, je-li mu její život milý. Jinak se prostě rozsype. V současnosti jde tedy hlavně o sběratelskou raritku, tím spíš, pokud je ve skvělém stavu.

Kdo ji nestihl, nemusí příliš smutnit, protože ten samý příběh se nachází v souborném vázaném vydání Tomb Raideru (Archivy S.1) od Comics Centrum. Nad ním jsem se rozplýval v příspěvku jinde a verzi z roku 2000 samozřejmě drtí nejen vahou. Krásně se tu ukazují výhody obřího rozměru knihy od CC. Je to jako porovnávat sledování filmu v kině a v televizi, prostě hodně rozdílný zážitek.

Zarážející je snad jen naprosto odlišný překlad v úvodu obou verzí Medusiny masky. Těžko tedy říct, jestli se i v originále text měnil, nebo byl někdo z dua překladatelů až příliš kreativní. Ale je to fuk, tak jako tak se jedná o zábavné čtení a i takto sólově vydaná Medusina maska, akční příběh plný nečekaných zvratů, stojí za přečtení!

Hodnocení: 7/10 (body dolů kvůli mizerné vazbě)

Pro více článků nejen o komiksech a neohrožených kráskách z 90. let sledujte na Instagramu profil instageek_cz, díky!:)

23.01.2021 4 z 5

Tomb Raider: Archivy S.1 Tomb Raider: Archivy S.1 Dan Jurgens

Musím říct, že jsem vůči nejrůznějším rozměrově kolosálním knihám a komiksům býval skeptický, ale tohle nádherné vydání Tomb Raideru mi otevřelo oči a vlastně i vyrazilo dech. Takže to bylo, jako by mě tou těžkou knihou někdo napálil do hrudi!:))

To přirovnání sedí, skutečně to byl zásah do srdce. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy při čtení komiksu pociťoval takové skoro až dětinské nadšení. Akce, napětí, atraktivní lokace, dějové zvraty, to vše se tu na vás sype jako kulky střílené z pistolí obouruč! A proč to nepřiznat, i půvab neohrožené Lary Croft hraje roli, na velkých stránkách vyniká natolik, že by se takto neztratila ani v Playboyi!:)) Kresba je špičková a člověk si jasně uvědomí, proč že to vlastně Lara byla ke konci 90. let takovým fenoménem a sexsymbolem.

Každopádně žádný strach, nejde jen o vizuální hody pro zastydlé huberťáky, Laře Croft budou určitě fandit i holky. Přeci jen, tak ikonických hrdinek příliš není a Lara se hravě vyrovná všem mužským dobrodruhům. Je drsná, vtipná, odvážná (natolik, že to hraničí až s šílenstvím, zkrátka adrenalinový junkie). Zároveň si ale uchovává i křehkost, něžnost a celkovou ženskost, která se negativně projevuje jen při setkáních s pro mě nesnesitelných Chasem Carverem, pro něhož má z nějakého důvodu Lara slabost. Ale možná ze mě mluví jen žárlivost…;))

Samotné příběhy obsažené v knize jsou až překvapivě kvalitní. Ať už Lara čelí dinosaurům, nemrtvým konkvistadorům nebo podlým rivalům; na Mount Everestu, v hlubinách moří nebo v africké džungli, vždy jsem se skvěle bavil. Po dlouhé době se mi také stalo, že mě nějaký twist totálně zaskočil. Zkrátka, celé jsem to dost emocionálně prožíval. I to je důkazem fantastické práce scénáristy Dana Jurgense a kreslíře Andyho Parka. A stejně tak nakladatelství Comics Centrum , před kterým se za tenhle skvostný vydavatelský počin zaslouží smeknout!

23.01.2021 5 z 5