Ildi Ildi komentáře u knih

Simon Simon Narine Abgarian (p)

Arménska spisovateľka Narine Abgarian si ma získala svojou knihou Z neba spadli tri jablká až tak, že som ju zaradila medzi to najlepšie prečítané v danom roku.

Boh nás stvoril jeden pre druhého, ale my, hlupáci, sme to nevedeli, a preto sme sa minuli, - povedal jej raz Simon.

Áno to je náš Simon, miestny murár, ktorý miloval ženy - oddane a nekonečne, zamilúval sa do nich za pár sekúnd, žiarlil na ne, zbožňoval ich a na konci vzťahu im darúval lacné, ale krásne šperky.
A aj napriek tomu, že išlo o záletnika, ktorý každej svojej milej hovoril tú istú vetu, nešlo o nesympatického hrdinu.
Práve naopak. Keď arménskou dedinou otriasla Simonová smrť pri truhle sa stretli vdova Melánia a jeho niekdajšie lásky, popíjali domáce víno a zahriate buď alkoholom, alebo bezmocným Simonovým výzorom pretriasali svoje životy.
A tak nahliadneme do života štyroch pozoruhodných žien, s neľahkým osudom, ktorým Simonova láska zanechala hrejivý pocit pri srdci.
Veľmi pekné čítanie z ktorého cítiť bolesť, utrpenie na pozadí tráum 20.storočia: arménskej genocídy, občianskej vojny, dvoch svetových vojen, ale aj napriek tomu ide o príjemné čítanie, miestami humorné a láskavé.
Jednotlivé postavy sú výborne vykreslené, autorka sa s ich životom dokonalo vyhrala a záver knihy poňala vo veľkom štýle za mňa úplne dokonalo.

18.04.2023 5 z 5

Všetky tie maličkosti Všetky tie maličkosti Claire Keegan

Táto útla, nenápadná knižka ma veľmi milo prekvapila. Všetky tie maličkosti je písaná nádherným, podmanivým jazykom, ktorým autorka vytvorila hlboko dojemný príbeh o nie tak dávnej minulosti Írska o ktorej som ani netušila.

Píše sa rok 1985 v Írsku vládne vysoká nezamestnanosť, ekonomická kríza, autorka sa sústreďuje na rodinu Billa Furlonga. Bill je manžel a otec piatich dcér, ktorý pochádza z chudobných pomerov. Keď vyrastal, nemal nič. Jeho matka otehotnela v šestnátich, otca nikdy nespoznal.
Aj preto, že v detsve mal menej ako nič sa snažil, aby svoju rodinu čo najlepšie zabezpečil.
Predával uhlie, rašelinu, koks, drevené dosky a snažil sa žiť aj keď skromný, ale usporiadaný život.
Blížia sa Vianoce, čas keď každý dúfa v lepšiu budúcnosť a krajšie zajtrajšky. A práve v tom čase Billy doručuje zásielku do miestneho kláštora, ktoré za svojimi bránami skrýva nie jedno tajomstvo.
Zažije niečo čo Billa vráti do minulosti, do domu, kde vyrastal a rozhodne sa bližšie nahliadnuť do života vraj padlých žien, ktoré trávili celé dni nápravou svojho charakteru a pokáním v podobe drhnutia škvŕn na špinavom povlečení, kde pracovali od svitu do mrku...

To bol tak silný príbeh o krutom zaobchádzaní mladých dievčat a žien, ktoré pod záštitou katolíckej cirkvi prichádzali o svoje bábätka a mnohé z nich aj o svoj život.
Magdalénska práčovňa v Írsku bola zatvorená až v roku 1986. Nevie sa, koľko tisíc novorodencov v týchto inštitúciách zomrelo a koľko ich bolo adoptovaných. Jedno je isté. Tieto zvrhlé inštitúcie boli vedené a financované katolíckou cirkvou v súčinnosti s írskou vládou.
Všetky tie maličkosti veľmi odporúčam, útla knižka s veľkým posolstvom zaujme naozaj každého.

06.03.2023 5 z 5

Všetko, čo (ne)chcem Všetko, čo (ne)chcem Eva Hrašková

Román hlavne pre nás ženy od slovenskej autorky, ktorá už má za sebou nie jednu knihu, ale ja som ju objavila až teraz. A som veľmi rada. V prvom rade ma očarila obálka, ktorá je naozaj nádherná. A popravde, presne kvôli obálke som si myslela, že pôjde o presladenú romantiku, plnú sladkých slov, ktoré ja nemusím. Aké bolo moje prekvapenie, keď som zistila, že je to príbeh reálny, niekedy drsný, o vzťahoch, životných prekážkach a všetkého čo k živote patrí. Čítalo sa to naozaj dobre a ja som veľmi spokojná.

01.04.2021 5 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Nádherná kniha, len mi je ľúto, že má tak málo hodnotení určite si zaslúži viac. Knihy, ktoré odporúčam už naozaj stoja za to a táto je jedná z nich....
Ide o knihu, kde je láska, zrada, priateľstvo, samota,beznádej, nádherný opis prírody a všetkého čo dobrá kniha má mať. Príbeh Kye, ktorú opustila celá rodina a tak žije osamelo v močiari a musí sa o seba postarať úplne sama.

07.12.2019 5 z 5

Rovnako iný ako ja Rovnako iný ako ja Ron Hall

Krásny, dojímavý príbeh o viere, statočnosti a priateľstve. Sme len normálni ľudia a kráčame po ceste, ktorú nám stanovil Boh. Či už sme bohatí alebo chudobní, alebo niečo medzitým, táto zem nie je miestom posledného odpočinku. Takže istým spôsobom sme všetci bezdomovci - len hľadáme cestu k domovu ❤

25.01.2019 5 z 5

Vtáky - vreckový atlas Vtáky - vreckový atlas Detlef Singer

Na taký malý atlas slušná knižka. Je tam zastúpené všetko vtáctvo,od vodných vtákov , dravce, brodivé vtáky, holubovité a ďatlovité vtáky, spevavce . A ja už mám aspoň prehľad o krásavcoch v mojom krmitku.

17.01.2019 5 z 5

Vianočné dni Vianočné dni Jeanette Winterson

Pri poviedkových knihách sa mi často stáva, že ma nechytia za srdce úplne všetky a musím sa priznať, že ma odradil aj komentár predomnou. Skoro všetky poviedky som si neskutočne zamilovala. Určite ich odporúčam prečítať a verím, že každý si nájde ten príbeh, ktorý ho zaujme najviac.

Modrá ako noc Modrá ako noc Simone van der Vlugt

Príjemné ženské čítanie, zrod krásnej keramiky a "kľudný" život.

Májové ruže Májové ruže Dot Hutchison

Prvý diel som nečítala, ale vôbec mi to nevadilo. Kniha sa mi páčila a určite si prečítam prvý diel.

15.01.2019 4 z 5

Láska, kde si? Láska, kde si? Nick Spalding

Perfektne spracovaná humorná kniha! Neskutočne som sa nasmiala. Veľa vtipných situácií a ešte ma aj dojala. Je nevtieravá a zároveň vás vcucne do deja :) Teším sa na pokračovanie.

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Tak nádherne spracovaná téma rasizmu, že toto by snáď malo byť povinné čítanie. Hlavne pre dospelých, nie pre deti v škole. Ako sa cíti černoch ak je vlastne menšinou? Kniha rozpráva o černoške Ruth a jej "bielou " obhajkyňou Kennedy, ktorá tak isto musela prejsť otázkami čo chcela v procese dosiahnúť? Svoju slávu alebo....? Dlho na knihu nezabudnem a budem ju mať v srdci zapísanú snáď navždy.....

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Kniha bola naozaj skvelá a ja som si ju užívala plnými dúškami. Knihu odporúčam , pretože ide o kvalitnú knihu v ktorej si každý nájde to svoje. Niekedy som sa neprestávala čudovať, aký bravúrny zvrat autorka priniesla a tak mi vyrazila dych. Napínavá od začiatku až po koniec.

06.12.2018 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Doporučujem, po dlhej dobe úžasná, skvelá, poetická, príjemne mrazivá kniha. Veľmi sa teším, že ju vlastním a môžem sa k nej kedykoľvek vrátiť...

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Skvelá, čo iné očakávať od Harlan Cobena. U mňa maximálna spokojnosť. Len tak ďalej...

Nabídka k sňatku Nabídka k sňatku Victoria Alexander

Neskutočne slabá kniha, dejovo a musím napísať, že ma neskutočne nudila. Možno niekoľko rokov do zadu by sa mi páčila, ale bohužiaľ teraz palec dole.

03.12.2018 2 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Skvelá kniha, skvelá autorka. Niet čo vytknúť.

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Mám veľmi rada Agathu Christiu, ale táto kniha pre mňa veľmi slabý priemer.

03.12.2018 3 z 5

Paříž pro milovníky módy Paříž pro milovníky módy Megan Hess

Kniha super, ilistrácie nóó klobúk dole, ale už začínam byť presýtená autorkou Megan Hess a jej žánrom...

03.12.2018 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Nóó, kniha od Maye už avízuje vzrušo , napätie a rodinnú pohodu. Zbožňujem jeho knihy a stále budem...

Cesta do Provensalska Cesta do Provensalska Alica Eštoková

Po dlhej dobe kniha, ktorá ma úplne, že trápila. Skákalo sa tam zo situácie na situáciu a veľa vecí ani nebolo dokončené.

03.12.2018 2 z 5