Iki1 Iki1 komentáře u knih

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Nejsem cílová skupina písní Karla Gotta, ale tuto knihu jsem si přečetl s chutí. Mám v úctě lidi, kteří se vypracovali vlastní pílí, a k těm určitě zpěvák patřil. Kniha je sestavena velmi pečlivě, jedná se o opravdu kvalitní práci. Leckteré detaily Gottova života i jeho vztahů s jeho spolupracovníky byly pro mě novinkou. A při čtení jsem dostal chuť poslechnout si leckteré písně, o kterých je v knize řeč. Tak jsem si vyhledal sumář jeho hitů 80/80 z let 1964 - 2019. No, prozradím, že jsem názor na zpěváka nezměnil a nestal se fanouškem jeho písní.

22.11.2023 4 z 5

Toulky mezi Labem a Sázavou Toulky mezi Labem a Sázavou Jana Jůzlová

Klasická výletní příručka s pár dobrými nápady. Popisy doporučených míst včetně historického exkurzu jsou spíše slabší, trochu to vyvažují fotografie. Součástí jsou i mapové podklady. Ty jsou ovšem méně přehledné, bez vyznačených zastávek. Pokud mohu posoudit, téměř stejné informace a doporučení dnes už naleznu na google mapách či na české variantě téhož, o což se přičiňují "místní průvodci".

21.11.2023 3 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Skvěle vedená dějová linka mi ukázala mnohé skutečnosti o firmě Baťa, které mi dosud nebyly známy. Je opravdu poznat, že autor má zjištěny mnohé informace. Představeni jsou velmi uvěřitelní hrdinové, jejich charaktery plně v souladu s prožívanou dobou. K tomu spousty citů a prožívaných pocitů. Ty vrcholí v poslední kapitole, i když ta byla podle mého názoru v celém románu nejslabší. V souladu s americkým dobrým koncem. V každém případě jsem si při čtení hodně užil autorův parádní námět i několik dějových zvratů.

19.11.2023 4 z 5

Zločiny dvorního rady I.- Sběratel firemních štítů Zločiny dvorního rady I.- Sběratel firemních štítů Jaromír Jindra

Kniha je prezentována jako detektivka, ale jedná se o společenský román s prvky detektivky. Starosvětský vyšetřovatel i se svými kolegy řeší různé případy pěkně v klidu v pohodě. A podobně v klí-deč-ku a po-ho-dič-ce jsou tyto případy v knize sepsány, takže občas je to tak zdlouhavě natažené, až čtenářova pozornost trpí. Na druhou stranu je tu perfektně popsán tehdejší život jak ve městě, tak i na vesnici.

11.11.2023 3 z 5

Čas zpomalit Čas zpomalit Tereza Škorupová

Pokud tuto knihu hodnotím v kontextu dalších motivačních příruček, je tato nadprůměrná. Solidně zpracovaný teoretický úvod, z něho postupně vyvozeny různé rady pro zlepšení životního stylu čtenářů. A na závěr jako opakování 21 různorodých domácích úkolů, jejichž splnění si postupně odškrtneme. Ano, většině z nás život skutečně proteče mezi prsty a zpomalení stylu žití nám umožní zachytit krásu okamžiku, sem tam i více smysly. Pokud se ohlédneme, nejspíš se nám vybaví zážitky s našimi dětmi z prázdnin a dovolených, kdy jsme se aspoň na čas zpomalili a užili si jeden druhého a krásy přírody a okolní krajiny na společných toulkách.

06.11.2023 4 z 5

Svedectvo o živote v KĽDR Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková

Výborně zpracovaný pohled do komunistické budoucnosti, která nás taky mohla potkat. Autorka se ptá opravdu cíleně, odpovědi sepisuje jednoduchým jazykem, a o to víc je kniha působivá. Skvělé je, že sem, až na malé výjimky, na které upozorní, neprojektuje své postoje, nýbrž je ponechá plně na čtenáři. Důležité je, že nechybí sebereflexe respondentů a, což mě až chytlo za srdíčko, vzpomínky na dětství a na to, jak hodně těžko se tu žije nejmladší generaci.

01.11.2023 5 z 5

Deník mrtvého vraha Deník mrtvého vraha Roman Cílek

Suché vyprávění o různých životních propletencích plně ve stylu byvších soudniček autor koření svým vlastním stylem a vypravěčským umem. Jeho jazykové prostředky jsou bohaté a v této edici nemají konkurenci. Povídky jsou přiměřeně dlouhé (krátké), takže před spaním jako když najdete.

30.10.2023 3 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Tak jako v předešlých dílech výborně popsaný středověký život z pohledu vyšší i nižší šlechty, měšťanů a poddaných. Autor přidává své názory na dobu husitskou, které jsou ovšem adekvátní. Příběh má přímočarý děj, bez dějových odboček a přílišného zauzlení. To je dle mého soudu u historických románů spíše ku prospěchu věci. Hynek zůstává svůj, je charakterizován jako přímočarý, přemýšlivý, čestný a poctivý, což ho odlišuje od mnoha dalších šlechticů. Autorův vypravěčský styl způsobil, že jsem se na pokračování četby knihy těšil.

27.10.2023 5 z 5

Znovuobjevené krásy Čech Znovuobjevené krásy Čech Vojtěch Klimt

Opravdu skvěle zpracovaná kniha s nádhernými fotografiemi. Je fajn, že autor místa navštěvuje v různých ročních obdobích, vše je tak pestřejší. Každý výlet je doplněn QR kódem, po jehož načtení najdeme mapu s vyznačenými zastávkami. Navíc ke každému navštívenému místu autor uvádí i další zajímavosti, které můžeme absolvovat.

26.10.2023 5 z 5

Pošahaný svět - Povídky vytržené z blogu Pošahaný svět - Povídky vytržené z blogu Jan Vavřík

Jedná se o pohodové čtení, i když všechny obsažené povídky jsou určeny spíš pro web. Některé z nich se hodně podobaly jedna druhé. Další by si zasloužily více propracovat. Jde spíš o autorovu reflexi dnešní doby.

21.10.2023 3 z 5

Slavná místa Járy Cimrmana Slavná místa Járy Cimrmana Radek Laudin

Parádně jsem si početl. Navíc je kniha nadstandardně vybavena fotografiemi, ke mnohým místům autor přidal další možnosti pro případné návštěvníky. Několikrát jsem si říkal, jak je krásné, že Češi dokáží využít tak úžasným způsobem smysl pro humor. Kniha určitě čtenáři dodá spoustu nápadů pro výlety po Česku.

14.10.2023 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Autorka skutečně píše velmi dobře. Lehký jazyk, humorný styl, uvěřitelné hlavní postavy. Trochu mi nesedlo prostředí, dle mého soudu spíše filmové, než knižně uvěřitelné. Propojení dějových linií při rozuzlení pěkně dosedlo a pro čtenáře přineslo jakés takés objasnění lidského chování. Inspektorčino vyšetřování bylo extra nahodilé, o nějakém řízení týmu nemůže být řeč, navíc k tomu naddimenzovaný prvek náhody snižuje uvěřitelnost příběhu. Závěrečné poměření sil je pak už zcela mimo mísu, hodně v Bondově stylu.

12.10.2023 3 z 5

Příliš tichá Šumava Příliš tichá Šumava Zuzana Rampichová

Kniha na mě působila spíš jako společenský román. Autorka v ní přinesla popis krásného koutu Šumavy, který zalidnila několika lidmi. U těch pitvala jejich charaktery po generace zpět. Sledovala, jak se tříbí a mění (či nemění) jejich charaktery. Jejich osudy začala proplétat, a jak poznamenala jedna z postav pokoušející se psát knihy, musela sem dát sem tam nějakou vraždu, či alespoň nezvyklé úmrtí, aby se děj posunul dál. Tím se ale dost rozloučila s uvěřitelnou realitou. Pak ale vymyslet nějaký smysluplný závěr dá hodně práce. A napínat čtenáře lze fakt jen stěží.

12.10.2023 3 z 5

Nebuď buran: Žoviální průvodce slušným chováním Nebuď buran: Žoviální průvodce slušným chováním Václav Soldát

Podobných příruček mi už pár rukama prošlo. U této jsem očekával moderní upgrade pro nastupující mladou generaci, čemuž napovídá slovíčko "žoviální" v jejím názvu. Je to logické, protože starší generace je již snad vychována a větry života ošlehána. Při čtení jsem ovšem neměl pocit, že by byla psána jazykem, kterému by právě tato mladá generace rozuměla. Takže za mě další příručka, která má naučit správnému chování, ale nejspíš svou cílovou skupinu mine.

10.10.2023 2 z 5

Strašidlo minulosti Strašidlo minulosti Jaroslav Velinský

Proletářský detektiv Ota Fink a moje dětská a juniorská minulost v téhle zemi ovládané komunisty... Je to tak super sepsáno, že se to čte samo. Úžasný jazyk mi připomněl trampské mládí i spousty kamarádů, se kterými jsme tenkrát razili pryč ze všednosti a dohledu komančů. Kniha má odpich, bezva humor, postavy, co leckoho připomenou a začnou být po pár stránkách i našimi kamarády. A ta nádherná atmosféra hospod čtvrté i páté cenové, kde se nejen pilo, ale taky hrálo a zpívalo.

07.10.2023 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Tento díl je spíše o vztazích mezi postavami a o směřování společnosti k husitským válkám. Několikrát mě při čtení napadlo, že historie se, ať chceme nebo ne, opakuje, a jak se asi zachovají budoucí mocipáni v podobné situaci. Realistický pohled na tehdejší dobu dle mého soudu nemá chybu, autor ho v knize velmi slušně zaznamenal, i když hlavní postavě vtiskl vizionářství, které na mě při čtení působilo rušivě. Ale Niedlovo vypravěčství je velmi uspokojivé, kniha mě lákala dalším pokračováním příběhu, na její čtení jsem se těšil.

02.10.2023 4 z 5

Vaše jedinečná zahrada Vaše jedinečná zahrada Adam Frost

Kdyby tato kniha vyšla před nějakými třiceti lety, byla by to bomba. Ale dnes, v době pinterestu je vcelku zbytečná. Nápadů tu není příliš, na pinterestu jsou také solidně zpracovány. Navíc je v knize velký rozptyl nápadů, snad aby si každý čtenář přišel na své.

01.10.2023 1 z 5

Podzimní blues Podzimní blues Jarmila Pospíšilová

V této edici patří Podzimní blues k mírně nadprůměrným detektivkám. Po velmi dobrém rozjezdu přichází trochu nudný střed a poté svižný konec, který parádně odsýpal a přinesl pro mne nečekané odhalení. Autorčin jazyk je jednoduchý, předkládá nám životné hlavní postavy, hezky charakterizuje venkovské prostředí. Jedná se o nenáročné, odpočinkové čtení pro pár podvečerů.

29.09.2023 3 z 5

Povídky ze světa tvůrčího psaní Povídky ze světa tvůrčího psaní Veronika Nechutná

Díky této knize jsem se seznámil, jak zhruba fungují kurzy tvůrčího psaní. Jsem rád, že autorka sem zařadila i stručné zadání, které měla v té které povídce naplnit. Co se týče autorčina psaní, některé povídky mě zaujaly, jiné nebyly mým šálkem kávy.

26.09.2023 2 z 5

Čas triumfu, čas pomsty Čas triumfu, čas pomsty Roman Cílek

Tato kniha se nečte snadno. Ovšem na druhou stranu je třeba stále připomínat, co se bude dít, pokud se k moci dostanou zamindrákovaní lidé plní závisti a nesnášenlivosti. Autor fakta nemusel příliš zpracovávat, stačilo podrobně projít tehdejší politické procesy, sepsat fakta, přidat životopisná fakta a rozhovory s blízkými přeživšími osobami a celá hrůza vyvstane před očima čtenáře ve své syrovosti. A nic na tom nemění ani skutečnost, že komunistická hydra požrala i své katy, aby se pokud možno nic nedostalo na světlo boží.

25.09.2023 4 z 5