ijcro Online ijcro komentáře u knih

Robin Hood Robin Hood Elena Chmelová

Mám původní vydání ze sedmdesátých let, knížka má trochu jiný, podlouhlý rozměr, je užší a vyšší.
Co si tak vzpomínám, kapitolky byly většinou krátké a četly se dobře. Dřív mi to tak nepřišlo ale dneska mi připadají jako krátké epizodky v seriálu, není to vyprávnění až do hořkého konce, jsou to prostě krátké dobrodružné příběhy.
Kdysi jsem jako děcko viděl takovou italskou bláznivinu z r. 1960, film se jmenoval "Robin Hood a piráti". A já se to snažil nějak spojit s příběhy v téhle knížce. Bohužel, ani dějem, ani postavami to neštymovalo. Film byl jen takovou jednoduchou podívanou, aneb když Lex Barker už nebyl Tarzan ale ještě nebyl Old Shatterhand, a zkoušel to v Itálii jako fyzicky zdatný Robin Hood... ;)

03.02.2021 3 z 5

Mikroprocesory a mikropočítače Mikroprocesory a mikropočítače Pavel Valášek

Tato kniha byla před léty svatým grálem pro uživatele mikroprocesorů a možná i návrháře systémů (asi proto, že v té době jiná přístupnější literatura nebyla a autoři psali svěží, neobyčejně srozumitelnou formou oproti mnohým soudobým suchopárným skriptům). Díky této knize jsem dokázal sestavit svůj první tříčipový mikropočítač vybavený displejem a klávesnicí z bulharské kalkulačky. Fungoval na jednu plochou baterii (v roce 84) a v součástkách mě stál dneska neuvěřitelné peníze.
Z historického hlediska vývoje hardware je to stále neobyčejná knížka, protože je hezky česky a dotvářela (ustalovala) mnoho odborných termínů, které jsou nyní už téměř polozapomenuty, jelikož většina odborného textu se snad už ani nepřekládá.

03.02.2021 5 z 5

Hovory nad Seinou Hovory nad Seinou Josef Hotmar

Četl jsem to dvakrát a podruhé to bylo po mnoha létech, takže jsem se neubránil srovnávání. Musím říct, že mi nejvíc vadily takové ty dovětky jak z soudobých novin. Naproti tomu, rozhovory s osobnostmi tehdejší doby byly fakt zajímavé.

02.02.2021

Pohádky a pověsti z Moravské brány Pohádky a pověsti z Moravské brány Helena Lisická

Jsou to trochu jiné pohádky, které jsme četli dětem na dobrou noc. Některé jsou známější, jiné pobaví a některé i zaujmou a dneska se mi zdají neprávem opomíjené. Pro mě jsou milou vzpomínkou na dobu, kdy mi je jako malému klukovi čítával táta.

02.02.2021 4 z 5

Manuela (1) : Romantický příběh dvou sester Manuela (1) : Romantický příběh dvou sester neznámý - neuveden

Je to k neuvěření, ale přečetl jsem celou sérii. V knize příběh dvou sester ubíhá mnohem rychleji než v televizi (samozřejmě, díval jsem se na to hlavně kvůli oduševnělé tváři hlavní dvojhrdinky - Grecia Colmenares je furt SUPEÉÉÉÉR); tam byly některé epizody natažené jako péra v rozbitém gauči, ač v knížce to zabralo jenom pár odstavců. A přitom je hlavní dějová linka tak přímočará! Dneska se mi některé dialogy zdají dost imbecilní (ještě že tam nejsou niterní promluvy popelníku, konvice nebo pohrabáče), ale to je asi dáno značným časovým odstupem, čtvrt století je prostě čtvrt století...

02.02.2021 2 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Je to báječná knížka jako vzpomínka na mé dětství. Je tam všechno! Příběh, milí lidé, rozverná mluvící zvířátka... Tak nechápu, proč to moje děti nechtěly číst? Jo, je tlustá, ale je napsaná ohromě přívětivým jazykem! A navíc, ty nesmrtelné, ale naprosto charakteristické ilustrace! Byla supr tehdy a je supr i dneska! Já rozhodně doporučuji ostatním nejen díťatům ;) když svým už nemůžu vůbec nic...

02.02.2021 5 z 5

Hvězdy to řeknou Hvězdy to řeknou Mika Waltari

No, zamáčknul jsem slzu nad jednou hvězdou. Je to dost rozvleklé a některé pasáže i nudné. Poprvé jsem to četl hrozně dávno; čtení mi neodsýpalo tehdy a vlastně ani teď. Možná by to měl pan Neff převyprávět a dát tomu novou šťávu, jak se říká.

Jak předstírat smrt Jak předstírat smrt Josef Nesvadba

Jářku, četl jsem to několikrát a naněkolikrát (poprvé ještě na ZDŠ) a musí říct, že to není úplně jednoduché čtení. Nejde ani tak o jazyk, spíš o osoby, jejich psychosomatické charaktery, motivace a nejasnou příběhovou linku (jak z pavilonu 9), která se sice zdá, že je naprosto jasná, ale mně úplně jasná nebyla.

02.02.2021 3 z 5

Město malérů Město malérů Ellery Queen

Z dnešního cynického pohledu se nám zdá jednání mnoha postav dost zvláštní, morálka nepochopitelná a motivace matoucí. Obdobně zvláštní se mi zdálo jednání resp. motivace osob v ranných příbězích R. L. Brabazona Raymonda v původních překladech. V příběhu je cítit otisk čtyřicátých let obdobně jako u Raymonda (u něho s posunem až k létům padesátým), nadčasovost tomu dávají spíš interpretace a úpravy překladů pozdějších. Díky tomu je to trochu i jiné čtení ;)

02.02.2021 3 z 5

Zkáza Mary Deare Zkáza Mary Deare Hammond Innes

Knížku jsem dostal jako cenu za umístění ve výtvarné soutěži a bylo do ní vlepeno věnování, které už léty úplně vybledlo. Tehdy jsem nechápal, proč mi dali dobrodružný příběh místo nějaké příručky o malování anebo technice míchání barev ;)
A tak jsem ji odložil a přečetl si ji až v pozdějším věku jinýma očima. Příběh je velmi čtivý a přitom i napínavý, skoro jako bych se díval na nějaký dokument o lovcích velryb. Skoro.

Paměti uličníka Paměti uličníka Donát Šajner

Je to super vyprávění malého kluka, o kterého se starala babička ve velmi chudých poměrech snad ještě za Rakousko-Uherska. Úsměvné vylomeniny i okamžiky k zamyšlení. Dávám plus

02.02.2021 5 z 5

Temné záblesky Temné záblesky Martin Moudrý

Nebudu se snažit o nějaké exaktní srovnání.
Vcelku ucházející dějová linka, zreálněné prostředí, trochu víc než hodně upovídané (133 tis slov je až-až), méně uvěřitelné zlo pro zlo, ale jinak dobrý až na ten závěr "pod mým velením se ze světa stane lepší místo k životu"

Holt instalace nového managementu nezná hranice světů ;)

26.01.2021 2 z 5

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Jan Drda

Je to pěkná vyprávěnka, podaná vytříbeným jazykem. Nejlepší part je v roli pekelné inspekce, pátrající po zapomenutém čertovi. Nemůžu si pomoct, ale mám ji napořád zafixovanou s osobou Josefa Větrovce. Vzpomínám na něj rád, před mnoha léty jsem ho potkával na Vítězném náměstí v Dejvicích, paradoxně nejčastěji ve spořitelně, a nebyl to vůbec nějaký nabručený důchodce!

24.01.2021

Myslím si, že tenhle díl je ze všech asi nejlepší a nejvyváženější. Harry se už nechová úplně jak ten imbecil ve filmu a rozsahem je až neuvěřitelně dietní při tak spletitém ději. Četl jsem neoficiální překlad fanouškovské komunity už někdy v srpnu 2005 před oficiálním českým vydáním a ač nerad musím připustit, že oficiální překlad je mnohem lepší (především v terminologii vzhledem k předchozím dílům). Dávám velké plus!

23.01.2021 5 z 5

Magnetová hora Magnetová hora André Laurie

Klidně bych příběh zařadil do zvláštní sorty červené knihovny, autor napsal více podobných příběhů. Je to poplatné době vzniku, jazykem je přibližně podobný tomu Vernovu, bez sáhodlouhých popisů, které většinou svědčí encyklopedistům a ne běžným čtenářům, očekávajícím příběh s velkým P.

Příběh zde je vcelku spletitý, ale lehce plytký, a čte se skoro jako vernovky. Moc se mi líbil název "Selene Company Limited" - to je skoro stejné jako "Unlimited Inteligence Limited" ;)
Dávám plus

21.01.2021

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Velmi nápaditá klasika, která se třeba v budoucnu může stát i skutečností. Na zfilmování to asi nebude, bylo by tam málo sexu, akce, krve a vůbec..., asi jako kdybychom se dívali na nějaký přírodopisný film o líhnutí motýlů za polárním kruhem a ještě za vydatného sněžení.

Velmi zvláštní pocity to v mně vyvolává, čtu-li starší zprávy o doutníkovém asteroidu Oumuamua. Vědci se nedokážou shodnout, jestli je to kus nataveného železa, horniny, odštěpku z jiného většího tělesa nebo zdali by to mohla být poškozená mimozemská loď, třeba tak trochu podobná Clarkově... jenže, už je fuč (tedy zatraceně daleko) a peláší si to furt dál a dál. Ale špekulovat se bude ještě celá léta o tom, že to je "naprosto přirozené těleso, jehož původ lze jednoduše vysvětlit", neboť se z té hyperboly už nikdy nevrátí ;)

Ale za mě, doporučuju přečíst si o obém! ;)

21.01.2021

Keltský rok Keltský rok Caitlin Matthews

Skvělá kniha, která neznalého provede den za dnem rokem starých Keltů a ukáže na neobyčejnosti toho kterého dne v mnoha životních analogiich.

02.01.2021 5 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Pan Hruška nemůže za to, že není některým lidem sympatický, prostě se nemůže zavděčit všem. Ale ruku na srdce, podle té jeho přehlížené a odsuzované kuchařky leccos uvařit lze (i když ty recepty nejsou z jeho hlavy). Dokonce si myslím, že i jeho videonávody pro neumětely jsou názorné a lze podle nich velmi jednoduše a rychle postupovat. Oceňuji třeba recept na rychlý guláš, chleba nebo hrníčkovou buchtu. Nejsou to tedy žádné vykopávky z kontejneru, jak jsem někde viděl, ale hanět lze v podstatě cokoliv.

08.12.2020 3 z 5

Planeta Interterra Planeta Interterra Robin Cook

Je to takové scifistickofantazijní porno. Nečte se to špatně, byť někteří aktéři jsou vyloženě debilové, kteří vysadili v nevhodnou dobu prášky po lokální lobotomii. Interterra je prototypem ráje pod zemskou kůrou, kde se nepřetržitě mrouskají fluida vydávaná za lidi a přecházejí z jedné "skoro lidské" tělesnosti na jinou stejně snadno, jako se kopírovala cédéčka (tedy, skoro - kam se hrabe umělá inteligence v elektrických obvodech). Třešničkou na pomyslném dortíku orgií je kapku překvapivé cestování časem...
Předvídatelnost je snad jen v tom, že když cestovali tam, pak časem musí zase zpátky, ne?
Jo, a závěrečný dialog je fakt supr!

08.12.2020 4 z 5

Skleník Skleník Karel Václav Rais

Vynikající povídka! Vždycky si vzpomenu na mou prababičku (kterou jsem ovšem nezažil), ta výstavní skleník měla, a na mou babičku, která měla trojdílnou kredenc, a - světe div se - obé je stále ještě funkční!

07.12.2020 5 z 5