Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Trnava ruža krvavá Trnava ruža krvavá Jožo Nižnánsky

povedal by som, ze ide o taku skoro rozpravku pre dospelych, ktora nicim neohuri ale ani nicim nesklame, rozhodne som uz ale od niznanskeho cital lepsie knihy

30.07.2022 3 z 5

Dějiny Chorvatska Dějiny Chorvatska Jan Rychlík

perfektne a dosť objektívne opísane dejiny Chorvátska, pre mna najazujimavejsie casti boli casy tureckej nadvlády a juhoslovanská obcianska vojna

26.07.2022 5 z 5

Revoluční a napoleonské války na moři Revoluční a napoleonské války na moři Jiří Kovařík

tradične dobre napísana Kovaríkova kniha, koniec koncov ako všetky jeho. Akurat sa uz často opakuje, čo je pochopitelne pri takom počte knih.

12.07.2022 4 z 5

Hannibal před branami: Kartágo proti Římu 218-202 př. n. l. Hannibal před branami: Kartágo proti Římu 218-202 př. n. l. Karel Richter

slušne napísana kniha o hannibalovi, kde popisuje jeho anabazu a ťaženie na rím. neponuka nejake nové poznatky, len ponuka historicke udalosti. trocha mi v texte vadili tie detailne rozhovory, ktore viedli postavy. prislo mi, že richter doslova vie, o čom sa rozprávali pred vyše dvetisíc rokmi. inak fajn

08.07.2022 4 z 5

Válka v Arktidě: Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945 Válka v Arktidě: Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945 Jindřich Marek

vcelku ide o zaujímavú knihu o téme, o ktorej som nemal absolutne žiadne tušenie. Miestami som vsak mal pocit, že autor dost odbieha od temy, co mi v konecnom dosledku prislo rušivé.

01.07.2022 3 z 5

Peiperova válka: Válečná léta velitele SS Jochena Peipera: 1941–1945 Peiperova válka: Válečná léta velitele SS Jochena Peipera: 1941–1945 Danny S. Parker

Peiper je znamy najme pre malmedsky masaker, no bol jednym z prototypov idelaneho nemeckeho vojaka. Karieru zacal ako Himmlerov osobny pobocnik a vypracoval sa na celo vlastnej bojovej skupiny s ktorou prešiel Sovietskym zvazom a bojmi v Normandii. Skoda, že toto nei su jeho spomineky, podobne ako ich spisal Meyer, Skorzeny ci Degrelle /ktorí sa v texte spominaju/. Aj napriek tomu ide o vybornu knihu - teda vyborne napisanu /jednu z viacerych o Peiperovi od autora/ - kde je opisana cela jeho vojenská kariera od vstupu do SS cez vytvorenie jeho Kampfgruppe Peiper a jeho "Letovacích lámp" cez ťažke boje vo Francuzsku az po opis jeho zajatia.

16.06.2022 5 z 5

Dejiny Slovenska Dejiny Slovenska Dušan Kováč

Slušne napísané naše dejiny, aj keď majoritná časť sa venuje druhej polovici dvadsiateho storočia. Je to samozrejme pochopiteľné, no nie uplne vyvážené. Osobne mi tam chýbali obsiahlejšie opisy stredoveku či novoveku. Ale inak veľmi slušná práca.

12.06.2022 4 z 5

Sharpův atentátník Sharpův atentátník Bernard Cornwell

Tak toto je záver celej série ako hrom /aj keď chronologicky ešte nasleduje Sharpuv ďabel/. Podla mna ide o jednu z tých lepších častí a velmi sa mi páčilo, ako autor do deja vtesnal akési stredoveké bratstvo či spoločenstvo. Spoznávame aj ďalšieho Richaradovho úhlavného nepriateľa, Sharpa svoj typický humor stale neopušťa a Patricka stále strieľa zo svojej obávanej sedemhlavňovky.

12.06.2022 5 z 5

Slunce nad Slavkovem Slunce nad Slavkovem Dušan Uhlíř

Podobne ako u Kovarikovho Slavkova 1805 ide o velmi kvalitne napisanu knihu o jednej z naikonickejších bitiek dejín. Absentuje tu však vacší počet máp a nákresov a v porovnaní s Kovaríkom autor využíva podstatne menej spominok účastníkov bojov.

08.06.2022 5 z 5

Nepokojná léta: Historie třicetileté války Nepokojná léta: Historie třicetileté války Peter Englund

Nepokojna leta nie je len fantastická sonda do tridsaťročnej vojny, do konfliktu,ktorý zmenil tvar celej Európy, ale aj sonda de celého sedemnasteho storočia. Do storočia plného bojov, epidémii, špiny, bezuzdneho vraždenia. Na pozadí dobrodružstiev erika autor perfektne zachytil celú spoločnosť tej doby, ich zvyky a ich zvláštnosti. Samozrejme sa hlavne zameral na boje,ktoré opísal tak, ako ich odborná literatúra nikdy nezachyti. Opisoval nikdy nekončiace násilie a rabovanie oboch strán, ako cisarskych tak aj Švédov. Keby sa odborná literatúra písala aspoň sčasti takto, pritiahla by pozornosť širšej verejnosti.

07.05.2022 5 z 5

Nikdy Nikdy Ken Follett

petrím medzi veľkých fanušíkov Folletta a mám prečítané všetky jeho knihy, ktoré vyšli v slovenčine či češtine. Väčšina z nich sú vynikajúce, zvyšné veľmi dobré a niektoré len dobré. Nikdy by som zaradil medzi tie dobré. Teda aspoň prvých cc 200 strán, ktoré mi prišli slabé a len málo záživné. No nasledujúca kapitoly boli strhujúce, gradovali s vľahovali ma čím ďalej tým viac do príbehu, príbehu, ktorý si nik z nás nepraje zažiť, tobôž nie v dnešnej dobe. Len obyčajné pomyslenie na jadrový konflikt, do ktorého sa môžu zapojiť všetky mocnosti sveta je niečo nepredstaviteľné. A Follett ako ho opísal svojim spisovateľským majstrovstvom je až priveľmi realistický. A preto hrozivý.

26.04.2022 4 z 5

Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tim Marshall

nik, kto sa neucastnil tohto konfliktu by nevedel napísať tak putavu knihu. Marshall ako novinár Sky mal tu ´´česť´´ si vojnu v juhoslávii zaziť a z orvej ruky opísať jej priebeh a zverstva oboch strán, srbskej a kosovskej. Aj keď som si myslel, že vojnu opíše od jej počiatkov a opíše jej nejdoležitejšie udalosti ako Srebranicu a iné, písal však len o jej záverečnej fáze, a to vojne o kosovo.

10.04.2022 4 z 5

Války Lva severu: Vítězství a prohry krále Gustava II. Adolfa Války Lva severu: Vítězství a prohry krále Gustava II. Adolfa Radek Fukala

Války lva severu sú vynikajúcim životopisom Gustava Adolfa, kráľa, ktorý urobil zo Švédska európsku veľmoc a jedného z najväčších hráčov na politickom bojisku. Bol tým typom vládcu, ktorý sa aktívne zapájal do bojov, čo sa mu nakoníec vypomstilo.
Cela monografia je písaná veľmi dobrým štýlom, lahko sa číta, až tak, že som mal miestami pocit, že čítal román to sedemnásteho storočia.

09.04.2022 5 z 5

Memoriál ze Svaté Heleny Memoriál ze Svaté Heleny Napoleon I. Bonaparte

Bezprecedentne najvýznamnejšie memoáre napoleonského obdobia, v ktorých sa dostávame do mysle génia a jedného najleošieho vojvodcu dejín. Aj keď ako vydavateľ uvádza, spomienky nie su celé, poskyytujú náhľad na celu napoleonsku éru, na jeho dunajské ťaženie, na politiku či medzinárodnu scénu. Rovnako dobové ilustrácie su nadherné

05.04.2022 5 z 5

Brány do Atén Brány do Atén Conn Iggulden

Vynikajúco npísaný román o najznnámejších gréckoperzkých bitkách ako Maratón či Termopyly. Hneď po pár stránkach sme svedkami bitike, ktoré iggulden opísal famozne. Rovnako sa venuje aj spoločenským udalsotiam v Aténach ako črepinové súdy či politické boje o vytvorenie námornej flotily medzi Themistoklom a Xantipom. Už teraz sa teším na ďalšie pokračovanie série.

01.04.2022 5 z 5

Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Mark Braude

zaujimave citanie o obdobi napoleona, ktore malo byt jeho trestom. ani na elbe neprestal byt panovnikom a usiloval sa o jej zveľadenie. douvedame sa o jeho zalubach a aktivitach, ktore ako cisar francuzov nevykonaval

23.03.2022 4 z 5

Najbohatší muž všetkých čias Najbohatší muž všetkých čias Greg Steinmetz

Steinmetzov Najbohatši muž je akýmsi sprievodcom uspešného podnikania. Hovori o Jakobovi Fuggerovi, prvom ozajstnom milionarovi, ktorho snaha bola len bohatnut a bohatnut. Svojim obrovskym majetkom si ziskal velky vplyv na najbohatsich vladcov Europy, no rozhodne to nebol filantrop. Aj ked mnohým ludom rozdával, v obchode bol nekompromisny a vyzadoval splatenie vsetkych dlhov a siel doslova cez mrtvoly. Vlastnil všetky odvetvia, ktore vynasali, od textilu cez bane až po pozick, na ktorých bohatol, pravdaze uzerou. Po precitani si vieme vytvoriť pekny obraz stredovekeho podnikania, ktoreho model sa do dnečných čias prakticky nezmenil.

13.03.2022 5 z 5

Boľševici a apoštoli: Osem portrétov z ruskej revolúcie Boľševici a apoštoli: Osem portrétov z ruskej revolúcie Sylwia Frołow

Boľševikov a apoštolov by som radil citat paralelne so Zygarovou knihou Imperium musi zomriet. Skvele sa navzájom doplnaju a Frolowej knihy vyborne pomaha porozumiet monumentalnemu Imperiu. Opisuje zivotne osudy najdoležitejšich ľudi, ktorí "pprispeli" k pádu cára a nastoleniu boľševizmu

07.03.2022 5 z 5

Taikó Taikó Eidži Jošikawa

Obrovské, monumentálne dielo, ktore mi dalo zabrat a parkrát som mal chut zavriet ho. Dlhsie som vobec rozmyslal, ci si ho precitat, ci bude stat za to, a presvedcil ma az dokument na netflixe Age of Samurai :D ale klobuk dole, bolo to ozaj vyborne, aj ked miestami roztahane, skvele opisane nielen bitky, ale aj organizacia a hierarchia vtedajsieho Japonska ci medziludske vztahy a silne tradicie.

03.03.2022 4 z 5

Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Václav Králíček

Ide o slusne knihu, ktora nam umozni nazriet do danej problematiky, kde je vysvetlene, preco vojan vznikla a preco sa do nej zapojili dane europske velmoci. Mozno som cakal lepsie opisane podmienky vojsk oboch bojujucich stran, ktore boli katastrofalne, ale ako hovorim, citatel pochopi priciny vzniku vojna a jej samotny priebeh.

03.03.2022 4 z 5