Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

1795 1795 Niklas Natt och Dag

Toto bola moja najočakávanejšia kniha tohto roka, no bolo to jeno z najvacsích knižných sklamaní roka. V porovnaní s predošlými dvoma častami ide o najslabsiu časť, kde však boli nejake zaujimave časti, najma s Cardellom, inak však bieda.

10.12.2022 2 z 5

Spomienky baróna Tótha na Turkov a Tatárov Spomienky baróna Tótha na Turkov a Tatárov Miroslav Daniš

perfektne napísané memoáre baróna Totha na sposob života v Osmankej ríši a na Tatárov. Veľmi mi to propomína psomienky Čelebiho, ktorý takisto do detialov popisoval svoje zážitky. Pri Tothovi mám však pocit, že Turkov opisoval ako trocha hlupejších, najma v oblasti delostrelectva a namornictva a seba nadhodnocoval. Avšak ide o velmi vzacne spomienky, ktoré boli preložene do viacerých jaykov, čo značí ich kvalite a dôležitosti.

04.12.2022 5 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Vždy, keď vyjde nová Červenákova kniha, kuoujem si ju hned ako je to možné. Tu som však chvilu váhal, aj ked bolo jasné, že ju kupijem a na jeden záťah prečítam. Tak aj bolo a vobec to nebolo zlé. Ale prišlo mi, že to nedosasuje kvalitu Barbariča a Steina, no zároven je to lepšie ako Štrkáč Callahan, čo su vlastne kombináciou a akousi predlohou pre Zakliaty kláštor. Napočudovanie prvá veľká prestrelka prichádza trocha neskôr než sme zvyknutí, no vystrelené mozgy lietaju na všetky strany. Veľmi sa mi páčilo zakomponovanie Pavla Dobšinského do kontextu a akýsi jeho ľudovej tvorby.

27.11.2022 3 z 5

Války samurajů: Konflikty starého Japonska 1156–1877 Války samurajů: Konflikty starého Japonska 1156–1877 Roman Kodet

kedže vacsina knih z edicie Polozapomenutych válek sa zameriava na konkrétnu udalost alebo na určite, nie prilis široke obdobie, toto je jedna z výnimiek, ktorá rozoberá približne sedem storoči japonska. Kedže mi dejiny japonska nie su priliš známe, na knihu som sa tešil, na samurajov, jednych z najlepsich bojovnikov dejin. Ale kniha mi prisla miestami zmätočná, prilis mnoho mien ci udalosti. Ale na nejaky zákaldný prehľad dejiny japonska čo sa týka samurajov to myslim stačí.

30.10.2022 3 z 5

Veľké demokracie Veľké demokracie Winston S. Churchill

Nielen Veľké demokracie, ale cele Dejiny po anglicjy hovoriacich národov sú naprosto fenomenálnym opisom historie Anglicka a krajiín, ktoré s nimi zdielali historiu. Churchillov sýtl písania je jednoducho famozny. Takto by sa mali pisať dejiny. Pre mňa je jednoznačne najlepšie opísaná americká občianska vojna a najma jej najvačšie bitky.

23.10.2022 5 z 5

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Vyše tri roky som čakal, kým si zoženiem a kupim tuto takmer uplne nedostupnu knihu a vyšla ma len na osem eur. Ale že to čakanie na Hoříci země stálo za to. Už hned po pár stránkach Uhtred bojoval a dej postupne gradoval a gradoval. Bitka tentoraz nebola v štýle štítová hradba proti štítovej hradbe, ale bol to boj o pevnosť, ktorý je výborne opísaný. Cornwell je proste pán spisovaťeľ a dufam, že napíše ešte mnoho kníh.

08.10.2022 5 z 5

Zrod Británie Zrod Británie Winston S. Churchill

perfektne a do detialov opísane dejiny anglicka od rímskych čias až po vojnu ruží. Jediné, čo by som vytkol je štyl, akym kniha bola napisana. je mi jasne, že Churchill nebol žiaden spisovatel ani historik a jeho štyl písanie nebol najidealnejsi, a bolo to citit. Mimo toho je Zrod Britanie uzasne napisany a za napisanie takeho dielo by sa nehanbil ani erudovaný autor.

30.09.2022 4 z 5

Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile Jiří Chalupa

veľmi slušne napísaná kniha, pre mna osobne najzaujimavejšia bola argentína, jednoznačne. Najvačšia časť sa venuje 19. a 20. storočiu, čo je pochopiteľne, kedže sa vtedy národy formovali, no absentovali mi staršie dejiny. Inak však klobuk dolu.

24.09.2022 4 z 5

Dějiny Rakouska Dějiny Rakouska Milan Hlavačka

obsiahla, vycerpavajuca, ale vyborna kniha o dejinách nielen rakuska, ale z velkej časti aj o dejinách velkej časti europy

17.09.2022 5 z 5

Třeba i železem a krví: Prusko-rakouské války 1740–1866 Třeba i železem a krví: Prusko-rakouské války 1740–1866 Karel Richter

myslim, ze autor sa chcel tymto dielom priblizit širsím masám a zvolil dost popularno naucny styl. A ze mi dost dobre sedel. neboli to len ciste fakty, ale zakomponoval do toho mnoho spomienok, priamej reči a vzniklo z toho slušne dielo a postupnom ujednocovani sa nemecka a vytvarani silnej mocnosti.

04.09.2022 4 z 5

Dějiny Portugalska Dějiny Portugalska Jan Klíma

suhlasim s predošlym komentárom, že opisať dejiny Portugalsta ani nie na 300 stranách je málo a informácie, ktoré tu dostaneme, su len tir uplne zaklady. Zvedavy som na druhe, rozsirene vydanie

04.09.2022 3 z 5

V zajetí džungle: Nejdelší válka 20. století V zajetí džungle: Nejdelší válka 20. století Milan Syruček

Perfektne, skutočne výborne opísaný konflikt vo Vietname, kde sa dozvieme príciny vzniku vojny a jej drsný priebeh. Táto vojna bola miestami mozno jedným z najkrutejšich konfliktov v dejinách, kde sa nezdráhali použil chemické zbrane vo veľkom rozsahu či použivať mohutné letecké bombardovanie, mnohokrát zamerané na civilsitov.

02.09.2022 5 z 5

Dějiny Austrálie Dějiny Austrálie Geoffrey Blainey

zatial z toho mála, čo som z edicie Dejiny statu prečital, je táto kniha Dejiny Australie jedna z tých najlepších

02.09.2022 5 z 5

Dějiny Saúdské Arábie Dějiny Saúdské Arábie Miloš Mendel

paradoxne najzaujimavejšie mi prišli dejiny 20. storočia, ktoré sa mi vo všeobecnosti páčia najmene, ale inak dobre spracované dejiny tejto krajiny, od najstarších čias, proroka Mohameda až po ropnú veľmoc

31.08.2022 4 z 5

Husajn kontra Chomejní: Irácko-íránská válka 1980-1988 Husajn kontra Chomejní: Irácko-íránská válka 1980-1988 Ivan Brož

z edicie Polozapomenute valky knihy s tematikou východnych krajin su podla mna jedny z najlepsich /Ropa a krev, Dzihad proti Kremlu, Arabsko-izraelske valky/ a tak som sa pochopitelne na tuto velmi tesil. Iracko-iranska vojna bola pre mna uplna novinka, ani som nevedel, ze k nej doslo, no v knihe na moj vkus bolo toho mnoho a bolo to dost zdlhave. Inak ale fajn citanie a dalsie pre mna nove informácie

21.08.2022 3 z 5

Dějiny Blízkého východu Dějiny Blízkého východu Bernard Lewis

perfektne spracovanie vývoja blizkovýchodných štátov, kde je opísana nielen ich historia, ale najma kuturny, hospodarsky a socialny vyvoj

12.08.2022 5 z 5

Dějiny Srbska Dějiny Srbska Jan Rychlík

Toto bola užasná jazda. Ani som nevedel, aké silné bolo Srbsko v minulosti, ked bolo jedným z najsilnejších hráčov na Balkánskom polostrove. Samozrejme, že jeho sila postupne upadla až sa stalo kaousi druhoradou mocnosťou. Možno mi trocha absentovalo viac opisu atentátu na Františka Ferdinanda, ale celkovo autori vykreslili Srbsko dosť objektívne

10.08.2022 5 z 5

Stalinova hra o Zemi jitřní svěžesti: Korejská válka 1950–1953 Stalinova hra o Zemi jitřní svěžesti: Korejská válka 1950–1953 Vladimír Nálevka

Rýchly sprievodca o vojne na korejskom polostrove nám ponúka všetky potrebne informácie a pričinách a priebehu celého konfliktu, ktorý bol jednýcm z najkrvavejších od konca druhej svetovej vojny

10.08.2022 4 z 5

Hvězdy proti hvězdám: Americká občanská válka 1861–1865 Hvězdy proti hvězdám: Americká občanská válka 1861–1865 Ivan Brož

jedna z najslabsích knih celej edicie čo som čítal. Čo nové som sa dozvedel o americkej občianskej vojne? len to že bola a skončila a že v nej bojovalo mnoho vojakov s českými koreňmi, toť vše.

03.08.2022 1 z 5

Napoleonova tažení V - Ať žije císař! Napoleonova tažení V - Ať žije císař! Jiří Kovařík

Podla mna ide jednu z najlepších Kovaríkových kníh. Je to doslova klenot v napoleonskej tematike, pojednáva o všetkých jeho ťaženiach z pohľadu ako francúzov, tak rakušanov či rusov. V knihe su spomienky od obyčajných vojakov, ktorý opisuju hlavne život počas taženia a táborový život až po spomineky maršalov a ich opisy bojov či osobnu korešpondenciu.

02.08.2022 5 z 5