Zrod Británie

Zrod Británie https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252537/bmid_zrod-britanie-BqM-252537.png 5 25 8

Prvý zväzok Zrod Británie sa venuje dejinám po anglicky hovoriacich národov od najranejších počiatkov až po predvečer objavenia Nového sveta Európanmi. Začína sa vylodením Caesara v Británii a končí na bosworthskom bojisku poslednou bitkou búrlivého anglického stredoveku a smrťou kráľa Richarda III. Píše sa rok 1485 a na anglický trón práve nastúpila nová dynastia. O sedem rokov neskôr sa Kolumbus vylodil pri brehoch Ameriky a od tohto dátumu, od roku 1492, sa začala nová éra v dejinách ľudstva. „Každý národ či skupina národov majú svoj vlastný osud. Znalosti o ťažkých skúškach a bojoch sú potrebné pre všetkých, ktorí chcú pochopiť problémy, nebezpečenstvá, úskalia a možnosti, ktoré sa pred nami dnes vynárajú. Ich cieľom nie je podnecovať nového ducha nadradenej rasy, ani vytvárať nový štýl v historiografii, ktorá by uprednostňovala národné ambície na úkor svetového mieru. Je však možné, že nás naša vnútorná selektívna sila skutočne povedie k trvalému rozširovaniu hraníc nášho vedomia. Predkladám túto knihu v nádeji, že úvahy o utrpení a strastiach našich predkov pomôžu posilniť nielen po anglicky hovoriace národy dneška, ale zohrajú čo i len malú úlohu pri zjednocovaní sveta.“ Sir Winston S. Churchill... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Európa
Originální název:

The Birth of Britain , 1958


více info...

Přidat komentář

stanislava9718
28.04.2023 3 z 5

Dějiny zrození Británíe z raného období jsem četla souběžně se čtením historických románů v Evropě od Jean Plaidy, kdy jsem si ověřila, případně doplnila své načtené informace z historie, která mě zajímá. Politik W. Churchill, jak napsal v úvodu, nechtěl konkurovat renomovaným historikům nebo, aby čtenáři považovali jeho knihy jako dogma.

Igor1311
30.09.2022 4 z 5

perfektne a do detialov opísane dejiny anglicka od rímskych čias až po vojnu ruží. Jediné, čo by som vytkol je štyl, akym kniha bola napisana. je mi jasne, že Churchill nebol žiaden spisovatel ani historik a jeho štyl písanie nebol najidealnejsi, a bolo to citit. Mimo toho je Zrod Britanie uzasne napisany a za napisanie takeho dielo by sa nehanbil ani erudovaný autor.


konicekbily
30.07.2022 5 z 5

Po přečtení autorových děl vztahující se k druhé světové válce jsem se rozhodl, že si přečtu Churchilovy dějiny anglicky mluvících národů. Díl první zahrnuje zhruba dobu od přelomu tisíciletí (rok 1000) do roku 1500. Nejedná se o profesionální historickou učebnici, ani o rozbor historika, ale o názory na dějiny významného britského státníka. kniha je čtivá, ale obsahuje spoustu informací, které nemusí být jasné tomu, kdo se evropské dějiny dosud nezajímal.

jadran
03.04.2022 5 z 5

Pro porovnání Churchillových knih je možné vzít do ruky jednosvazkové dílo francozského spisovatele Andre Mauroise. Nebudete zklamáni, Nakonec Maurois byl zcela netypický Francouz - byl anglofil a mluvil perfektně anglicky, ale z Churchilla v jeho dějinách tryská čisté nadšení a v jeho slovech cítíte potěšení z vlastního vyprávění. Churchill se sice nezabývá moc životem běžných lidí, ani "podřadnými" oblastmi, jako je na jedné straně ekonomika a na druhé straně umění, ale přesto je jeho obraz dějin vlastního národa neuvěřitelně malebný.

Jackjelly
27.02.2020 5 z 5

To se tak člověk rozhodne plnit si literární resty a vytahovat knihy, které leží v knihovně dlouho, ale nějak unikaly. První díl mám úspěšně za sebou a jsem rád, že jsem se do Churchillových "Dějin anglicky mluvících národů" pustil.
Tato část čtyřdílné série se věnuje úseku dějin, které bych označil za momentálně nejvytěžovanější období ze strany tvůrců TV seriálů. Namátkou Vikingové, The Last Kingdom, Britannia, Bílá královna - díla kolísavé kvality, ale z historického i diváckého hlediska období docela vděčné tématy a volnosti v historické přesnosti. Zahrnuje velmi široký časový úsek v historii ostrovů od nejhlubší historie až po konec "válek růží" a nástup prvního krále Tudorovské dynastie Jindřicha VII. Tudora na trůn.
Kniha se čte velice lehce, má ideální formu pro "historiky amatéry", které historie zajímá, ale nemají za jménem Ph.D. z historie. A ani nemají v plánu na tom něco měnit.
Čtenáři kniha ulehčí v orientaci v pohnutých osudech britských ostrovů a především mu může pomoci pochopit kořeny specifického vztahu Britů k pevninské Evropě.
Zajímavé bylo pro mne také zjištění, jaká směs "národů" ve finále vytvořila Anglii a kde jsou kořeny neustálého napětí mezi Angličany na straně jedné a Skoty a Iry na té druhé.
Zásadní důraz, alespoň jak jsem jej já vnímal, klade Churchill na vztah mezi mocí, vládnutím a osobními touhami a z toho vyplývající kvalitu vlády toho či onoho panovníka. V okamžiku kdy se vytratil pocit zodpovědnosti vládce za svou zemi, dochází k destrukci společnosti i státu. Pojetí ideálu vlády coby "osobní oběti" se střídavě objevuje a vytrácí s menšími či většími negativními dopady. I v tom vidím, mimo samotný zájem o historii, smysl takovýchto knih.
A jde se na další díl. :-)

Beltrix
26.03.2016 5 z 5

Tato kniha, respektive všechny čtyři díly, přináší informace o dějinách anglicky mluvících národů velmi jasně a čtivou formou.

ondra2
21.08.2015 5 z 5

Po poněkud hůře čtivém začátku zabývajícím se dávnověkem ostrova a působení Římanů, přes Sasy a Dány se následně kniha četla velmi dobře. Jde spíše o literární podání dějin Anglie až do nástupu dynastie Tudorovců po bitvě u Bosworthu v roce 1485, "nezatížené" četnými poznámkami pod čarou, což plně koresponduje s tím, co uvádí sám autor, že kniha nemá konkurovat pracím profesionálních historiků, ale je osobním názorem na historické procesy. Možná i to přispělo k tomu, že jsem ji přečetl velmi rychle.

woodward
23.06.2015 5 z 5

Dějiny anglicky mluvících národů jsou velkým dílem velkého autora. Churchill historii miloval, rozuměl jí a využíval ji celý život jako inspiraci. A díky svému nadání vynikajícího spisovatele a řečníka o ní také psal. Pro každého, kdo se chce poučit o historii západní civilizace, jsou jeho knihy nepostradatelné.