Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Bitva u Desavy 25. 4. 1626 Bitva u Desavy 25. 4. 1626 Vít Mišaga

rozsahovo síce útla kniha, no plná informácii o Desavskej bitke. text sprevádza mnoho dobových vyobrazení, ktoré nám ukazuju, ako sa vtedy asi viedli boje, kto sa ich zúčastnil a ako to cele skončilo.

21.06.2023 5 z 5

Dobytí Plzně 1618 Dobytí Plzně 1618 Jan Kilián

stručný úvod o začiatku tridsaťročnej vojny a najmä o dobyti nedobytného mesta Plzne.

21.06.2023 4 z 5

Královské vraždění Královské vraždění Jiří Kovařík

perfektne napísané osudy menej známych osobností a udalosti francúzskych dejín. od hugenotov a Henrichov až po Ľudovíta XIV. Myslím, že Kovařík by vedel veľmi zauímavo opísať i prehistorickú dobu a dinosaury.

19.06.2023 4 z 5

Dějiny Německa Dějiny Německa Helmut Müller

určite ide o jednu z najlepších častí celej série. Kapitoly sú kratučké, čo dáva celej knihe taký zvláštny ráz - číta sa ozaj ako skriptá. Ale dejiny Nemecka sú také bohaté na udalosti, že mi to vôbec neprekážalo a kniha sa čítala veľmi ľahko.

19.06.2023 5 z 5

Dějiny Libye Dějiny Libye Eduard Gombár

útla knižočka, ale dosť dobre napísaná. Pri dejinách Líbye ma paradoxne najviac bavilo 20. storočie, ktoré pri tejto edícii čitam len tak zbežne, ale pri Líbyy som to zhltol na jeden záťah.

19.06.2023 5 z 5

Deti krvi a kostí Deti krvi a kostí Tomi Adeyemi

Majster a Margaréta a Deti krvi a kostí - tieto knihy som akosi nepochopil a myslím, že pokračovanie tejto série sa bude niesť v rovnakom duchu. Štýl rozprávania príbehu mi vobec nesadol, kapitoly kratučké, ale to je samozrejme iba moj nazor. Kniha bola momentálne v megazľave vo vydavateľstve iba za 1,90, len preto som si ju kupil, ale v tomto prípade cena zodpovedá kvalite.

02.06.2023 1 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina bola svojho času megahit na Slovensku a práve preto som si ju neprečítal. Časom vyšiel film a kniha zažila ďalší boom. Kedže knihu a film čitali/videli všetci, práve preto sa mi do nich nechcelo. Film som nakoniec pozrel, aj viackrát, ale bola to bieda.

Po hooodne dlhom čase som sa rozhodol si Trhlinu aj prečítať, lebo som sa chcel isť na Tribeč pozrieť v noci, na všetky jeho paranormálne javy (samozrejme, že som sa k tomu zatiaľ nedostal :D). Aaale kniha mi prišla fakt dosť dobrá až napínavá. A to nie som fanušik knižných hororov. Les v noci može posobiť hrozivo, najma ak ste na mieste, kde ste nikdy neboli a máte problém s orientáciou. A tuto atmosferu Karika bravúrne vystihol. Do toho zakomponoval podľa Igorovho svedectva všetky tie nadprirodzené javy, ktoré sa im prihodili, od svetielok po halucinácie. Možno pre mna jedna z najlepších pasáží bola tá o Fisherovi a celej story okolo nájdenia platní s nahrávkami.

Určite nejde o nejaké svetové literárne veľdielo, no Trhlina má svoju mysterioznu atmosféru, ktorá z nej robí solídne dielo.

02.06.2023 5 z 5

Ostrov bohýň Ostrov bohýň Juraj Červenák

kedže sa jedná o poviedky, pre mňa osobne to bola jedna z tých menej záživných autorových kníh. najlepšie poviedky boli pre mna tie o Roganovi a Goryvladovi samozrejme.

25.04.2023 4 z 5

Dějiny Íránu Dějiny Íránu Michael Axworthy

Dejiny Iránu by si zaslúžili viac ako 220+ strán textu, rozhodne viac. Však ide o krajinu s bohatou históriou. Mimo toho sú Dejiny Iránu napísané vynikajúco, možno ide o jednu z najlepších kníh edície.

25.04.2023 5 z 5

Väznenie, vyslobodenie a putovanie Jána Simonidesa a jeho druha Tobiáša Masníka Väznenie, vyslobodenie a putovanie Jána Simonidesa a jeho druha Tobiáša Masníka Ján Simonides

Taketo diela by nemali ostať zabudnuté, pretože sa jedná doslova o klenot našej literárnej tvorby. Veľmi farbisto a detailne sú opísané všetky strasti galejníkov, ich tortúry, sposob života odsúdencov a ich putovanie cez mnohé krajiny.

14.04.2023 5 z 5

Ochranca Ochranca Conn Iggulden

rovnako vynikajuco napísane ako prvá cast Brány do Aten. Iggulden perfektne opisuje grecko-perzske vojny a samotne vztahy medzi greckymi štatmi, najma atenami a spartou, politicku a socialnu situaciu. Od autora som cital aj seriu o Džingischanivi, no tato by som povdal je ešte lepšia.

06.04.2023 5 z 5

Dějiny Itálie Dějiny Itálie Giuliano Procacci

napisat dejiny Talianska a nespomenut stary Rím je odvazne. inak za mna sa jedna o taku priemernu knihu z celej edicie.

06.04.2023 3 z 5

Dějiny Francie Dějiny Francie Marc Ferro

Dejiny Francúzska sú pre mňa asi najzaujímavejšie zo všetkých. Preto som sa veľmi tešil na toto čitanie. Celá koncepcia kniyh je trocha zvláštna, no na to upozornoval samotný autor v úvode. Aj keď je kniha písaná nie uplne chronologicky, pre mna osobne sa jedná a jedno z najlepších diel celej edície.

25.03.2023 4 z 5

Dvě stě let pospolu. Díl 1, Dějiny rusko-židovských vztahů v letech 1795-1916 Dvě stě let pospolu. Díl 1, Dějiny rusko-židovských vztahů v letech 1795-1916 Alexandr Isajevič Solženicyn

napísať takéto dielo v dnešnej dobe by sa takmer rovnalo samovražde. Verím, že v dobe vydanie táto kniha vyvolala veľký rozruch.

25.03.2023 4 z 5

Vojak v poli Vojak v poli Ján Ignaty

milujem memoáre z napoleonskej éry a tieto sú jedinečné, že ich spísal náš krajan. pekne opísal život v armáde a následné francuzske zajatie. Nie je to žiadne literárne veľdielo, však autor bol obyčajný vojak, ale memoáre stoja za prečítanie.

17.03.2023 4 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Kateřina Hloušková

Ďalší vynikajúci diel zo série, no ako je v samotnom úvode knihy písané, niektoré etapy ruských dejín sú len spomenuté a len zľahka opísané. Inak ide o kvalitné dielo plné informácií o dejinách ruského národa, o jeho predstavoteľoch či kultúre.

22.02.2023 5 z 5

Trója Trója Stephen Fry

rovnako vtipne, poučne a pútavo písané dejiny trojskej vojny ako prechádzajuci Hrdinovia a Mýty. Rozhodne viac takýchto kníh!

04.02.2023 5 z 5

Dějiny Makedonie Dějiny Makedonie Jan Rychlík

zaujímava a bohata je historia macedónska, len keby sa tolko nevenovalo 19. a 20. storočiu, ale aj staršim dejinám. rozumiem, že vtedy sa formoval macedonsky národ, ale rád by som si prečital viac o jeho starších dejinách

01.02.2023 4 z 5

Dějiny Spojených států amerických Dějiny Spojených států amerických George Brown Tindall

S kľudom možem povedať, že Dejiny Spojených štátov amerických sa zaraduju medzi päť najlepších kníh, aké som kedy čítal. Veámci edície Dejiny statu ide zatiaľ o jasne najslepšiu z dosiaľ mnou prečítaných. Toto monumentálne cca. 900 stranové dielo dá čitateľovi zabrať, no je napísané prekvapivo ľahko a veľmí pútavo. Každý aspekt dejín USA je opísaný precízne a dovolím si tvrdiť, že po prečítaní tejto knihy lepšiem chápem súčasnú politickú situáciu vo svete. Takto by sa mali písať odborné knihy - pútavo, no zároveň vysoko odborne.

10.01.2023 5 z 5

Dějiny Irska Dějiny Irska Theodore William Moody

myslim, že niektore etapy dejin irska boli len velmi, velmi strucne opisane, ale inak ide opat o vyborne spracovane dejiny. Len skoda, ze najvacsi priestor sa vebujde 19. storociu - a to pri vsetkych knihach. Aj starsie dejiny by si jedniznacne zasluzili vacsiu pozornost.

19.12.2022 4 z 5