Revoluční a napoleonské války na moři

Revoluční a napoleonské války na moři https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496719/bmid_revolucni-a-napoleonske-valky-na-mo-4B9-496719.jpg 4 8 2

Salvy pod plachtami série

< 2. díl

Druhý svazek Salv pod plachtami pokrývá období Francouzské revoluce a napoleonského císařství, tedy roky 1789–1815. Na souši sice Francie vítězila nad celou Evropou, na mořích a oceánech ale byla situace naprosto odlišná. Revoluce vnesla do francouzského loďstva rozvrat, v jehož důsledku rostla britská převaha a z Velké Británie se stala vládkyně nad všemi vodami. Napoleonova chybná strategická rozhodnutí pak dovedla francouzské eskadry k porážkám, z nichž se už navzdory usilovné snaze o jejich obnovu nevzpamatovaly a v závěru napoleonských válek byly odsouzeny ke zcela pasivní roli. Byl to ovšem čas velkých námořních bitev 13. prai-rialu, kterému Britové říkají Slavný 1. červen, u Aboukiru, mysu Svatého Vincenta, Camperduinu, Trafalgaru a mnoha dalších, v nichž si Francouzi i jejich španělští a nizozemští spojenci statečností nezadali s britskými námořníky.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Akcent

Hor89
07.12.2022 4 z 5

Kniha podrobně mapuje námořní boje od počátku Francouské revoluce až po Napoleonův pád. Stejně jako u prvního dílu se kvůli velkému množství různých událostí, lodí a jmen kniha trochu hůře čte. Nevadilo by mi kdyby byla kniha delší, protože některé kapitoly jsou až příliš stručné. A některé části knihy se překrývají s jinými knihami p. Kovaříka (hlavně s Trafalgarem a Korzáry Francouzké revoluce).

Igor1311
12.07.2022 4 z 5

tradične dobre napísana Kovaríkova kniha, koniec koncov ako všetky jeho. Akurat sa uz často opakuje, čo je pochopitelne pri takom počte knih.