Slunce nad Slavkovem

Českého historika nejvíce na Slavkovu přitahuje skutečnost, že k této bitvě došlo na našem území. Z českého pohledu je to tedy událost světová i regionální. Bojovali zde sice vojáci tří armád, ale jevištěm byla moravská půda. Obyvatelé Moravy nebyli přitom jen nezúčastnění diváci. Když se páni perou, vždycky hoří vesnice, říká stará známá pravda. A na Moravě v roce 1805 lehlo popelem několik desítek vesnic a umíralo také civilní obyvatelstvo. Válka vlastně postihla celou Moravu a průchody vojsk z obou stran neušetřily žádnou z jejích oblastí. Vojenské operace zasáhly i čtvrtinu Čech – zejména jižní a východní části země – a také kus západního Slovenska. Ze slavkovského slunce se stala legenda. Pomohl jí na svět sám Napoleon, aby ospravedlnila jeho mocenské ambice a posvětila politické cíle francouzského císařství. Pro nás zůstane slavkovská bitva střízlivou realitou bez romantických příkras, událostí, kterou chápeme ve všech dobových souvislostech a podmíněnostech. Pokusíme se o její rekonstrukci na základě archívních dokumentů i vzpomínek a svědectví nejméně stovky pamětníků. Tím, že jsme toto historické vyprávění nazvali Slunce nad Slavkovem, nechceme říci nic jiného, než že slunce, které vyšlo 2. prosince 1805 nad jedním moravským městečkem, ozářilo do té doby nevídané krveprolití....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47446/slunce-nad-slavkovem-4UZ-47446.jpg 4.721
Literatura faktu, Válečné, Historie
Vydáno, Akcent

Kniha Slunce nad Slavkovem

tartan
12.12.2017

Základná práca o bitke troch cisárov pri Slavkove, ktorá žiadnemu záujemcovi o toto obdobie jednoducho nemôže chýbať v knižnici. Vzácne sa v nej snúbi čitateľská atraktívnosť s hĺbkou a detailnosťou pohľadu.

pobijecmuch
16.06.2014

Mám první vydání z roku 1984, to druhé z roku 2010 mělo být snad ještě doplněno. Literatura faktu se mně líbí a tato kniha mi přinesla spoustu informací o této velké bitvě na našem území . Děkuji pana Uhlíři.

jakub87
24.02.2013

Jedna z mých oblíbených knih a to už kvůli Slavkovu. Při dnešních nových informacích již asi nebude tolik dokonalá. Nicméně pořád se v knize najde dostatek zajímavých informací. Uvidíme jestli J. Kovaříkovo chystaný Slavkov bude lepší.