Dejiny Slovenska

Dejiny Slovenska sa odohrávali predovšetkým v dvoch štátnych útvaroch - v Uhorsku a Československu. A predsa sa týmto rámcom úplne nevyčerpávajú. Zistili by sme to, keby sme ich chceli nahradiť dejinami Uhorska do roku 1918 a po roku 1918 dejinami Československa - ich súčet vytvorí to, čo by sme chceli poznať. Okrem toho existuje aj druhá krajnosť: chápať dejiny Slovenska a Slovákov iba ako dejiny akéhosi "slovenského disentu" v Uhorsku a možno aj v Československu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47162/big_dejiny-slovenska-4R6-47162.jpg 4.123

Kniha Dejiny Slovenska

samuel7462
30.06.2020

Veľmi pekne napisané a prehľadné Dejiny Slovenska. Najmä kapitoly o slovenskom obrodení a národnom hnutí sú rozsiahle a podrobné - no zároveň čítavé - autor dobre vysvetľuje priebeh národného hnutia a role katolíckej a evanjelickej konfesie v ňom. Na 5* mi chýba väčší dôraz na stredovek a 15-18. storočie, kde by sa podľa môjho názoru dalo pridať pár stránok viac. Výborná je kapitola o vzniku samostatnej republiky, kde autor skutočne detailne vysvetľuje mnohé problémy a javy novej republiky, napr. vzťah k maďarskej menšine (prečo je problematický?), reformné snahy Dzurindových vlád a mnohé iné. Odporúčam prečítať každému - kniha je pekne napísaná aj pre “laikov” ;)

MatejSmehyl
03.09.2019

Skvělá publikace o dějinách Slovenska

newtory
16.07.2016

Prvé dejiny Slovenska, ktoré považujem za vyvážené (z tých čo sa mi dostali do ruky). Nie sú zamindrákované plebejsko - ublížené, ani sa nesnažia variť z vody a nesplietajú nezmysly o skvelej a oslnivej (skvelejšej ako tej skutočnej) minulosti Slovákov. Nezriekajú sa dejín Slovenska, ako súčasti Uhorskej koruny. Neopakujú neustále omieľané mýty o ukrutných Maďaroch a holubičích Slovákoch a neodpustiteľných krivdách, ktoré boli na nich napáchané. Napísané čítavo a vyvážene. Ešte aj tí Štúrovci nadobúdajú ľudské rozmery a nie sú odpudiví, ako učivo z maturitnej otázky.