hvězdo.kupa hvězdo.kupa komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Ve čtení fantasy nejsem tak úplně zběhlá, a tak ze startu prosím o prominutí, že mé hodnocení není vyšší.
Chyběl mi ten spád událostí, neustávající napětí. Oproti filmu, který byl doslova nabitý emocemi a peripetiemi přátelství, v knize převládají části popisující jak moc svítilo slunce a kterým směrem vlála tráva.
Když už se mi z něčeho zatajil dech, o větu dál jsem mohla s klidem vydechnout, protože se žádné vzrůšo nekonalo. Přiznám se, že "zhltla" jsem doopravdy až posledních deset stránek, když se společenstvo rozpadalo, jinak jsem knížku louskala poctivě, ale pomalu.
Neznat filmovou trilogii, asi bych vůbec nevěděla, která bije. Ale vzhledem k mým sympatiím k Pánovi prstenů se pustím i do dalších dílů a budu doufat, že jejich putování nabere trochu rychlejší spád. :)
A jen tak na okraj: zjištění, že moje oblíbená scéna, kdy se dává společenstvo dohromady (Já budu tvůj meč! Já tvůj luk! A já tvoje sekera!), je jenom ve filmu, bylo pro mě lehkým zklamáním :D

10.05.2018 3 z 5

Zpívá, zpívá, každý pták Zpívá, zpívá, každý pták Evie Wyld

Protože seriál McLeodovy dcery je moje srdcová záležitost, těšila jsem se na tento příběh z farmy, o samostatné nebojácné ženě.
Prvních dvě stě stran jsem byla zmatená, netušila jsem, o co vlastně jde, a na těch posledních dvaceti stranách jsem pochopila prolínání současnosti s minulostí a to, že současnost je vyprávěná popořadě, kdežto minulost zpětně. Za tento nápad dávám plusový bod, i když v tom byl chaos.
Ale stejně nedokážu říct, o čem to vlastně bylo. Co byla ta děsivá věc jsem se nedozvěděla a to nedokážu odpustit. Fantazie má v knihách místo, ale vocaď pocaď.
Knížka podle mě postrádá jakoukoli pointu, zápletku, ponaučení - cokoli. Možná, kdyby měla víc stránek, víc slov, pustila mě blíž. Zase jsem se nechala zlákat krásnou obálkou... ;)

20.03.2018 2 z 5

Jeden deň Jeden deň David Nicholls

Film, to je prostě srdcovka jak blázen a jsem asi ráda, že jsem ho viděla dřív, jiank bych k hlavní hrdince neměla tak blízko. Krásná romantická knížka, která má místo v mé knihovně. Ale film miluju víc :)

02.03.2018 4 z 5

Nádherně tlustá čili Buchty nejsou řešení Nádherně tlustá čili Buchty nejsou řešení Jen Lancaster

Proč někdo nemůže překousnout, že knížka byla z většiny o tom, jak se hlavní postava snažila samu sebe dokopat k hubnutí? Vždyť to je v hubnoucím procesu podle mě to nejhorší. Jistěže to omílala pořád dokola, protože každý, kdo se chystá zhubnout si to omílá pořád dokola, je to opruz v knížce, stejně jako v realitě. Ale autorka to aspoň dokázala podat s humorem, protože při neúspěšném hubnutí člověku nic jiného nezbývá. Cesta k hubnutí je podle mě opravdu dlouhá (pro nás obyčejné nijak extrémně ctižádostivé smrtelníky) a nejhorší je prostě začít. Každý, kdo tohle někdy zažil, se podle mě musí nad touto knihou aspoň párkrát pousmát.

02.03.2018 3 z 5

Báječné dny Báječné dny Raphael Montes

Ale tak bylo to trošku psycho, nu co už. Taky moc nefandím ději, ve kterém se pořád běhá se džbánem pro vodu a to ucho se ne a ne utrhnout. A jemu to prostě pořád prochází a mně to zároveň dochází, že tady se někdo očividně snažil natáhnout zápletku, až to bolí. Ale v tomto případě mi to nijak zásadně nevadilo, ve mně pořád převládalo nadšení té původní myšlenky - jak nacpat holku do kufru. A on ji tam cpal často a mně se to prostě líbilo :D

28.02.2018 4 z 5

Můj kámoš Ježíš Můj kámoš Ježíš Lars Husum

Brácha mi koupil knížku k narozkám. Podezírala jsem ho, že především kvůli "cool" názvu, a možná že jo, ale ačkoli jsem se bála, co to bude za zvrhlé čtení, byla jsem příjemně překvapená. Ano, je to zvrhlé, je to jednoduché, ale v jednoduchosti je často krása a mně to tady úplně vyhovavalo.

05.03.2018 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Tuhle knížku jsem nedočetla :-O Fakt jsem chtěla, ale nešlo mi to. S Harry Potterem, jak hlásá obálka, to nemá pranic společného, možná to není špatná knížka, nedokážu posoudit, asi jsem sáhla do špatné části fantasy oddělení :D

05.03.2018

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Rychlé šípy byly pro mě nejlepší ve všech podobách. A tenhle příběh o přátelství jim v mém srdci dost konkuroval a ještě dneska, po patnácti letech, si umím vybavit, jak mi bylo dobře, když jsem tohle četla.

01.03.2018 5 z 5

Nejdražší dcera Nejdražší dcera Elizabeth Little

Nadchlo mě to, co psali na obálce, ale příště už jim nebudu tolik věřit :D Též jsem se ztrácela v postavách, a taky v těch, které tam neměly žádný zásadní význam, tudíž nevím, proč mě musely zatěžovat. Vlastně mám ráda, když mi autor trochu jasně řekne fakta, tady to rádoby tajemné vyprávění oklikou, za které na konci ani nedostanu odměnu, mě dost nudí.

28.02.2018 1 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Je mi jedno, že se to nemůže stát. Já jsem se ještě dlouho po přečtení bála vstoupit do bazaru. Za mě zatím nejlepší román hned po Řbitovu zvířátek.

28.02.2018 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Mlha dobrá. Dech se mi tajil. Když už mě ty další povídky začínají vtahovat a naskakovat husí kůže, skončí to. A je to tak rychlé, až je to pro mě neuspokojivé. Přilnu k sympatickým postavám, a na další stránce si musím zvykat na nové. Mnohem víc miluju ty spletité, promyšlené, slovy nabité, pětisetstránkové Kingovy romány.
Ale přece jenom ve mně něco zůstalo. Povídka "Nezmar". Nechutná a výborná zároveň!

28.02.2018 3 z 5