horvis horvis komentáře u knih

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Tuto knihu bohužel většina lidí (soudě dle komentářů) vůbec nepochopila, o čem to vlastně je. Bych to napsal, ale tím bych vše prozradil. Navíc je to asi 8 let co jsem to četl.
Zkusím to přečíst ještě jednou, abych to sem pak mohl napsat exaktně, pro všechny ty, kteří většinu textu považovali za jakousi vatu (jednoznačně nepochopili podstatu příběhu).

26.02.2021

Lieutenant Gustl Lieutenant Gustl Arthur Schnitzler

Absolutně nezajímavé. Závěr velice jednoduchý. Prakticky bez děje, bez nějaké hlubší myšlenky. Bych řekl tak na úrovni žáka základní školy. Vůbec nechápu jak tohle mohl někdo vydat. Já toto četl jako povinnou četbu při studiu německé literatury (při studiu germanistiky). Naprosto o ničem. Ten konec je vyloženě laciný. Už v průběhu knihy je vlastně jedna taková událost popsána - v tu chvíli mě napadlo, no snad to autor neukončí takto. No, právě tak se i stalo. (i vzhledem ke zmínce v průběhu knihy) by to takto ukončil opravdu snad jen žák šesté třídy základní školy. Tohle číst je opravdu jen ztráta času.

23.02.2021 odpad!

Ztracené kosti Ztracené kosti Lincoln Child

No, myslím, že aktuální score 80% je extrémně nadhodnocená známka pro tuto knihu.
Prostředí sice zajímavé bylo, ale prakticky celou knihu mě to nevtáhlo do děje. Z celé knihy bylo nějak napínavých zhruba 20 stránek (kapitoly 47-50). Většina knihy se pohybuje na úrovni slabých tří hvězd.
Jsem si dal tu práci a zapisoval jsem si stránku po stránce hodnocení toho co jsem přečetl. Dvě stránky dostaly 5 hvězd, 18 stránek 4 hvězdy, do stránky 246 do byly jen 3/2 dvě hvězdy (poměr cca 7:3). Posledních cca 15 stránek prudký pokles na průměr 2,41 hvězdy. Kapitoly 47-50 (3.84 hvězdy).
Nejlepší byla kapitola 48 (průměr 4.40 hvězdy na stránku).
Celkem kniha u mě získala průměrně 2.82 hvězdy na stránku.
To je způsobeno hlavně tím že úvodních 247 stránek se pořádně nic nedělo a průměr byl 2.70 hvězdy na stránku.

Takže mé hodnocení je 2.82 hvězdy (tj. 56,40 %)

03.08.2020 2 z 5

Totem Totem David Morrell

Moc pěkné čtení. Úvod celkem dost pozvolný, akce přichází až po nějakém čase. Ale už na tom pomalém začátku se mi líbil autorův styl psaní a i prostředí ve kterém se to odehrává. Asi tak od půlky už tam žačíná být i dost akce. Určitě to stojí za přečtení.

04.02.2020 5 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Jak tady dost lidí píše o tom, že ta kniha je místy dobrá, ale že tam bohužel jsou hluchá místa, taková jakoby jen výplň a že je to nudné...
Myslím, že ti co to tvrdí se mýlí, a je to tím, že to nepochopili.
Ano, všechny ty jakoby odbočky od hlavního děje, jako například různá hlášení v rádiu o občanských nepokojích (někde)... ono to filozoficky a metaforicky dává DOKONALE smysl, ale člověk to musí chápat jako METAFORY a vztahuje se to přímo k tomu depresivnímu KONCI. Už je to několik let, co jsem to četl, takže teď bych asi to nedokázal dokonale popsat, ale kdybych to tady vysvětlil (jako DŮKAZ), že ty tzv. hluchá místa, nejsou hluchá, jen ti lidé co to tvrdí, to prostě nedokázali METAFORICKY pochopit a spojit s pointou příběhu, tak bych ale musel prozradit děj knihy, tak nevím jestli to mám udělat. Na druhou stranu, čím déle budu s vysvětlením otálet, tak do té doby už si to všichni přečtou a návštěvu a hodnocení zde odbudou a moje vysvětlení už třeba moc lidí nepřečte. Ale asi jo, pro všechny ty co tu knihu nepochopily a myslí si, že autor zklamal a hluchými místy co nesouvisí s dějem se snažil jen zvíšit počet stránek, to sem tedy nepíšu, ale ne dnes, pokusím si tu knihu znovu opatřit a přečíst a připravit důkladnější rozbor. Hluchá stránka tam totiž není ani jedna, dokonale ba přímo geniálně to do sebe zapadá. Ale aby to člověk pochopil, nesmí přeskakovat stránky a musí chápat děj metaforicky, nebo metafyzicky. Tak snad za pár dní to sem napíšu.

26.07.2019 5 z 5

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

Vyjádřím se k tomu, jak zde někteří chválí pokračování Ledové bariéry. Mě naopak příjde to pokračování dost nepovedené a z meteoritu udělat ve druhém díle udělat nějaké mimozemské semeno mi přišlo takový béčkový, jako i celý děj druhého dílu. Nevím proč se spisovatelé tak změnily, nebo vyhořeli? Ale tento druhý díl, co se týče atmosféry děje, nemá absolutně nic společného s tím prvním dílem. Ten druhý díl je takový dost jednoduchý, povrchní, bez nějaké hlubší atmosféry. Vím, že můj komentář je dost nevybíravý, ale takhle přesně to cítím a vyjadřuji jen moje upřímné zklamání, že od těchto autorů asi už nelze čekat takové atmosférické zážitky jako u knih: Ledová bariéra, Bouře, Poklad nebo Zátiší s vránami, no prostě to co psali v začátcích.

05.05.2019 2 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

No nevim, teď čtu tuto knihu, ale moc mě to nebere. Není to špatně napsaný, ale čte se mi to špatně. Nemá to spád. Zbytečně dlouhé a asi i nepodstatné pasáže. Asi je chyba v tom, že jsem čekal dobrodružnou četbu. Jsem na straně 27 a dál už asi číst nebudu.

05.05.2019

Noci vlkodlaků Noci vlkodlaků Andrew Hathaway

Taky jsem to kdysi četl a moc se mi to líbilo.
Stejně dobré jsou i další knížečky tohoto autora z těch prvních let, z toho začátku, kdy to vycházelo .
Dále bych doporučil:
- Chladná smrt ze žhavých vloček
- Vyslanci pekel
- Pekelná klinika
- Rick Masters a šílenec

03.03.2019 5 z 5

Město nekonečné noci Město nekonečné noci Lincoln Child

Mě to bohužel přijde už všechno moc - pořád dokola to samé, to s tou Pendergastovou rodinou a tak... Od těchto autorů jsem přečetl všechny jejich knihy, až na poslední dvě. Ty už jsem se totiž rozhodl, že tento vývoj jejich tvorby nechci podporovat. Škoda. Jejich začátky - Bouře, Poklad, Ledová bariéra, Zátiší s vránami - to bylo super... Bohužel po asi jejich poslední 10 knihách jsem dospěl k závěru, že u nikdy nic tak dobrého nenapíšou a nechci se podílet svým zájmem na tom aby v tomto úpadku pokračovali. Já jsem si jejich knížky kupoval, ale poslední dvě už jsem si nekoupil. Myslím si totiž, že jediné co je může probrat, je to když o ně čtenáři ztratí zájem.

16.01.2019

Učebnice němčiny II.díl Učebnice němčiny II.díl Fred Menzel

Nejnadupanější učebnice němčiny co se gramatiky týče. Ale určitě je lepší začít s nějakou obyčejnější učebnicí a k této přistoupit už jako pokročilejší němčinář.
S touto knížkou pak člověk může dobře procvičovat co už zná. Je tu hondně procvičovacích vět. Gramaticky je to nejnadupanější učebnice co jsem četl, jsou tu věci co jsem v jiných (i dobrých) učebnicích nenašel. Hodně dobrá učebnice, která se taky hlavně důsledně vyhýbá zavádějícím (zbytečně volným-a-zavádějícím) překladům.

11.01.2019 5 z 5

Projekt Kraken Projekt Kraken Douglas Preston

Já jsem to původně číst nechtěl, ale četl jsem to.
Bohužel nic moc.

20.01.2018 2 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Už je to několik měsíců, co jsem to četl. Ale pěkný, čtivý, zajímavý. Ze začátku to myslím chvíli trvalo než se to rozjelo, já nevim např. 50 stránek, ale pak už to mělo spád a člověku se z toho nechtělo spát. Prostě, četlo se to samo.

11.01.2018 5 z 5

Úplněk vlka Úplněk vlka Lincoln Child

Špatná knížka to není. Ale strhující a magnetizující bohužel taky jistě ne. Poutavých bylo asi jen tak posledních 40 stránek. Vygradované finále zde opravdu naštěstí nastalo, ale sotva se něco začalo dít, tak už byl konec a ten konec nastal ještě rychleji, než bys řekl švec. To, jakým stylem autor tuto knížku v závěru utnul, jakým způsobem děj ukončil, mi přijde hodně laciný. To už fakt bylo na úrovni sešitového čtení John Sinclair nebo jak se to jmenuje. Prostě to jakým způsobem děj ukončil (na straně 235) je vyložéné Béčko. Takže dávám nevýrazné 3 hvězdičky.

11.01.2018 3 z 5

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

Tak už je to asi 3 měsíce, co jsem to četl a musím říct, že už si ani nepamatuju jako to skončilo.
Když jsem to začal číst, tak si pamatuju, že už od prvních stránek jsem cítíl, že se to prvnímu dílu (Ledová bariéra) nevyrovná, ale nechtěl jsem to hned uplně zavrhnout, tak jsem četl v očekávání dál. No bohužel snad tak od půlky knížky už to byla taková nějaká divná stagnace, když člověk tak nějak cítí, že si už může být jist, že ho do konce knížky už nic lepšího nečeká. Od tý poloviny knížky už to byla jen prostě taková miš maš výplň-vata. Asi to je tím, že prostě tito autoři dříve psali o HODNĚ lepší knížky a člověk se prostě nějak nedokáže vyrovnat s tím, že jeho návyk na dobrodružství, vypěstovaný předchozími díly těchto autorů, prostě není ukojen. Prostě kvalita té drogy už není taková a proto dávám dvě hvězdy, ikdyž sám pro sebe vím, že kdybych tuto knížku četl jako první titul (bez znalosti předešlých) tak by jí dal minimálně tři hvězdy.

25.03.2017 2 z 5

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

Zrovna to čtu a myslim, že můžu říct, že je to lepší než předešlý díl "Ztracený ostrov"
Zatím jsem cca v půlce.
Čtení je to fajn, takže doporučuju.

24.12.2016 2 z 5

Kráter Kráter Douglas Preston

The Best!

24.12.2016 5 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

83%? Tohle je prostě hrozně nedoceněná knížka.
Já už jí četl 3x a vždycky mě bavila.
Škoda, že postupem let, už takovéhle knížky moc nepsali.

24.12.2016 5 z 5

Karmínový břeh Karmínový břeh Lincoln Child

Nebylo to špatný. Sice už se autoři celkem opakujou - když si představim to schéma a jen kulisy se mění. Je to příjemný čtení, ale asi ne strhující, já to četl asi před 2-3 měsící a už si z toho skoro nic nepamatuju. Jen ten závěr. Možná je to tím, že jsem od těchto autorů přečetl snad 20 knih, no prostě všechno a proto mě už to jejich psaní tolit neuchvacuje, jsem zvykl asi už potřebuju zvýšit dávku napětí. No, asi to tak nebude. Spíš si myslím, že ty nejlepší časy, kdy v sobě měli spoustu nevyjevených nápadu a myšlenek, jsou už pryč, už asi ze sebe dostali vše a teď jen se snaží psát dál a udržet si laťku. Tahle kniha není špatná, ale ani strhující, myslim. V posledních letech z nich cítím klesající tendenci, což mě upřímě mrzí, protože jsem se na jejich knihy vždy těšil. Ale to je možná i mým věkem, před deseti lety jsem to prostě vnímal asi jinak než teď.

24.12.2016 4 z 5

Ztracený ostrov Ztracený ostrov Lincoln Child

Kdo četl "Ztracený ostrov" tak se dozvěděl z jakého důvodu se to celé uskutečnilo.
Defacto se jednalo o volné pokračování knihy "Ledová bariéra", což je vysvětleno až v závěru "Ostrova". No a z toho závěru je cítit, že autoři ohlašují další pokračování tohoto příběhu.
A v květnu 2016 opravdu se dočkal tento příběh třetího pokračování.
Zatím je to v USA a musíme počkat na překlad a vydání v ČR, možná zase rok, nebo snad do Vánoc 2016.
Jakoby "první díl" - Ledová bariéra - nese anglický název - The Ice Limit.
Zmiňovaný "třetí díl" se jmenuje "Beyond the Ice Limit"

Krátky úryvek z upoutávky na knihu:
That thing is growing again. We must destroy it. The time to act is now ...

With these words begins Gideon Crew's latest, most dangerous, most high-stakes assignment yet. Failure will mean nothing short of the end of humankind on earth.

Five years ago, the mysterious and inscrutable head of Effective Engineering Solutions, Eli Glinn, led a mission to recover a gigantic meteorite--the largest ever discovered--from a remote island off the coast of South America.

Dál to neukážu, protože by to prozradilo děj - nebo spíš výsledek prvního dílu "Ledová bariéra" to kvůli těm co ji ještě nečetli a chtěli by si přečíst jako první.

02.07.2016 1 z 5

Karmínový břeh Karmínový břeh Lincoln Child

No, mě se právě tohle do nekonečna rozvíjení jednoho tématu, jako to bylo s Diogenem, vůbec nelibí, nebaví mě to a nudí mě to. Já mám rád, když je každá kniha samostatný román, kde mi nevadí když vystupují postavy z minulosti, ale prostě chci nové příběhy. Například "Bílý oheň" mi přišel jako samostatný román, ikdyž je to ze série Pendergast, a tohle pokračování se mi líbilo, poněvadž to byl nový příběh bez vazeb na Pendergastovu rodinu apd. Trilogie Diogenes a ty cca 3 knihy kde se řešila Pendergastova manželka, to bylo jen mlácení prázdné slámy. Prostě z těch jsem cítil bezradnost přijít s něčím novým. "Bílý oheň" mi dal naději, ale "Modrý labyrint" se mi už svým popisem tak znelíbil (znovu babrání se v milionkrát propírané historii Pendergastovi rodiny či co), že jsem jeho četbu zavrhl. A to už mám od těchto autorů koupeno asi 20 knih. Ale od "Modrého labyrintu" jsem řekl dost.
Já chci číst, pokaždé originální nový příběh, jako byl například "Zátiší s vránami", nebo "Kráter", "Poklad" "Ledová bariéra" a další.
Kvůli neustálému omýlání minulosti, mi příjde každý díl Pendergasta stejný jak ten předchozí, maximálně se trochu obmění kulisi, ale mě už proto Pendergast přestal bavit, pro mě se to vše už moc opakuje a je to moc předvídatelné. Zkoušel jsem číst ukázku z této knihy, ale po asi 15 stránkách už mě to tak nebavilo (cítil jsem jak se to vše opakuje asi i díky Constance), že jsem nedokázal číst dál.
Jo, takový "Mayský kodex" to byla knížka, četl jsem 2x, "Bouře" - četl jsem 3x, "Kráter" - četl jsem 2x, "Ledová bariéra" - četl jsem 3x,

17.05.2016 4 z 5