Lieutenant Gustl

Novela je psaná v tzv. vnitřním monologu hlavního protagonisty. Čtenář se tak dozvídá veškeré myšlenky hlavního hrdiny. Gustl jde na kocert, kde se neskutecne nudí. V šatně se pohádá s pekařem, který ho urazí a zesměšní. Ačkoliv si incidentu nidko nevšiml, Gustl vidí sebevraždu jako jediné východisko.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/121728/lieutenant-gustl-fwr-121728.jpg 3.76
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Ottovo nakladatelství - J. Otto

Kniha Lieutenant Gustl

GreenMagritte
06.01.2017

Poručík Gustík je výjimečnou novelou psanou technikou vnitřního monologu, které použil Schnitzler jako vůbec poprvé v německy psané literatuře. Díky tomuto postupu se stáváme pomyslným voyeurem lieutenanta Gustla. Zachycení proudu myšlenek zhýčkaného poručíka, který si vyjde do opery a vyhlíží nezávazný flirt, představoval novátorství, které rezonovalo nejenom v literárních kruzích. Krátce po vydání povídky zbavil čestný soud Schnitzlera titulu vojenského lékaře pro urážku na cti rakousko-uherské armády. Schnitzler, v povídce s jednoduchou zápletkou, zobrazuje se sarkasmem rakouského vojáka s antisemitským smýšlením a zpochybňuje také smysl dobových soubojů muže proti muži.

Vera Silent
21.05.2012

V moderní době byly novely psané vnitřím monologem novinkou, která má vystihnout podstatu lidské duse a popsat individuálního člověka. No, Gust je ale přeci jen trochu cvok, který to se sebevraždou kvůli směšné maličkosti myslí opravdu vážně. V Gustlově kebuli se najdou taky rasistické i směšné myšlenky. Musím ovšem říct, že pro mě vnitří monolog postrádá napětí, je to celkem nuda. Jediné, co mě skutečně pobavilo, byl závěr, díky kterému taky novela dostala tolik procent v ohodnocení.

Arthur Schnitzler

Arthur Schnitzler