Hor89 Hor89 komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Originální urban fantasy odehrávájící se v Londýně (a Podlondýně). Kniha je velice čtivá, postavy jsou dobře napsané (hlavně pánové Croup a Vandemar s markýzem De Karabasem), svět Podlondýna zajímavý, příběhu sice chvilku trvá než se rozjede, ale pak stojí za to až do konce. Jen hlavní hrdina Richard je zezačátku nemastný, neslaný.

12.12.2022 5 z 5

Hon na lovce Hon na lovce George R. R. Martin

Kniha je neobvyklou spoluprácí hned tří známých autorů - příběh vznikal přes třicet let. Román má zajimavý a originální příběh, skvěle napsanou hlavní postavu a velice dobře se čte. Planeta, na které se příběh odehrává, je hodně propracovaná - hlavně její flora a fauna. Největší mínus vidím v tom, že je příběh v některých místech dost natahovaný.

12.12.2022 4 z 5

Poslední vzdor Poslední vzdor Mark Millar

(SPOILER) Dokončení komiksu Dolů mezi mrtvé z čísla čtrnáct, opět dospělejší komiks (pro mladší čtenáře opravdu není vhodný) s pěknou kresbou. Příběh je docela dobrý, má spád ale něco tomu chybí - temnější závěr by komiksu prospěl. A docela mě zklamalo rozuzlení únosu - čekal sem něco nápaditějšího. Celkové hodnocení obou dílů - tři a půl hvězdy.

11.12.2022 3 z 5

Dolů mezi mrtvé Dolů mezi mrtvé Mark Millar

Čtrnáctý díl komiksového výběru je trochu dospělejší Spider-manovský komiks s pěknou kresbou. Příběh je docela dobrý, ale čekal jsem dle recenzí větší pecku. A moc nechápu proč je dokončení příběhu až v čísle osmnáct. Na druhou stranu v této edici aspoň příběh vyšel celý - v Ultimátním komiksovém kompletu poslední třetina příběhu chybí.

11.12.2022 3 z 5

Dámy a pánové (limitovaná sběratelská edice) Dámy a pánové (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Trio čarodějek a výprava mágů (v čele s Vzoromilem Výsměškem a Knihovníkem) se potkají na královské svatbě v Lancre. Čtrnáctá Zeměplošská kniha obsahuje spoustu odkazů na Sen noci svatojánské, velkou porci humoru, povedenou a napínavou zápletku, zajímavě pojaté elfy, a podle mně jde o jednu ze tří nejlepších Pratchettovek.

11.12.2022 5 z 5

Malí bohové (limitovaná sběratelská edice) Malí bohové (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Třináctý dál zeměplochy je jeden z nejvážnějších a zaměřuje se na náboženství a fanatismus. Hrozně dlouho mi trvalo se začíst, ale jakmile se Bruta dostane do Efebe tak se kniha pořádně rozjede. Poslední dvě třetiny knihy jsou hodně vtipné a napínavé, jen ta první mě moc nebavila. Půl hvězdy navíc za cameo v knihovně a Omnijského obchodníka.

11.12.2022 4 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Trochu zvláští kniha na pomezí fantasy a hororu. Čte se velice dobře, tajemno z knihy přímo sálá a hlavní postavy jsou dobře napsané. Jde o takovou dospělejší verzi Koraliny. Překlad Viktora Janiše je povedený. Kniha samotná je na čtyři hvězdy ale jednu přidávám za krásné ilustrované vydání (Elise Hurst) od nakladatelství Argo.

10.12.2022 5 z 5

Francie proti Evropě: Války revoluční Francie 1792-1802 Francie proti Evropě: Války revoluční Francie 1792-1802 Michal Šťovíček

Autor se v knize pokusil souhrně zmapovat období Francouzkých revolučních válek - a myslím že se mu to povedlo docela dobře. Kniha se dobře čte i přes velké množství postav, událostí a bitev. Jde o dobrý doplněk ke knihám z Napoleonských válek. Jen je kniha vzhledem k velkému rozsahu stručnější a korektury mohly být pečlivější.

10.12.2022 4 z 5

Čarodějky na cestách (limitovaná sběratelská edice) Čarodějky na cestách (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Tentokrát se trio čarodějek vydává na cestu do Genovy (zeměplošské verze New Orleans). Kromě bažin, sudiček, karnevalu a voodoo jsou v knize odkazy na všechny možné pohádky - moje nejoblíbenější část je z vesničky sužované upírem. Kniha je hodně dobrá, ale na ty úplně nejlepší Pratchettovky kousek chybí - celkové hodnocení čtyři a půl hvězdy.

10.12.2022 5 z 5

Sekáč (limitovaná sběratelská edice) Sekáč (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Spojte nedobrovolného důchodce Smrtě (alias Viléma Kliku) s Klubem nového začátku, slečnou Zahořalou a mágy v nejlepší sestavě (V.Výsměšek, Kvestor, Knihovník, Děkan aspol.), a vznikne jedna z nejlepších Pratchettovek. Kdybych mohl tak bych dal knížce šest hvězd - zaslouženě patří mezi mých pět nejoblíbenějších Pratchettovek.

Batman: Rok jedna Batman: Rok jedna Frank Miller

Komiksová jednohubka - osmdesátková kresba neurazí ani nenadchne, příběh je dobrý a má spád, ale mohl by být delší (skoro třetinu komiksu tvoří přílohy) a trochu propracovanější. Jakmile se příběh začně pořádně rozjíždět tak je konec. Jim Gordon má v komiksu skoro stejně prostoru jako Batman, takže jde vlastně o dva originy v jednom příběhu.

09.12.2022 3 z 5

O švestky a brambory: Prusko-rakouská válka o bavorské dědictví 1778–1779 O švestky a brambory: Prusko-rakouská válka o bavorské dědictví 1778–1779 Miroslav Šedivý

Útlá kniha o téměr zapomenuté Prusko-Rakouské válce - válka totiž trvala jen pár měsíců a bylo během ní vybojována jen pár menších bitek/šarvátek. Autor přesto popsal krátký konflikt velice čtivě, přehledně a zajímavě. Kniha je doplněna rozsáhlou obrazovou a poznámkou přílohou, jen by si zasloužila trochu pečlivější korektury - jako většina knih z této série.

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Jeden z nejlepších životopisů (ne-li vůbec nejlepší) jaký jsem kdy četl. Kniha velice podrobně popisuje život a dobu husitského vojevůdce, a je doplněna velice rozsáhlou obrazovou a poznámkou přílohou (cca 300 stran). I přes velký počet stran se kniha čte velice dobře. Vyzdvihnout musím i samotné zpracování knihy nakladatelstvím Paseka.

Ničemové Ničemové Timothy Zahn

Star Wars verze Dannyho parťáků. Knize trochu trvá než se rozjede, pár drobností okolo loupeže mi přišlo nedomyšlených a Han Solo s Chewbaccou mohli mít trochu větší prostor. Také mi nepřišlo úplně nejštastnější zasadit příběh mezi čtvrtý a pátý film. Ale kniha se velice dobře čte, odkazy na vše možné potěší a závěrečný "heist" je skvělý.

09.12.2022 4 z 5

Pohyblivé obrázky (limitovaná sběratelská edice) Pohyblivé obrázky (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Desátá kniha Zeměplochy tentokrát parodující filmový průmysl, resp. Zlatý věk Hollywoodu. Podle mně jde o jednu z nejlepších Pratchettovek - hlavně zásluhou mluvícího psa Gaspody, stáda slonů, Knihovníka, filmového producenta Kolíka Aťsepicnu a mágů - poprvé v nejlepší sestavě v čele s arcikancléřem Výsměškem, Děkanem a Kvestorem.

09.12.2022 5 z 5

Erik (limitovaná sběratelská edice) Erik (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Návrat Mrakoplaše v devátém díle Zeměplochy. Kniha má bohužel pár hluchých míst a přijde mi že se některé Mrakoplašovy hlášky trochu opakovaly. Ale scénky s papouškem a Astfglem jsou skvělé, stejně tak závěr. Ilustrované vydání jsem sháněl hodně dlouho, ale vyplatilo se - je opravdu povedené (pokud nepočítám jeden chybějící odstavec textu).

09.12.2022 4 z 5

Stráže! Stráže! (limitovaná sběratelská edice) Stráže! Stráže! (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

První setkání s městkou hlídkou ve fantasy "detektivce". Karotka, Elánius a Noby se okamžitě katapultovali mezi moje nejoblíbenější zeměplošské postavy. Zmínit musím i obchodníka Kolíka Aťsepicnu, protože každá scénka s ním je naprosto skvělá. Příběh je výborný, ikdyž je hodně rychle jasné kdo je pachatel. Kniha zaslouženě patří mezi moje nejoblíbenější Pratchettovky.

09.12.2022 5 z 5

Pyramidy (limitovaná sběratelská edice) Pyramidy (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Většina děje sedmé zeměplošské knihy se odehrává v království Mžilibaba - zeměplošské verzi Faraónského Egypta. Vzhledem k tomu že mám kulturu starověkého Egypta hodně rád, patří Pyramidy mezi moje nejoblíbenější Pratchettovky - ikdyž po příběhové stránce má kniha pár nudnějších míst. Celkové hodnocení - čtyři a půl hvězdy.

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Vizuálně nádherná kniha ve velkém formátu, doplněná spoustou ilustrací. Obsahuje kompletní dějiny Západozemí až po začátek Hry o trůny. Na knize je vidět že G.R.R. Martin má svět Písně ohně a ledu promyšlený do detailu. Knihu trochu kazí překlad - drobné chybky, překlepy a nekonzistentnost mezi překlady knih G.R.R. Martina u Talpressu (třeba časem Argo udělá nový překlad i této knihy).

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Dobrý katastrofický thriller, i přes délku 900 stran jsem ho přečetl během dovolené u moře. Čte se velice dobře, jen druhá půlka knihy (kromě závěru) nemá takový spád jako část první. Trochu mi vadili černobílé charaktery postav, a taky to že vojáci/agenti jsou klišovitě za ty špatné, zatímco skoro všichni vědci/výzkumníci za klaďase.