Hezzy Hezzy komentáře u knih

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Jen málo knížek bych četl po přečtení znova, ale u téhle musím udělat vyjímku. Něco tak atmosférického, magického, tak odlišného jsem dlouho nečetl. Malé příběhy se složily v mozaiku celého století samoty... Kdo považuje nadmíru postav za obtíž, asi tu knihu nepochopil, protože právě to je na ní skvělé. Stačí se nechat unášet příběhem a nepřemýšlet nijak moc na jmény postav.

24.12.2013 5 z 5

Dvanáct povídek o poutnících Dvanáct povídek o poutnících Gabriel García Márquez

Moje první setkání s Marquezem a na začátek celkem příjemné. Ohromilo mě, jak měla každá povídka svojí vlastní specifickou atmosféru, kterou Marquez dokázal vytvořit. Klidně mu na to stačí dvě stránky. Ano, asi dvě povídky mi přišly naprosto zbytečné a vůbec mě nezaujaly a celkový styl psaní je spíše takový "utahaný", avšak přesto jsem příjemně překvapen.

29.11.2013

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Už je to sice dlouhá doba, co jsem tuhle knihu četl, ale stále si pamatuji, jak hrozně se mi líbila. Možná, že kdybych jí četl dnes, tak bych změnil názor, avšak před těmi pěti šesti lety to byla moje oblíbená kniha. Námět famozní a sympatický hlavní hrdina, což je u dobrodružného románu slibný základ... Jedna z nejlepších knih mého dětství.

16.11.2013 5 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Ještě před koupí jsem četl recenze na Prokletí a rozhodně jí neoznačovaly za skvělou knihu. Prý, že už Palahniukovi dochází dech, je tam nulový příběh a... bla, bla, bla. Všichni recenzenti však za to shnijí v pekle! Prokletí je naprosto úžasná kniha, a dokonce se mi líbila o něco více než Program pro přeživší. Ano, opravdu se jedná spíše o sled nápadů. Příběh je odsunut na druhou kolej, ale tady jde opravdu pouze o atmosféru a myšlenku. Ano, znám slovo atmosféra, jsem možná mladý, ale rozhodně ne mrtvý... Doufám, že takových knih napíše Chuck ještě hodně, protože to je jako droga.

01.11.2013 5 z 5

Smečka z Bagdádu Smečka z Bagdádu Brian K. Vaughan

Komiksům jsem nikdy neholdoval, ale tohle mě dostalo... nádherná kresba a i přesto, že textu tu moc není, se podařilo vytvořit dobrý příběh s báječnou atmosférou.

25.10.2013 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Skvělá a hrozně moc milá knížka :) :3. I když se téma 2.světové války může zdát vyčpělé a klišovité, autorovi se pomocí velmi originálních nápadů( vypravěčka, hlavní hrdinka, vedlejší postavy) podařilo vytvořit dílo, které je ve svém žánru jedinečné... Z pohledu jazyka to není sice tak úchvatné (i přesto se kniha výborně čte), ale těch emocí... Tolik radosti, smutku atd... Nádhera.

03.10.2013 4 z 5

Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Mike Mignola

Skvělá atmosférická kniha. Kresba je sice minimalistická, ale nádherná a černobílý styl je trefou do černého.

06.08.2013 4 z 5

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Srovnatelné s Kmotrem. Další skvělý zářez na mafiánském peru Maria Puza.

05.08.2013 5 z 5

Dokud srdce plane: Neoficiální biografie skupiny Rammstein Dokud srdce plane: Neoficiální biografie skupiny Rammstein Thorsten Schatz

Možná jsou 4 hvězdy moc, ale jako velký fanoušek Rammstein nemohu jinak.

05.08.2013 4 z 5

Tajnosti pařížské Tajnosti pařížské Eugène Sue

Skvělé oddechové čtení. Někdy sice až trochu naivní a autorův styl psaní není v místech příliš oslnivý, ale atmosféra té doby je tu zachycena skvěle.

05.08.2013 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Jedna z mála knih, kterou jsem přečetl snad 5x. Metro má naprosto úžasnou atmosféru a je jen škoda, že mytologie není promyšlená až do nejmenších detailů.

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Nejlepší Waltariho dílo. Ať si každý říká, co chce. O třídu překonává první díl Krvavá lázeň a už i to byla výborná kniha. Díky této knize jsem trochu změnil svůj kritický pohled na islám.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Naprosto úžasné dílo. bál jsem se, že se Mistr a Markétka bude číst dosti složitě, ale opak je pravdou. Bulgakovův styl psaní je vytříbený na nejvyšší úroveň a jeho metafory a hrátky se slovy jsou kouzelné. Břitký sarkastický humor už je pouze třešničkou na dortu a na Kocomoura budu vzpomínat ještě hodně dlouho, ne-li do konce života.

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Mé první setkání s Umbertem Eccem a určitě ne poslední. Eccovy znalosti historie jsou snad až neuvěřitelné a v knize s nimi nešetří. Bohužel nešetřil ani spoustou francouzských výrázů a popisy jídel byly pro mě velmi nudné. Někde mi přišlo, že se v tom doslova vyžívá, když máte přes půl stránky popsaný jídelní lístek všech restaurací v Pařiži. To je však pouze malá vada na kráse.

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Někteří kritici tuto knihu považují za jednu z nejlepších knih všech dob. Já také. Prvních sto stran ( krom úvodu, který je až zvrhle čtivý) bylo těžkých, ovšem poté vás to naprosto pohltí jako černá díra. Když se mě nějaký známý zeptá, jakou knihu bych mu doporučil, odpovím: "Laskavé bohyně". Není to sice téma pro každého, ale když dokážete překousnout hrdinovy sny a halucinace (které naprosto úchvatně formují složitou mysl hlavní postavy) nemůžete dát méně než 4 hvězdy. Není to obhajoba holokaustu ani nacistická bible, i přesto, že v knize jsou napsány velmi "odvážné" (lépe řečeno kontroverzní) myšlenky. Je to nadčasový román o 2. světové válce, který by neměl být zapomenut a dokážu si ho představit i k maturitní četbě...

Tajný závod Tajný závod Daniel Coyle

Hamilton ťal do živého a ukazuje profesionální cyklistiku takovou, jaká doopravdy je. Já osobně jsem velký fanda do kola a nevytvářím si iluze o čistotě v pelotonu. Bohužel pro značnou část čtenářů jsou v knize šokující odhalení, jaké to doopravdy je.

P.S. I přesto, že jsem tuto knihu přečetl jsem fanoušek Lance Armstronga...