Harry Harry komentáře u knih

Vladimír Brabec - Měl jsem štěstí Vladimír Brabec - Měl jsem štěstí Jaromír Kazda

Vladimír Brabec je zajisté výborný herec , vynikající dabér , ale pro mnohé hlavně major Zeman. A to je role, která velkou měrou ovlivnila jeho hereckou činnost a "díky" ní přišel i o herecké ocenění. Kniha je psána tak trochu dokumentaristicky, má spád a zahrnuje převážnou část hercova života.

06.01.2015 4 z 5

Slaměný klobouk Slaměný klobouk Helena Hodačová

Zubní lékařka Eliška žije v 50.létech minulého století klidným, ale fádním manželstvím, které si jednoho dne zpestří známostí se ženatým Jaroslavem.Scházejí se spolu v kavárně,povídají si o všem možném-nic vážného to však není,drží se maximálně za ruce a nějaký ten ustrašený polibek. Eliška si sní další život, ve kterém se stává ženou Jaroslava a kde by žila určitě jinak, než dnes. Jejich známost v reálném světě nemá dlouhé trvání- rozejdou se,když Jaroslav čeká s manželkou
druhé dítě. V knize se často prolínají dva Eliščiny světy a příběhem, pokud se dá o nějakém mluvit, jsem příliš nadšen nebyl.

02.01.2015 3 z 5

Dědictví stínů Dědictví stínů Madeleine Brent (p)

Když jsem tenhle románek začal číst, tak jsem netušil, že autorem je muž, skrývající se po pseudonymem Brentová. Vyprávění mladé dívky Hannah je podáno stylem červená knihovna, a proto bych příběh vřele doporučil ženám a dívkám . Hannah prožije opravdu rušný život- od bordelu, kam se dostala již ve třinácti , a pak se stane nástrojem pomsty jednoho dobře situovaného Angličana, což jí přinese další trable. Ale jak to tak bývá u "červených" dílek - vše nakonec skončí dobře, každý/á/ si vybere toho pravého či pravou a knihu můžeme se spokojeným pocitem odložit.

24.11.2014 3 z 5

Milý člověk - Jan Libíček Milý člověk - Jan Libíček Josef Petrů

Jan Libíček byl nepřehlédnutelný herec, i když téměř nikdy nehrál hlavní postavu. První úspěchy na divadelních prknech získal v Gottwaldově (především Král Ubu) a pak se přemístil do Prahy, nejprve Divadlo Na zábradlí a MDP, která mu svým repertoárem vyhovovala lépe, než "Na zábradlí" a abstraktní hry Havla apod. Velkou popularitu mu obstaral film a na jeho roli ve Světácích nelze zapomenout, stejně jako na role v dalších českých filmech, v drtivé většině komedií. Jan Libíček se nedožil vysokého věku, zemřel krátce po čtyřicítce a jeho dominantní typ v českém filmu chybí.

29.10.2014 4 z 5

Příliš mnoho blonďáků Příliš mnoho blonďáků Lydie Junková

Taková normální detektivka, ve které se motá /viz název/ několik mladíků-blonďáků, kteří se vyskytli na místě činu a jsou tudíž podezřelí, že se podíleli na smrti atraktivní ženy. Místní kriminálka posílená dvěma pražskými esy spletitý případ vyřeší.

07.10.2014 3 z 5

Rozmarná léta Rozmarná léta Jiří Menzel

Jiří Menzel ve knize svých vzpomínek popisuje svůj život s filmem i divadlem, problémy v minulém režimu atd., ale v podstatě konstatuje, že mu většina věcí vycházela, že měl štěstí /štěstí přeje připraveným/ a i když se zdá, že jeho dříve natočené filmy byly lepší, i dnes se na jeho filmy dá dívat.

18.09.2014 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Kniha, ač má přes 400 stránek, se mi četla velice dobře. Začíná opravdu "optimisticky", takže čtenář hned ví, že to nebude žádná selanka. Je to příběh jednadvacetiletého kluka Olivera, který se zblázní do dobře provdané děvky Vereny . Ona má sice heslo Láska je jen slovo, ale v případě Olivera to na čas pozmění. Jejich vztah ovšem nemá šanci dospět k happyendu, protože láskou poblázněný mladík se nemůže rovnat protřelému manželovi Vereny , jehož rafinovanému nátlaku podlehne i možné chudoby se bojící žena. Láska je v mnoha případech opravdu jen slovo ...

19.05.2014 4 z 5

Barrandov pod vlajkou hákového kříže Barrandov pod vlajkou hákového kříže Miloš Heyduk

Autor se zabývá kinematografií v protektorátu a snaží se zhodnotit , zda vůbec mělo nějaký význam natáčet v té době české filmy. Domnívá se, že ano a že žádný z natočených filmů se nepropůjčil k propagaci nacismu, ale naopak řada z nich posilovala myšlení o národní hrdosti a touhu ke svobodě. Je také zajímavé, že z filmové protektorátní distribuce jsou do dneška uváděny téměř jen veselohry, přestože byly vyráběny i dramata atd. Kniha je zajímavá i množstvím fotodokumentace .

14.04.2014 4 z 5

Mona Lisa Mona Lisa Dieter Sinn

Autor vypráví fiktivní příběh slavného obrazu Mony Lisy z Fiorentiny, kde ho vytvořil Leonardo da Vinci. Čtenář se seznamuje z historií kolem roku 1500, se soupeřením Leonarda da Vinci s mladým Michelangelem a s intrikami, které byly a budou všude tam, kde sídlí člověk. Samotná Lisa je ženou staršího bohatého majitele továrny a její život ji vůbec neuspokojuje - stává se nakonec slavnou díky svému portrétu.

17.03.2014 4 z 5

Waldemar a Olga Waldemar a Olga Olga Matušková

Kniha měla velkou mediální reklamu, byla očekávána jako posel pikantních zpráv atd., ale po jejím přečtení jsem nabyl dojmu, že paní Blechová tam sice pár zajímavostí vložila ( snad si je nevymyslela), pohanila osoby, které nemá ráda , ale nejzajímavější na knize jsou podle mne fotografie. Paní B.se prostě díky Waldemaru Matuškovi zviditelnila . bez něho by byla nula. Ale takových žen , které umí využít situaci , je spousta ...

20.01.2014 3 z 5

Červený pulovr Červený pulovr Gilles Perrault

Autor knihy až neuvěřitelně přesně popisuje osud mladého Francouze, který byl odsouzen za vraždu holčičky a popraven v roce 1976.
Po přečtení knihy je čtenář přesvědčen o jeho nevině a pochybuje o správnosti trestu smrti, který již nelze vrátit. . Vyšetřová police bylo silně ovlivněno dopadem vraždy dítěte na obyvatele a snahou co nejdříve najít pachatelel a potrestat ho. Došlo k několika chybám a mnohdy i úmyslným zatajením skutečností ve vyšetřování . Skutečným pachatelem, který nebyl dopaden, byl zřejmě muž
v červeném pulovru.

20.01.2014 4 z 5

Průjezd zakázán Průjezd zakázán Ernest Larsen

Kriminálka z New Yorku, ve které se mladá taxikářka Emma zamotá do vyšší hry, když zemře její přítel a ona se snaží dopátrat proč. Mladá žena je několikrát v ohrožení života - jde o firnu zabývající se chemickými přípravky a jejich účinku na lidský organizmus ( vazba na válku ve Vietnamu).
Kniha není podle mě špatná, musíte se orientovat ve jménech atd.

18.12.2013 3 z 5

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

František Kožík předložil ve své knize osobnost Karla IV. čtenáři poutavou formou, i když orientovat se v takovém množství jmen , jednak jeho dětí, bratrů ,sester a obrovském množství dalších vladařů, kteří ještě k tomu rychle umírali, není jednoduché - nebyla jednoduchá ani doba a to, co dokázal velký vladař, který zřejmě opravdu miloval Čechy a Prahu, to jen dokazuje jeho nesmírné schopnosti. Již nikdy nedosáhla Praha takové důležitosti v dějinách- vždyť v ní sídlil římský císař ! Karel IV. měl čtyři manželky a jen jedna ho přežila-ta nejsilnější, Alžběta Pomořanská . Nakonec lze jen podotknout : škoda, že dnes nemáme politika s takovými schopnostmi a už ho mít asi nebudeme.

16.07.2013 4 z 5

Jako ryba bez vody Jako ryba bez vody Pierre Richard

Tahle kniha není klasický životopis, ale autor vzpomíná na různé zážitky , jednak z natáčení filmů a z divadla, jednak prostě "ze života". A píše to tak trochu filozoficky a samozřejmě ve většině případech humoristicky. Asi by to chtělo přečíst si knihu za nějaký čas jestě jednou.

03.06.2013 4 z 5

Osudná kotva Osudná kotva Hans-Günther Krack

Příběh z prázdnin v NDR, kde si užívají němečtí pionýři nejen radost z her, ale přispějí vydatně k záchraně české lodi z kávou, kterou poškodila lodní kotva, schovaná pod hladinou. No co na to říci : dnešní mládež by tu knihu asi nechápala ...

29.05.2013

Víťa Malejev ve škole i doma Víťa Malejev ve škole i doma Nikolaj Nikolajevič Nosov

Knihu ze školního prostředí SSSR s hlavním hrdinou Víťou, kterému to moc nešlo, ale celkem se to dalo číst - vždyť v té době byl SSSR náš vzor a to téměř ve všech oblastech, tedy i ve škole. Ale Víťa dokazoval, že i v SSSR nebyli jen vzorní žáci.

22.05.2013 4 z 5

Divoký Anda Divoký Anda Nora Szczepańská

Indiánka s hlavním hrdinou , dakotským mladým bojovníkem Andou, který prožívá neskutečná dobrodružství a díky své statečnosti se stává , i přes svůj věk, hrdinou kmene.Je zajímavé si vyzkoušet, jak člověk vnímá v podstatě dětské příběhy jinak, než když je čte třeba v patnácti letech.

20.05.2013 3 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Adina Mandlová žila naplno a ani ve své autobiografii nedělá cavyky a píše přímočaře . Zažila toho opravdu dost, byla samozřejmě superhvězdou za první republiky, na konci války skončila ve vězení a pak zbytek života trávila v zahraničí, jak jinak, než pestře. Na sklonku života se vrátila do Čech, kde také zemřela.

30.04.2013 5 z 5

Průšvihy Zdeňky Baldové Průšvihy Zdeňky Baldové Michaela Košťálová

Mladá autorka vypráví ve své knize o životě naší populární herečky, která byla známa svým brebentivým projevem a přebrepty a její největší sokyně v Národním divadle byla tak trochu pozapomenutá herečka Míla Pačová,obsazovaná do podobných rolí. Zdeňka Baldová měla za manžela známou režisérskou hvězdu Karla Hugo Hilara (vl.jménem Bakule) a to jí přinášelo problémy v hereckém ansámblu. Její nejslavnější rolí byla titulní postava filmu Morálka paní Dulské ( tu hrála i v divadle).

29.04.2013 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Jako dítě jsem díky této knize získal přehled o řeckých bozích sídlících na Olympu a seznámil jsem se s mnoha příběhy i prostých lidí. Knihu vylepšuje i velké množství ilustrací .

19.04.2013