hannah2000 hannah2000 komentáře u knih

Kletba podle Justiny Kletba podle Justiny Lydie Romanská

Další český román s rodinou ságou a průřezem dějin v pozadí. Z Ostravska, ale to není v ději až tak důležité. Je to příběh vyprávěný stroze, ale zajímavě a chytlavě. Do děje je vsunutá linka nadpřirozena, tajemná dívka, která ovlivňuje život hlavních postav, a přidává tím na napínavosti. Děj většiny knížky je vypravován plynule, až v závěru se roztříští do popisu osudů potomků hlavních postav. Knihu doporučuji všem, co rádi rodinné ságy i příběhy z českou historií v pozadí. Knihu jsem poslouchala jako čtení na pokračování v ČRo v podání Petry Kocmanové. I proto dávám 5*. Samotný příběh je skvělý, ale je i velmi dobře načtený a doplněný hudbou.

15.05.2024 5 z 5

Jak se vám líbí Jak se vám líbí William Shakespeare

Poutavé a humorné a plné nezapomenutelných a pravdivých replik. Za mě jedna z nejpovedenějších her od Shakespeara.

31.01.2022 5 z 5

Jan Masaryk - Pravdivý příběh Jan Masaryk - Pravdivý příběh Pavel Kosatík

Čekala jsem obyčejný životopis Jana Masaryka a dostala jsem rozsáhlou knihu se spoustou informací. Kromě popisu jeho života zahrnuje i nahlédnutí do života jeho blízkých a také nabízí jiný pohled na jeho otce. A kromě toho nechává nahlédnout i do doby, ve které žil. Zajímavě a z jiného úhlu, než je obvyklé, popisuje dějiny a historické souvislosti. Chronologicky, jak do nich Jan Masaryk zasahoval a ovlivňoval je, a jak události doby ovlivňovaly jeho. Z toho důvodu je to čtení na dlouho, aby bylo možné vstřebat tu spoustu zajímavých informací.

30.12.2021 5 z 5

Copak ze mě bude? Copak ze mě bude? Svenja Ernsten

Kniha mě zaujala názvem i obálkou. Je velmi hezky zpracovaná - jak texty tak obrázky - a myslím, že zaujme nejen děti. Popisy jsou totiž velmi zajímavé a v podstatě odborné, jen podané jednoduše, aby jim děti rozuměly. Kniha je čtvercového formátu a listy má pevnější, tak by měla dobře odolávat zvídavým dětským ručkám při prohlížení.

PS: Toto je již několikátá naše knížka od nakladatelství Kazda a zase moc pěkná. Toto nakladatelství si k vydání vybírá hlavně knihy s přírodní tématikou a všechny, které jsem viděla, jsou moc pěkně zpracované.

23.06.2021 5 z 5

Všechno nejlepší, Anno Všechno nejlepší, Anno Petra Jirglová

Po dočtení hodnotím knihu 4*, neboť čtení (ušima) jsem si opravdu užila a pomohlo mi odreagovat se od únavné reality. (Na začátku jsem tedy tipovala hodnocení spíš 3*.)
Celý příběh je takový mix - sem tam humorná scéna, hodně hudrování dospělé/nedospělé hlavní hrdinky nad nespravedlností života a její trochu svérázné řešení problémů a vztahových exkapád, které se na ni stále “valí”, občas příběhy vedlejších postav a hodně uklízení. Doplněné popíjením kávy Starbucks a čaje s mlékem, pojídáním sušenek a toustů s limetkovou marmeládou a večerním popíjením vína. Stačí se začíst, přesunout se do Anglie a žít jiný život. Děj je sice jednoduchý, ale čtivý.
Takže pro mě to byl skvělý relax navzdory tomu, že hlavní hrdinka byla občas (spíš dost často) na “proplesknutí” :-D.

12.05.2021 4 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Zajímavý příběh nevšedního člověka, jehož život ovlivnil dar léčit i doba, ve které žil. A také temné stránky jeho povahy. Zároveň se mi líbilo literární zpracování pana Klímy.
Na film do kina teprve půjdu, ale myslím, že oproti filmu má kniha jednu obrovskou výhodu. Na konci je totiž dovětek pana Klímy, který se svou typickou lačností po ověření, jak to bylo doopravdy, pátral v archivech a mluvil se žijícími svědky. A pak čtenáře seznámil i s Janem Mikoláškem skutečným a porovnal tyto skutečnosti s příběhem. To dalo tomu literárnímu příběhu další rozměr. Za mě doporučuji všem, co rádi životopisy, i těm, co se zajímají o přírodní léčitelství.
PS: Poslouchala jsem audioknihu a dávám *****. Je velmi dobře namluvená i zpracovaná.

17.10.2020 5 z 5

Znalcem vína za 24 hodin Znalcem vína za 24 hodin Jancis Robinson

Základní přehled o víně si sice uděláte, ale ... Těch ale je víc. 1. Autorka zmiňuje celý svět, ale o oblastech v ČR se nedozvíte skoro nic. 2. To samé platí o odrůdách pěstovaných u nás, ale třeba i v Maďarsku. ... Doporučení vín k jídlu a doporučené teploty vín pro podávání je ale zpracováno přehledně. Takže shrnuto, pokud o víně nevíte zhola nic a po přehledu našich vín a oblastí netoužíte, tato kniha vám bude stačit. Pokud vás zajímá víno, historie, přehled světových i našich vín, ale i vše, co k vínu patří (například jak si víno vybrat, aby mi chutnalo), navštivte raději nějaké muzeum vín a doplňte ji ochutnávkami a povídáním si u dobrého vinaře. :-D.

03.01.2020 3 z 5

Tyrkysové oko Tyrkysové oko Lenka Chalupová

Zajímavě a velmi čtivě vystavěný příběh jedné rodiny, a to rodiny propletené, komplikované a se spoustou tajemství, která se táhnou již z dávné minulosti. A celé je to okořeněné krimi-zápletkou a zajímavými zmínkami o drahých kamenech. Autorka umí velmi dobře a barvitě popisovat a postupně rozvíjet děj i charakterizovat postavy a tím čtenáře polapí. Jen je trochu škoda, že na pár místech některé věty úplně neseděly (možná chyba korektury - mám e-knihu), na čtivosti ale neubíraly. Pro mě byla kniha této české autorky příjemným překvapením a určitě se podívám po dalších.
Doporučuji všem, co rádi čtou zajímavé a napínavé příběhy s rodinnými propletenci.

PS: A ještě přidám úvodní větu knihy, která přesně vystihuje zápletku:
"Každá rodina má své tajemství. Někdy je ale lepší nechat ho spát. Neprobouzet staré křivdy. Ne vždy to ovšem jde. Jsou okolnosti, které minulost dřímat nenechají, probudí ji – a nemilosrdně roztočí kola lidských osudů."

21.11.2019 4 z 5

Německé pohádky Německé pohádky Jacob Ludwig Carl Grimm

Komentář k vydání z roku 1961:
Tyto pohádky-příběhy jsou trošku jiné než v novějších dětských knihách. Takové míň pohádkové, víc poučné. Na konci se píše, že jde o překlad originálu Kinder und Hausmärchen z roku 1957, a kniha vyšla v edici Klasické sbírky světového folklóru. Začíná úvodem o klasické sbírce německých pohádek, informacemi o historii německé lidové slovesnosti i o tom, jak tvorba bratří Grimmů vznikala. Také se tam píše, že toto vydání z roku 1961 je první úplný překlad Pohádek do češtiny. Pak následuje 200 "pohádek", kdy většina je dlouhá jen 1/2 - 2 stránky, jen pár je delších jak 3 stránky, námět se občas opakuje, jen je to vyprávěno trochu jinak. Na konci je ještě kapitola, která tvorbu Grimmů shrnuje a v závěru docela podrobná "Poznámka překladatele", že nebylo úplně jednoduché přeložit do češtiny texty psané nářečím a cizí jména, a to tak, aby to bylo srozumitelné, a že se nakonec překladatelka Helena Helceletová rozhodla pro překlad a ne pro převyprávění, aby lépe zachovala, pokud možno věrně, způsob originálu.
V této knize je spousta "pohádek", o kterých jsem nikde neslyšela žádnou zmínku, a knihu jsem si vyhledala na popud pohádek, které vysílá TV Nova v neděli dopoledne - např. mě zaujala pro mě neznámá Paní Zima. V knize ale tyto pohádky končí jinak, jak už jsem psala, míň pohádkově víc poučně. O to zajímavější ale kniha je. Jen nevím, zda by zaujala malé děti a zda by je některé pohádky trochu neděsily.

A přidám jednu kraťoučkou pro ukázku:
190. DROBEČKY NA STOLE
Kohout povídá jednou svým slípkám: „Honem si pospěšte nahoru do komory sezobat drobečky se stolu. Naše panímáma si vyšla někam na návštěvu.“ Ale slípky řekly: „Ne ne, my nepůjdeme. Víš přece, jak se na nás panímáma vždycky potom zlobí.“ Ale kohout na to: „Vždyť o tom přece neví, jen pojďte, stejně nám nikdy nic dobrého nedá.“ Tu řekly zase slípky: „Ne ne, už jsme řekly, nahoru my nepůjdeme.“
Ale kohout jim nedal a nedal pokoj, až konečně šly, vyskočily na stůl a všechny drobečky tam do posledního sezobaly. A jako z udělání tam zrovna v tu chvíli vešla panímáma, popadla hůl, sehnala je dolů a zle jim zatopila. A když zas byli všichni dole před domem, tu řekly slípky kohoutovi: „Tak tak tak, tak to vidíš!“ Ale kohout se dal do smíchu a povídá jen: „He he he, copak jsem to nevěděl?“ A tak jim nezbylo než jít po svých.

20.08.2019 4 z 5

Karel Kryl - komplet Karel Kryl - komplet Karel Kryl

Karel Kryl patří mezi zpěváky, kteří mě zaujali už v mládí. Tedy jeho písničky. Poslouchám desky, četla jsem knížky o jeho životě i jeho básně. Ale chyběla mi knížka s jeho kompletní hudební tvorbou, takže jsem neodolala. Knížka má pěkné zpracování, obsahuje kompletní, přehledně zpracované texty, noty i akordy, velikost je přiměřená tomu, aby se dala postavit na stojan na noty a dobře se podle ní "brnkalo" :-). Jenom to uvedení informace v anotaci, že obsahuje i "výběr z básní Karla Kryla, výběr dobových fotografií s datem a místem pořízení", je trochu zavádějící, protože jich tam je opravdu jen pár a knížku spíš jen oživují. Je to takový hezky udělaný zpěvník. Ale dovětek k názvu "vyměň kordy za akordy" přesně sedí na jeho tvorbu i na tuto knihu.

A přidám opis jedné z mála básní z knihy:

8. básnička na zrcadlo
Klárce Humhalové na otázku "Co je to víra?"

Když boží muka

když sen - je bdění
potkala tě víra,
milá má.

22.02.2019 5 z 5

Miluj jej voľnosť Miluj jej voľnosť Atticus (p)

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Tak pro tuto knihu to platí na 100%. Krátké jednoduché verše, kterými stačí listovat, až nějaký padne do oka :-). A grafické zpracování taky lahodí oku.
Malá ukázka (jen pro pro srovnání - 3x to samé z knihy v originále a z českého a slovenského vydání):

As he took her hand

mala všetko,
na čo kedy
čakala -
zimomriavky.

Mně se nejvíc líbí slovenská verze :-).

23.11.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Tahle knížka by se měla jmenovat spíš "Slasti a strasti rodičovství, aneb jak zvládám být otcem". Je to takové humorné vyprávění z pohledu otce. Pokud ale nemáte rádi černý humor, nesedí vám peprné výrazy a ironie, či nemáte ještě vlastní zkušenosti se slastmi a strastmi rodičovství, tak se této knížce raději vyhněte. Knížka je totiž tím vším nabitá. Ale když vám takovýto styl sedí, budete se bavit a každou chvíli smát nahlas.

Já jsem nejdřív u první kapitoly vážně uvažovala, že ji odložím. Čekala jsem totiž něco jako Ove nebo Britt-Marie a ne úvodní kapitolu plnou ho.ínek :-). Naštěstí jsem to nevzdala a četla dál. A pak už jsem se někdy smála a to kolikrát i nahlas, občas jsem musela v duchu souhlasit, že má pravdu, a občas jsem zírala, jak se mladý tatík může cítit. Po začtení jsem začala poznávat Backmanovu schopnost popsat vše s tak velkou dávkou empatie, že se čtenář bez problému vžije do pocitů hrdiny. Jen to zkrátka bylo jiné, vzaté z úplně jiného úhlu.

V této knize vás nejvíc pobaví a vtáhne do děje to popisování historek, v kterých najdete podobnost s historkami ze života, ať už vlastními nebo okoukanými v sousedství či vyprávěnými známými. Popisování je to hodně nadnesené, přibarvené, trochu ironické, ale humorné a odlehčené. To je hlavní v celé knize. Některé pasáže sice působí trochu křečovitě, peprné výrazy nechybí snad v žádné větě, ale určitě vás kniha pobaví. Tedy, jak už jsem psala v úvodu, za předpokladu, že vám takovýto styl vyprávění nevadí. Kniha tedy nepatří k Backmanovým klasikám, některé pasáže už při příštím čtení přeskočím, ale některé si pro odreagování a pobavení určitě ještě někdy přečtu. Knížka se může klidně číst na přeskáčku, nejedná se totiž o souvislé vyprávění, ale je složena ze spousty krátkých i delších historek.

A malá ukázka humoru a stylu psaní:
JO. TÁTA VÍ
Ostatní tátové to určitě umí vysvětlit nějak pěkně, pedagogicky.
Že přiletí čáp a tak.
No, ale, víš… Tvůj táta se do toho vysvětlování trošku zamotal, abych tak řekl. Táta měl poněkud přehnané ambice. Chtěl to pojmout jako realistickou story.
Táta to měl radši vzít jednoduše.
Táta ví.
Problém je v tom, že pokud budeš ve školce vykládat, co táta prováděl s čápem, tak reálně hrozí, že tátu zavřou. Jasný?
Takže táta to radši vezme od začátku a po pravdě.
Jo?

Viděl jsem zlomené růže,
zničené krásné květy,
a mezi nimi muže -
měl zaprášené boty.

Sám v cizí zemi tu ležel
v těžkém vojenském kabátě,
snad ještě včera do útoku běžel,
viděl, jak jiní krvácí na blátě.

Byl to jen voják,
který ač nechce, přece musí
hrudí zastavit bodák,
i když se mu to hnusí.

Slyšíš! Zlomená růže,
pověz vojákovi v květech tvých,
pověz mu, kdo jen za to může,
že na světě je tolik lidí zlých.

Ráno jsem se probudil,
sen byl už dávno pryč,
kéž celý svět by pochopil
a lidé překovali meče v rýč.

Ve jménu zavražděných vojáků,
ve jménu sirotků plačících,
ve jménu vdov a válečných mrzáků,
ve jménu růží zlomených …

Ať už jste kdekoli na tomto světě,
zapřísahám Vás! Lidé – neblázněte!!!

24.08.2018 5 z 5

Hledej Krtka na cestách Hledej Krtka na cestách Zdeněk Miler

Knížku jsem koupila jako dárek k 2. narozeninám. Protože malý je obdivovatelem krtečka, tak ho knížka okamžitě zaujala. Každá dvoustrana je zaměřená na jinou tématiku - příroda, město, voda, hory, .. Prohlíželi jsme knihu za odpoledne několikrát a malého bavilo hledat na každé straně nejen krtečka, ale i vlak, letadlo, auta, zajíce, slona, žirafu, kteří se v každém obrázku vyskytují hned několikrát. Velikost A4 je dostatečná, aby byly obrázky přehledné a knížka se dobře nosila.

01.07.2018 5 z 5

Zkouška důvěry Zkouška důvěry Nora Roberts

Napínavý krimipříběh doplněný romantikou, který se moc dobře čte. Hlavní hrdince se trochu zašmodrchal život a tak se rozhodla odejít jinam a začít znova. Takto se dostala až do zapadlého městečka, kde začala pracovat jako kuchařka. Jenže život není peříčko a zašmodrchá se často a rád.... Kromě krimizápletky hlavní hrdinka celou knihu vaří - jako kuchařka v restauraci, doma, ... Vaření je pro ni lék na pošramocenou duši. No a já nikdy neměla tak chuť jít vařit jako když jsem četla tento příběh.

Malá ukázka:
Když skončila ranní honička kolem snídaní, Reece začala připravovat hlavní polévku. Podusila fazolky, nakrájela cibuli a šunku. Joanie neobjednala čerstvé bylinky, a tak se musela spokojit se sušenými. Bylo by to lepší s čerstvou bazalkou a majoránkou. Mletý pepř se nemůže rovnat drcenému. A proboha dobrého, jak má vařit s česnekovým práškem? Kdyby tak měla aspoň trošku mořské soli. Nebo kdyby tady byla k dostání aspoň o něco chutnější rajčata…

Takže za mě doporučuji.

28.11.2017 5 z 5

Smrtící klon Smrtící klon J. D. Robb (p)

Napínavé, s vtipnými dialogy, děj má spád, scifi prvky přidávali ději na zajímavosti. Knížka má jednu velkou vadu - nejde odložit, dokud jí nedočtete - :-D. Moje první knížka s Evou Dallasovou, ale určitě ne poslední. Doporučuji všem, co mají rádi zajímavé a napínavé detektivky.

25.06.2017 4 z 5

Láska v Provenci Láska v Provenci Julianna Baggott

Tahle knížka mě ihned upoutala za prvé krásnou obálkou a za druhé - částí nadpisu .. v Provence. Ačkoli je moje velké přání se do této oblasti podívat, nebyl zatím čas ani příležitost a tak se sem ráda přesouvám alespoň pomocí knih. No a já, kromě popisu Provence, čekala už jen klasický jednoduchý zamilovaný příběh. Jenže je to jinak. Příběh se kromě popisu Provence zabývá hlavně tím, jak je těžké se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka. Jak si člověk najednou připadá neúplný a nedokáže si představit, jak bude moci žít dál. Hlavní hrdince Heidi se totiž smrtí manžela zhroutil smysl života a jediné, co ji nutí se soustředit i na něco jiného, je její syn Abbot. Její matka tohle všechno vidí a chápe a právě proto ji pošle vyléčit si duši na místo, které kdysi pomohlo i jí. Do kouzelného domu v Provence, který stojí na úpatí tajemné hory. A o tom je hlavní část příběhu. O znovupoznávání radosti ze života, o smíření se s minulostí, o nacházení řešení komplikovaných situací i o tom, že nejenom smrt je příčinou ztráty blízkého člověka. A také o důležitosti nechat své srdce otevřené navzdory ztrátám, jak říká jedna z postav v knize. A komu bych knihu doporučila? Všem, co mají rádi Provence, a všem, co mají rádi příběhy s hledáním smyslu života. Knížka se moc dobře čte a romantická zápletka je taková chutná omáčka navíc, aby byl příběh zajímavý.

17.06.2017 4 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Jednoduché a zábavné. Vhodná kniha pro odreagování.

09.07.2016 4 z 5

Krotitelka snů Krotitelka snů Simona Monyová (p)

Úžasná knížka, humorná s trochou smutku. Vše je nadávkované tak, aby si čtenář přišel na své. Myslím, že se jedná o nejlepší knížku od Monyové. Na začátku děje hlavní hrdinka, matka dvou dětí, vše pouze pasivně přijímá. Pak se ale vzchopí a rozhodne se bojovat, navzdory tomu, co jí život servíruje. To je dle mého názoru asi nejvýraznější na celé knize. Při čtení jste velmi rychle vtaženi do děje a s napětím čekáte, co přijde. To je další pozitivní stránka knížky – dějové zvraty, které omezují předvídatelnost děje. Doporučuji všem, co rádi čtou příběhy ze života. Ale nečekejte příběh z červené knihovny. Je to zkrátka příběh ze života se vším, co k životu patří.

27.12.2014 5 z 5

Drsný chlap Drsný chlap Sandra Brown

Další dokonalá kniha od této autorky. Z anotace knihy není až tak patrné, že v příběhu se střídají dvě časové linie a jsou zde 2 hlavní hrdinky. Každá prožívá svůj milostný příběh, který propojí kriminální zápletka. A celkové hodnocení? Střídání dvou časových linií v jedné knize vyžaduje na začátku trochu pozornosti, ale mě se to líbilo, a protože se tam nepohybuje zase tolik postav, tak celkový příběh mi přišel přehledný. Stručně řečeno dle mého názoru je to zajímavý román a napínavý až do posledních řádků.

22.01.2014 4 z 5