hammond hammond komentáře u knih

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

Nulové očakávania nijak nepomohli. To, že dvojka bude ďaleko zaostávať za geniálnym Klubom rváčů, mi bolo jasné od začiatku. Komiksový formát mi tiež trochu napovedal, že to môže súvisieť s nedostatkom nápadov pre pokračovanie, ale zároveň som sa tešil, že možno práve toto odlišné žánrové poňatie by mohlo pomôcť knihe k svojbytnosti a nestať sa iba nostalgickým parazitom. Nepomohlo.

Pre mňa chaotické, silené a zbytočné pokračovanie kultového románu.

*Čitateľská výzva 2017 - darovaná kniha

15.05.2017 1 z 5

Když jedné zimní noci cestující Když jedné zimní noci cestující Italo Calvino

Výnimočná najmä svojou jedinečnou a originálnou štruktúrou. Tá večná neschopnosť dočítať akúkoľvek knihu pôsobila veľmi zábavne a zároveň nesmierne iritujúco v tom najpozitívnejšom zmysle. Škoda len pre mňa trochu slabšieho konca a pointy, inak výborné čítanie pre každého, kto ocení hranie sa s formou.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, ktorá je staršia ako čitateľ

15.05.2017 5 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Aj napriek tomu, že som veľký fanúšik Milana Kunderu, po prečítaní jeho štyroch kníh v pomerne krátkom čase, som mal pocit, že sú si tématicky, formálne aj obsahovo do veľkej miery podobné a nemal som istú dobu potrebu ho objavovať ďalej. Po viacročnej pauze ma upútala novo vydaná kniha Život je jinde a asi som si za ten čas dostatočne oddýchol, pretože som si toto čítanie opäť skvelo užil a aspoň čiastočne sa mi vrátil pocit z čítania Neznesitelné lehkosti bytí či Nesmrtelnosti.

Za mňa najsilnejšou líniou celej knihy bol určite vzťah matky so synom. Nepamätám si, kde inde bol takto silno a zaujímavo zobrazený.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, ktorej dej sa odohrava v Prahe

15.05.2017 5 z 5

Láska a nenávist v La Lize Láska a nenávist v La Lize Sid Lowe

Najlepšia športová kniha, akú som doteraz čítal. Veľmi detailný a objektívny prierez rivality dvoch španielských veľkoklubov bez zbytočných špekulácií či senzáciechtivých dohadov. Veľké množstvo historicko-sociologických súvislosti zabezpečuje vysokú komplexnosť celej výpovede, čo bolo pre mňa asi najväčšou pridanou hodnotou.

Človek sa naučí veľa zo španielskej histórie a najbližiše El Clásico vníma hneď inak.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, ktorá má na Databázi menej ako 500 hodnotení

14.05.2017 5 z 5

Dům spánku Dům spánku Jonathan Coe

Zaujímavo rozohraný príbeh o spánku a všetkom s ním súviasiacom, s výbornou atmosférou prímorského sídla Ashdown. Celkovo hodnotím pozitívne, ale trochu mi prekážala prehnaná prepojenosť všetkých postáv v oboch časových rovinách a očakával som na záver zaujímavejšiu či originalnejšiu pointu.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, odohrávajúca sa na ostrove

14.05.2017 3 z 5

Zaslepení Zaslepení Elias Canetti

Musím priznať, že toto je pravdepodobne prvá kniha, ktorá bola evidentne kvalitná so zaujímavou témou aj posolstvom, ale bohužiaľ bola nad moje sily. Do čítania som sa väčšinou skôr nútil a aj keď niektoré pasáže boli výborne, striedalo ich viac častí, pri ktorých som mal problém udržať pozornosť.

Plánujem sa k "Zaslepení" v budúcnosti ešte vrátiť, momentálne som však plnohodnotne docenil aspoň doslov, ktorý podtrhol vysokú aktuálnosť Canettiho výpovede o mase a moci:

SPOILER
"Pro pochopení románu je ovšem třeba si uvědomit, že pojmů masa a moc používa autor ve velmi osobitém smyslu. "Masou" nerozumí primárně velkou skupinu lidí, nýbrž - zhruba - mimoracionální mentální stav, projevujíci se jak u skupin tak u jednotlivců, popř. latentní, převážně destruktívně zaměřenou energii, která sa uvolňuje zrušením individuality. Hybnou silou tohoto "stavu masovosti" je pud k moci: v mase jedinec participuje (nebo se domníva, že participuje) na moc, jíž by sám nedosáhl. Úměrně s ponořením do masy se vyřazuje rozumová a mravní kontrola a současně i pocit a potřeba svobody. Kdybychom to chtěli shrnout v aforistické zkratce, pak je masa v tomto pojetí chaotickou energií s touhou po vůdci, který by jí rozkazem dal řád a směr."

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, ktorej prvá veta je otázkou

14.05.2017 3 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Vysoko originálne, zábavné a trefné. Všetko, čo som zatiaľ od Vonneguta čítal (okrem Mechanického piana, ktoré výrazne zaostáva) bolo do určitej miery podobné a dalo by sa popísať týmto spôsobom. Kolíbka sa niesla presne v tomto duchu a udržala si vysoký štandard.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, ktorá má jednoslovný názov

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Vynikajúci psychologický vývoj jednotlivca, ktorý pod vplyvom ideológie, ctižiadostivosti a lojálnosti absolútne prestane vnímať ľudský či morálny rozmer svojej úlohy. Cieľom predsa bolo "zefektívnenie priemyselnej výroby zadaného projektu". Očami hlavnej postavy vidíme, že aj pôvodne bežný človek dokáže nakoniec takýmto spôsobom vnímať vyhladzovanie ľudí v koncentračných táboroch.

Naozaj to boli ONI a NÁM sa to nemôže stať?

*Čitateľská výzva 2017 - kniha písaná formou denníku

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Po Červenom trpaslíkovi ďalší dôkaz, že kombinácia britského humoru a vesmírného sci-fi je jednoducho skvelá. Obrovské množstvo absurdných a cynických humorných hlášok, ktoré pre mňa celkovo reprezentuje nasledovná:

"Bylo to asi takhle: Na počátku byl stvořen vesmír. Spoustu lidí to naštvalo a většinou se to považovalo za chybný krok."

A k tomu všetkému ešte mániodepresívny nihilistický robot...

*Čitateľská výzva 2017 - kniha od autora z rebríčka 100 najobĺúbenejších autorov

13.05.2017 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Kniha zámerne bez akejkoľvek rozumnej či sympatickej postavy, s ktorou sa čitateľ môže stotožniť? Tak tomu tlieskam! Výborne rozbehnuté panoptikum stelesňujúce ľudskú hlúposť na čele so vzdelaným intelektuálom (aj keď vlastne netuším na základe čoho), ktorý považuje za vrchol ľudského snaženia stredovekú spoločnosť (existuje krajší prejav hlúposti?) a neznáša všetkých okolo seba (tak aspoň s niečim je možno sa stotožniť).

A ďalej? To je bohužiaľ všetko. Vyššie spomenuté mi postačilo tak na prvých 100 strán. Dej sa ďalej nijako nevyvíja a celkovo som postrádal akúkoľvek pointu za týmto satirickým zobrazením hlupákov. Za mňa veľká škoda nevyužitého potenciálu...

*Čitateľská výzva 2017 - kniha od držiteľa Pulitzerovej ceny

13.05.2017 2 z 5

Hudba, která si neříká KRAUTROCK Hudba, která si neříká KRAUTROCK Petr Ferenc

Maximálne oceňujem, že aj v rámci československého trhu vyšla kniha venujúca sa tak okrajovému a nekomerčnému hudobnému žánru. Podrobný a zároveň pútavý sprievodca všetkými dôležitými interprétmi Krautrockovej scény. Zostáva mi len veriť, že v budúcnosti sa dočkáme aj ďalších domácich publikácii z oblasti progrsívneho rocku.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha od českého autora

Kočka a myš Kočka a myš Günter Grass

Otvárať túto knihu ako pokračovanie vášho milovaného Plechového bubienka je najväčšia možná chyba. Úvodné strany ma pocitovo vrátili do prostredia prvej časti Gdaňskej trilógie, v jednom momente sa dokonca na chviľu mihol aj sám Oskar, ale to bolo pre mňa tak všetko. Aj keď bol Mahlke s obrovským Adamovým jablkom zo začiatku zaujímavou postavou, nedokázal som sa začítať a väčšinu príbehu som sa skôr nudil.

Pre mňa celkovo sklamanie a najviac som si z knihy odniesol asi tento skvelý citát:

"Jediný také nejedl odloupaný trus, kdežto my jsme, protože se to nabízelo, žvýkali vápenité chuchvalčeky jako štěpinky škeblí a vyplivovali jsme je přes palubu v podobě pěnovitého hlenu. Chuť to mělo nijakou nebo jako sádra nebo jako rybí moučka nebo jako všechno, co si kdo představil: jako štestí, děvčatá, bůhvíco."

*Čitateľská výzva 2017 - kniha so zvieraťom v názve

13.05.2017 2 z 5