hammond hammond komentáře u knih

U ptáků plavavých U ptáků plavavých Flann O'Brien (p)

Je pre mňa veľmi zaujímavé, ako táto vysoko originálna kniha vo mne doznievala až postupne.

Počas jej čítania som plne oceňoval jej mnohovrstvovosť a formálnu stránku, ale viaceré pasáže ma nudili. Nie som zrovna najväčší fanúšik írskych legiend a archaického jazyka. Väčšinu knihy som hodnotil ako priemernú a až po jej dočítaní som zvolil hodnotenie 4*, najmä vďaka úžasnému svetu uväznených a zneužívaných literárnych postáv.

Na druhý deň po zobudení, keď som zopár hodín nad knihou uvažoval, som však ešte viac docenil jej výnimočnosť a kvalitu. A mám pocit, že moje nadšenie z nej stále rastie...

* Čitateľská výzva 2018 - kniha poprvé vydaná před rokem 1950

30.01.2018 5 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Je naozaj také zvláštne, keď si oveľa viac užijem autorov predhovor ku knihe, ako dielo samotné? Neviem, ale myslím, že v tomto prípade to iba podtrhuje to, ako veľmi mám rád Kunderové úvahy a jeho štýl písania.

Užil som si aj jeho dialógy a divadelné prevedenie, jeho humor, jazyk a myšlienky sa samozrejme nevytratili, nebol to však pre mňa ten "pravý kompletný Kundera".

* Čitateľská výzva 2018 - kniha žánru, který běžně nečtete

Energia, vášeň a krása Energia, vášeň a krása Walter Kolosky

Dôslednosť s akou pristúpil autor k tejto knihe je naozaj obdivuhodná. Toľko relevantných originálnych výpovedí nájdeme skutočne v máloktorej hudobnej biografii a tým pádom nemôže mať čitateľ najmenšie pochybnosti o jej pravdivosti a autenticite.

Z môjho pohľadu sa autor nechal trochu príliš uniesť svojím obdivom ku kapele, o čom svedčí aj podnadpis knihy "Príbeh legendárnych Mahavishnu Orchestra, Najlepšej skupiny na svete". Okrem tejto trochu absurdnej glorifikácie ide o naozaj špičkového sprievodcu ich históriou a som nadšený z každej takejto knihy preloženej do slovenčiny.

* Čitateľská výzva 2018 - kniha, která má čtyřslovný název

30.01.2018 5 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Výborne rozbehnutý dej so zaujímavou psychológiou postáv a veľmi špecifickým vzťahom únoscu a obete. Od polovice knihy, keď sa pozeráme na príbeh z pohľadu unesenej, však úroveň výrazne klesá.

Zvolená forma, pozerať sa postupne na dianie z oboch pohľadov, je pre mňa veľmi zaujímavá a otvára obrovský potenciál, to by však ten druhý pohľad musel priniesť nejakú pridanú hodnotu. Zápisky unesenej neodhaľujú reálne nič nové, ničím neprekvapia a jej životné spomienky považujem za irelevantnú nudu. Škoda...

* Čitateľská výzva 2018 - kniha, která byla zmíněna v jiné knize

30.01.2018 3 z 5

Moje filozofie fotbalu - Autobiografie Moje filozofie fotbalu - Autobiografie Johan Cruijff

Veľmi zaujímavý náhľad do kariéry a osobnej filozofie jedného z najlepších futbalistov všetkých čias. Prvá polka knihy venujúca sa Cruyffovej hráčskej a trénerskej kariére je podľa mňa skvelým čítaním pre každého futbalového fanúšika a navyše viacero pohľadov na taktiku, či vnímanie hry môže pôsobiť aj do veľkej miery ako inšpirácia.

Keď sa však dostávame viac k funkcionárskej práci z posledného obdobia, chýba mi tu autorov odstup. Tak ako sa mohol pri spomínaní na sedemdesiate roky pokojne zamerať na väčšie detaily a ísť viac do hĺbky, tu sa mi žiadala oveľa väčšia stručnosť. Bolo tu naozaj vidieť, že Cruyffa všetky aktuálne otázky veľmi trápili a preto sa nevyhol častému opakovaniu jednej veci a zachádzaniu do priveľkých, často zbytočných, detailov.

* Čitateľská výzva 2018 - kniha, ve které se jedna z postav jmenuje jako vy

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Existuje určite veľmi obmedzené množstvo kníh, ktorým by nijako neublížili očakávania spôsobené Coppolovou Apokalypsou. Srdce temnoty bohužiaľ nie je jednou z nich. Ťažko povedať, ako by som ju vnímal bez zhliadnutia jej skvelej filmovej adaptácie, takto ma však mierne sklamala.

Skvelé rozpracovanie témy temnoty v dvoch samostatných a zároveň prelínajúcich sa svetoch - vonkajšia temnota kolonizovanej krajiny a vnútorná temnota akejkoľvek ľudskej duše obsahujúcej tie najtemnejšie túžby a ľudské prirodzenosti.

Veľmi mi však chýbalo hlbšie rozpracovanie postavy Kurtza a jeho sveta. Pokojne by som to prijal na úkor niektorých opisov a nudnejších častí.

* Čitateľská výzva 2018 - kniha s tématikou moře

Hľadanie strateného autora Hľadanie strateného autora Dušan Mitana

Dlhú dobu som hľadal (aj keď nie príliš aktívne) nejakú naozaj výnimočnú knihu od slovenského autora. Konečne som ju našiel.

Skvelo napísané, z knihy je cítiť autorovo zmätenie a túžba po odpovediach, po vysvetlení všetkého v jeho okolí aj v jeho vnútri. V konečnom dôsledku nie len emocionálne, ale aj výrazne obsahovo a formálne roztrieštené dielo, avšak v tom najpozitívnejšom zmysle samozrejme.

Vysoká originalita a tematické hľadanie strateného autora sa prejavuje až v troch rovinách: formálna (kto je vlastne autorom tejto knihy a jednotlivých žánrovo odlišných kapitol?), obsahová (autor ako hlavná postava zmizne) a skutočná (autor nepochybne v tomto diele hľadá sám seba).

*Čitateľská výzva 2018 - kniha od slovenského autora

04.01.2018 5 z 5

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

Zaujímavý príbeh rodinného klanu Jordánovcov, ktorý ale slúži hlavne ako prostriedok pre podľa mňa skutočne výnimočnú pointu na záver, ktorá zabezpečuje tejto knihe najvyššie hodnotenie:

SPOILER! - Už nie viac ľudia túžiaci po nesmrteľnosti a bohorovnosti, ale naopak bohovia hľadajúci ich vlastný ľudský príbeh, skutočnú identitu a následnú nevyhnutnú smrť.

*Čitateľská výzva 2018 - kniha, jejíž děj se odehrává v Brně

04.01.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Mrazivý dystopický pohľad do budúcnosti presne podľa môjho vkusu. Oproti seriálu ide kniha oveľa menej do podrobností onoho sveta, čo z môjho pohľadu knihe iba pridáva na tajomnosti a záhadnosti. Na rozdiel od veľkej časti prítomných užívateľov ma otvorený a veľmi osobitý koniec nadchol, a dal knihe tú správnu bodku.

*Čitateľská výzva 2017 - oblíbená kniha rodičů, prarodičů

08.12.2017 5 z 5

Kain Kain José Saramago

Aj napriek veľkým medzerám v znalosti biblických príbehov, som si naplno vychutnal ich vysoko satirickú interpretáciu, ktorá zobrazuje boha ako despotického, neľútostného a tvrdohlavého sadistu. Ak budem potrebovať počas prípadného cestovania po Amerike nejakú vhodnú knihu do hotelových nočných stolíkov, mám víťaza.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha s jménem v názvu

Můra Můra Katja Kettu

Veľmi kruté spracovanie príbehu mladej samojskej dievčiny, ktoré najmä pri úteku z Fínska a živote v gulagu pôsobilo veľmi reálne a mrazivo. Oproti tomu však prelínanie so súčasnosťou pôsobilo trochu umelo, silene a pre mňa osobne aj nudne.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha od severského autora

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Keď už kvôli čitateľskej výzve po dlhých rokoch siahnuť po knihe rozprávok, tak Werichové Fimfárum je rozhodne správna voľba. Väčšina z nich má v sebe naozaj veľa originality a vtipu.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha pohádek

07.12.2017 4 z 5

Snová novela / Die Traumnovelle Snová novela / Die Traumnovelle Arthur Schnitzler

To, že Eyes Wide Shut je výnimočný film viem už dlho, teraz mi je jasné, že vychádza aj z vysoko kvalitnej predlohy. Zaujímavé pre mňa bolo, že síce film takmer identicky kopíruje dej svojej predlohy, tak pocit som mal po dočítaní do pomerne veľkej miery odlišný.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha od autora ze sousedícího státu

07.12.2017 5 z 5

Pouť do Země východní Pouť do Země východní Hermann Hesse

Príjemné a zaujímavé čítanie, v rámci Hesseho tvorby však pre mňa ničím výnimočne a celkom priemerné. To už je však asi osud autora, ktorého tvorbu ďalej objavujem po prečítaní toľkých geniálnych vecí ako Stepný vlk, Narcis a Goldmund, Siddhártha či Hra so sklenenými perlami...

*Čitateľská výzva 2017 - kniha poprvé vydaná v roce 2017

07.12.2017 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Fascinujúco vymyslený celý svet v Moskovskom metre a jeho fungujúci (respektíve nie príliš fungujúci) ekosystém. Vzťahy, funkcie a história jednotlivých zastávok metra by mohli vystačiť na niekoľko kníh zaujímavého a originálneho sci-fi čítania. Aj v tomto prípade sa však stala donekonečna opakujúca sa žánrová chyba. Pre veľa čitateľov to môže byť naopak žánrová nevyhnutnosť, pre mňa osobne však potlačiť tento skrytý obsahový potenciál v prospech akcie, utekanie a bojov so zombie príšerami je naozaj veľká škoda.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha odehrávající se v budoucnosti

07.12.2017 2 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Skúmanie zmätenosti dospievania a rôznych zvrátených túžob ukrytých priamo v nás, ktoré má skutočnú silu vtiahnuť čitateľa priamo do centra udalostí. Ten zápach z pivnice som cítil aj cez knihu...

17.05.2017 4 z 5

Fikce / Alef Fikce / Alef Jorge Luis Borges

Nepochybne vysoko originálne a ťažko predvídateľné. Štýl mi však úplne nesadol, často som sa v poviedkach strácal a nevedel sa nejako stotožniť s Borgesovým osobitým svetom.

17.05.2017 3 z 5

Cesta do hlubin noci Cesta do hlubin noci Louis Ferdinand Céline (p)

Hlbiny noci pripomínajúce bažinu. Akýmkoľvek smerom sa snaží vydať a zachrániť sa, akékoľvek množstvo úsilia do toho dá, tým viac sa len prebára do hlbín noci, z ktorých niet úniku.

Bezútešná osobná spoveď plná beznádejného hľadania si svojho miesta.

17.05.2017 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

„Piknik. Představte si les, cestu, palouček. Z cesty sjíždí auto, z auta vystoupí mládež, vytáhnou láhve, koše s jídlem, tranzistory, filmové fotokamery. Za chvíli plápolá táborák, stojí stany, hraje hudba. A ráno zase všichni odejdou. Zvěř, ptáci a hmyz, kteří po celou dobu s hrůzou pozorovali, co se to děje, vylezou ze svých úkrytů. A co nevidí? Tráva je politá olejem a benzínem, někdo odhodil nepotřebnou svíčku. Je tu plno krámů. Baterka, francouzský klíč, popel z táboráku, ohryzky jablek, papírky z bonbonů, prázdné konzervy, láhve, kapesník, kapesní nožík, staré potrhané noviny, drobné mince, zvadlá kvítka z jiných palouků…
Piknik u jakési kosmické cesty...“
„Tak oni si nás vůbec nevšimli?“

Ako je možné, že si nás vôbec nevšimli? Ako NÁS mohli prehliadnuť?
Krásna facka ľudským ilúziám dôležitosti.

17.05.2017 5 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Netuším, ako hodnotiť ničo takéto. Jednoducho čím viac ľudí si prečíta podobné knihy, tým skôr sa vyhneme niečomu podobnému v budúcnosti. Pre aj audiovizuálne doplnenie témy odporúčam tento výborný maďarský film: http://www.csfd.cz/film/30994-sauluv-syn/prehled/

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, ktorá je autorovou prvotinou

15.05.2017 5 z 5