Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

První kniha od Kinga a asi se do dalších nepohrnu. Divný příběh o světě kde zřejmě vyhráli nacisté válku a USA pořádají Dlouhý pochod, který přežije jen jeden ze stovky účastníků. Žádné vysvětlení jen depresivní road trip. Jo jednou jsem se zasmál a to na straně 264 (kniha jich má 299). Nebyl to můj šálek kávy.

20.03.2021 1 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Země za miliardy let, která nerotuje protože Měsíc se vzdálil. Nápad zajímavý, ale čtení těžké. Autor chtěl ukázat tento svět a tak vymýšlel zápletky posouvající hrdiny po glóbu jehož polovina je ve stálé přivrácena ke slunci a na druhé panuje tma. Autor má však lepší díla na svém kontě

28.12.2020 3 z 5

Ďáblův elixír Ďáblův elixír Raymond Khoury

Dlouho odkládaná kniha, jejíž anotace mě zaujala v době, kdy jsem koukal na seriál Narcos o Pablu Escobarovi. Nyní tedy po letech v knihovně jsem jí přečetl a velmi mile mě překvapila. Svižný a napínavý příběh z drogového prostředí Americko-Mexického pomezí s uvěřitelnými postavami a jasnými postoji. Agent FBI povolán z New Yorku a pomáhá mu kolegyně s DEA v boji proti drogovému bosovi, který objevil "drogu, který by chtěl každý". Děj vás rychle pohltí a konec... hm ten jsem opravdu nečekal.
Jednu hvězdu snižuji za chybějící popis zkušenosti s drogou, kterou objevil misionář Eusebius v pralesích střední Ameriky a náhlý přechod do současnosti.

19.11.2020 4 z 5

Na střechu českých železnic Na střechu českých železnic Vladislav Šlégr

Útlá publikace k výročí tratě, jenž letem světem načrtává hlavní události na trati s obrazovým doprovodem. Vhodné k nějaké práci na referátu o dějinách Vimperska.

25.11.2022 4 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Velká podzemní říše plná technických zázraků má zabránit válčení na povrchu. Mladý hrdina však starému kmetovi vyčítá, že chce válečné běsnění zastavit zase běsněním ještě horších zbraní. Jak to celé dopadne? Zakončení české verneovky jak se sluší.

17.10.2022 4 z 5

Malé velké pravdy Malé velké pravdy Jan Menděl

Krátké a poučné věty o životě a jednání v něm. Určitě stojí za přečtení.

17.10.2022 4 z 5

Tygře, tygře Tygře, tygře Margaux Fragoso

Nedal jsem to ani do konce. Kdo četl Lolitu nebo Rez a záře hvězd či Svolení a dočte i tuto, má můj obdiv. Vůbec bych Tygra k nim neřadil. Žádné napětí, žádný strach z odhalení, žádné zvraty. Sem tam nějaká pedofilní nechutnost a pak roky plynou a... Uf ale chápu že se paní autorka chtěla ze svých zážitků vypsat, (nebo ji to někdo poradil) a zjistila, že musí napsat tolik vaty, aby to dalo na knihu.

04.09.2022 1 z 5

Z prachu zrození Z prachu zrození Ray Bradbury (p)

Tato kniha vznikající desetiletí je odrazem hlubokých dojmů a vzpomínek autora na svou rodinu. Pro nezúčastněného čtenáře těžko uchopitelné. Až do konce jsem nevěděl jak si představit "postavy" a prostředí. Na konci jakž takž vysvětlení je, ale ten pocit, že jsem přečetl knihu napsanou pod zakázanými látkami zůstal. Naštěstí není dlouhá a při trochu výdrže zabere jen chvilku.

31.07.2022 1 z 5

Mramorový ráj Mramorový ráj Sergej Kuzněcov

Román ze světa Metra o putování umírajícího otce, jeho syna a vojáka ze základny někde za Moskovou pustinou do moskevského metra. Nepotkáme žádné postavy z původní trilogie, zato plno mutantů a různých skupinek, které připraví našim hrdinům mnohá dobrodružství. Krásné 3,5*.

29.05.2022 3 z 5

Veniss Underground Veniss Underground Jeff VanderMeer

Tak trochu divná fantastika byla opravdu divná. Chvílemi jsem tápal jestli jsou slova a věty ve správném pořadí, divnotvary mi přišly přeložené opravdu volně, bohužel tím se pro mě celek zcela rozpadl a já nedokážu říci o čem ta kniha byla. Po večerech jsem si raději pouštěl audio knihu Metro 2033, abych ten čas věnovaný této knize nebyl úplně ztracený.

14.05.2022 1 z 5

Poslední car Poslední car Edvard Stanislavovič Radzinskij

Poslední car aneb jak zrozenci pekla zavedli bolševickou vládu teroru. Velmi poučná a podrobná kniha jak se z carského Ruska stal stát zločinců toho nejhoršího ražení. A vzhledem k současným událostem, kdy čteme o zločinech páchaných Rusaky na Ukrajině, si člověk musí klást otázku zda tato největší země na světě není prokletá. Knihu velmi doporučuji.

29.04.2022 5 z 5

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha vznikla tak, že novinářka objížděla pár let SSSR a sbírala vyprávění žen, které se účastnily Velké vlastenecké války. Čtení to není snadné, protože i když je kniha útlá je znát dobou vzniku. Kniha však pro svou syrovost předává vzpomínky, které by neměly být zapomenuty.

20.02.2022 3 z 5

Dubliňané Dubliňané James Joyce

Soubor povídek s výmluvným názvem nám dá nahlédnout do životů lidí v Irsku přelomu 19/20 století. Příjemná oddechová četba.

12.12.2021 3 z 5

Slovem a mečem Slovem a mečem Ivana Špičková

Nebudu hodnotit hvězdičkami, neboť jsem to vzdal na 126 straně. Ze začátku zajímavé popisy krvácejících mužů na bojištích mezi Athénami a Spartou, vystřídali o mnoho méně zajímavé pravidelné krvácení manželek hlavních hrdinů, střídající těhotenství a mateřství a spojené těžkosti a přerod našich bojovníků na otce od rodin. Uf. Jelikož jsem knihu musel prodlužovat v knihovně, přesto to nestačilo, dám šanci jiným titulům a autorům.

25.07.2021

Strůjci nových časů: sebrané povídky H. G. Wellse - sv. II Strůjci nových časů: sebrané povídky H. G. Wellse - sv. II Herbert George Wells

Povedená sbírka klasika literatury. Není to jen SF, ale i filozofie plná humanismu. Chvílemi mi vůbec nepřišlo, že čtu povídky vzniklé před stoletím.

09.06.2021 3 z 5

Oko za oko Oko za oko John Sack

Pomsta Židů na Němcích za holocaust. Jen pro silné povahy a otevřenou mysl. Kniha napsaná a vydána v 90' letech, takže je psána reportážní formou bez autocenzury. Dnes o takovou knihu těžko zavadite. Hodnotit nebudu, to si musí každý čtenář sám.

12.04.2021 4 z 5

Superhračky vydrží celé léto Superhračky vydrží celé léto Brian Wilson Aldiss

Antalogie krátkých povídek, jedna nepodobná druhé, vzniklých v poslední čtvrti 20. století. Kniha vyšla právě před dvaceti lety a dnes by mohla připadat v některých pasážích nekorektní. Pokud máte chuť si přečíst něco ze staré školy sci-fi, tato sbírka je dobrá volba.

25.03.2021 4 z 5

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

Kdybych mohl, dám šest hvězd. Pro ty, kdo četl Lolitu je tato kniha povinnost. Tušil jsem, že tahle kniha bude jiná než ostatní, ale jakmile jsem se pustil do do čtení, věděl jsem, že bude pasovat do bodu čtenářské výzvy "místo kde by jste se nechtěli ocitnout". Není to snadné čtení a nevyvolá úsměv na tváři. Už teď vím, že jsem právě dočetl nejlepší knihu roku 2021 (knihu čtenou poprvé, protože okamžitě jdu na rereading Lolity).

03.03.2021 5 z 5

Proti pádu noci / Po pádu noci Proti pádu noci / Po pádu noci Arthur Charles Clarke

Ač je Arthur C. Clarke můj nejoblíbenější autor, tato kniha se mi četla nejhůře. Asi proto, že jsem dříve četl Město a Hvězdy, kde je ten samý příběh originální a mnohem lepší. Druhá půlka od spoluautora svazku byla však skutečným utrpením, která sráží kvalitu knihy na tři hvězdy. Nápad co bylo "potom" byl dobrý, ale provedení nic moc.

05.12.2020 3 z 5

Strážci lebek Strážci lebek Robert Silverberg

Knihu jsem dočetl, ale stále jsem čekal na neskutečné zážitky a možností lidí usilující o nesmrtelnost. Nejsilnější pasáží byly představy jednoho hrdiny jak naloží s nesmrtelným životem, jak bude objevovat Vesmír a nebude záležet jak dlouho mu bude cesta mezi hvězdami trvat. I další měli své představy, ale konec to úplně zabil. Takže žádné sci-fi, ale pěkně mysteriózní a chvílemi těžko stravitelný příběh.

05.12.2020 2 z 5