Hade Hade komentáře u knih

Katova dcera a hra se smrtí Katova dcera a hra se smrtí Oliver Pötzsch

UUUUf, konečně vynikající středověký snad i detektivní román. Realita středověku popsaná reálně, až se čtenář doslova vcítí, včetně smradu a bezbřehé bolesti.

16.06.2020 5 z 5

Šakal z Naru 1 Šakal z Naru 1 John Marco

Omlouvám se všem, kdo hodnotí tuto knížku kladně, ale mě tak strašně nebavila, že jsem nedočetl.

16.06.2020 1 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Bohužel, kdyby to nebylo tak rozvláčné, dal bych za 5. Přeskakoval jsem v knize naráz desítky stran a k pochopení děje to vůbec nebránilo. Nepochopil jsem, když na Arlena s ostatními tak tlačil čas, proč měsíce otáleli, navštěvovali kde koho a zbytečně mluvili. Nejvíc mě dostalo, jak Arlen asi na deseti stranách plakal. A všichni plakali........já taky.

15.06.2020 3 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Ajajaj, já to tušil. Spisovateli došly nápady, takže se uchýlil k opakování a to ne zcela zdařilému.
Inevera a její vzrůst je těžce nudné a povšechně známé. Navíc podrobné popisování musulmanské KOMUNITY je otravné, místy až odporné. Dnes už naštěstí víme, co jsou musulmani zač a známe i slova Koránu, že přísaha nevěrci může být porušena. S tím autor širší veřejnost ani nemusel seznamovat. Jenom nechápu, proč by měli zrovna tihle prasořitci ovládat nejvyšší bojová umění. V reálu tomu naštěstí tak není.
Jak se mi jeví první půlka knihy naprosto zbytečná, naštěstí v druhé půli dochází k obratu. Proto za tři hvězdy.

21.05.2020 3 z 5

Ples u vévodkyně Ples u vévodkyně Robert Merle

Prostě strašné. Oproti vyprávění Petra je to posun od vynikajícího do skoro odpadu.

18.04.2020 1 z 5

Šumavská trilogie Šumavská trilogie František Hobizal

Zpočátku to šlo, ale potom tam bylo moc náboženství, to nemusím.

30.03.2020 2 z 5

Ta, jež čeká Ta, jež čeká Daniel Polansky

Tak tohle se krutě nepovedlo.

25.03.2020 2 z 5

Střet impérií Střet impérií Ben Kane

Ach, jo nemít tak rád starověký Řím, bylo by to horší. Ale alespoň tam legionáři nejedí papriky a kukuřici jako v jiných rádoby historických románech.

04.03.2020 3 z 5

Císař 3: Pole mečů Císař 3: Pole mečů Conn Iggulden

Bohužel, tentokrát jenom za dva a to jsem měl co dělat, abych tenhle nepovedený díl vůbec dočetl.
Opět strašné chyby:
Těžko mohla Chlodie připravit maso na paprice, ta byla dovezena do Evropy až počátkem 17. století!
Spatha byla do výzbroje římské jízdy zaváděna asi v polovině 1. století, čili cca 100 let po Caesarově smrti.
V době Catilinova spiknutí nebyl konzulem ani Pompeius, ani Crassus. Byl to konzul Cicero, kdo spiknutí odhalil a potlačil. Caesar se potlačení vůbec nezúčastnil, naopak byl v podezření, že je jeho součástí!
Rovněž kořalka (pálenka) nebyla v Caesarově světě známá. Dostala se sice do Evropy z arabského světa přes Itálii, ale až v 5-6 století n.l. Jak málo v autorově fantazii chybělo a mohli si římští snobové kupříkladu po večeři dát šálek kávy a k tomu si zapálit doutník. Nebo jíst hořkou čokoládu.
A vrcholem stupidity je Caesarův dalekohled.
První dalekohled si 2. října 1608 nechal patentovat holandský optik Hans Lippershey. Vůbec první zdokumentované použití broušených čoček spadá do období císaře Nera, ale šlo o čočku na blízko pro jedno oko. Něco jako cvikr.
Pokud bude chtít spisovatel něco napsat o husitech, může klidně Žižkovi vložit do rukou "lahký gulomět"
Takže jako fantasy bych to bral, jako historický román NE!

21.02.2020 2 z 5

Pražský tanec smrti Pražský tanec smrti Olga Von Barényiová

O tom, jak nebozí, nevinní, po zuby ozbrojení nacisté byli zmasakrováni bezbrannými českými bestiemi.

06.02.2020 odpad!

Císař 2: Smrt králů Císař 2: Smrt králů Conn Iggulden

Dávám plný počet i když jsem se dvakrát zasmál, když legionáři jedli kukuřičnou kaši.
Kukuřice má původ ve Střední Americe, kde sloužila jako hlavní pokrm indiánů. Do Evropy byla poprvé dovezena v 16. století.

06.02.2020 5 z 5

Císař 1: Brány Říma Císař 1: Brány Říma Conn Iggulden

Za mě plný počet. Jenom bych chtěl dodat:
Za republiky se římská centurie (setnina), které velel centurio (setník) skládala z deseti contubernií po osmi mužích. Římská centurie tedy měla nikoli 100, ale osmdesát mužů. Padesátina, jejímž velením byl v závěru knihy pověřen Marcus Brutus neexistovala. Mohl dostat velení nad polovinou centurie, tudíž 40ti muži, nikoli padesáti, jak je mylně v knize uváděno. Nevím, jestli jde o chybu autora, nebo překladatele, uvádím pouze kvůli úplnosti. V žádném případě to knize ale neubírá body.

29.01.2020 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Jsem velkým fanouškem knih o holokaustu a II.světové válce.
Ale tato mystifikace byla i na mě moc. Zvlášť, když už dlouho je známa pravda o rodině Kosinských.

27.01.2020 odpad!

Rudá bouře Rudá bouře Tom Clancy

Sice jsem vydržel až do konce, ale něco tak blbého může napsat jen americký patriot.

18.12.2019 odpad!

My, utonulí My, utonulí Carsten Jensen

Abych řekl pravdu, musel jsem se přemáhat, abych knihu dočetl. Snad to mělo být i humorné, ale byl to takový německý (nebo germánský) humor. Připomnělo mi to mládí, kdy jsem sledoval v TV pořad Ein Kessel Buntes )nic jiného nedávali) a tam byl německý moderátor (tuším, že se jmenoval Kurt, ale dál už nevím) a ten chrlil jeden vtip za druhým, německé obecenstvo se bouřlivě smálo, ale český divák s rozpaky tápal, co je na tom vlastně veselého.

07.10.2019 2 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Harry Sidebottom

Tak tohle se spisovateli krutě nepovedlo. Vykradený děj a i jinak slabota.

30.09.2019 2 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Odloženo a nedočteno asi po 30ti stránkách. Ne, tohle mi opravdu nesedí, ale vzhledem k nadšeným komentářům nehodnotím.

26.09.2019

Lady Caligula Lady Caligula Lasse Braun

Někdo knize může vyčítat, že je příliš pornografická, ale sexuální orgie na veřejnosti v Římě té doby tak opravdu probíhaly. Stačí si přečíst Petroniův Satirikon. Není to bůhvíjaké umělecké dílo, ale dočetl jsem do konce a celkem mě to bavilo.

30.08.2019 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Číst to před takovými 40ti lety, bylo by to docela dobré. Dnes bohužel zoufale zastaralé. Po dalších dílech už nesáhnu.

05.08.2019 2 z 5

Strom života Strom života Ivana Špičková

Bohužel přes obrovskou snahu odloženo na stránce 400. Spousta zbytečných mnohastránkových pasáží, nekonečné konverzace o ničem, málo akce a mnohem víc nudy. Jeden z nejhorších historických románů, které jsem četl. On to vlastně není vůbec historický román, spíše historická fantasy pro krásnější část pohlaví. A že by se Galům v 1. stol. před Kristem mohlo podařit porazit přesilu římských legionářů, bytˇ vysloužilců nebo zběhů, to je naprosto mimo mísu

25.07.2019 1 z 5