GoodGames GoodGames komentáře u knih

Akira 5 Akira 5 Katsuhiro Otomo

Akira 5 sa vracia po slabšom štvrtom diely znovu na vrchol a dokazuje, že sa jedná o nadčasové a veľmi kvalitné dielo. Tecuova sila je stále väčšia a nebezpečnejšia a už je schopný spraviť kráter aj do mesiaca. Naviac je to veľmi podarený záporák, pri ktorom vážne neviete, ako sa kvôli svojej psychickej nevyrovnanosti zachová a tak to uvádza všetky ostatné postavy do nebezpečenstva. Je tu znovu viac epickej akcie, viacero pútavých scén a celkovo je to perfektná príprava na finále série.

08.05.2023 5 z 5

BRSRKR: Kniha druhá BRSRKR: Kniha druhá Matt Kindt

Brutalita prvého dielu ustúpila do úzadia a je tu tentokrát aj výrazne menej akcie. Už prvý diel však prekvapivo dokázal ponúknuť aj zaujímavý príbeh. Podobne je na tom aj druhá kniha, ktorá sa však občas až príliš hrabe v minulosti a dopláca na to tempo hlavne v druhej polovici. Našťastie je to však celé dostatočne pútavé a som zvedavý na finále.

23.04.2023 4 z 5

Berserk 11 Berserk 11 Kentaró Miura

Znovu skvelý diel, v ktorom je perfektne vymyslený hnusný záporák Wyald. Vlastne je takmer celý diel len súboj medzi Gutsom a touto zvrhlou príšerou. Má to vražedné tempo, plno drsných hravých nápadov a ja som to prečítal na jeden dych. Posledné diely Berserka sú najvyššia kvalita dospelého drsného fantasy a úprimne ľutujem tých fanúšikov žánru, čo sa Berserkovi vyhýbajú len preto, že je to manga.

01.02.2023 5 z 5

Skřet Skřet Eric Grisson

Skřet je takým jednoduchším príbehom o pomste. Náročnejších čitateľov možno až tak nezaujme, ale ak máte chuť na dobrodružné a nenásilné fantasy, Skřet má feeling filmov z 80. rokov ako sú The Dark Crystal (1982), Legenda (1985) alebo Nekonečný príbeh (1984). Má to dobré tempo, vlastne sa v komikse neustále niečo deje a síce to nepatrí k tým najlepším titulom za minulý rok, spríjemniť vám chvíľu určite dokáže.

31.01.2023 4 z 5

Universal War One 5 a 6 Universal War One 5 a 6 Denis Bajram

Universal War One má síce až 6 dielov, ale Crew sa podarilo vydať celú sériu iba za 4 mesiace v edícii Modrá Crew! Bolo to naozaj nezvyčajne rýchle (aj vďaka zrýchleniu vydávania edície) a človek tak aspoň nestihol na príbeh zabudnúť. Ten hrá v celej sérii veľmi silnú úlohu, je prepracovaný, premyslený a vidno, že si na ňom dal Denis Bajram záležať a poriadne si ho celý pripravil. Kvalitné sci-fi s príjemnou kresbou.

17.12.2022 4 z 5

Idea. Lid Idea. Lid F. Burdych

Idea. Lid má zaujímavé myšlienky a na niektorých stránkach aj nápaditý a pekný vizuál. Trpí však značnou neotesanosťou. Dej je totiž zbrklý a chýba mu jasnejšie smerovanie. Podobne je na tom aj vizuál, ktorý je občas neprehľadný a príliš tmavý. Autorom však do budúcna fandím a dúfam, že na tomto komikse nabrali dostatok skúseností na to, aby avizované pokračovanie alebo iný komiksový projekt posunuli na vyšší level.

15.12.2022 2 z 5

Kruan ze Žluté planety Kruan ze Žluté planety Vlastislav Toman

Nové vydanie Kruana obsahuje okrem kultových starých príbehov aj úplne nový príbeh kreslený Karlom Zemanom. Kruan je už dnes celkovo veľké retro, ale stále je to príjemné nostalgické čítanie. Bol to jeden z mojich prvých komiksov, ktorý formoval moju lásku k tomuto médiu a aj preto na neho nedám dopustiť. Ideálny darček pre fanúšikov, lebo Vybíralove spracovanie je už tradične TOP kvalita aj papierom. Okrem komiksov obsahuje kniha aj zaujímavé čítanie o zrode, vývoji a aj o veľkých plánoch na filmové spracovanie, ktoré však nevyšlo.

29.11.2022 5 z 5

Petr Pan Petr Pan Régis Loisel

Aleluja! Konečne tu toto kultové komiksové dielo vyšlo! Petr Pan od Régisa Loisela je majstrovské dielo európskeho komiksu úplne právom. Veľmi svieže spracovanie dobre známeho príbehu, ktorý si síce zachoval hlavné prvky príbehu, Petra Pana, Krajinu-Nekrajinu, vílu, kapitána Hooka, krokodíla…ale všetko je tak trochu inak ako by ste čakali. Vtipné, ale zároveň veľmi drsné dielo, ktoré je výhradne pre dospelých čitateľov. Neváhajte, je to komiks roka.

22.11.2022 5 z 5

Případ Moran Případ Moran Olivier Legrand

Sherlock Holmes sa preberá konečne k životu a vystupuje z tieňa, aby svojho hlavného protivníka konečne porazil. Bude to však nebezpečné a najhorší gangstri Londýna chcú zlikvidovať našu partičku obľúbených malých detektívov...Tentokrát sa uzatvára príbeh a znovu sa jedná o kvalitné čítanie. Je to dobre napísané a ako vždy aj skvelo nakreslené. Séria samozrejme pokračuje vo svete ďalej. Plánovaných je 12 dielov. Tak uvidíme, pán Vybíral by chcel túto sériu dokončiť celú, tak snáď bude o sériu záujem.

02.11.2022 4 z 5

Akira 3 Akira 3 Katsuhiro Otomo

Akira si aj tretím dielom udržuje vysoko nastavenú latku série. Táto kultová manga si právom zaslúži všetku tú celosvetovú slávu. Je až neuveriteľné, aké nadčasové je toto dielo, aké dynamické, akú má stále skvelú kresbu a prehľadnú akciu. Neprestávam nad tým žasnúť, ale zatiaľ v sérii nebolo takmer žiadneho hluchého miesta, práve naopak je to tak natrieskané akciou, že pri čítaní nemám čas ani dýchať. Skvelé a teším sa na ďalší diel.

20.10.2022 5 z 5

Zelené dveře Zelené dveře Al Ewing

Druhý diel série s názvom Zelené dveře je síce o malý kúsok slabší ako ten prvý, no má stále dosť zaujímavých scén. Obsahuje dve vydarené akčné scény, v jednej bojuje Hulk proti Avengerom, a v tej druhej zasa proti nepriateľovi, ktorého schopnosti sú pre Hulka značne nepríjemné. Sedí mi, že Hulk vzbudzuje ako postava znovu rešpekt, že to nie je len priblblá srandovná zelená hora svalov ako v niektorých filmoch. Páči sa mi aj hororový nádych tejto série.

19.10.2022 4 z 5

Velvet Velvet Ed Brubaker

Velvet je skvelý špionážno-akčný thriller, v ktorom budete viackrát prekvapení udalosťami. Ed Brubaker vytvoril poriadne zamotaný príbeh s veľmi sympatickou hlavnou hrdinkou, ktorej budete na jej nebezpečnej ceste za pravdou určite fandiť. Veľa akcie, úchvatný vizuál a zaujímavý príbeh v kompletnej edícii v jednej perfektne spracovanej knihe. Tých 416 strán je poriadna nálož, nevedel som sa od čítania odtrhnúť a knihu som dočítal na jeden dych.

14.10.2022 5 z 5

Tomie Tomie Džundži Itó

Crew tu Tomie vydali v kompletnej verzii a je to veru poriadne veľký titul a 748 strán vám chvíľu vydrží. Je to autorova prvotina a na celkovej kvalite kresby a aj scenára to vidieť. Hlavne prvé poviedky sú ešte dosť jednoducho a nevábne kreslené a to mám inak Itovu kresbu rád. Aj po scenáristickej stránke je to dosť repetitívne dielo a ten istý koncept sa opakuje príliš často v celej knihe. U mňa je to zatiaľ najslabší Ito, aký tu vyšiel, ale aj napriek tomu je to stále kvalitný horor a nemal by ho žiadny fanúšik autora či hororových máng minúť.

18.09.2022 4 z 5

Conquistador: Kniha 3 a 4 Conquistador: Kniha 3 a 4 Jean Dufaux

Conquistador 3 a 4 je ukončením historicko-dobrodružnej série z prostredia španielskych dobyvateľov v Južnej Amerike. Atraktívnu tému spracoval Jean Dufaux temne, brutálne a dráždivo. V samotnom finále mi však k plnému hodnoteniu chýbali silnejšie momenty a sympatickejší hrdinovia.

15.09.2022 4 z 5

Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá Ed Brubaker

Druhá kniha Zabij, nebo budeš zabit je finále príbehu o vysokoškolákovi Dylanovi, ktorému nakáže samotný diabol, aby každý mesiac zabil jedného človeka, inak zomrie on. A finále je to perfektné! Značne nepredvídateľné, prekvapivé a veľmi drsné. Je to jedna z najlepších prác od dvojky Ed Brubaker a Sean Phillips a je vidieť, že to oboch naozaj bavilo. Ak máte radi drsné kriminálne príbehy, je to povinnosť. Jeden z najlepších komiksov roka.

21.07.2022 5 z 5

Propast Propast Donny Cates

Výrazne komornejšie ako veľkolepý prvý diel. Ten bol plný epickej akcie, tu je to skôr zamerané na psychológiu a minulosť postáv. Aj samotného Venoma je tu menej ako by ste možno čakali. Napriek tomu je to však po scenáristickej stránke stále vysoká kvalita, komiks baví aj keď je tu minimum akcie a kresba je perfektná aj napriek tomu, že to tentokrát nekreslí Ryan Stegman sám.

20.06.2022 4 z 5

Udolí zrůd Udolí zrůd Steve Niles

Údolí zrůd je takou neškodnou hororovou poviedkou. Veľa sa tu toho nenarozpráva, je to skôr taká pocitovka so síce peknou, ale veľmi často použitou myšlienkou o tom, aby sme nesúdili človeka podľa jeho vzhľadu. K tomu pochmúrna farma, záhadné znetvorenie, nenávisť a nepochopenie ľudí, ale aj dobro, ochrana a láska. Mne osobne kresba od Grega Rutha nesedí, ale dokáže občas nakresliť naozaj pôsobivé scény. Kniha ako taká však vypadá veľmi pekne.

05.06.2022 3 z 5

Cesta Cesta Vicente Segrelles

Žoldnéř je ako vždy vizuálne veľmi atraktívny. Horšie je to samozrejme so scenárom, ktorý je však ešte v prvej polke knihy vďaka tajuplnému ostrovu pútavý. Potom sa to zvrhne bizarným smerom, ale aj tak je to celé dostatočne zaujímavé už len kvôli peknej maľbe a vydareným bonusom.

25.05.2022 3 z 5

Ozvěny (limitovaná edice) Ozvěny (limitovaná edice) Joshua Hale Fialkov

Ozvěny sú poriadne napínavý hororový thriller, v ktorom sa scenárista perfektne zahráva s čitateľom. Silný príbeh, dusivá atmosféra, fajn kresba a ešte aj ten koniec sa vydaril nad očakávania. Veľmi silný zážitok a odporúčam všetkým fanúšikom hororov, thrillerov a hlavne celkovo dobrých príbehov.

23.05.2022 5 z 5

Shi. Kniha 3 a 4 Shi. Kniha 3 a 4 Benoît Drousie

Finále série Shi (presnejšie ukončenie 1. cyklu) je kvalitne napísaná pomsta dvoch žien proti prehnitému britskému impériu. Drsné, pútavé a perfektne nakreslené. Jediný problém je tentokrát nevyrovnané tempo. Prvé dva diely boli divokejšie a mali lepší spád. Stále ma to však veľmi bavilo a preto musím dať plné hodnotenie.

08.05.2022 5 z 5