Gold351 Gold351 komentáře u knih

Brehmův život zvířat Díl I. Ssavci I. Brehmův život zvířat Díl I. Ssavci I. Alfred Brehm

Klasika, stále ještě poučí, navíc je ozdobou každé knihovny.

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Moje milovaná knížka, ještě po rodičích, předválečné vydání s autorovými kresbami. Díky jí jsem se začala zajimat i o další Čapkovo dílo ( což bylo moc dobře, protože K.Čapka jsem si vytáhla u maturity ).

Dům drobných radostí Dům drobných radostí Colette Vivier

Přesně tohle vydání jsem dostala k narozeninám, byla jsem skoro stejně stará jako hlavní hrdinka. Četla jsem ji ráda, po čase se k ní vracela. Jen mé dcery moc neuchvátila. Přečetly ji a vrátily se zas ke svým Ransomovkám a Verneovkám... Asi jim přišla málo akční, ale já ji měla ráda.

02.09.2015 4 z 5

Kája Mařík. Kniha 1. Díl I.-III. Kája Mařík. Kniha 1. Díl I.-III. Felix Háj (p)

Knihu Kája Mařík jsem si vypůjčila od spolužačky, která ji měla po své mamince a nadšeně mi líčila, co právě čte. Postupně jsem přečetla všechny díly, protože v oné době tento titul byl "podpultový" jako Rychlé šípy. Moc se mi líbilo vyprávění o malém chlapci, jeho kamarádce a poetickém kraji jeho dětství. Později jsem přečetla i Řídících Márinku, ale to už nějak nebylo ono. Když v devadesátých letech znovu Kája začal vycházet, koupila jsem si všechny díly a moc se na ně těšila. Nezklamaly. Někdy si je otevřu a přenesu se v duchu k Mníšku pod Brdy, vidím přísně vedeného chlapce nebo už zamilovaného studenta, zapomenu na všední starosti a musím se usmívat. Mým dětem už tohle dílko moc neříká, zřejmě je trochu více moralizující. Ale "jako pohádka pro děti" to prý jde. Jistě, doba je jiná, ale myslím, že trochu pokory a tehdejší slušnosti by dnes současným lidem neškodilo.

Komplet - Věčně zpívají lesy Komplet - Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Trilogii jsem četla poprvé jako gymnazistka, nejprve jen první díl, později jsem se dostala i k dalším dvěma knihám. Přiznávám, že zpočátku mi některé pasáže přišly zdlouhavé a netrpělivě jsem čekala, až líčení dostane větší spád. Snad pod vlivem současných moderních autorů... Po delším čase jsem se k Gulbranssenovi vrátila a četla ságu znovu od počátku. Tentokrát jsem shltla vše a nemohla se od knih odtrhnout. Syrová, drsná, ale nádherná severská sága mě dostala.

02.09.2015

Příběhy z malého domku Příběhy z malého domku Jan Nedoma

Krásné vyprávění pro děti o věcech a zvířátkách, která jsou jim blízká. Laskavé a humorné povídání dědečka pro jeho vnoučata, které se stalo knihou pro všechny malé čtenáře.

02.09.2015 5 z 5

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Selma Lagerlöf

Před mnoha lety jsem dostala knihu pod stromeček a zprvu jsem se nemohla do ní začíst. Nejen, že byla značně objemná, ale bylo mi líto začarovaného Nilse a bála jsem se o divoké husy. Později se mi příběh líbil víc a víc, dokonce mne donutil vyhledávat si zmíněná místa na švédské mapě. Dnes bych ji doporučila jako krásné pohádkové čtení.

Evička a Monoklíček se vrací Evička a Monoklíček se vrací Miloš Nesvadba

Moje úplně první vlastní opravdová knížka. Milovala jsem ji, stejně tak jako kreslení a vyprávění pana Nesvadby.

Český román Český román Olga Scheinpflugová

Ohromná kniha, často se k ní vracím....

Moji milí bratři Moji milí bratři Helena Čapková

Úžasná kniha odkrývající détství tří sourozenců, rodinné tajnosti, studia bratrů Čapkových. Doporučuji všem, kteří mají rádi biografie.

01.09.2015 5 z 5

Tajemný hrad Svojanov Tajemný hrad Svojanov Bohuslav Březovský

Oblíbená dětská kniha, díky které jsem nutila rodiče navštívit hrad Svojanov, obhlížela hlásku a snažila se zahlédnout aspoň jedno strašidlo. Potěšilo mě, když jsem viděla knížku v novém vydání u dětí mých známých.

01.09.2015 3 z 5

Škola základ života Škola základ života Boris Dočekal

Zajímavé vzpomínky mnoha známých osobností. Příjemné počtení.

11 pokladů Čech a Moravy 11 pokladů Čech a Moravy Milena Blažková

Souhrn 11 zajímavých míst v Čechách a na Moravě. Popisy deseti památek UNESCO a sedmi pražských částí. U každého zastavení je nejen popis, ale i zajímavosti, tipy na výlety, náčrty, pověsti a na konci kapitol otázky k textu. Text doplňují fotografie a přehled panovníků. Zpracování je neobvyklé, čtivé, jen si myslím, že by se tu měly objevit všechny památky UNESCO u nás a možná pražským pamětihodnostem autorka mohla věnovat samostatnou knihu.

01.09.2015 4 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Poprvé jsem četla tuto útlou knížku tajně a pod dekou v posteli. Patřila mé starší sestře a říkala, že "to ještě není pro mě". Nevím, je to možné, třeba se mi jen líbil jemný humor, kdy autor mluví o své ženě jako o malé cukřence nebo popisuje trable s balíkem, který jejich domácnost obdaroval krystalovým cukrem. Ovšem, já Housle četla podruhé, potřetí... a čtu je stále. Třeba jen jednu kapitolu. Pana Horníčka jsem obdivovala a milovala, stejně jako jeho hry, knihy, besedy. Smekám před touto osobností !

01.09.2015 5 z 5

Ustláno na růžích a pod nebesy Ustláno na růžích a pod nebesy Jindřiška Smetanová

Poetické, úsměvné a někdy i neskutečné povídky. Byť už taková Praha není, je to čtení jako pohlazení po duši :-)

Študáci a kantoři Študáci a kantoři Jaroslav Žák

Miluju tuhle útlou knížečku, jsem na tom jako Damato - přinesla mi ji kdysi maminka, četla ji jako studentka prvorepublikového gymnázia, pak rozesmávala mě a nakonec i mé pubertální dcery si ji předčítaly a řvaly u toho smíchy....

27.08.2015 4 z 5

Pan Posleda, přítel študáků Pan Posleda, přítel študáků Jaroslav Žák

Humorný "študácký" příběh, vtipný a pohádkový, takový český předchůdce Bradavic. Jen jemnějši, kdy zlo nemá šanci vyhrát, zasazený do časů první republiky. Co by asi dnes děti říkaly na karcer, tresty a studentské vězení ?

27.08.2015 5 z 5

Bohatýrská trilogie Bohatýrská trilogie Jaroslav Žák

Trilogii mám už od dětství, neustále kolovala po mých kamarádech, později se u ní bavily mé dcery a jejich přátelé. Co dodat - jen to, že laskavá parodie pobaví a je psána krásnou češtinou. Zaslouží si plný počet hvězdiček.

27.08.2015

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Ohromný a vtipný přepis biblických příběhů. Kdysi jsem si knížku koupila, abych si ukrátila dlouhou cestu vlakem. Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak jsem ji nemohla odložit. Skoro mi bylo líto, že už jsem u cíle své cesty a těšila jsem se na večer, až budu ve čtení pokračovat.

27.08.2015 5 z 5

... šťastný František ... šťastný František Dalibor Janek

Fanánek Šťastnů - ohromný člověk a závodník. Taky vlastenec - málo se ví, že měl mnoho výhodných nabídek ze zahraničí a odmítal je, protože chtěl závodit za českou značku . Kosti měl snad všechny zlámané a sešroubované... Nepovažoval se za celebritu, zůstal prostě klukem z Kochánek !

27.08.2015 4 z 5