gan112 gan112 komentáře u knih

Pachatelé zvláštních činů Pachatelé zvláštních činů Jana Rečková

Zaujímavé, neotrelé, trochu kvalitatívne nevyrovnané ale zručne napísané poviedky zo života jedného telepata ktorý to dotiahol vo vesmíre ďaleko no nestúplo mu to do hlavy. Áno trochu idealistický pohľad na muža hrdinu z veľkým M aj H ale minimálne prvá a posledné dve poviedky stoja za prečítanie, a keď to zatiahnete celé dostane sa vám obrazu životného príbehu telepata Landora (nie jeho osobnostného a kariérneho rastu, v tom smere už nemá kam rásť), jeho patáliami zo ženami, zákonom, zlom, zločinom ....
Rozhodne je to dosť zvláštna zbierka, jednotlivé poviedky do seba zaujímavo zapadajú.

24.11.2013 3 z 5

Zoo City Zoo City Lauren Beukes

Dobrá knižka aj z komerčnej stranky, sak nie každa kniha ma soudtrack... Ale koniec bol prepisknutý. Bohužial. Inak to má pre mna dve roviny tu roman(ovu)ticku s Benoitom, a potom noir detektívku. Ešte k tomu koncu z albínkom krokodílom - celá kniha nieje fantazi až tototo a to nemuselo byť. Autorka sa sama neškatulkuje, respektíve tvrdí že sa nechce zaseknuť v jednom žanri, ale ten koniec robí z magickosti a záhadnosti diela sf- fantasy a ... príde mi to trochu moc tínedžersky ladené.

10.08.2013 4 z 5

V kanadské divočině V kanadské divočině Leoš Šimánek

Super, len knihu kazí množstvo spomienok a teda odbočiek do minulosti. A radšej by som čítal o tých spomienkach, lebo boli určite dobrodružnejšie ako rodinný život. Inak fajn ako príručka na prežitie v divočine. Inak existencia ľudí takto žijúcich je pre mňa dôkazom existencie paralelného vesmíru :) Aha a doplnil by som podrobnejšiu mapu.

10.09.2022 4 z 5

Dejiny horského lyžovania - skialpinizmus Dejiny horského lyžovania - skialpinizmus Bohuslav Štofan

Pekná kniha no ku koncu príliš enciklopedická. Zameraná je okrem starej histórie najmä na československú a slovenskú skialp "scénu".

26.04.2020 4 z 5

Rauš Rauš Egor Indiani

Mam rad takýto beat druh rozpravačstva. A atmosfera knihy pre mna bola hlavnym ťahuňon. Hlavne tema nostalgie stratenej mladostia a kontrastu v pritomnosti. (dobre časi vždy len boli, nikdy nie sú). Dej okolo skin x punk free komunity ma zas tak neoslovila ale tie storky sú skvelo autenticky napisane, takže aj bez ( jednoduchej až infantilnej) príbehovej linky a zapletky by to bolo fajn. Antimoral-speed-shit o živote stroskotancov ale asi skor oslovi mladšiu generaciu ktora si nebude placat rukou na čelo kvoli myšlienkovej jednoduchosti a čierno-bielosti.

22.03.2020 4 z 5

My verzus vy My verzus vy Fredrik Backman

Klobúk dole opäť pred Backmanovou predstavivosťou, dokáže z komplexne vystavaného príbehu vydolovať maximum až na úroveň filozofie, sociológie a prihovoriť sa každej dušičke politického spektra svojou zmierlivosťou. No mne to už prišlo viacej vykalkulované a prehnane preplnené. Tém na uchopenie mohlo byť menej, pretože nie všetky korešpondujú, no Backman nás ako skúsený manipulátor presviedča že hej. Najviac mi vadilo že motivácia postáv trocha pokrivkáva (samozrejme na účel posunutia príbehu a aj kvôli atmosfére a dramatickosti) a tak aj výsledok ich konania ide akosi do stratena. Takmer všetko sa akoby neuveriteľne zmierlivo vyrieši, postavy vstupujú do deja a zasa von bez motivácie (Leo), pôsobia zbytočne dramaticky. Ale to asi dnes konzument mainstreamu chce -hlavne aby sa niečo dialo, a nech je to šokujúce a aj cez morálnu čiaru, ved všetko sa dá ospravedlniť človečinou. Áno dá sa a táto kniha by toho mohla byť dôkazom, len mi na nej NIEČO vadí. Vykalkulovanosť? Príliš obšírny tématicky záber (od rozboru násilia až po feminizmus)? A možno som len William Lyt a závidím autorovi že napísal skvelú knihu z množstvom životných právd. A čo sa mi na nej najviac páčí? Že je to taký pokus napísať knihu nie pre už jestvujúceho svetoobčana, ale pre potenciálneho svetoobčana. Na to mu slúži karta anonymného davu, týp lokálneho pracovníka fabriky ktorý internet využíva max na zdieľanie hoaxou a šírenie nenávisti. Backman je skvelí manipulátor a liberalizmus dávkuje s príchuťou vidieka. Veď napísať moderný spoločenský román dnes znamená len zamerať sa na vyššiu strednú triedu a meštiansky stav, svetoobčanou a samozrejme neobísť technológie a ich vplyv na čoraz viac uponáhľaný svet. Takéto príbehy sa môžu diať takmer neviazané na miesto v tzv. modernej spoločnosti, a sú duševné a intelektuálne. Backman to pojal z iného konca, ako akúsi nostalgiu za realizmom. Jeho hrdinovia sú chtiac nechtiac patrioti pripútaný ku kúsku zeme, túžiaci po lepšom (klasickom, materiálnom) živote (o čom vypovedá: silné puto rodín a skupín, osobná história), ale aj k naplneniu modernejšieho (celospoločenského) charakteru (kariera, homosexualita, feminizmus, sloboda vs. zodpovednosť). Ich komplexné túžby a zdedené vlastností po generácich miestnych z nich robia viac či menej sympatických fluktuantov.
Z dlhodobého hľadiska si však Bohu žiaľ asi nebudem pamätať skvelé citáty, neľahké osudy hrdinov a pasáže na zamyslenie, ale to aká príliš pritiahnutá cesta viedla k tomu aby mohli byť vypovedané. Vďaka Bohu za to že boli.

20.03.2020 3 z 5

Kulička (19 povídek) Kulička (19 povídek) Guy de Maupassant

Možno je chyba že som novely nečítal ale počúval audioknihu, ale v skutky na Molierovho Mizantropa to nema. A ten je naviac rímovany. Ale samozrejme ako ponaučenie je toto dielo povedal by som školský ukážkové.

20.07.2019 3 z 5

Gorila Gorila Tom Nicholson

Super sumarizacia celej kauzy očami zahraničného novinára. Vytknem len to ze poznámky pod čiarou sú dakedy tazko zrozumiteľné až neptehĺadne.

20.06.2019 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Číta sa to samo, aj keď ide viacmenej len o politické dialógí postáv ktoré sú jedna nesympatickejšia ako druhá. Rozhodne chýba ľudský rozmer (jediná ženská postava - na to pozor pan Assimov) a menej "banálne" zápletky. Nasledujú spojlery: Je jasné že s každou politickou krízou sa Nadácia vysporiada, ved to bolo predpovedané vedecky (fajn ok, to mi až tak nevadí), ale pri obrovskom technologickom náskoku ktorý Nadácia má by bolo asi hlúpe keby ju niekto porazil. Príde mi to ako také zbytočné hranie sa zo slovíčkami keď pri lámaní chleba Nadácia vždy vyrukuje z tým že ovláda atómovú energiu a tým pádom je kríza zažehnaná, lebo má obrovsky navrch. A takto to ide v podstate príbeh za príbehom. Čo sa však mení na pozadí je politická kulisa, ktorá smeruje od moci vynútenej prostredníctvom gnosticizmu, ku moci ekonomickej. Thet´s all. Chcelo by to viacej obšírne a nápadite zobraziť Ríšu, a dej v širšom okolí Nadácie. To je podla mňa to čo čitateľov priťahuje na epických space operách - pompéznosť, výpravnosť, špecifická atmosféra, ale aj situačnosť. To znamená zobraziť veľké udalosti v malom ľudskom rozmere. Assimov si podla mňa vybral príliš dlhé časové obdobie aj územie. A ešte jedna vec - podľa mňa sa v románe pracuje s veľmi málo ikonickými predmetmi. Snad som postrehol len blaster, a logo Ríše na Lodiach. Chcelo by to viac takýchto záchytných bodov...ak niekto vie o čom hovorím.

10.12.2018 2 z 5

Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Edie Kerouac-Parker

skvelé čo by sonda do vnútra začínajúcej beat generation, ale akosi nezaujímavo napísané. Asi to bude ženským pohľadom a kecami typu - a mala som na sebe oblečené to a to a pripadala som si ako princezna :) V knihe je veľmi cítiť rozdiel medzi mužmi a ženami vo vnútri beatu. Ženy boli len jeho okrajovou súčasťou, až na Buroughsovu manželku.

19.09.2018 3 z 5

Kambodžská ambasáda Kambodžská ambasáda Zadie Smith

Fajn novelka, len mi proste nesedela hlavná hrdinka. Myslím že nebola uveriteľne napísaná, vzhľadom na okolnosti.

25.10.2017 3 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Young adult high level. V podstate ma štve že sa mi táto knižka moc páči. Je totižto skvelo napísaná, ale vzhľadom na vek hlavného hrdinu (rozprávača) sa pričasto striedajú hlbokomyseľné pasáže s tými nevyzretejšími. Druhá vec ktorá podľa mňa v literatúre nie vždy funguje, je gradácia prezradenia motivácie postavy, a jej prezradenie až v závere, kde sme už z náznakov pripravený na vše možnú hrôzu a nezasiahne nás naplno. Quick ale k odhaleniu pristúpi veľmi "nekonkrétne" aby zbytočne nešokoval no mam pocit že čitateľ si zaslúži po toľkých prísľuboch čosi hmatateľnejšie. Najväčším plusom tak rozhodne zostáva Quickov rozprávačský talent a množstvo úvah s priestorom na zamyslenie.

17.10.2017 4 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Knižka ma bavila, bola plná napätia. Avšak našli sa hlavne k záveru hluché miesta, čo je škoda. Na druhú stranu mi toho moc nedala. Nedá sa povedať že by bola úplne tuctová, ale rozhodne som od Joa čakal po Vianočnej ríši omnoho viac.

12.10.2017 3 z 5

Nepozeraj sa pod posteľ Nepozeraj sa pod posteľ Juan José Millás

Tak toto je LITERATÚRA. Príbeh zdanlivo jednoduchý s námetom na zamyslenie, ale v celku o ničom. A to všetko preto aby vynikla literatúra sama o sebe. Nečíta sa to jednoducho no napísané je to skvele, nechýba pointa hoci s mnohými "otáznikmi". Magický realizmus.

28.04.2017 4 z 5

Bílý Láma Bílý Láma Alejandro Jodorowsky

kresba fajn, príbeh šablónovitý. Asi som čakal viac.

19.03.2017 3 z 5

Autobus velký jako svět Autobus velký jako svět Johannes Mario Simmel

Spomenul som si že som ju čítal ako dospievajúci, a to hlavne preto lebo si ku mne znovu našla cestu. Pamätám sa že som ju ako malý vídal na polici u staršieho brata, ale zľahla sa po nej zem. A neviem ako ale opäť sa ku mne dostala presne s to isté vydanie len čistejšie, lesklejšie, zachovalejšie, a tak som ju z nostalgie prečítal. Nebanujem. Pamätám sa že príbeh bol napínavý, a prostredie pekne vykreslené a atmosferické...

27.12.2016 5 z 5

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Fakt schizo kniha :) Teenegerská telenovela, ale pritom (aj keď ma veľa vecí štvalo) zaujímavo čitateľná. Teenegery sú pekne komplikovaný, a z môjho pohľadu aj o tom je táto kniha. Proste keď čítate knihu od tak mladého autora vidíte trošku skrz. A na druhú stranu, niektoré stránky som čítal dvakrát, aby som si rozmyslel či majú alebo nemajú hlbší zmysel. Nerozmyslel. Najviac sa mi páčil motív Pýchy a predsudku ktorý sa knihou prelína. Najmenej sa mi páči slovník (inak myslím že preklad tiež nebol boh-vie-ako zvládnutý)hlavnej hrdinky čoby rozprávačky. To bolo v jednom kuse niečo z vracaním, a keď nevracala tak po škole hľadala Michaela, potom Lucasa, alebo Becky a už ma to dokola dokola štvalo, odhliadnuc od toho že jej šibe teenegersky po svojom. A záver, po celkom kvalitnej zápletke bol zabitý blábolmi. V skratke prudko zaujímavo čítavá kniha, ktorá vo mne vyvolala zmätok, ale prinútila ma rozmýšľať nad "blbosťami" z adolescentného sveta. A tak dávam nečakane vysoké hodnotenie, no myslím že právom, lebo som sa do nej dokázal zahĺbiť.

04.12.2016 4 z 5

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

Moje prvé stretnutie s Londonom. Zo začiatku som mal pocit že pôjde o čistú dobrodružnú literatúru, plnú pirátov, ktorá sa nepozastavuje nad otázkami života. Na moje prekvapenie drsný dej bol popredkávaný filozofickými rozpravami dvoch hlavných postáv, a psychologicky zvládnutými motiváciami. Problém nenastal ani z príchodom ženskej postavy na loď prízrak, ale v momente keď som čakal že si Moud vyberie Vlka Larsena aby tak potvrdila jeho filozofiu - silnejšia "kvasinka" vyhráva. London sa však vybral cestou vyrovnávania mysiek váh na filozofickom poli. A tak preromantizovaná druhá polovica knihy, robí z tej prvej v mojich očiach akoby iba nabubralú, týmto pádom trošku zbytočnú predohru. Nič menej myslím že by som sa s nejakým ďalším Londonovým dielom rád stretol. Totižto jeho psychologické postrehy zo života sú ukážkovo zasadené do románu ako celku.

27.11.2016 3 z 5

Hipster s andělskou hlavou Hipster s andělskou hlavou Jack Kerouac

Osobne bola pre mňa knižka nedotiahnutá, trošku chaotická a obšírna. Škoda že u nás nieje z čoho vyberať, u životopiscov.

25.10.2016 4 z 5

Fairyland Fairyland Paul James McAuley

O čom toto ku..a bolo? Piate cez deviate, hrušky z jablkami, bez ladu a skladu, otras… Apropo cyberpunk tak maximálne z 10%. Obrovské sklamanie, nakoniec som to vzdal asi 60 strán pred koncom.

13.09.2016 odpad!