gan112 gan112 komentáře u knih

Silnice kolem kousku světa Silnice kolem kousku světa Jana Rečková

Skvelá remeselná práca, netypické (nemainstreamo­vé)dielo, aj keď „niekedy“ účelové schémy postáv, no nápadmi sa to vyváži. Najviac sa mi páči množstvo rás a ich osobitosti cez ktoré sa musia preniesť aby vyšli s ostatnými bytosťami (samozrejme bojom sa nevyhnú). Pre mňa to bolo dosť aj filozofické o nádejí plynúcej z prežitia.

16.11.2014 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Skvelá kniha, ani niet čo dodať, treba si prečítať. Pred ňou som čítal 1984 od Orwela ale táto je omnoho lepšia (pre mňa), prirodzenejšia, vyrovnanejšia aj keď tiež trošku ukecaná. Autor v nej predostiera veľmi „triezvi“ pohľad na možnú budúcnosť, rovnako tak na účinok drog (aspoň na určité aspekty pri dlhodobom užívaní), a takisto na ženské pokolenie:). Chybičky vidím najmä logické a to hlavne keď sa v jednej kapitole postava vyjadrí že niekoho nemiluje a v ďalšej zistíte že vlastne nevie čo je to láska… Najviac vyzdvihujem bizardnosť Tevisovho sveta! Prečo? Pretože takým by sa kľudne mohol stať, svetom v ktorom sú ľudia iba atrapy a pred robotmi sa môžu povyšovať jedine tak pohlavnými orgánmi, lebo svojim životom sa dostali doslova pod úroveň týchto dokonalo mysliacich výtvorov niekdajšej ľudskej spoločnosti. Docela by sa mi páčilo filmové spracovanie. Ale vlastne chvála bohu že viem čítať.

19.10.2014 5 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

No na debut je to viac než slušné, výborne sa to číta, je to nápadité a asi do polovice knihy som si myslel že dám plný počet bodov. Žiaľ postupne dej strácal tempo a to aj ku záveru kde hlavná postava polovičiak Natan bezradne čaká a to nieje pre dej ani pre spád poslednej tretiny knižky dobré. Ku koncu sa dej ešte rozhýbe no už nemá taký široký záber ako na začiatku napríklad pri rozoberaní Natanovho dectva, minulosti, jeho školských ťažkých časov… Literárne a jazykovo je to podla mňa na vysokej úrovni do poslednej strany no boli momenty kedy sa mi dej zdal až príliš a zbytočne ani nie prešpekulovaný ale skôr prešpikovaný. Nehorázne ma totiž štvalo keď po nejakom peknom čiastkovom príbehu zhrnutom do kapitoly, sa na jej konci objaví – A ten niekto bol tvoj dedko… a po dalšom príbehu – A ona bola tvoja babka… a takéto podla mňa zbytočné až kulisovité odhalenia kazia uveriteľnosť a autenticitu príbehu celkovo. Podľa mňa je to už prežitok. Tiež sa mi nepáčilo že množstvo kapitol sa začína prebudením z bezvedomia, ale vzhladom na dostatok akčných scén to musím ospravedlniť. PS – ešte totok- Je poznať že spisovateľka nevedela sama ako bude dej pokračovať kapitolu po kapitole a tak na začiatkoch novej kapitoly sa často krát dozviete niečo čo ešte neviete hoci kontinuálne sa to už stalo, je to taká spisovateľská barlička ktorá sa hodí do deadlineu keď sa nestihnú niektoré veci prepísať, no tuna mi to nejak nevadí aj keď nejakú tu logický chybičku z toho vyplývajúcu nájdete.

21.05.2014 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Mňa knižka takmer vôbec neoslovila, vyskytlo sa zo 5 zaujímavých dialógov a atmosféra bola určite veľmi ťaživá ale to je tak všetko. Pri niektorých pasážach (hlavne tých v ktorých boli vety maximálne o troch slovách) som sa chytal za hlavu a takejto poézií som vôbec neporozumel. -Takže štýl fakt nič moc, neoslovil ma od začiatku a aj ku koncu som vedel že niektoré odseky stačí preletieť očami. Ďalej mi knižka prišla veľmi nesúrodá aj v iných mnoho veciach, napríklad absencia príbehu, autor primiešava k súčastnosti minulosť ale nijako s tým celkovo nepokračuje je to len jedna strepinka (a to je problém odlíšiť ju od súčastnosti), postavy nevedia kde putujú- určite majú svoj cieľ ale čitateľ k nemu nieje nijak navádzaný aby potom mohol očakávať nejakú pointu, no a pointa diela je jedna z možností ktoré čitateľ očakáva ale jedna z tých menej pravdepodobných... Skrátka mam ten pocit že toľko deja čo bolo v knihe je aj na poviedku málo.

16.05.2014 2 z 5

Zlověstné proroctví Zlověstné proroctví Tim Severin

Na rozdiel od prvej časti je príbeh ucelenejší, nieje to už také odniekiaľ niekam, ale dejové linky aj postavy sa viac preplietajú i keď Thorgils toho prejde a zažije opäť neurekom. Okrem konfliktu s kresťanskou vierou, sa stretáva (ale už nie konfliktne) aj s inými povedal by som šamanizmami. Najviac sa mi páčilo spolužitie s Sabme (Sámovia),a následne aj cesta do Miklegardu teda Konstanitinopolu s Varjagami. Celkovo si určite viac zapamätám z tejto knižky ako z jednotky pretože príbeh ako som na začiatku spomínal má nejaké ucelenejšie etapy. Teším sa na tretí diel, očakávam že to bude ešte prepracovanejšie, a samozrejme historicky verné lebo v tom je najväčší klad série. Apropo tejto knižke nechýba len slovník ale už aj mapy ktoré aspoň v jednotke boli. Škoda.

18.04.2014 4 z 5

Pod ochranou pohanského boha Pod ochranou pohanského boha Tim Severin

Dalo to zabrať ale je dočítaná. Nebol som schopný prečítať viac ako kapitolu denne, a aj tak mam v Torgilsovom živote zmätok. Veru prežil toho v prvých dvadsiatich rokoch svojho života nadmieru. Literárne by som knihu hodnotil priemerne, bola taká príliš popisná, no čo do historických informácií je to bomba. Príbeh sa ku koncu zlepšuje, Torgils dospieva a stáva sa z neho uveriteľná osobnosť, nie iba suchý pozorovateľ. A ku koncu ma knižka bavila viac aj preto, lebo sa dostala ešte viac do polohy polemizovania o viere kresťanskej oproti pohanským náboženstvám. Myslím si že tie časti o presadzovaní sa kresťanstva v pohanskom svete a o jej začiatkoch, to z čoho vzišiel jej vývoj by mal poznať ehm každý :) a tak dúfam že v tomto duchu pohanstvo versus kresťanstvo sa bude séria niesť aj v ďalších dieloch. Inak ten preklad neviem či niekde nebol navine aj autor ale niektoré slovíčka tam použité proste do historickej knihy nepatria. Uzavriem to tak že najviac mi na knižke vadil fakt že na konci chýbal slovník, ten by tam mal byť.

06.04.2014 4 z 5

Singularity – Postkyberpunková antologie Singularity – Postkyberpunková antologie * antologie

Tak tak výborne každý večer bez problémov zhltnete jednu, lebo boli vybrané skvelé poviedky akurátnych dĺžok. Zopár poviedok sa mi zdalo slabších (mne osobne tri) ale inak vysoký štandard, ved napokon tie mená hovoria sami za seba. nedočítal som ale poviedku od Gibsona to bolo pre mňa nepochopiteľné. Vskutku ale pekný nasledovník Zrcadloviek.)

13.03.2014 5 z 5

Cesta do jabloňového sadu Cesta do jabloňového sadu Jana Rečková

Neviem ako začať ani kde, ale asi tak že knižka je taká Rečkovská :). svet do ktorého sa dostávame je spočiatku nepochopiteľné zložitý a ani sami postavy mu nerozumejú pretože zabudli na svoje minulé životy (ktoré sa snáď odohrávali v dnešnej civilizácií). Aspoň tak s to z počiatku zdá, a treba povedať že tá prvá tretina knihy je veľmi záhadná plná mystifikácií a bola škoda že tento „svet“ (kde mrtvy z civilizácie ožili a stali sa spáčmi alebo upírmi, a je plný aj iných nebozpečných tvorov neznášajúcich striebro a otrokov ktorí ho pre nich zneškodňujú) alebo dajme tomu „cyklus“ keď je Jer mladý a neskúsený učeň, autorka opustí a prenesie nás o niekoľko – životov, svetov, zmien, rokov, ďalej kde si ani samotný Jerwgar (Jer) nepamätá ako to všetko začalo, a kde je začiatok jeho života, putovania, a teda nevie ani čím je. Človek? Medveď? Čarodej? No ten asi nie, aj keď vlastní čarovnú dýku, pomocou ktorej stvára čarodejné kúsky ako z klasickej fantasy. A tu už začína stredná časť knihy v ktorej mysticky a mytologicky pôsobiaci text nahrádza zachraňovanie opäť zanikajúcich odlúčených svetov, sem tam nejaká mágia, akcia, intrigy, boj o vlastnú záchranu, všadeprítomné milostné zápletky, všetko premiešané tak že to chutí. Zaujímavé na strednej pasáži mi prídu retrospektívy vedľajších postáv, podľa ktorých vlastne zisťujete kto je Jerwgar, aká je vlastne povaha súčastného sveta a čo sa s ním deje (lebo z prítomného lineárneho deja by sa vytratilo kúzlo neznáma, asi). Koniec všetko uzaviera dosť rozvláčne a samozrejme nič neuzatvára, boj pokračuje a zlo je stále menej rozpoznateľné, niekto sa pomstí iný nie, niekto sa obetuje iný zmúdrie ale nikto vlastne nemôže byť šťastný v takom svete ktorí sa rúti do Zhrocení. Veľmi dobrá knižka, odporúčam aj varujem pred zmätkom a pretlakom myšlienok plynúcich z deja. Toto rozhodne nieje klasická fantasy aj keď po osekaní by ňou určite mohla byť, no rovnako by mohla byť aj surealistickým dielom.

04.03.2014 4 z 5

Život je krátky Život je krátky Lucia Piussi

V poslednom rade krásny obal :) A všetko dôležitejšie je v knihe. Čítal som ju dávno, možno aj dva roky dozadu, ale viem že poviedky boli ani nie tak na umelecky vysokej úrovni, skôr odvážne, ľudské, osobne, proste zasiahnu.

19.02.2014 5 z 5

Poslední americký muž Poslední americký muž Elizabeth Gilbert

Zaujímavá kniha aj dobrá, ľahko čitateľná, aj rýchlo čitateľná :) Viac ma ale bavilo Eustaceovo dectvo, dospievanie, štúdium na vysokej škole a jeho dobrodružné zážitky než dospelosť a hľadanie konečného šťastia po boku nejakej ženy. Koniec bol čoraz smutnejší a myslím že spisovateľka nezvládla časové skoky pri ktorých sa treba potýkať v životopisných knihách. Sotva si teda všimnete že Eustace má zrazu 40. Bum je to ako z jasného neba. Neprispieva tomu ani fakt že knižka sa začína podstate prvým stretnutím autorky s Eustaceom a jej prvými dojmami, a to v čase keď určite zo Želvým ostrovom len začínal. Potom príbehy o nešťastnej dospelosti a osamelosti pôsobia ako päsť na oko, ale samozrejme sú autentické, len podané bez predošlého hoci len malého náznaku. Príbeh ako taký sa mi páči aj s rodinnými kulisami, no to celoamerické pozadie už až tak nemusím do hĺbky. Na druhu stranu viem že autorka to poňala komplexne a chcela, a celkom správne, z toho spoločenskú sondu.

16.02.2014 3 z 5

Vesmír je báječné místo pro život Vesmír je báječné místo pro život Jaroslav Veis

Opäť ako to v anatológiách býva nemôže vás zaujať všetko. Tato zbierka poviedok je chudobnejšia na kvalitu, ale ako to tiež už tak býva tak sa nájde jeden či dva klenoty pre ktoré by ste si ju kúpili aj keby bola z 90% brak. Najviac sa mi páčila poviedka Fredrika Brawna - Hviezdna myš. Ide o humoristicky ladenú poviedku zo skvelým nápadom, svetom aj príbehom. Ďalej ma zaujali Potterov paradox a Palubný rozhlas.

22.12.2013 2 z 5

Světy science fiction Světy science fiction Jaroslav Olša Jr.

Popri priemerných a slabých poviedkach sa tu vyskytujú fakt klenoty. Ronald m. Hahn - Pár scénok..., Damon Knight - Ako upraviť človeka, John Christopher - Zbraň zo sna, Robert Zelazny - Netvor a panna, a najlepšia poviedka pre mňa S.P. Somtow - Darktouch.

22.12.2013 3 z 5

Najsmutnejší príbeh lásky Najsmutnejší príbeh lásky Andrej Ferko

nenechajte sa prosím oklamať ehm stupídnym názvom knihy a prečítajte si ju. Je úžasná a zaberie vám tak maximálne 5 hodín života. vrelo odporúčam!

22.12.2013 5 z 5

Buffalo Bill a zlato Eldoráda Buffalo Bill a zlato Eldoráda David Hamilton

Dávam plný počet len preto že to bola prvá kniha ktorú som kedy čítal, a čítam dodnes tak bola asi dobrá. Len by som rád vedel kolko som mal vtedy rokov.

22.12.2013 5 z 5

Pachatelé zvláštních činů Pachatelé zvláštních činů Jana Rečková

Zaujímavé, neotrelé, trochu kvalitatívne nevyrovnané ale zručne napísané poviedky zo života jedného telepata ktorý to dotiahol vo vesmíre ďaleko no nestúplo mu to do hlavy. Áno trochu idealistický pohľad na muža hrdinu z veľkým M aj H ale minimálne prvá a posledné dve poviedky stoja za prečítanie, a keď to zatiahnete celé dostane sa vám obrazu životného príbehu telepata Landora (nie jeho osobnostného a kariérneho rastu, v tom smere už nemá kam rásť), jeho patáliami zo ženami, zákonom, zlom, zločinom ....
Rozhodne je to dosť zvláštna zbierka, jednotlivé poviedky do seba zaujímavo zapadajú.

24.11.2013 3 z 5

Schismatrix Plus Schismatrix Plus Bruce Sterling

Ťažko sa mi hodnotí, ale za prečítanie to stálo. Aj ked do polovice som sa nevedel vysomáriť z politiky celeho univerza, takže "výstraha" je to velmi zložitý román sám o sebe a Sterling to svojim štýlom neulahčuje (skôr naopak), ale na druhú stranu tá zložitosť Schismatrixu podtrhuje spisovatelovho génia :). Po prečítaní mam pocit že si z tej knihy nič nepametám iba toho ducha a neviem či to stačí? Problem je asi pretlak myšlienok a fylozofií postludí...
A ešte niečo - podla mna sa nejedná o cyberpunk ale o velice moderné sci-fi , ked tak kyberpank z toho čišal zo začiatku románu.

27.10.2013 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Najviac sa mi páčil nečakaný záver a hlavne tá mišlienka ktorú som z toho cítil. A to že aj ked je spoločnosť v ktorej žijeme dosť velká nieje anonimná a tak autor zvládol majstrovsky hlavne to že sa postavi nestrácajú aj ked je ich velký počet stále sú v deji a je radno s nimi počítať ,tak.

02.10.2013 5 z 5

Extrémní science fiction Extrémní science fiction * antologie

Tak dve tretiny poviedok sú skvelé ostatné tiež stoja za to takže odporúčam

12.09.2013 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Bohužial opisy mesta ma sklamali, čakal som viac kovu a industrialnosti a vôbec všetkého nového čo "poodhalila" obálka, no mesto bolo pre mna zlepenec hlavne vizuálne a zo sociálnej stránky neurčité. Príbeh a zápletka sú fajn, rovnako aj všetky rasy, autor toho využil dosť, ale aj ked bol príbeh dobrí akoby nežil v meste ale mesto bolo iba kulisa (príklad: v príbehu nevyužitý vlak). Naviac som sa nazdával že román pojde aj trocha do politiky, ale tri dosť neurčité postavy (Gangr Rukodlak a Stena K.) sú pre mna najväčšou slabinou a sklamaním príbehu. A vtom to asi bude, že tak obsiahli román nestavia na konkrétnych scénach ktoré rozprávajú a hovoria o celku ale iba prelietava dej aj architektúru a tým sa stáva klišé a preto mi príde celá kniha úzkoprsá.

31.08.2013 3 z 5

Zoo City Zoo City Lauren Beukes

Dobrá knižka aj z komerčnej stranky, sak nie každa kniha ma soudtrack... Ale koniec bol prepisknutý. Bohužial. Inak to má pre mna dve roviny tu roman(ovu)ticku s Benoitom, a potom noir detektívku. Ešte k tomu koncu z albínkom krokodílom - celá kniha nieje fantazi až tototo a to nemuselo byť. Autorka sa sama neškatulkuje, respektíve tvrdí že sa nechce zaseknuť v jednom žanri, ale ten koniec robí z magickosti a záhadnosti diela sf- fantasy a ... príde mi to trochu moc tínedžersky ladené.

10.08.2013 4 z 5