gan112 gan112 komentáře u knih

Kambodžská ambasáda Kambodžská ambasáda Zadie Smith

Fajn novelka, len mi proste nesedela hlavná hrdinka. Myslím že nebola uveriteľne napísaná, vzhľadom na okolnosti.

25.10.2017 3 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Young adult high level. V podstate ma štve že sa mi táto knižka moc páči. Je totižto skvelo napísaná, ale vzhľadom na vek hlavného hrdinu (rozprávača) sa pričasto striedajú hlbokomyseľné pasáže s tými nevyzretejšími. Druhá vec ktorá podľa mňa v literatúre nie vždy funguje, je gradácia prezradenia motivácie postavy, a jej prezradenie až v závere, kde sme už z náznakov pripravený na vše možnú hrôzu a nezasiahne nás naplno. Quick ale k odhaleniu pristúpi veľmi "nekonkrétne" aby zbytočne nešokoval no mam pocit že čitateľ si zaslúži po toľkých prísľuboch čosi hmatateľnejšie. Najväčším plusom tak rozhodne zostáva Quickov rozprávačský talent a množstvo úvah s priestorom na zamyslenie.

17.10.2017 4 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Knižka ma bavila, bola plná napätia. Avšak našli sa hlavne k záveru hluché miesta, čo je škoda. Na druhú stranu mi toho moc nedala. Nedá sa povedať že by bola úplne tuctová, ale rozhodne som od Joa čakal po Vianočnej ríši omnoho viac.

12.10.2017 3 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Čítanie knihy ma príliš nebavilo. Prišlo mi to viac zamerané na rozprávača a bez dialógov, naviac autor skákal z minulosti do prítomnosti a ešte niekam inam asi na jednej stránke. No niekedy zmätok. Humoru bolo z môjho pohľadu pomenej a nebyť kocúra tak asi nič moc. Avšak príbeh a ulica v ktorej sa odohráva vo mne ostane, no stále mám ten pocit že ide o niečo lacné, ako čínska napodobenina adidasov. Neviem. neviem.

24.05.2017 2 z 5

Nepozeraj sa pod posteľ Nepozeraj sa pod posteľ Juan José Millás

Tak toto je LITERATÚRA. Príbeh zdanlivo jednoduchý s námetom na zamyslenie, ale v celku o ničom. A to všetko preto aby vynikla literatúra sama o sebe. Nečíta sa to jednoducho no napísané je to skvele, nechýba pointa hoci s mnohými "otáznikmi". Magický realizmus.

28.04.2017 4 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Tak toto pre mňa priemerne dielo, by mi neuškodilo, keby bolo v poviedkovej forme. Takto mi to prišlo síce akčne a spádom v poriadku, ale celé nejak neprepracované. Obrovské skoky v deji, kde dôležité situácie zostali opomenuté a pôsobili čisto funkčne. Politika a trochu zvláštny politický humor, ktorý priznávam miestami brnkal na kvalitnejšiu satirickú strunu ale poväčšine grotesknel až na frašku. No nejako ma to nezaujalo. Možno negatívne prílišnou snahou hnať drsnosťou veci do extrému a svojpomocne tak šokovať čitateľa. Myšlienka elektrickej smrti je fajn, obrazovo a žánrovo sa to dá pekne využiť až na hranu steampunku, myšlienkovo mi téma prišla ale z veľkej časti nevyužitá a aj záver a celá zápletka slabšia, jednoduchšia. Záver: priemerné dobrodružné čítanie, pri ktorom mi najviac prekážala nekonzistencia dvoch hlavných prvkov humoru a drsnosti, avšak s rýchlim tempom deja.

21.04.2017 3 z 5

Pán Gwyn Pán Gwyn Alessandro Baricco

Baricco píše akoby mu patril všetok čas na Zemi. Jednoducho sa odosobní od nášho uponáhľaného sveta, a zavedie nás do krajiny kde je všetko akosi detsky vysnené, a nepodliehajúce skaze budúcnosti. Sem tam mi vadila prílišná snaha o expresívny umelecký prejav, ale na druhu stranu v každej knihe je niečo pre všetkých a niečo iba pre niekoho. Príbeh je pre mňa pekný svojim kľudom, svojskosťou. Hlavný hrdina akoby krásne ignoruje všetko súčasné, a aj keď je zaručene potrhlý exhibicionista, oslovil ma svojou filozofiou vlastnej cesty, ktorou búra klišé moderného sveta všemožne preplneného. Z knižky si len málokedy niečo duchovné odnesiem, ale z tejto som si vzal akési ponaučenie že inšpirovať sa dá čisto len vnútorne a motivovať maličkosťami. Pekný uzatvorený svet!

15.04.2017 4 z 5

Mašina zázraků Mašina zázraků William Gibson

Ako nechápem tuto knihu! Ku koncu to už ide do mvp. Prvé dve časti knihy fajn, ale ten tretí príbeh je hmmm nekonzistentný. Nechápem celkom pointe ktorú vidí sf1. Na mňa je tam príliš veľa zmätku, zbytočných postáv, ktoré sa len tak mihnú a sú asi len na efekt (alebo treba mať zmáknutu históriu aby to dalo čosi viac, ale aj tak mi to príde zbytočné), a nejako chýbala zápletka! V poriadku dej má spád, aj sa hýbu veci, ale kde je nejaký podstatný príbeh, pointa alebo aspoň jednoliatosť príbehu? Ja ho nevidím? Príbeh mi prišiel nepodstatný, banálny, udalosti v ňom zanedbateľné. Je to asi zapríčinené tým, že pointa (o čo ide) je skrytá, tak že som celý čas vlastne nevedel k čomu sa autori chceli dopracovať. Celé je to zamlžené v politike, alebo v skutočne zlej či skôr chybnej forme, alebo žeby v preklade? Chýbal mi tiež motivácia postáv, a veľa veľa dalšieho. Knihu som začal čítať lebo som sa chcel zoznámiť bližšie zo steampunkom, no táto knižka mi prišla omnoho viac ako alterhistory. Z mojej strany sklamanie, možno pre niekoho kto tu knihu pochopí to bude skvelé, pre mňa slabé!

06.04.2017 1 z 5

Bílý Láma Bílý Láma Alejandro Jodorowsky

kresba fajn, príbeh šablónovitý. Asi som čakal viac.

19.03.2017 3 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Príbeh sám o sebe je veľmi dobre spracovaný špionážny thriller. Ovšem takých je na svete asi veľa, a aj keď ma príbeh i celý alternatívny svet zaujal, asi by som nedal plný počet nebyť posolstva tak krásne do deja vsunutého. Skutočne som knižku prečítal na jeden záťah a to podotýkam že stylisticky bol text pre mňa trošku ťažší. Ale každým krokom do priepaste som si spolu s hlavným hrdinom (ktorý mohol byť detailnejšie prepracovaný) uvedomoval čoraz viac akútny stav spoločnosti, ktorý závisí na jedincoch. Vizitka citát: „… A za pět nebo za padesát let sa tahle společnost rozpadne. Na masovén hrobě se stavět nedá, lidé takoví nejsou. O tom jsem přesvědčená, viď, že takoví nejsou?“ Neodpovědel.

28.02.2017

Spící město Spící město Martin Vopěnka

Pekný príbeh, vhodné podla mňa aj pre deti od 6 rokov. Aj keď samozrejme ako dospelákovi sa mi nepáčilo veľa vecí, ale veľa vecí sa mi aj páčilo. Má to spád, nenudí, síce sa dosť škatuľkuje a hlavne sa mi nechce veriť že by to v danej situácií bolo až také zlé. Totiž všetci bezdetný dospelí a tínedžeri sú tu buď psychicky chorý, úchylný, zlý, alebo proste ľahostajný (nebojte stále je to knižka pre deti). Nájdete tu napríklad aj tak trochu načrtnutú tému kňažskej pedofílie. Najmä koniec sa mi zdá veľmi dobre premyslený čo sa týka zobúdzania rodičov a aj Samkov návrat a vôbec celý jeho príbeh stratenia sa bol zaújmavejší ako putovanie jeho súrodencov po jeho stopách (kedže sa nevedia dohodnúť a v kuse si kibicujú). Celkovo sa ale knižka ku koncu iba zlepšuje, a hlavne asi preto lebo deti sú čím ďalej tým viac ostrieľanejšie a začnú chápať že sú odkázaný sami na seba (v Samkovom prípade doslovne). Celkovo teda môže byť ale pokračovanie si dám jedine v prípade že budem mať dakedy vlastné deco.

12.02.2017 4 z 5

Pre mňa ploché a nudné. Počúval som to ako audio knihu, možno keby som to čítal tak sa mi to páči viac, alebo možno aj menej. Chýba mi tam šírka. Dejová linka s rodičmi je na chvíľu naznačená a potom sa vytratí úplne. Jeden z mála dobrých nápadov je s walkmanom ako jediným spojením s vonkajším svetom, a naviazané baseballové zápasy. Dobre ale to je tak zo šírky všetko, a preto pre mňa neuveriteľný príbeh, bez zázemia širších okolností, súvislosti, a z množstvom opisov ktoré ma poväčšine nudili. Prišlo mi to ako pretiahnutá poviedka. Skrátka nič nutné.

27.01.2017 2 z 5

Nepřirozená zvířata Nepřirozená zvířata Vercors (p)

Nevtiahlo ma to do deja, aj keď skonštruované to bolo celkom umne, napísané už horšie. Nevadil mi ani tak obstaróžny jazyk, do toho som sa dostal hneď, ale kniha, aj keď krátka, sa nedá preletieť. Nejak mi vadila intelektuálnosť textu. Myšlienky mohli byť podané ľahšie. V prípade Vercorsa to ale asi nemožno očakávať. Téma to je pre mňa skôr na nejakú krčmovú debatu, ale záver sa mi páčil. Hlavne spolitizovanie ústavy a zákona o ľudskosti je podaná verne, ako napr: lobing rôznych záujmových skupín, vnáranie sa čo možno najhlbšie do problematiky aby sa zákon nemohol nabúrať… Knižka mi tiež prišla mierne rasistická, aj keď námet sám o sebe je presne opačný, vyskytnú sa pasáže o inteligencií jednotlivých ľudských rás, a tam je to na tenkom ľade, a neviem neviem či vedecky relevantne podložené. Celkovo by som to zhrnul že to: a) nebolo nič pre mňa, b) mohlo byť napísané lepšie. P.S. – celková atmosféra príbehu mi dobovo pripomínala viktoriánske obdobie, no príbeh je zasadený do oveľa neskoršieho obdobia, čo tiež nedávam spisovateľovi k dobru. P.S.2 – tie komančovské žvásty v doslove… čo na to povedať, asi len že chvála bohu dnes sa už politika do umenia nemieša.

19.01.2017 3 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Kniha bola rozhodne plná zvláštnych nových vecí, ale rozhodne nebola vecná. Autor sa skutočne komplexne krúti okolo asi štyroch ťažiskových tém, z ktorých mi asi polovica prišla nehodná rozoberania. Asi preto som síce nenaplnený z hľadiska vlastných preferencií, pretože mnoho zápletiek bolo samozrejme dosť vyfabulovaných, ale z hľadiska toho ako boli autorom uchopené, klobúk dolu. Vyzdvíham najme dialógy, premyslené a napäté (aj keď ma miestami štvalo Peterove zamýšľanie sa nad každým slovom ktoré použije, nuž ale to ku pastorovi ako psychológovi patrí) . Aj vďaka nim vo mne ostane príbeh rozhodne dlho. Môj pocit z knižky je približne taký, že som sa stretol s človekom ktorý hovorí veľmi zvláštne, zaujímavé veci o banalitách a tak sám zákonite hovorí banality. No nieje to tak, a preto sa mi knižka ťažko hodnotí, aj keď bodovo rozhodne za 5stár.
P.S. Faber ukazuje v knihe široké spektrum vedomosti hlavne z humanitných odborov, ale na oplátku planéta Oáza je z biologického hľadiska vystavaná absolútne neprípustne. Neva, nezáleží, to ja len tak.

08.01.2017 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Geniálna mistifikácia... Zdraví rozum nielen človeka, ale asi aj literárneho kritika, po prečítaní Trhliny vraví: "Brutálne prepracovaný príbeh, na to aby to bola pravda.". Inak naznačuje to aj nepatričný humor, možno zámerná či polozámerná plochosť postáv ... Druhá strana mince je že v knihe samotnej je polemík na kilá. Polemizuje sa samozrejme cez hlavnú postavu, rozprávača, blogéra, ktorý je tiež vlastne spisovateľ. Otvára nám svet internetových trolov, a rôznych nedokázateľných neprávd. Tým že spochybníte samého seba, môže nastať paradox väčšej dôvery. Naozaj kniha vo mne zanechala veľa podnetov. Karika je mistifikátor, kladie nitky na správne miesta aby sme ich v správnej chvíli zviazali podla vlastnej hĺbky ktorú pripustíme. A tak miestami nevadí že mieša hrušky s jablkami, všetko to nakoniec nehrá rolu.

Niesom priaznivec hororu, a ani tento ma nevystrašil, podstatné "straši" scény sú štandardné a z rôznimi obmenami tu už boli, ale napriek tomu si myslím že je tu niečo inovatívne. Spôsob nejakého žánrového mixu. No zo štylistickej stránky nieje čo vytknúť. Ale predsa by sa mi viac páčilo keby (údajné) stretnutie Igora s autorom bolo zakomponované viac v deji než v poznámkach autora medzi kapitolami. Veľmi by sa mi napríklad páčil dvojitý rozprávač, pridalo by to situačné napätie a pridalo vedľajšiu dejovú linku, ako spolu sedia v teple nejakej kaviarne daľeko od tej zimy na Tribeči.
Na koniec len dodám, skvelá práca, dalo by sa niečo zlepšiť, ale nemalo by to zmysel, lebo aj takto je to výborné, aj s ponúknutým soundtrackom:). Bavil som sa!

30.12.2016 5 z 5

Autobus velký jako svět Autobus velký jako svět Johannes Mario Simmel

Spomenul som si že som ju čítal ako dospievajúci, a to hlavne preto lebo si ku mne znovu našla cestu. Pamätám sa že som ju ako malý vídal na polici u staršieho brata, ale zľahla sa po nej zem. A neviem ako ale opäť sa ku mne dostala presne s to isté vydanie len čistejšie, lesklejšie, zachovalejšie, a tak som ju z nostalgie prečítal. Nebanujem. Pamätám sa že príbeh bol napínavý, a prostredie pekne vykreslené a atmosferické...

27.12.2016 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Rozhodne som bol ochudobnený tým že som najskôr videl film, a to hlavne z toho dôvodu že ten sa takmer presne dejovo drží knihy. Keď boli kritici pred natočením filmu skeptický či sa Tykwerovi podarí vystihnúť predlohu, ja som niečo podobné prežíval v opačnom gardé, a musím povedať že som uspokojený ale zvláštnym nečakaným spôsobom. Prekvapil ma autorov štýl s takmer úplnou absenciou priamej reči. Myslím že na Suskindovi je badateľné zberateľstvo, keď totiž začne vyratúvať podstatné mená, ľudí, vône, predmety nemôže sa zastaviť. Veľmi sa mi páčil podrobný opisný štýl použitý na vykreslenie motivácie postáv a ich charakteru. Bol taký podrobný (hlavne dlhé vety)a všeobímajúci až ste motiváciu pochopili dokonale, ale v zápätí na nasledujúcej strane mi celkom z hlavy vyfučala (prečo Grenoá opustil jaskiňu…). V skutočnosti je to asi spôsobené tým že autor sa pohybuje na abstraktnej hranici ktorú dokáže pretvoriť na jasnejšie obrysy čo mu slúži ku cti. Pre mňa z knihy najviac trčí asi kritika spoločnosti, doby ale aj jednotlivých osobných hriechov a nedokonalostí. Rozhodne výnimočné dielo a nápad.

27.12.2016 4 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Skvelá zbierka, originálne nápady, prepracovanosť, vyzretý štýl ... odporúčam!

17.12.2016 5 z 5

Muž, ktorý sadil stromy Muž, ktorý sadil stromy Jean Giono

Očakávaná KLASIKA, po všetkých stránkach. Nečakal som nič iné. Asi ako slovenský realizmus - príroda, pracujúci ľud... Ilustrácie parádne, hlavne krajinky s budovami.

11.12.2016 3 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Bukowski x Kerouac 0x1. Totižto ak si odmyslíte od Kerouackovích diel to nadšenie a fascináciu, životom, vieru v ľudí, optimizmus, mladícku perspektívu ... ostane vám v podstate len slobodný život nutne na okraji spoločnosti. V tomto sú si autori za jedno. No ku Bukowského postave (Chinaskymu) nutno prirátať dávku mačoizmu, hlúposti, nenávisti, flegmatizmu a je to. Po pravde ak som v románe zachytil nejakú "myšlienku", či aspoň kritiku spoločnosti tak sa tam dostala náhodne, alebo naopak veľmi silene, čo mi prišlo detinské. Dej bol však zaujímavý, a ku koncu sa knižka hodne zlepšila. Tempo sa spomalilo (hlavne asi tým že sa dej odohrával už len v L.A.), začali sa vyskytovať zaujímavé postrehy a nechýbal ani humor. Ale ja radšej Kerouacka.

10.12.2016 3 z 5