gad gad komentáře u knih

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Paráda. Doporučuji.

13.12.2020 5 z 5

Zeměbouře Zeměbouře Mons Kallentoft

Už po několikáté si v duchu říkám, jak někdo dokáže takový příběh vymyslet? Kde se bere inspirace k takové brutalitě? Ale tyto otázky by mi asi nejlépe zodpověděl autor sám. Vrátím se k osmému případu Malin Forsové. Opět neotřelý námět, silný sociální motiv, vrah, který se neštítí ničeho a to vše nakombinované náhledy do Maliina myšlení. Ty se ostatně vyskytují ve stále hojnější míře a my vidíme za tvrdou maskou policajtky obyčejnou a nešťastnou ženu, matku, milenku. Velmi dobré.

01.12.2020 5 z 5

Větrné duše Větrné duše Mons Kallentoft

Opět spokojenost. Zajímavý případ.

25.11.2020 5 z 5

Vodní andělé Vodní andělé Mons Kallentoft

Jakmile někdo ubližuje dětem, tak jsem nepříčetný. Cítím to jako Malin, tu chuť potrestat ty úchyly, kteří zneužívají děti.
Drsný díl. Uvidím, kam se Malin posune v další knize, kterou právě otevírám.

17.11.2020 5 z 5

Páté roční období Páté roční období Mons Kallentoft

Drsné, hodně drsné. Ale skvělé.
Malin a její pomocnice z onoho světa, hlasy, které slyší jen ona a které ji a celé vyšetřování pohání kupředu. Malin jako mstitelka všech týraných a ponižovaných žen. Malin jako matka a milenka. Tyto roviny se v knize neustále prolínají, jako ostatně vždy.
Autor otevírá ožehavé a znepokojivé téma. Některé detaily jsou jen pro silnější povahy, přesto doporučuji.

10.11.2020 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

No, co bych se dlouze rozepisoval, opět skvělé počteníčko. Škoda jen, ze tento díl jsem četl až po následujícím, takže už jsem něco málo tušil. Netýkalo se to však vyšetřování samotného, ale rodinného života Fabiana Riska. Nic to však neubralo na napínavosti knihy. Ovšem kam autor na ty nápady chodí snad ani raději nechci vědět. Doporučuji celou sérii.

31.10.2020 5 z 5

Mnich, který zmizel Mnich, který zmizel Peter Tremayne (p)

Fidelma se tentokrát zapotila. Složitý případ spiknutí je nutno vyřešit do začátku soudního přelíčení a vodítek a podezřelých je mnoho. Dalo by se říci, že Fidelma má osud mumanského království ve svých rukou a to ji staví do nezáviděníhodné situace.
Pokud bych vyučoval dějepis Irska, tak bych sérii o sestře Fidelmě použil jako jednu z praktických pomůcek. Autor velice podrobně líčí tehdejší zvyky, život na královském dvoře i na venkově, dovíme se něco o královské etiketě či chodu kláštera, ale především jsme svědky násilného pronikání římského církevního směru do každodenního života prostých lidí, kteří stále žijí ve víře svých předků. Dokonce budeme svědky soudního přelíčení. Tak, jak v té době probíhalo. To je velmi zajímavé, poučné a troufám si říci, že i aktuální.
Ale dost tlachání, přečtěte si kteroukoliv knihu se sestrou Fidelmou a pochopíte mé nadšení.

15.10.2020 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Opět postapo jako v trilogii Silo. Zajímavé, neotřelé téma. Kniha je prodchnutá neustálým napětím, co bude dál. Aspoň já jsem to tak cítil. Styl psaní z pohledu každého člena rodiny je také dobrý, neb vidíte stejnou věc z různých pohledů. Otevřený konec dává naději na další díl. Za mne spokojenost.

13.10.2020 5 z 5

Chlapec za klíčovou dírkou Chlapec za klíčovou dírkou Stephen Giles

Pěkný příběh. Napínavý s nečekaným vyvrcholením. Příběh o klukovské fantazii a o tom, kam až podezřívavost může dovést člověka, který nenachází odpovědi na své otázky.
Nebyla by to špatná předloha pro film.

24.09.2020 5 z 5

Smrt půvabného média: detektivka ze staré Vídně Smrt půvabného média: detektivka ze staré Vídně Frank Tallis

Velmi zdařilá detektivka ze staré Vídně. Zapeklitý případ vraždy v zevnitř zamčeném pokoji. Vše nasvědčuje účasti vyšších temných sil, k čemuž se přiklání i policie.
Pro mne příjemná změna z akcí nabitých severských krimi na pokojné vyšetřování z historické Vídně. Trochu mi to připomínalo televizní seriál o vývoji kriminalistiky, neboť i zde jsou patrné první kroky policie ke spolupráci s vědci, jejichž obory jsou teprve v plenkách. Doporučuji.

20.09.2020 5 z 5

Údolí stínu Údolí stínu Peter Tremayne (p)

"Stal bych se křesťanem, nebýt křesťanů". To řekl tuším Mahátma Gándhí. A pro tento případ sestry Fidelmy by jeho výrok mohl být hlavním motem. Touha po moci se nevyhýbá nikomu z lidí. Jedno jakého je dotyčný vyznání. Zlo plodí zase jen zlo. Bez pochopení a tolerance nelze dosáhnout míru. Fidelma opět prokáže svoji inteligenci, znalosti a nadhled a zahálet nebude ani její přítel Eadulf.
Autor velice pěkně popisuje počátky křesťanství v Irsku. Současně ale, a to je pro mne daleko přínosnější, ukazuje úroveň tehdejšího vzdělání a soudnictví. To je velmi poučné a zajímavé.
Otevírám další díl...

08.09.2020 5 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Alea iacta est. Tak bych vše shrnul.
Opět hodně napínavé. Způsob vraždění a motiv pachatele zcela neotřelé. A když se konečně jeden kruh uzavře, otevírá se další. Tak se necháme překvapit, co nám autor přichystá. Zdá se, že si Fabian dlouho neodpočine.

30.08.2020 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Ani třetí díl série s Lottie Parkerovou nezklamal. Případ je pěkně zamotaný a jde hodně hluboko do historie. Doufám, že paní Gibneyová bude pokračovat v psaní.

18.08.2020 5 z 5

Anonymita Anonymita Arno Strobel

Knihy od samotné paní Ursuly se mi líbily více, ale tento případ byl také zajímavý. Hlavně znepokojivý, neboť by se mohl odehrát v jakémkoliv jiném městě. Líbil se mi styl psaní z pohledu Niny a Daniela. Každý se na věc díval z jiné strany a dohromady si čtenář sám mohl dotvořit svůj vlastní obrázek. Dramatický konec je jako stvořený pro film. Očekávám pokračování, kde se toho dovím více o Nině.

11.08.2020 4 z 5

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Selma Lagerlöf

Tuto knihu jsem četl jako malý kluk a ještě ji někde mám schovanou na půdě. Tenkrát mne velice oslovila. Částečně jí přičítám svůj zájem o švédské autory, ale i o zemi samotnou. Příběh malého Nielse je nejen plný dobrodružství, ale i poučení. Měl sloužit jako učebnice zeměpisu Švédska, což splňuje dokonale (dodnes si pamatuji mapu cesty na vnitřní straně desek, kterou jsem neustále kontroloval, abych věděl, kde se Niels nachází), ale najdete zde také informace z historie, biologie a o životě v tehdejším Švédsku. Moc pěkná a hodnotné kniha, zvláště toto staré vydání s vynikajícími ilustracemi.

09.08.2020 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

A je to, další případ rozlousknut. Tentokrát mi to trochu připomínalo Hercula Poirota, mrtví přibývají a policie tápe. Tým je jako ochrnutý po smrti kolegy a ne a ne přijmout toho nového. Ale vrah nečeká a tak je třeba zatnout zuby a jít po něm. Opět jsem spokojen.

29.07.2020 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť Peter Tremayne (p)

Moje první kniha se sestrou Fidelmou. Přiznám, že jsem k ní přistupoval trochu skepticky. Ovšem pouze do první teologické disputace, kterých sestra v tomto příběhu vede několik. Líbil se mi její přístup jak v otázce práva, tak i v otázce víry. Její názor na užití zákona v praxi se mi jevil jako velmi pokrokový. Kéž by i dnes bylo více takovýchto soudců.
Kromě sestry mne zaujala postava moudrého poustevníka Gadry, s nímž jsem se prakticky ztotožnil v jeho náhledu na tehdejší církev. Ono se toho příliš nezměnilo.
No, já jdu na další pokračování a doufám, že bude stejně dobré.

23.07.2020 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Tak to byla tedy síla. Druhou polovinu knihy jsem přečetl za odpoledne. Tolik mne poháněla touha vědět, jak to vše skončí.

20.07.2020 5 z 5

Chlapec, který viděl Chlapec, který viděl Simon Toyne

Pokračování příběhu Solomona Creeda bylo snad ještě lepší než jednička. Solomon se tentokrát ocitá ve Francii, aby odhalil další pravdy o své identitě.
Ač se jedná o fikci, jak na konci knihy uvádí autor, tak se děj odehrává v reálných místech. Toyne však navíc ještě na pozadí otevírá otázku holocaustu a je znepokojen současnými nacionalistickými náladami, které ovládají mnoho lidí napříč celou Evropou. Nebezpečí, že by se historie mohla opakovat je až příliš veliké. V tom je příběh velice aktuální. Těším se na další díl.

12.07.2020 5 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Jo! Paráda!
Zdá se, že vrchní inspektor Gamache si neužije klidu ani v důchodu. Není divu, když si pro místo svého odpočinku vybral vesničku Three Pines, ve které se nějaká ta vražda vždycky stane.
Paní Pennyová napsala výborný příběh na hranici reality a fikce. Základem jsou skutečné, historicky podložené, události. Z nich autorka vytvořila možnou variantu dalšího vývoje. Povedlo se jí to skvěle a tak ani jedenáctý díl nezklamal mé očekávání. Doporučuji.

05.07.2020 5 z 5