G.i.r.a G.i.r.a komentáře u knih

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Petr Heteša

Přečteno opět jedním dechem, ale nebylo to ono. Na mne bylo prostředí Cybrainu až příliš depresivní. :D A chyběla mi Miakayla, Katalyn i Matlock. :(

30.01.2015

Závěrečný účet Závěrečný účet Petr Heteša

Imo nejlepší díl. Pokaždé jsem se těšila na nové zviřátko od Robinsona. :))

30.01.2015 5 z 5

Spousta času na smrt Spousta času na smrt Petr Heteša

Krásný začátek série, přečteno během chvilky. Autor se přesně trefil do mého stylu, takže já prostě nemám co vytknout. :)

30.01.2015 5 z 5

Tichá planeta Tichá planeta Julie Nováková

Není potřeba nějakých militantních akcí. Setkání s mimozemským životem může být i takové, jaké nám autorka nabízí. Planeta i celé flora a fauna jsou vykresleny nádherně a uvěřitelně, dokonce i hlavní linie příběhu měla takový nadpozemský nádech, žádné šílené drama. Člověk z knihy opravdu cítil svojí nicotnost. :)

Ač byla kniha (chudinka malá) zařazena mezi mé záchodové čtivo, není pro něco takového úplně vhodná. Několikrát jsem tam zůstala zavřená téměř hodinu, čas utíkal, děj pozvolna plynul.. a pak jsem se už málem nezvedla. Ale do postele bude dokonalá. :)

20.10.2014 5 z 5

Příliš blízké setkání Příliš blízké setkání Jan Kotouč

Jojo, tak už to vypadá, když se někdo přesně trefí do té správné struny v mé hlavě. :)

Krásně napsáno - hrdinové mají slabosti, takže nečekejte obrat, kdy se z Vivian stane vyvražďovací mašina ve stylu "Ripley", dokonce ani nemá nějakým zázrakem důvěru všech na lodi, právě naopak. To je první velké plus.

To druhé plus patří pochopitelně nepřátelům, Hunům. Pro začátek, nejsou to lidé. Dokonce je ani v žádném směru nepřipomínají (nádhera, to přesně je ve scifi potřeba!). A i oni mají své starosti, své trápení. Dokonce mnohem větší, než by se mohlo zdát. Opravdu mi jich bylo líto. Takové zvěrstvo spáchané na celé rase.. no děs. Doufám, že se děj bude vyvíjet dobře, že zjistím, kdo za tím vším byl. A že bude potrestán. :)

Na konec - doporučuji, jak jinak. Krátké záchodové čtivo, vhodné pro přerušovanou četbu, vše příjemně tištěno (edice Pevnost se opravdu pěkně listuje), a osoba na obalu mi přijde jako taková menší verze (Vivian měla mít nějakých 150cm, takže prcek) Ivany Chýlkové. Což je imo jediná opravdu dobrá česká herečka. Ač se to může zdát nepodstatné, v mé hlavě dala hlavní postavě úžasný nádech a charisma. Jinak by si mne asi ani nezískala. :D

20.10.2014 5 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

No a mně se to co? Mně se to líbilo. Dokonce moc. :-) Ony všechny povídky/knížky z edice Pevnost mají kouzlo a čtou se jedním dechem.

Tahle konkrétně, o tom našem postapo státečku, s uvěřitelnými postavičkami (pořád tajně miluji Leničku), si u mne zasloužila takové speciální místečko. Hráč, který využije konec světa k nerušenému hraní všeho, na co jindy neměl čas, no který pařan o něčem takovém nikdy nesnil?
Trošku smutno mi bylo na začátku, autorovi se opravdu podařilo vyvolat pocit (v mém jinak celkem pasivním vnímání) bezmoci. Lidé umírají, a není jak jim pomoc. Dokonce lidé, které milujeme, a u kterých si ani neuvědomujeme, jak moc je potřebujeme... Navíc na svou Renatu nezapomněl až do konce knihy, a tak by to mělo být. Nemiluje ten, kdo nemiluje navždy. :-)

Takže pokud hledáte záchodové čtení (rychlé jednoduché příběhy, které můžete po dokončení potřeby kdykoliv odložit stranou), tahle určitě nezklame. :-)

20.10.2014 4 z 5

Moje frnda Moje frnda Věra Dumková

Literární odpad.. netřeba dalšího komentáře.

30.11.-0001 odpad!

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Nevěřím v křesťanského boha a nevěřím v Bibli, ale pokud by byla psána tak, jako je Silmarillion, neváhala bych a víře se zcela oddala. Doporučuji všem, které okouzlil Tolkienův svět, ale upozorňuji na její obsáhlost - pro člověka, jež od něj zatím nic nečetl je to, myslím, až příliš náročné, ale pro zanícené "Tolkienovce" je Knihou Knih vysvětlující vše, co se událo nejen ve Středozemi, ale na celém světě od počátku věků. Nejkrásnější je pro mne část první - Hudba Ainur, ve které mistr ukázal svou genialitu v celé své kráse.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

LOTR je skvělá trilogie, ale dílu Hobit nesahá ani po kotníky.

30.11.-0001 5 z 5

Tolkienovo vrcholné dílo a jedna z mých top knih. :)

Volání divočiny (adaptace) Volání divočiny (adaptace) Jack London

Vzpomínky spojené s touto knihou jsou k nezaplacení.. Doporučuji každému, jako vhodné čtivo pro malé čtenáře - v této knize se seznámí se smrtí takovou formou, která neublíží a pomůže mu tuto problematiku lépe přiblížit.

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Kniha psaná pro děti a dětmi opěvována.

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Literární forma nebyla z nejobtížnějších, ale k tomuto období a hlavně k tomuto dílu se to skutečně hodilo, proto dávám v hodnocení čtyři* a vím, že jednou se k této knize ráda vrátím.

30.11.-0001 4 z 5

Jeptiška / Rameauův synovec / Jakub fatalista a jeho pán Jeptiška / Rameauův synovec / Jakub fatalista a jeho pán Denis Diderot

Ačkoliv nemám ráda období klasicismu, tento příběh si získal mé srdce a bude mu patřit navždy. Příběh Zuzany psaný formou dopisů je, dle mého, tou nejpovedenější kritikou chování církve v tomto období.

Zlatý faraon Zlatý faraon Karl Bruckner

Zlatý faraon je jednou z mých nejoblíbenějších knih, a i když nyní vím, že první se část neopírá o fakta, navždy pro mě bude kameník Menafté žít .