Tichá planeta

Asgardia je šancí lidstva na expanzi mimo sluneční soustavu a nový život. Podle dat z výzkumných sond je svět vhodný pro budoucí osídlení. Do posádky Messengera, první lidské expedice na extrasolární planetu, je proto vkládána obrovská naděje. Plná nadějí je i samotná posádka. Po příletu však začíná zjišťovat, že Asgardia není přesně taková, jaká se zdála – a lidští vetřelci jsou zde vystaveni smrtelnému nebezpečí. Jak se blíží k odhalení důvodu, proč se na tiché planetě nikdy moc nerozvinula akustická komunikace, šance na jejich únik ve zdraví se stále snižují. Sci-fi román....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76344/ticha-planeta-76344.jpg 3.221
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Epocha (ČR)

Kniha Tichá planeta

hanak_v_exilu
30.09.2020

Julii Novákovou znám z přednášek na LLionTV, takže vím, že její kniha stojí na solidních základech. Námětem se blíží sérii Planet smrti od Harry Harrisona, jen je střízlivější a bohužel i méně čtivá. Zápletka mi připadala nedostatečně rozvinutá a emoce málo vytěžené. K partě průzkumníků jsem nepřinul a stěží bych vyjmenoval polovinu z nich. Autorka umí psát poutavé a chytré příběhy. Ve své povídkové sbírce Světy za obzorem to jasně dokázala. Tichá planeta se bohužel řadí spíše k jejím průměrným dílům.

NemmamSlov
13.08.2020

" Ale tie otázky....Ako nám mohol zmiznúť priamo pred nosom? Prečo sme nenašli jeho ani Martu? Utekala Marta pred niečim.... alebo ju to niečo naschvál prinieslo sem? Aby nás nalákalo?! To je absurdné....nemožné, príliš neuveritelné, i na Asgardiu."

Asgardia je planéta veľmi podobná Zemi a preto ľudstvo posiela svojich najlepších vedcou na preskúmanie tohto fenoménu. Posádku tvoria najlepší piloti, inžinieri, botanici a zoológovia. No napriek tomu sa všetko komplikuje už pri pristáti na povrchu planéty.

Človek, ktorý sa zaujíma o konšpiračné teórie o mimozenskom živote na iných planétach, je táto kniha ako stvorená. Autorka tu krásne opisuje výpravu, ktorá čelila neľahkým úloham, či so tú rôzne choroby, alebo agresívny tvorovia. Dokonca sa tu objavuje aj primitívny život, ktorý sondy nezachytili.

No čo knihe chýbalo bola akcia. Postup vedcou dokázal čitateľa udržať, ale časom všetky tie úvahy začnú nudiť. Chýbal tomu dokonalejší nepriateľ, alebo konflikt medzi posádkou, nič k tomu v príbehu nedochádza.

Zaslúžené 3*.

genie
03.02.2020

Poklidné, celkem neakční, ale dobré sci-fi. Zaujme verze mimozemského života, který je slušně vykreslen.

Belisima
10.01.2020

Tak mě to moc neuchvátilo. Bylo mi fuk co se tam děje, na nikom z posádky mi nezáleželo.

medvedice3
27.05.2018

Kniha se mi, oproti Bez naděje, moc líbila. Není divu - jiný žánr. Tak nějak to někdy možná bude. I s pocity průzkumníků, kteří obdivují planetu - a navždy po ní budou toužit, a zároveň se jim stýská po Zemi. I s jakousi politickou korektností - ze záznamu při přenosu z planety ostraněn závěr záznamu, čímž byla ohrožena bezpečnost posádky. I s utlumenou psychikou jednotlivých průzkumníků, která probublává zejména ve vypjatých situacích... Když si člověk uvědomí, že autorka si vytištění knihy nadělila ke svým dvacetinán - komu z nás se to podaří a komu z nás se vůbec povede v jakémkoliv věku napsat takto uceléný příběh.

G.i.r.a
20.10.2014

Není potřeba nějakých militantních akcí. Setkání s mimozemským životem může být i takové, jaké nám autorka nabízí. Planeta i celé flora a fauna jsou vykresleny nádherně a uvěřitelně, dokonce i hlavní linie příběhu měla takový nadpozemský nádech, žádné šílené drama. Člověk z knihy opravdu cítil svojí nicotnost. :)

Ač byla kniha (chudinka malá) zařazena mezi mé záchodové čtivo, není pro něco takového úplně vhodná. Několikrát jsem tam zůstala zavřená téměř hodinu, čas utíkal, děj pozvolna plynul.. a pak jsem se už málem nezvedla. Ale do postele bude dokonalá. :)

cori
06.09.2011

Kniha mě moc nezaujala, má plno nudných pasáží a jednoduchý děj. Průzkumníci letí na jinou planetu, zjistí, jak je odlišná od jejich a že tam žijí tvorové vykazující určitou inteligenci. A zase letí zpátky. Chybí zde interakce mezi členy posádky. Všichni se mají rádi a jsou kamarádi. Všichni obdivují planetu, jak je nádherná a úžasná, a přitom se jim stýská po Zemi. Originální a zajímavý je jen popis místní flóry a fauny. Autorka studuje biologii a její představa mimozemského života je docela přesvědčivá.

Julie Nováková
česká, 1991