frouzystar frouzystar komentáře u knih

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Neuvěřitelně čtivé dílo s historicko-sociologickým přesahem a úžasnými příběhy prolínajícími se s novodobou Moskvou. Postava Ďábla a neotřelý pohled na příběh Piláta dodávají knize nezaměnitelnou mystickou atmosféru.
Pokud bych měl doporučit jediný román, byl by to tento.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Výborné propojení dobrodružna (příběhy z jiných životů vtáhnou do děje a člověk se od nich nedokáže odtrhnout) a filosofie života a smrti. Kontrast bolesti a zrůdného zacházení s vězni a svobodné duše Darrella v sobě nese zajímavou myšlenku o utrpení člověka.

19.05.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

K Zaklínači jsem se dostal až po druhé sérii seriálu (ten mě úplně přestal bavit, tak jsem si řekl, že si musím nejdřív přečíst knihu). Celou ságu jsem doslova zhltl. Na knihách je rozhodně nejlepší Sapkowského neotřelý a velmi napínavý styl vyprávění, díky kterému se perfektně ponoříte do příběhu. Z toho důvodu jsou podle mě nejlepší dvě první knihy, které jsou právě plné povídek, neboť co se týče samotného příběhu pozdějších dílů románu, ten je občas až mírně dětinský a rozuzlení neposkytuje nejvyšší formu katarze. Pokud máte rádi fantasy, magii, dobře propracovaný svět a napínavý příběh, tohle patří mezi "must read".

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Legenda. Zvukomalebnost každého verše, byť i jednotlivého slova a symboly a metaforami protkaný příběh, ve kterém i po tisícím přečtení najdete něco nového, to všechno a mnohem víc je Máj :)
Po této (byla jedna z mých prvních) básni jsem se tehdy zamiloval do poesie.

Dracula Dracula Bram Stoker

Úžasně čtivá a napínavá kniha psaná inovativní formou. Hltal jsem každou její kapitolu a nakonec jsem byl jen zklamaný, že musí skončit.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

K Zaklínači jsem se dostal až po druhé sérii seriálu (ten mě úplně přestal bavit, tak jsem si řekl, že si musím nejdřív přečíst knihu). Celou ságu jsem doslova zhltl. Na knihách je rozhodně nejlepší Sapkowského neotřelý a velmi napínavý styl vyprávění, díky kterému se perfektně ponoříte do příběhu. Z toho důvodu jsou podle mě nejlepší dvě první knihy, které jsou právě plné povídek. Neboť co se týče samotného příběhu pozdějších dílů románu, ten je občas až mírně dětinský a rozuzlení neposkytuje nejvyšší formu katarze. Pokud máte rádi fantasy, magii, dobře propracovaný svět a napínavý příběh, tohle patří mezi "must read".

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Některé pasáže byly fajn. Většina knihy (zejména úvod) byla však poměrně nudná a ačkoli to k příběhu tohoto typu asi patří, celé mi to přišlo jako až moc velké předvídatelné klišé.

06.06.2023 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Kniha mi připomínala svým spádem první dvě knihy (plné povídek), což podle mě Zaklínačovi svědčí a sluší. "Jednodušší" příběh oproti románu o Ciri a Geraltovi posiluje důraz na to, co mě na Sapkowskem psaní okouzolilo, a to právě jeho napínavé vyprávění jakoby po střípcích. Nechybí ani cynismus, vtipný trpaslický hantec a mnoho zajímavých vedlejších postav. Za mě snad o trochu lepší než románová sága.

K majáku K majáku Virginia Woolf

Na díle je asi nejzajímavější introspekce, která se zabývá nejtitěrnějšími myšlenkami a obrazy v lidské mysli, zdánlivě nepodstatnými a všedními, snad iracionálními, ve výsledku však významně ovlivňujícími náš každodenní život. Pěkně také rozebírá dynamiku (tehdejších) vztahů mezi mužem a ženou a celkově psychologii postav.
Je na něj však potřeba si vyhradit více času, jelikož se poměrně obtížně čte.

06.06.2023 4 z 5

Edison Edison Vítězslav Nezval

Moje oblíbená báseň. Miluji Nezvalův smysl pro rytmus spojený s krásnými metaforami a libozvučnými slovy. A když se k tomu přidá zajímavá myšlenka...

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Asi poměrně nadčasové dílo, formou a obsahem mne však příliš nezaujalo. Vlastně jsem se většinu doby spíš nudil.

06.06.2023 3 z 5